سلیمی نمین با بیان اینکه من سند دارم و حاضر هستم که ثابت کنم که شخصی که نزدیک به کارگزاران است به شما کمک مالی می‌دهد، افزود: حاضرم در جلسات طولانی ثابت کنم که چه کسانی در گذشته چه شیوه‌های پیچیده‌ای را دنبال می‌کردند و متاسفانه از برادران خوب ما که آثار زخم جبهه بر بدن آنها مشاهده می‌شود، سوء استفاده شد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ مرداد ماه 84 ، اندکی پس از روی کار آمدن دکتر احمدی نژاد، انصار حزب الله بیانیه تند منتشر کرد که بعدها اعلام شد نویسنده آن از عوامل مشترک انصار حزب الله و مدیران ارشد نفتی نزدیک به کارگزاران است. این فرد که از دست اندرکاران و مدافعان قرارداد کرسنت هم بود در دولت احمدی نژاد برکنار و اخیر در دولت روحانی بار دیگر در یکی از شرکتهای نفتی منصوب شده است. 

پس از انتشار بیانیه انصار حزب الله که با استقبال رسانه های اصلاح طلب روبرو شد، عباس سلیمی نمین بیانیه را محکوم و برای مناظره اعلام آمادگی کرد. مناظره صادق اشک تلخ عضو شورای مرکزی انصار حزب الله و عباس سلیمی‌نمین محقق و مدیر دفتر مطالعات تاریخ معاصر ایران پیرامون بیانیه جدید این تشکل در محل خبرگزاری فارس برگزار شد.

در اینمناظره که با حضور خبرنگاران رسانه‌های مختلف خبری برگزار و به صورت زنده از شبکه جهانی اینترنت نیز پخش شد، دو طرف به تشریح دیدگاههای خود پیرامون بیانیه جدید انصار حزب الله و عملکرد این گروه پرداختند.

در ادامه متن کامل مناظره یادشده را خواهید خواند اما پیش از آن یادآوری می شود که حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی، حدود 4 ماه قبل در مصاحبه با مشرق از بهره برداری از عناصر تندرو برای موفقیت دولت روحانی پرده برداشت.

وی در این گفتگو دو جمله درباره تندروها گفت که محل تامل است. شاید از این منظر برخی تجمعات و اتفاقات ماههای اخیر ، ریشه در طراحی کسانی داشته باشد که ظاهرا مخالف و در نقطه مقابل هستند.

و اما آن دو جمله:

"ببینید من آقای روحانی را با آن ظرفیتی از سعه صدر می‌دانم که خیلی راحت بنشیند و انتقادی را تحمل و گوش کند. ممکن است در انتقادی هم یک حرف حسابی باشد حتی تندروی. ببینید باز این‌ها را به اتکای تجربیات زندگی شخصی خودم می‌گویم. من منافع زیادی در دوره ی استانداری‌ام از تندروهای خیلی دو نبش بردم. هیچ‌کس به اندازه تندروها نمی‌تواند به یک مدیر خدمت کند. همه ضعف‌های مدیر را تندروها می‌پوشانند."
"من چون هیچ طرف قضیه نیستم، به طور کلی عرض می‌کنم. اگر هم شما فکر می‌کنید این طور نیست، می‌توانید از طرف من یک توصیه‌ای بکنید به آقای روحانی یا هرکس دیگری که کسی برنده می‌شود که سینه‌اش فراخ‌تر باشد, حوصله‌اش بیشتر باشد و مخالفین تندرو بیشتری داشته باشد, او موفق‌تر می‌شود."

گفتنی است انصار حزب الله پس از مناظره اشک تلخ و سلیمی نمین از وی شکایت کرد!

* اشک تلخ: بیانیه انصار حزب الله براساس مبانی اعتقادی ما تنظیم شده است

صادق اشک تلخ در ابتدای این جلسه با تشریح علت صدور بیانیه و تحلیل انصار حزب الله راجع به ضرورت انتشار آن گفت: صدور این بیانیه موضع جدید و تازه‌ای از سوی انصار حزب الله نبود، بلکه ما در مقاطع مختلف هشت سال گذشته به اقتضای شرایط کشور همواره اعلام موضع داشتیم که در شماره‌های 63 و 72 و غیره نشریه یالثارات به عنوان ارگان انصار به چاپ رسیده است. وی با تاکید بر این که بیانیه انصار حزب الله براساس مبانی اعتقادی که ریشه در مفاهیم قرآنی و سیره اهل بیت (ع) دارد، تنظیم شده است، خاطرنشان کرد: اینجانب قاطعانه از قلم عاشورایی که این بیانیه را تنظیم کرده است، تشکر می‌کنم.

نماینده انصار حزب الله با اظهار تاسف از بزرگ‌نمایی در خصوص این بیانیه یادآور شد: به اعتقاد ما این بزرگ نمایی در راستای تحقق سناریوی تخریبی که در جریان انتخابات ریاست جمهوری به ویژه در مورد شخص آقای احمدی‌نژاد و دولت عدالت‌خواه ایشان مطرح شد، بود.

اشک تلخ اضافه کرد: در مقطعی که به ویژه اوج این تخریب‌ها حد فاصله مرحله اول و دوم انتخابات ریاست جمهوری بود، شاهد یک فضای سنگین مبنی بر این که آغاز دوران اختناق، سر نیزه و تیر خلاص بر اصلاحات و... رسیده است، بودیم. وی افزود: در بزرگ نمایی که در خصوص این بیانیه انجام شد، در حقیقت همان جریان می‌خواستند این مطلب را به این شکل تداعی کنند که این مسائل در حال شروع شدن است، این در حالی است که متن بیانیه کاملاً با این بزرگ نمایی متفاوت است و اصلاً حساب جریان نفاق را از حساب توده‌های مردم جدا کرده است.

عضو شورای مرکزی انصار حزب‌الله با بیان این که هیچ نقد عاقلانه و منطقی بر بیانیه اخیر انصار حزب الله صورت نگرفته است، ادامه داد: بلکه یک طرفه، اقدامات تخریب گرانه و هشدار گونه شروع شد، که اینها می‌خواهند بیایند و چه کار بکنند و چه شود و یا به عبارتی فریاد‌های وای مردم‌ و وای جامعه را، علم کردند.

اشک تلخ، یکی از کارکردهای موثر انصار حزب الله در سالهای اخیر را در دو حوزه "جریان‌سازی" و "جریان شناسی" دانست و تصریح کرد: انصار حزب الله در حوزه جریان‌سازی، با توجه به مطالبات بخش عمده‌ای از دینداران و غیرتمداران جامعه اسلامی در حوزه‌های مختلف عدالت خواهی،مبارزه با فقر،فساد و تبعیض فعالیت می‌کرد.

وی افزود: در حوزه جریان شناسی نیز به تبیین و ایجاد شناخت در خصوص جریان‌های لیبرالها، سکولارها و مخصوصاً جریان نفاق فعالیت می‌کردیم و یک چیز تازه‌ای نبود.

نماینده انصار حزب الله تصریح کرد: بحث تبیین جریان نفاق را که در این بیانیه مفصلاً توضیح دادیم در راستای همان جریان شناسی بوده که قبلاً نیز چنین رویکردی داشتیم که در نشریات یالثارات به چاپ رسیده است.

اشک تلخ در ادامه سخنان خود، عمود و اساس فکری انصار حزب الله را تکیه و پافشاری بر احیای امر به معروف و نهی از منکر به عنوان دو پدیده اساسی و اصلی دانست و یادآور شد: این بیانیه نیز در همین راستا بوده و این رویه‌ای بوده که ما از قبل آنرا دنبال می‌کردیم. وی با اشاره به نکته بعدی در این بیانیه با یادآوری استقلال فکری انصار حزب الله در تحلیل مسائل و اتخاذ رویکردهای لازم در مقاطع مختلف، تصریح کرد: شاید جبهه اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری خیلی خوشحال نبودند که مجموعه بچه‌های حزب‌اللهی در سراسر کشور و از جمله انصار در انتخاب آقای احمدی‌نژاد، حمایت از ایشان و در مسند ریاست جمهوری قرار گرفتن وی اهتمام جدی داشته باشد.

عضو شورای مرکزی انصار حزب‌الله با بیان اینکه ما در تصمیم‌گیری مستقل هستیم و هرگز دنباله‌رو جریانهای دیگر حتی آنها که در درون جبهه اصولگرایان قرار داشتند نبودیم، خاطرنشان کرد: بخشی از موضع‌گیری‌هایی که در درون جبهه اصولگرایان علیه انصار و بیانیه گرفته می‌شود، در راستای همین استقلال انصار است که تلاش می‌شود تا جریان انصار را از صحنه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی خارج کنند که این خوابی بوده که تعبیر نشده و انشاء‌الله از این به بعد هم نخواهد شد.

اشک تلخ تصریح کرد: جریان انصار حزب الله بیش از آنکه تشکیلات باشد یک فکر و اندیشه است که سطوح مختلف جامعه و نیروهای درون حاکمیت این فکر و اندیشه را دارند. وی با اشاره به بخش ترسیم دوران جدید در بیانیه انصار حزب الله تصریح کرد: معتقدیم که دوران جدید دورانی است که مطالبات بر حق مردم در حال عملیاتی و کاربردی شدن است. یعنی آب زلال مطالبات مردم که در سالهای قبل به شوره زارها هدایت شده بود، انشاء‌ الله از این دولت عدالت‌خواه و دولت اسلامی مجددا به سمت مزارع مستعد هدایت خواهد شد.

عضو شورای مرکزی انصار حزب‌الله افزود: ما دوران جدید را یک دوران نقد از درون و درمان آسیب‌ها و زخمهایی که در درون حاکمیت متوجه شدیم می‌دانیم و از طرفی در دوران جدید، جریان نفاق با چهره عوض کردن درصدد حفظ عناصر خود در درون حاکمیت و حتی در حد عناصر پایین می‌باشد و معتقدیم که در دوران جدید جریان نفاق یک سیر نزولی و قهقرایی را طی می‌کند.

* سلیمی نمین: از ابتدای انقلاب تاکنون تندروی موجب سوء‌ استفاده مغرضان شده است

عباس سلیمی نمین نیز در ادامه این مناظره با بیان اینکه بیانیه انصار حزب الله بیشتر در بین نیروهای حامی دولت جدید دغدغه‌ ایجاد کرده است، گفت: صرف نظر از این که این دغدغه تا چه حد بجاست یا بجا نیست، نوع مواجهه با این قضیه خیلی مهم است.

وی با بیان این که از مناظره در خصوص بیانیه انصار حزب الله استقبال کرده است، گفت: معتقدم این بحث می‌تواند از تکرار تجربیات تلخ تاریخ جلوگیری کند و موجب می‌شود تا ما دقت عمل بیشتری داشته باشیم تا هزینه‌هایی که در گذشته پرداخت می‌کردیم و بسیار هم سنگین بود، تکرار نشود.

این محقق و پژوهشگر با تاکید بر اینکه ما برای نقد آمادگی داریم، تصریح کرد: این فضا وجود دارد که ما خودمان را نقد کنیم و این نگرانی که دیگران از این قضیه سوء استفاده کنند چندان اهمیت ندارد چرا که اگر نقدپذیر باشیم و اجازه نقد به دیگران را بدهیم باعث جلوگیری از لغزشها و سقوط‌‌ها خواهد شد.

سلیمی نمین اضافه کرد: اگر شورای اول شهر تهران مورد نقد روزنامه‌های دوم خردادی قرار می‌گرفت، سقوط این جریان سیاسی از آن مقطع آغاز نمی‌شد. وی افزود: اگر به اصلاحات معتقدیم، باید از درون خودمان شروع کنیم.

این محقق و پژوهشگر با اشاره به سوء استفاده یک روزنامه در این زمینه گفت: این روزنامه نقدها را درگیری‌های داخلی نامید، بنابراین ما نباید از این فضاسازی نگران باشیم بلکه باید به وظیفه خود آگاه باشیم و این بهترین راه برای نشان دادن این است که به اصلاحات واقعاً اعتقاد داریم؛ چرا که اگر من فقط از مخالف خود انتقاد کنم، این اصلاح‌گری نیست.

سلیمی نمین در ادامه سخنان خود با بیان این که تاریخ همیشه تکرار می‌شود، تصریح کرد: از ابتدای انقلاب تاکنون برخی از جریانات بسیار حسابگر به خصوص آنهایی که بقای خودشان را از طرق مختلف تضمین می‌کنند از تندروی استفاده وافر می‌برند و سعی می‌کنند تا یک چرخه تندروی در کشور ایجاد شود که در پناه آن، بقای آنها تضمین ‌شود.

وی افزود: این جریان‌ها فقط در یک زمینه کار نمی‌کردند، بلکه به لحاظ روانی هم فعالیت می‌کردند و اینگونه القا می‌کردند که آنها بهترین افراد، آزاد اندیش‌ترین افراد و بهترین مدافع حقوق انسانها و آزادی بودند.

این محقق و پژوهشگر تصریح کرد: برای ایجاد چنین تصوری باید یکسری عناصر تندرو در جامعه وجود می‌داشتند که در جامعه از آنها تلقی سلب عوامل آزادی می‌شد، بنابراین آنها در برابر این عناصر تندرو می‌ایستادند و یک چهره مناسب برای خودشان انتخاب می‌کردند و این وجهه، ضامن بقای آنها می‌شد.

سلیمی نمین با بیان اینکه این مصادیق را به صورت روشن در جامعه می‌بینیم، تصریح کرد: فکر می‌کنم اگر جامعه در این زمینه تجربه لازم را کسب کند در خصوص این مسئله خواهد اندیشید و در پی کنترل تندرویها خواهد بود به ویژه تندرویهایی که به صورت حسابگرانه و هدایت شده وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه حساسیت من به عنوان یک برادر نسبت به بیانیه انصار حزب الله از این ناحیه بوده است، تصریح کرد: اگر چه دوستان برخورد بسیار ناسنجیده نسبت به من داشتند و تهمت‌های بسیار ناروایی بعد از انتقاد من نسبت به بیانیه بر من وارد کردند، ولی این امر مانع از انتقاد من نمی‌شود. وی افزود: حضور من در این جلسه با علم به این است که در آینده از سوی این دوستان مورد هتک بیشتری قرار بگیرم.

سلیمی نمین با اشاره به بخشی از سخنان اشک تلخ گفت: ما نباید بحث خودمان را منتسب به ارزشها کنیم و بگوییم که این بیانیه دقیقاً براساس مبانی دینی صادر شد،این اصلاً پسندیده نیست. وی گفت: ما می‌توانیم بگوییم این بیانیه زاییده ذهن ماست. اما این که بگوییم بیانیه استخراج شده از متون دینی است، یک ادعای بزرگ است.

این محقق و پژوهشگر افزود: نباید با پیوند زدن به مقدسات زمینه انتقاد از بحث را ببندیم و بگوییم هر کسی که به آن انتقاد کرد، باید به او هر اتهامی زد چرا که مباح است.

سلیمی نمین تاکید کرد: نباید برداشت‌های خود را به دین و مقدسات نسبت دهیم.

وی با انتقاد از بخش دیگری از اظهارات اشک تلخ مبنی بر این که انتقاد از بیانیه در ارتباط با هجمه به دولت احمدی‌نژاد است، تصریح کرد: این هم که یک ادعای بزرگ است. در واقع این بیانیه یکی از مصادیق بارز در تایید حملات به دولت احمدی‌نژاد است و صدور آن تمام تبلیغات سوء علیه آقای احمدی‌نژاد را تایید می‌کند.

این محقق و پژوهشگر با بیان این که مخالفان احمدی‌نژاد می‌گفتند بعد از روی کار آمدن احمدی‌نژاد شاهد حملات بی‌منطق و فراقانونی خواهیم بود، تصریح کرد: بر این بیانیه جز تایید چنین ادعایی نمی‌توانیم نام دیگری بگذاریم.

سلیمی نمین اضافه کرد: باید سعی کنیم از تفکر و ذهن خودمان دفاع کنیم بدون این که چیزی را از جایی عاریت بگیریم و خود را به جایی اتصال دهیم و برای خودمان مصونیت ایجاد کنیم.

وی با اشاره به مطلب دیگر اشک تلخ مبنی بر اینکه این بیانیه در راستای امر به معروف و نهی از منکر است، با رد آن تصریح کرد: این بیانیه هیچ وجه اشتراکی با امر معروف و نهی از منکر در نظام اسلامی ندارد و بخشی از بیانیه واقعاً مشمئز کننده است.

مدیر دفتر مالعات تاریخ معاصر ایران افزود: امر به معروف و نهی از منکر کننده باید لحن نرم داشته باشد. امر به معروف در نظام اسلامی تعاریفی دارد.

سلیمی نمین با بیان اینکه تعابیری مثل استفراغ مسموم با امر به معروف چه سازگاری دارد، تاکید کرد: هدف امر به معروف و نهی از منکر تاثیرگذاری است و باید با این امر افراد را از راه غلط به راه راست هدایت کرد، حال آیا لحن پرخاشگرانه موجب جلب کسی خواهد شد؟ وی افزود: پس نباید گفت که این بیانیه در راستای امر به معروف و نهی از منکر است.

*اشک تلخ: مخاطب ما در بیانیه مردم نیست، جریان نفاق است

صادق اشک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تلخ عضو شورای مرکزی انصار حزب الله در ادامه این مناظره در بخش دوم سخنان خود گفت: این که آقای سلیمی نمین گفت؛ بعد از نقد ایشان، نشریه برخورد نسنجیده کرد، ایشان خود فتح باب نمود و 15 مورد هتک را در مصاحبه خود مطرح کرد.

وی افزود: اگر موارد خلاف و کاذبی بوده می‌توانند اعاده حیثیت کنند و دادگاه مطبوعات نیز برخورد می‌کند.

اشک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تلخ تصریح کرد: اگر می‌خواستیم بگوئیم که باید زمینه انتقاد را ببندیم، در این مناظره شرکت نمی‌کردیم، اما ما نقد عالمانه ندیدیم هر چه بود، هتک بود.

عضو شورای مرکزی انصار حزب الله همچنین با دفاع از بیانیه انصار حزب الله گفت: ادبیات قرآنی و نهج‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌البلاغه ما درباره جریان نفاق همین است که وقتی برای حضرت علی هدیه می‌آورند او می‌گوید «قی مار» است. آن چیزی است که در متون دینی آمده است. منظور ما جریان اصول گرا نبود، زیرا کسی از این جریان در انتخابات به احمدی نژاد هجمه نکرد، جریانهای مقابل این کار را کردند.

وی تاکید کرد: ما آماده‌ایم بند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بند بیانیه را مرور کنیم و ببینیم کجا گفته‌ایم می‌خواهیم حملات به مردم را آغاز کنیم.

اشک تلخ با بیان اینکه جریان نفاق با شعار مردمسالاری خود را پشت مردم پنهان می‌کند، افزود: کجای این بیانیه خطابش به مردم است. مخاطب ما جریان نفاق است.

وی افزود: نهی از منکر، یعنی اقداماتی که موجب بازدارندگی شود، این چه نهی‌ای است که ما خواهش و تمنا کنیم. اگر این گونه بگوئیم هرگز جریان نفاق از ما اثر نخواهد گرفت که بگوییم که در امر به معروف نهی از منکر باید اثر گذاری کرد.

عضو شورای مرکزی انصار حزب الله ادامه داد: تعریف ما از جریان نفاق برگرفته از تعالیم اسلامی و اندیشه شهید مطهری(ره) است. شهید مطهری می‌گوید: «نفاق به گونه‌ای است که فرد جور دیگری است اما خود را گونه‌ای دیگر ارایه می‌دهد.»

اشک تلخ با بیان نمونه عینی از این وضعیت گفت: جریانهایی دم از مطالبات مردم می‌زنند، اما حقیقتاً دنبال آن نیستند که در هشت سال گذشته ما آن را دیدیم. به اسم این که ما مدافع مردم و رای آنان هستیم، پشت خاکریز مردم‌سالاری پنهان می‌شدند، اما آنها دنبال حاکمیت خود بودند و به تعبیر خودشان دنبال فتح سنگر به سنگر حاکمیت بودند. اما شعار ظاهری آنها مطالبات مردم بود.

عضو شورای مرکزی انصار حزب الله تاکید کرد: حرف ما این است که جریان نفاق الان دیگر با چه نقابی می‌خواهد حرکت کند. زیرا مردم در انتخاب خود مطالبات خود را تبلور دادند.

وی افزود: جریان نفاق از انتخابات اینگونه نتیجه‌گیری کرد که 10 میلیون رای نخبگان و فرزانگان بوده و 5/17 هم رای پابرهنگان، حاشیه نشینان و فقرا بود و در آخر گفتند این 5/17 میلیون نفر در اعتراض به نظام رای دادند. این تحلیل جریان نفاق است. به نظر ما جریان نفاق بخشی از جریان دوم خرداد است که امروز اطراف حاکمیت پرسه می‌زنند که بتوانند با یک نقاب جدید حضور خود را مشروعیت ببخشند.

سلیمی نمین در این هنگام خطاب به اشک تلخ اظهار داشت: تعریف خودتان از نفاق چیست؟ اشک تلخ در پاسخ گفت: روح بیانیه برگرفته از اندیشه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دینی است که شهید مطهری آن را تبیین کرده است. سلیمی‌‌نمین در پاسخ گفت: شهید مطهری را به خودتان نچسبانید. اشک تلخ گفت: ما شهید مطهری را اسلام شناس برتر می‌دانیم و تعریف جامع ایشان از نفاق را دنبال می‌کنیم.

*سلیمی نمین: این بیانیه به دولتی که موضع خود را مهرورزی می‌داند، نمی‌چسبد

در ادامه این مناظره سلیمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نمین در پاسخ به اظهارات اشک تلخ گفت: این که گفته شد نقد عاقلانه ای نسبت به بیانیه نشد، کم لطفی است که هرچه را برای آنان خوش نمی‌آید و نمی‌پسندند، عاقلانه ندانند. کاش مشخص می‌شد که می گویند بنده پانزده مورد اتهام زدم در کجا بوده است. خوب است انصار مروری بر آنچه در بیانیه مطرح کرده‌اند، بنمایند.

وی گفت: من و آقای باهنر را با رضاخان مقایسه کردند، که اگر اینها سرکار بیایند بدتر از رضاخان خواهند بود، حتماً از نظر ایشان این یک برخورد عقلایی است که نسبت‌های ناروا به منتقدین بدهند.

سلیمی نمین تصریح کرد: این تعریفی که شما از منافق دارید، دامن بسیاری از عزیزان را خواهد گرفت. با آنچه در این بیانیه برای کشف منافقین جدید آمده باید هر آنچه در شهر هست را بگیرند. بسیاری از دوستان انصار به آنچه که گفتند عمل نکردند آیا این نیز مصداق نفاق خواهد بود.

وی با طرح این پرسش که آیا تهمت زدن رفتار منافقانه نیست، افزود: آقایان در مورد دیگری که به بنده نسبت دادند، نوشتند که داماد خودم را بدون این که دو ماه هم کار روزنامه‌نگاری کرده باشد به حج فرستاده‌ام تا در نشریه زائر فعالیت کند، باید بگویم داماد بنده لیسانس روزنامه‌نگاری دارد و سالها در کار اطلاع‌رسانی است و قبل از وصلت با خانواده ما در کار روزنامه‌نگاری بوده است.

سلیمی نمین در ادامه خطاب به اشک تلخ اظهار داشت :این راه که می‌روید به ترکستان است، نه به انقلاب اسلامی.

وی همچنین در بخش دیگری از این مناظره با اشاره به اظهارات اشک تلخ درباره برگرفتن عبارات این بیانیه از متون دینی، گفت: باید شان خطبه را در نظر بگیریم که علی (ع) کجا و به چه کسی گفته است. چون علی(ع) گفته و ما براساس تشخیص خودمان منافق را شناسایی کردیم و بگوییم اینها کسانی هستند که استفراغ مسموم را خوردند. باید به بار معنای ادعای خودمان توجه کنیم.

وی تاکید کرد: اگر ما اینگونه فکر کنیم لیست منافقین را جمع کنیم و شمشیر عریان را بر‌آنها بکشیم ،این تشخیص ماست، نه تشخیص جامعه‌ای که باید بر آن قانون، اصول و آرامش حاکم باشد.

وی تاکید کرد: اگر جریانی اجتماعی در جامعه بر علیه دولت گذشته شکل گرفت خود مردم بر آن تشخیص رسیدند، نه براساس عملکرد انصار حزب الله.

سلیمی نمین در ادامه گفت: اگر مردم بر نوع رفتار انصار می‌خواستند عمل کنند، به جمع‌بندی که در دوم خرداد رسیدند، می‌رسیدند. وی افزود: در نشریه اخیر، دوستان بنده راکه به خودم جرات دادم یک انتقاد جزئی کنم از رضاخان بدتر معرفی شدم. این با کدام فرهنگ اسلامی که می‌گویند از متن اسلامی در می‌آوریم سازگار است. اگر این دین است ما بسیاری را نسبت به آن بری می‌سازیم. یک دین شناس بیاورید تا آن را تبیین کند.

مدیر دفتر مطالعات تاریخ معاصر ایران تاکید کرد: بگویید برداشت انصار حزب الله این است و آن را منسوب به شهید مطهری و ائمه نکنیم. وی همچنین یادآور شد: اگر تفاوت اندیشه شهید مطهری با اندیشه دوستان را بررسی کنیم، می‌بینیم، شهید مطهری با کسانی ارتباط داشت که دوستان،آنها را کافر مطلق می‌دانند. او بسیار بازتر عمل می‌کرد و مشی او بسیار گسترده بود.

محقق و پژوهشگر تاریخ معاصر در ادامه سخنان خود تاکید کرد: باید خطاهایمان را بپذیریم. اگر ما نظرات خود را منسوب به دین کردیم، آن وقت پدر کسی که از ما انتقاد کرد را در می‌آوریم و اگر کسی به لثارات انتقاد کرد، گویی به قرآن توهین می‌کند.

سلیمی نمین همچنین با اشاره به تعریف اشک تلخ از نفاق گفت: تعریف برادرمان از نفاق دارای اشکال است. برادران انصار حزب الله معتقدند پیرو سخت ولایت هستند. من می‌توانم اثبات کنم که در برخی جاها منویات صریح ولایت با عملکرد آنها تطبیق نداشته است. آیا اجازه می‌دهند که من هم به آنها منافق بگویم و لیست منافق شناسی ارایه کنم.

وی اضافه کرد: اجازه بدهید بستری ارایه شود که مردم خود بدانند چه کرده‌اند و در این بیانیه از اول تا آخر تاکید نشده که کار فرهنگی و فکری شود تا مردم منافقین را بشناسند، بلکه بحث تخاصم و درگیری آمده است.

سلیمی نمین با بیان اینکه برادران، خود را منسوب به احمدی‌نژاد می‌کنند، گفت: رئیس جمهوری مهرورزی را مطرح کرده و نگفته فقط به برادران انصار مهر می‌ورزم. او گفته خدمتگزاری، به هر آنکه نام خلق خدا بر او می‌توان گذاشت، نگفته به یک گرایش فکری خاص باید خدمت کرد.

وی تاکید کرد: به دولت جدید این موضع گیری‌های حاد و خصمانه را نسبت ندهیم.

این محقق و پژوهشگر گفت: این اظهارات با فرمایشات مقام معظم رهبری که امسال را سال همبستگی ملی اعلام کردند نیز سازگاری ندارد. اینطوری هر کسی می‌تواند همسایه خود را به عنوان منافق شناسایی کند. البته نمی‌گویم، عناصر منافق در جامعه وجود ندارند که هیچ اقدامی نمی‌کنند، اما دولت بیشتر از ما دقت و حساسیت دارد و نهاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی هستند که اگر منافقی منافع ملی را به خطر اندازد آنها وارد عمل می‌شوند و این دیگر نیازی به بیانیه صادر کردن ندارد.

*اشک تلخ: انصار انذار و هشدار داده است، اقدام غیرقانونی نمی‌کند

در ادامه این مناظره صادق اشک تلخ عضو شورای مرکزی انصار حزب الله در پی اظهارات سلیمی نمین در خصوص مطالبی که در مورد وی گفته شده بود،گفت: متاسفم که در جلسه‌ای که برای تبیین مسائل بیانیه تشکیل شده است، آقای سلیمی نمین آن را به دفاع از خود و دامادش و نظرات شخصی خود تخصیص دادند.

وی افزود: یک ساعت و اندی از جلسه می‌گذرد ولی هنوز ندیدیم که آقای سلیمی نمین با استدلال مسائل نفیی در مورد یک فراز از این بیانیه را بیان کند؛ در کجای بیانیه گفته‌ایم شما رضاخان هستید، این در بخشی از نشریه لثارات در ستون طنز بوده است.

اشک تلخ با بیان اینکه این جلسه به منظور نقد طنز نشریه انصار حزب الله نیست،خاطرنشان کرد:بحث ما پیرامون بیانیه صادره بود و به اعتقاد من در تبیین بیانیه نباید فرافکنی کرد.

عضو شورای مرکزی انصار حزب الله اضافه کرد: بحث عملکرد انصار در این جا مطرح نیست، البته ما از تبیین عملکرد انصار گریزان نیستیم ولی دوستانی که در این جلسه دعوت شده‌اند برای تبیین بیانیه آمده‌اند.

وی افزود: ای کاش آقای سلیمی نمین اگر با آمادگی در این جلسه تشریف آورده‌اند، فرازهایی از بیانیه را قرائت کنند و بعد اشکالات آن را بگویند.

اشک تلخ با طرح این پرسش که "ما در کجا در ارتباط با امر به معروف و نهی از منکر به شیوه‌ها اشاره کردیم؟" خاطرنشان کرد: ما به اهمیت امر به معروف و نهی از منکر اشاره کردیم که مشروعیت حاکمیت صالحان این است که این دو فریضه محقق شود.

وی با بیان اینکه فریضه امر به معروف و نهی از منکر را باید حاکمان محقق کنند، بیان داشت: ما در حقیقت یادآور شدیم و این کارکرد ماست؛ ما کجا گفتیم برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر انصار اینگونه عمل خواهد کرد؟ که ایشان عنوان کردند شمشیر را از رو بسته‌اید.

این عضو شورای مرکزی انصار حزب الله اظهار داشت: وقتی می‌گویند جریان نفاق را بشناسید یعنی جریان شناسی است.

وی افزود: اگر صحبتها پیرامون بخش بخش بیانیه بود در خصوص هر بخش آمادگی پاسخگویی داریم ولی متاسفانه بحث ها رفته روی خود ایشان؛ من معتقدم شان جلسه و وقت عزیزان باید فارغ از این باشد که شما از خودتان دفاع کنید. اشک تلخ خطاب به سلیمی نمین گفت: بنده به عنوان مدافع بیانیه و حضرتعالی به عنوان منتقد آن؛ شما باید دیدگاههای انتقادی را در فرازهای مختلف بیانیه بیان کنید و بنده دیدگاههای اثباتی را.

عضو شورای مرکزی انصار حزب الله اضافه کرد: آقای سلیمی نمین نفی فرازها را داشته باشند و نسبت به این قضیه فرافکنی نکنیم. وی در مورد اظهارات محمود احمدی نژاد در خصوص حوزه مردم و جامعه، تصریح کرد: هیچ جای این بیانیه نسبت به مردم بزرگوار ما بحثی از خصومت و درگیری خیابانی نیامده است و این را برخورد غیرمنصفانه با جریان انصار می‌بینیم.

اشک تلخ در خصوص بحث جریان نفاق هم گفت: اگر بخواهیم به بخشهای مختلف آن بپردازیم برای هر یک از آن موارد و مصادیقی داریم و انتظارم این است که آقای سلیمی نمین که منتقد این بیانیه هستند بگویند مثلاً این پارگراف این مطلب را بیان کرده‌اید که این اشکالات جدی متوجه آن است تا من از آن دفاع کنم. وی اضافه کرد: این آمادگی را دارم که از پاراگراف اول تا آخرین سطر را بخوانم و توضیح دهم.

*سلیمی نمین: بیانیه انصار حزب الله بسیار هتاکانه و حتی بعضاً مشمئزآمیز است

عباس سلیمی نمین در پاسخ به اظهارات عضو شورای مرکزی انصار حرب الله گفت: کاش آقای اشک تلخ از نوع برخوردهای "لثارات الحسین" که نمایندگی آن را در این جلسه دارند، ابراز تاسف می‌کردند.

وی افزود: ناگزیر هستم بگویم در مورد من که یک امر به معروف نسبت به شما کرده‌ام، امر به معروف شما نسبت به من چگونه است، نوع لحن و بیان شما مطالبی است که در آخرین شماره نشریه اتان درج شده و اگر ناپسند است چیزی است که من از نشریه شما خواندم.

سلیمی نمین خاطرنشان کرد:نگویید ما امر به معروف اسلامی را دنبال می‌کنیم. زمانی که شما اینگونه می‌گویید، من نیز می‌گویم این نوع عملکرد شما با امر به معروف اسلامی سازگاری ندارد.

وی افزود: می‌گویید دفاع از خود است؛ خیر. دفاع از خود نیست؛ در نشریه شما درج شده است، من نیامدم مسائل خانوادگی نامربوط را بیان کنم چیزی است که شما در نشریه خود اتهام زده‌اید. من برای اینکه مشخص شود تمسک جستن شما به ارزشهای دینی چه حد واقعی است، مجبورم مصداق بیاورم و جز این راهی نیست.

این محقق و پژوهشگر راجع به بیانیه گفت: اولین نکته‌ای که در مورد بیانیه به ذهن می‌رسد این است که آیا فردی که ادعای مسلمان بودن دارد، با چنین ادبیاتی سخن می‌گوید؟ وی با بیان اینکه ما در کشور شاخص‌های دینی داریم، افزود: اگر می‌خواهیم خود را پیرو ولایت و دین بدانیم امروز یکسری شاخص‌های دینی در کشور داریم؛ شخصیت‌های دینی که خودمان مدعی پیروی از آنها هستیم در بیان خود در برخورد با آفتها، مشکلات و حتی در مورد جریان نفاق چگونه برخورد می‌کنند و چه ادبیاتی را به کار می‌گیرند؟ آیا این ادبیات با ادبیات شاخص‌های دینی ما تطبیق دارد یا خیر؟ سلیمی نمین اضافه کرد: این بیانیه بسیار هتاکانه، پرده درانه، توهین آمیز و حتی بعضاً مشمئز کننده است ‌که هیچ سنخیتی با نوع بیان شاخص‌های دینی امروز ما در جامعه ندارد.

این محقق و پژوهشگر با بیان اینکه ما یک تربیت دینی در جامعه داریم که شاخص‌های آن مشخص است، خاطرنشان کرد:این لحن ادبیات، لحنی نیست که امروز به ما آموخته می‌شود. وی به بند «ب» بیانیه انصار حزب الله با عنوان «ذلت نفاق و منافقان» اشاره کرد و با مشمئز کننده خواندن برخی مطالب آن به قرائت برخی از این فرازها پرداخت. سلیمی نمین با اشاره به تعابیری چون «مبارزه با عوامل معاند و مزاحم و علفهای هرز در اجتماع، یگانه راه بقای عزت و شرافت جامعه است وگرنه هیچ دستاوردی، از دستبرد کفار بی‌نشان و منافقان دغل باز در امان نیست» و «اکنون به جاست تا پرده‌هایی از جریان نفاق منافقان، به لحاظ سابقه و لاحقه آن» و «اینک وقت آن رسیده تا در پناه هوشیاری مردم و با دستان پرتوان حزب‌الله، شرنگ تلخی ذلت و رسوایی به کام نفاق ریخته شود تا از کج راهه ستیز با خدا و مومنان باز ایستند و یا به سرنوشت محتوم خود گرفتار آیند.» و «ژورنالیسم منافق» و «حقیرترین سرکردگان مزدور و بی آبرو، میدان داری کردند و بلعیدن استفراغ مسموم سازمانهای جاسوسی و رادیوهای بیگانه، هنر روشنفکران در عصر دولت خاتمی شد تا حدی که وی را نیز به ستوه آورد،»، اظهار داشت:بیانیه تعابیری از این گونه فراوان دارد که تعابیری این چنینی به اندازه کافی مشمئز کننده است.

*سلیمی نمین: بیانیه هیچ سنخیتی با خط مشی سیاسی رهبری در این مقطع ندارد

سلیمی نمین دومین نکته را در خصوص بیانیه آن دانست که به لحاظ سیاسی هیچ سنخیتی با خط مشی رهبری در این مقطع ندارد‌ و بیان داشت: رهبری،جامعه‌ای آرام و همبسته ترسیم کرده‌اند که هیچ سنخیتی با این بیانیه ندارد. وی با بیان اینکه این بیانیه جامعه را به شدت قطبی می‌کند، اظهار داشت: برخی اوقات قطبی کردن در فضای سیاسی و یا فرهنگی است و یا اینکه بسیاری از تضادها را در جامعه تشدید می‌کند و به نوعی غیرقابل حل است. این محقق و پژوهشگر اضافه کرد:زمانی می‌گوییم در جامعه تضادی وجود دارد و باید کار فرهنگی کرد که تضاد برطرف شود به عنوان مثال بین نسل‌ها فاصله افتاده است که باید کار فرهنگی کرد. وی افزود: در این قطب بندی کردن، این بیانیه به هیچ وجه راه حلی جز ازدیاد تخاصم و درگیری برای این تضادها قائل نیست. سلیمی نمین با بیان اینکه خیلی از نیروهای مخالف دولت جدید این گونه تبلیغ می‌کردند که صدای پای فاشیسم و صدای پای اعمال غیرقانونی می‌آید و برخوردها از این به بعد، برخوردهای طالبانی در جامعه خواهد بود، اظهار داشت: حتی تا جایی که برخی از دوستان طرفدار آقای هاشمی که خود به بسیاری از شیوه‌های تندروانه معتقد بودند؛ و بسیاری شیوه های تندروانه در برخورد با مخالفان خود داشتند، دو روز قبل از انتخابات گفتند: «مراقب جریان طالبان در کشور باشید.» و در این حد به صورت گسترده تبلیغات کردند که اگر به آقای احمدی نژاد رای داده شود، طالبان خواهد آمد.

وی افزود: این بیانیه بعد از روی کار آمدن آقای احمدی‌ نژاد صادر شد در حالی که همه معتقدند باید فرصت داد تا دولت جدید نشان دهد که اظهارات مخالفین آنها درست یا خلاف بود؛ و باید این مسئله را برای افکار عمومی روشن کند. این محقق و پژوهشگر با طرح این پرسش که آیا دولت آقای احمدی نژاد در یک فضای آرام می‌تواند این واقعیت را روشن کند یا در یک فضای ملتهب؟، خاطرنشان کرد: قطعاً اگر آرامش در کشور حاکم باشد آقای احمدی نژاد می‌تواند بگوید که من خادم ملت هستم یا آدمی هستم که با شیوه‌های طالبان می‌خواهم در جامعه خفقان و محدودیت ایجاد کنم. سلیمی نمین این بیانیه را دقیقاً تاییدی بر تبلیغات عناصری دانست که می‌خواستند بگویند با آمدن آقای احمدی نژاد بگیر، ببند و دستگیری و فشار و خفقان ایجاد خواهد شد و به قرائت بخشهای دیگری از این بیانیه پرداخت که در آن آمده است «در فضای جدید پس از انتخابات به نظر می‌رسد جریان زخم خورده نفاق داخل و حامیان مزدورپرور آنان، چنان دچار عقده‌های فروخفته خشم و حقارت شده‌اند که بعید نیست در صورت عدم توان ایجاد انحراف در نهضت و مسیر اصلی ملت، به فکر انتقام شکست ننگین خود از خدمتگزاران اصلی دولت و نظام باشند.» و «توصیه موکد ما به تمامی برادران و خواهران به ویژه پیشتازان امت و انصار و یاران حزب الله در سراسر کشور "شناسایی" دقیق عوامل و عناصر نفاق و معاندانی است که تاکنون با گفتار و رفتار خود عملاً بعنوان شریک جرم این توطئه‌ها محسوب شده‌اند.»، «گرچه ممکن است تیر اول از چله کمان نفاق گذر کند، اما قطعاً طوفان خشم و انتقام الهی با مباشرت حزب خدا در قلع و قمع گسترده شاخ و برگ و ریشه منافقان عظیم‌تر خواهد بود.» سلیمی نمین گفت: این ادبیات در راستای اثبات اتهامات علیه دولت جدید است. آیا از این بهتر می شد به تثبیت القائات کسانی که می گفتند طالبان می آید کمک کرد؟

*اشک تلخ: هشدارهای انصار جلوی بسیاری از هتاکی‌ها علیه مقدسات را گرفته است

در ادامه این مناظره در که در خبرگزاری فارس برگزار شد، اشک تلخ به مطالبی که سلیمی نمین در خصوص ادبیات و لحن بیانیه انصار حزب الله و نظراتی که برخی صاحبنظران سیاسی در خصوص شائبه برخورد طالبانی و فاشیستی مطرح کرده بود پاسخ گفت. وی اظهار داشت: ما لحن و ادبیاتی که در این بیانیه برگزیدیم با الهام از دعای افتتاح و دستور العمل حضرت ولی عصر(عج) است و ویژگی‌های دولت کریمه در عزت اسلام و مسلمین و ذلت نفاق و منافقین در این دعا بیان شده است. وی افزود: بیانات امام راحل(ره) مبنی بر این که تا من هستم نخواهم گذاشت منافقین حاکم شوند سرمشق ما است. عضو شورای مرکزی انصار حزب الله با طرح این سؤال از سلیمی نمین که آیا شما قبول دارید که اساساً در کشور جریان نفاق داریم یا خیر؟ ادامه داد: وقتی مقام معظم رهبری صریحاً در سخنان خودشان از برخی از مطبوعات به عنوان پایگاه دشمن نام می‌برند، نشان دهنده وجود جریان نفاق است. اشک تلخ بیان این که انصار حزب الله قصد سهم‌خواهی از دولت احمدی‌نژاد را ندارند،گفت: ما بدون هیچ گونه سهم خواهی تنها با تفکر رئیس جمهور در آرمانگرایی مشترک هستیم. عضو انصار حزب الله تاکید کرد: اگر کسی معتقد باشد که بیانیه ما به معنی ترویج جریا‌ن‌ طالبانی است،یقیناً نشان از کج فهمی او دارد. اشک تلخ در مورد بند شش بیانیه که به اعتقاد برخی میل به برخوردهای فیزیکی در آن دیده می‌شود، گفت: منافقین از سال 58 هم با مطبوعات شروع کردند و این قضیه در 8 شهریور و به شهادت رساندن شهید رجایی به اوج خود نزدیک شد و در نهایت کارکرد خود را در جریان 30 خرداد 1360 نشان داد. وی افزود:ما با توجه به این که یکی از وظایفمان طرح مسئله است در خصوص جریان نفاق در مقاطع مختلف هشدارهای لازم را به مراجع ذیصلاح می‌دادیم از جمله در سال 78 به وزارت اطلاعات به خاطر طرح برخی موضوعات شبهه‌انگیز در مورد قتلهای مشکوک و...هشدار دادیم. اشک تلخ تاکید کرد: ما همواره سعی ‌کرده‌ایم که جایی اگر دیدیم که احتمال هتک حرمت به مقدسات و عبور از خط قرمز‌ها در تبلیغات، مقالات و سخنرانی‌هایی در نقطه‌ای از کشور وجود داشت با انتشار بیانیه و نامه به شورای تامین استان‌ها، هشدار داده و خواستار تضمین برای عدم هتک حرمت مقدسات ‌شدیم و بسیاری از مواقع هشدارهای انصار سبب می‌شد که جلوی این تحریفات گرفته شود. اشک تلخ با اشاره به بند "م" وصیت نامه امام(ره) که بر اقدامات و جوانان حزب اللهی توصیه شده بود در صورت مراجعه به مسئولان و خودداری آنان در مقابله با جریانات منحرف، جلوی تحریفات خلاف اسلام را بگیرند گفت: ما همواره در پی آن بودیم که از سوی هر یک از کارگزاران قوای سه گانه تفسیر روشنی از این مسئله بشود که متاسفانه تاکنون چنین اقدامی صورت نگرفته است. اگر ما بیانیه دادیم، تجمع کردیم،هشدار دادیم و مسئولان توجهی نکردند با توجه به وصیت نامه امام ما چه وظیفه ای داریم؟

*سلیمی نمین: تعریف انصار از نفاق فاجعه آمیز است

سلیمی نمین در ادامه این مناظره گفت: تعریفی که آقای اشک تلخ از نفاق ارایه کردند بسیار فاجعه‌آمیز است و با این تعریف هر کس را می‌توان منافق نامید. وی خطاب به اشک تلخ گفت: آیا در این بیانیه از طرفدارانتان دعوت به عمل کردید یا نکردید؟ چرا الان دعوت به عمل می‌کنید. با فرمایش امام(ره) یک تناقص جدی در عملکرد آقایان می‌بینیم.وی اضافه کرد: به رغم برداشت آقایان، اوج حضور منافقین در دوره آقای خاتمی بوده است بر پایه فرمایش امام(ره) و برداشتشان پس باید در دوره خاتمی وارد عمل می شدید، چطور آنجا خار در چشم و استخوان در گلو ساکت نشستید و حالا که دولتی آمده که می‌گوید بساط منافقین را جمع می‌کنم. می‌گوئید دیگر سکوت نمی‌کنیم. سلیمی نمین سوال کرد: آیا دولت احمدی‌نژاد را آزمودید و به او تذکر داده‌اید و به آنها گفته‌اید و آنها عمل نکرده ‌ند؟ این تناقض جدی با نظرات خود شما دارد ولی در بیانیه دعوت به عمل کردید نه هشدار. وی تصریح کرد: این که در بیانیه از نیروهایتان در سراسر کشور خواسته اید اگر کسانی حرفی زده اند را شناسایی کنند این نوعی عمل است. آنهم در زمان دولتی که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گویید خوب است و می‌خواهد براساس اصول عمل کند. نظر شما را که می گویید جریان دوم خرداد منافق است برخلاف نظر رهبری و امام می‌دانم زیرا حکم کلی دادن سخت است. آیا این پیروی از خط امام و رهبری است؟

محقق و پژوهشگر تاریخ معاصر تاکید کرد: سلسله مراتب نظام اداری و سیاسی باید جلوی ایرادات را بگیرد و شما در زمان خاتمی به این فهم خودتان عمل نکردید. البته خوشحالم که زمان خاتمی عمل نکردید، چرا که عمل نکردن شما باعث شناخت مردم شد و اگر عمل می‌کردید همان مظلو‌م‌ تراشی که در آستانه دوم خرداد صورت گرفت تکرار می‌شد. وی گفت: رشد آگاهی‌های مردم در محیط آرام و به دور از تشنج راه منطقی برای رشد جامعه و برای دور شدن منافقین از جامعه است. وی گفت: همه دلسوزان نظام برداشت کردند که این بیانیه مصداق بارزی است برای کسانی که اتهام زدند که احمدی‌نژاد می‌خواهد شیوه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های طالبانی را پیاده کند. سلیمی نمین در ادامه افزود: من نمی‌گویم که منافق در کشور نیست، منافق در کشور وجود دارد اما تعریفی که شما ارائه می‌دهید فاجعه است، تناقض در این بیانیه، فراوان دیده می‌شود و در واقع شاخص‌های بیانیه با فرمایشات رهبر انقلاب در تعارض قرار دارد.

اشک تلخ در پاسخ گفت: در بیانیه اعلام نکرده ایم که سکوت را خواهیم شکست. این تحریف بیانیه است. ما در بیانیه اشاره کرده ایم که جریان نفاق شاکله وزارت اطلاعات را متلاشی کرد و لذا در این سالها فضای تسامح و تسامح بر وزارت اطلاعات غالب بود که ما در بیانیه اشاره داشتیم به اینکه در موقعیت سیاسی دولت جدید، شاکله مدیریت انقلابی شکل خواهد گرفت. یعنی آن چتر حمایتی که آنها در وزارت اطلاعات حس می‌کردند باید از بین برود. وی تاکید کرد: ما در بیانیه این نوید را داده‌ایم که در دوران جدید، دیگر رقص و پایکوبی هتاکان نخواهد بود که نمونه آن مجلس ششم است که شاهد بودیم با روی کار آمدن مجلس هفتم دیگر شاهد فتنه 18 تیر نبودیم چون مرکز فتنه و فساد که در مجلس ششم بود متلاشی شد.

*سلیمی نمین: بیانیه توسط افراد مشکوک صادر شده است

سلیمی نمین در پاسخ به اظهارات عضو شورای مرکزی انصار حزب الله گفت: می خواهم بپرسم که چه خیانتی در وزارت اطلاعات صورت گرفته که آقایان از این به بعد نمی‌خواهند نظاره‌گر آن باشند، اینجا با بیانات امام(ره) در تعارض است.

وی خطاب به اشک تلخ اظهار داشت: شما خود می‌گویید دولت جدید این کار را انجام دهد و تعابیر‌ آن نیز کاملاً در بیانیه روشن است و از طرف دیگر تاکید می‌کنید که شاخ و برگ و ریشه ها را قطع کنید، این در واقع دستور صریح به وزارت اطلاعات است.

وی با اشاره به وجود برخی افراد نفوذی و استفاده از نیروهای انقلابی و جبهه رفته گفت: من معتقدم در انصار حزب الله عنصری وجود دارد که نزدیک به کارگزاران است که اکنون و برای بار دیگر قصد دارند که وارد میدان شوند.

این روزنامه‌نگار در ادامه بیانیه صادر شده را طراحی عناصر مشکوک دانست و اضافه کرد: بیانیه صادر شده توسط عناصر مشکوکی است که قبلاً هم به انصار خط می‌دادند تا برخی جریانات سیاسی از این قضیه بهره‌ بگیرند و این مسئله امروز و در شرایط جدید بروز پیدا کرده است.

در این هنگام اشک تلخ خطاب به سلیمی نمین گفت: ما از نقد عملکرد گریزان نیستیم و حاضرم که جلسه جداگانه ای برای نقد عملکرد آقای سلیمی نمین و نقد عملکرد انصار گذاشته شود، اما الان بحث ما بیانیه انصار حزب الله است، نه اعضای انصار. آیا صحیح است ما هم بگوییم شما کجاها بوده اید و وزارت اطلاعات به شما خط می دادند.

سلیمی نمین در پاسخ گفت: این اتهامی بیش نیست و تهمت بزرگی است. این که در گذشته، افرادی به این جریان خط میدادند مشخص است چون در گذشته نیز این عملکرد باعث شد که آقای مهاجرانی قهرمان ملی شود و الان نیز باید مشخص شود که چه کسی بیانیه صادر می‌کند و باید بگویم که این همان طالبان است. مدیر دفتر مطالعات تاریخ معاصر ایران با بیان اینکه بسیار اهمیت دارد که بدانیم چه کسی بیانیه را نوشته است، افزود: به من تهمت هم بزنید سکوت نمی‌کنم، تهمت زدن مسئله جدیدی برای من نیست و افرادی که در جناح مقابل بودند، تهمت‌های فراوان به من زدند و حال شما نیز این اتهامات را به من می‌زنید. سلیمی نمین گفت: من با توان قلمی خود جلوی بسیاری مسائل ایستاده‌ام و امروز هم با علم به این قضیه که عناصر نفوذی مشخص شوند حاضرم اتهاماتی را بپذیرم. وی تاکید کرد: اگر این عناصر نفوذی شناسایی نشوند ملت ایران ضررهای زیادی را پرداخت خواهند کرد و نتیجه،از آن این افراد می‌شود. وی یادآور شد: چه چهره مخوفی است که پشت این بیانیه نشسته، این بیانیه متعلق به اشخاصی نیست که پیرو خط امام و رهبری هستند، من باید بگویم که پشت بیانیه چه کسی است. وی تاکید کرد: این مسئله باید روشن شود و من نیز حاضرم با هزینه‌ اتهام به خود، قضیه را روشن کنم و باید بگویم که عضو شورای مرکزی شما عامل کارگزاران است. سلیمی نمین افزود: اگر این کار را انجام دهم حتماً تجربه گرانسنگی را به ملت خودم داده ام و قطعاً پیچیدگی‌های سیاسی جامعه ارتقا خواهد یافت.

*اشک تلخ: سلیمی نمین باید ادعای وجود نفوذی در انصار را اثبات کند

در ادامه این مناظره اشک تلخ از سلیمی‌نمین خواست که به صورت اثباتی مشخص کند که چه کسی به عنوان نفوذی کارگزاران بیانیه جریان انصار حزب الله را نوشته است و مدارک خود را ارائه کند. وی اضافه کرد: حال فرض کنیم که شورای مرکزی انصار حزب الله نفوذی کارگزاران را پذیرفته و غفلت کرده است و از آنجا که فرد مورد نظر شما عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران هم هست، آیا این توهین به این جمعیت نیست؟

سلیمی نمین در پاسخ به اشک تلخ گفت: شما که ادعا دارید من عامل وزارت اطلاعات در کار مطبوعات بودم چه استدلال و مدارکی در این زمینه دارید؟ وی با بیان این که آقای اشک تلخ به من توهین کرده و مرا کج فهم می‌داند، گفت: در بیانیه شما الفاظی همچون «انتقام و قلع و قمع» بکار رفته است شما در بیانیه می‌گویید «شناسایی کنید و عمل کنید» این الفاظ در بیانیه چه معنایی دارد؟ آیا برداشت عملکرد غیرقانونی از آن، نشانه کج فهمی من است؟. این محقق و پژوهشگر خطاب به اشک تلخ و با بیان این که شما حاضر نیستید کمترین اشتباه خود را بپذیرید، تصریح کرد: شما در حال به وجود آوردن آنارشیسم در جامعه هستید و این فاجعه است.

سلیمی نمین با بیان اینکه من سند دارم و حاضر هستم که ثابت کنم که شخصی که نزدیک به کارگزاران است به شما کمک مالی می‌دهد، افزود: حاضرم در جلسات طولانی ثابت کنم که چه کسانی در گذشته چه شیوه‌های پیچیده‌ای را دنبال می‌کردند و متاسفانه از برادران خوب ما که آثار زخم جبهه بر بدن آنها مشاهده می‌شود، سوء استفاده شد.

وی تاکید کرد: اگر می‌خواهیم دولت احمدی‌نژاد دولت موفقی باشد و بستر روی کار آمدن عناصر منافق دوباره فراهم نشود، باید تحمل و بردباری داشته باشیم اما بیانیه شما می‌گوید «ما در گذشته سکوت کردیم و این سکوت را می‌شکنیم و وارد میدان می‌شویم».

در ادامه این جلسه به سوالات حاضرین پاسخ داده شد.

منبع