واشينگتن آماده همکاری با دولت جديد ايران برای دستيابی به يک راه حل ديپلماتيک است به گونه‌ای که به نگرانی‌های بين‌المللی درباره برنامه هسته‌ای تهران پاسخ داده شود.

نماينده آمريکا در آژانس بين المللی انرژی اتمی گفت که واشينگتن شاهد پيشرفت‌های دردسرآفرين در برنامه هسته‌ای ايران است و از حسن روحانی خواست تا گام‌های مشخصی را برای رفع نگرانی‌های بين‌المللی در زمينه ماهيت این برنامه بردارد.

 

به نوشته رادیو فردا(Radio Farda)، ژوزف مک‌مانوس، نماینده آمريکا، می‌گويد که واشينگتن آماده همکاری با دولت جديد ايران برای دستيابی به يک راه حل ديپلماتيک است به گونه‌ای که به نگرانی‌های بين‌المللی درباره برنامه هسته‌ای تهران پاسخ داده شود.

 

به گزارش خبرگزاری رويترز، وی در نشست شورای حکام آژانس در وين اظهار داشت: «ما اميدواريم که دولت روحانی با برداشتن گام‌های مشخص ظرف ماه‌های آينده اقدام به شفاف‌سازی کرده و قول همکاری دهد. ما به حساسيت زمان واقف هستيم و از ايران می‌خواهيم گام‌های ضروری را برای رفع نگرانی‌های بين المللی در زمينه ماهيت برنامه هسته‌ايش بردارد».

 

سفير آمريکا در آژانس روز چهارشنبه گفت که ايران با ادامه نصب سانتريفوژهای نسل اول و پيشرفته، ظرفيت غنی‌سازی اورانيوم خود را توسعه داده است. وی اين اقدامات را موجب تشديد نگرانی‌ها درباره فعاليت‌هايی دانست که به گفته وی، ممنوع است.

 

مک‌مانوس با اشاره به تغييرات تازه در راکتور آب سنگين اراک و همچنين آغاز سوختگذاری در آن، گفت که همه اين اتفاقات، پيشرفت‌های دردسرآفرين محسوب می‌شوند.