رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه درباره علت عدم سخنرانی رئیس جمهور در پیش خطبه نماز جمعه روز قدس اظهار داشت: ما از آقای روحانی برای سخنرانی دراین مراسم دعوت کرده بودیم، ولی ایشان به خاطر گرفتاری و مشغله‌ای که داشتنند، نتوانستند برنامه‌های خود را تنظیم کنند.

حجت‌الاسلام تقوی در نشستی خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که طی چند سال گذشته همواره رئیس جمهور به عنوان سخنران پیش از خطبه بوده است، ولی امسال شاهداین موضوع نبودیم و آیا این علت خاصی داشت گفت: این مصوبه شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه نیست که حتما رئیس جمهور به عنوان سخنران پیش از خطبه در روز راهپیمایی روز قدس باشد. البته در چند سال گذشته رئیس جمهور، سخنرانی می‌کردند همانطور که پیش از آن رئیس مجلس به عنوان سخنران پیش از خطبه‌ بودند ولی قاعده‌ای نبوده که حتما رئیس جمهور سخنران باشد.

وی افزود: البته ما از آقای روحانی نیز دعوت کردیم، که ایشان به عنوان سخنران پیشاط خطبه‌ در این مراسم حضور داشته باشند، ولی آقای رئیس جمهور به خاطر گرفتاری که داشتند نتوانستند برنامه‌ی خود را تنظیم کنند.
تقوی با تاکید دوباره مبنی بر این که دستور العمل نداریم که حتما در روز قدس رئیس جمهور سخنرانی کند، گفت: تصمیم گیری در موردسخنران پیش از خطبه نماز جمعه با ستاد نماز جمعه است و به طور ستاد نماز جمعه از سخنرانان به عنوان سخنران پیش از خطبه دعوت می‌کند گرچه در برخی از موارد نیز با امام جمعه هماهنگ می‌شود، بنابراین در ارتباط با این موارد شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه دخالت ندارد.
وی افزود: البته برخی از مسئولان نیز خودشان تقاضا می‌کنند که بعنوان سخنران پیش از خطبه در نماز جمعه برای ارائه گزارش و صحبت با مردم حضور پیدا کنند مثلا چندی پیش وزیر نیرو درخواست کردند که در نماز جمعه سخنرانی کنند و این امر محقق شد. اکنون نیز تعداد زیادی از مسئولان هستند که تقاضا برای سخنرانی در نماز جمعه به عنوان سخنران پیشاز خطبه داشتند که از جمله آنها وزیر کار است که ان شاء الله در ارتباط با ایشان نیز برای سخنرانی وقت می‌گذاریم.
گفتنی است حسن روحانی روز جمعه در راهپیمایی روز قدس حضور پیدا کرده بود.