یک روزنامه روسی مدعی شده به متن پیشنهادهایی که قرار است در این گفت‌و‌گو از سوی پوتین به روحانی ارائه شود، دست یافته است.

بر پایه برنامه اعلام شده از سوی وزارت امور خارجه، قرار است حسن روحانی در جریان سفر به بیشکک برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دیدار و گفت‌و‌گو کند. اکنون یک روزنامه روسی مدعی شده به متن پیشنهادهایی که قرار است در این گفت‌و‌گو از سوی پوتین به روحانی ارائه شود، دست یافته است.

 

روزنامه روسی «کومرسانت» به نقل از یک منبع آگاه دولتی این کشور خبر داده که قرار است در جریان دیدار روحانی و پوتین، روسیه در دو موضوع مهم مورد توجه ایران، پیشنهادهایی بدهد: تحویل یک سامانه موشکی مشابه «اس ۳۰۰» و راه اندازی یک نیروگاه هسته‌ای دیگر در بوشهر. به گفته این مقام دولتی، ولادیمیر پوتین به دستیاران خود و مقامات مسئول روسیه دستور داده تا پیش‌نویس توافقنامه‌هایی را در این دو حوزه آماده کنند. وی می‌خواهد روز جمعه و در جریان دیدار با روحانی، درباره جزئیات این پیشنهاد‌ها ‌مذاکرات کند.

کومرسانت می‌نویسد، نخستین پیشنهادی که قرار است از سوی پوتین به روحانی داده شود، عرضه پنج واحد از موشک‌های (S-۳۰۰VM (Antey-۲۵۰ است که مدلی تغییر یافته از S-۳۰۰V به شمار می‌رود. البته شرط طرف روس این است که تهران از شکایت خود بابت ‌تحویل ندادن سامانه‌های قبلی صرف نظر کند. این روزنامه اشاره می‌کند که پیش از این، روسیه پیشنهاد ارائه سامانه موشکی Tor-M۱E را به ایران داده بود که مورد موافقت ایران قرار نگرفت. با ‌وجود این، این احتمال می‌رود که ایران با پیشنهاد جدید روسیه موافقت کند.

«ولادیمیر یوسیف»، مدیر مرکز تحقیقات سیاستگذاری عمومی روسیه بر این باور است که سامانه Antey-۲۵۰۰ با توجه به شرایط ایران برای این کشور، بهتر و کارآمدتر خواهد بود. پیشنهاد دوم پوتین، ساخت نیروگاه هسته‌ای دوم برای ایران در بوشهر خواهد بود. این موضوعی بود که در جریان آخرین سفر محمود احمدی‌نژاد به مسکو نیز درباره آن سخن به میان آمده بود.

منبع مورد اشاره کومرسانت بر این باور است، این پروژه بیش از این که برای روسیه دارای منفعت اقتصادی باشد، انگیزه‌ای سیاسی دارد. به هر حال، به نوشته این روزنامه، دولت روسیه هم اکنون این دو پیشنهاد را آماده کرده و قرار است در جریان دیدار پوتین با روحانی، آن‌ها را به طرف ایرانی ارائه داد.