«موضوع ورود هاشمی رفسنجانی در عرصه انتخابات از روزهای پایانی سال گذشته اوج بیشتری گرفته است؛ شایعه‌ای که شاید با توجه به شرایط موجود، پذیرفتن آن تا حد زیادی غیر قابل قبول باشد.»

دیروز هاشمی رفسنجانی بر خلاف روال گذشته که بیشتر سعی داشت توسط اطرافیان نزدیک خود "واژه هاشمی نمی‌آید" را جا بیندازد، حرف جدیدی را مطرح کرد.

وی در برابر درخواست‌های وبلاگ‌نویسانی که به دیدارش رفته بودند، گفت: من نمی‌گویم که نمی‌آیم؛ البته نیازی هم نیست که من بیایم! یعنی نیازی نیست یک پیرمرد 80 ساله بیاید.

تحلیل این اظهارات هاشمی تنها در کنار درخواست‌های نزدیکانش در انتخابات ممکن است؛ آنجایی که فردی مثل یاسر هاشمی قطعا می‌گوید "پدرم نمی‌آید" و در جای دیگری خیل درخواست از مرد بحران‌ها در رسانه‌ها مطرح می‌شود که "هاشمی باید بیاید."

این تحرک "آمدن نیامدن" شاید نشان از آن دارد که هاشمی هنوز در پی حفظ جایگاه ویژه به عنوان منجی برای خود است و دوست ندارد با گفتن واژه "نمی‌آیم" آن هم در سن 80 سالگی، خود را فردی تمام‌شده قلمداد کند.

از سوی دیگر هاشمی رفسنجانی با گفتن واژه می‌آیم نیز فضا را صریح و شفاف می‌کرد و مجبور به ارائه برنامه و راهکار برای فضای سیاسی کشور می‌شد که البته عدم تحرک جدی در زمینه برنامه‌ریزی از سوی وی نشان می‌دهد که تحلیل اول یعنی تلاش برای حفظ جایگاه به واقعیت نزدیک‌تر است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام البته زیرکانه و هوشمندانه هنوز خود را حاضر صحنه نشان می‌دهد و با گفتن این جمله که "حتما نیاز نیست یک پیرمرد 80 ساله به میدان بیاید" خود را تمام ناشدنی معرفی می‌کند.