ومن نادال، سخنگوی وزارت امورخارجه فرانسه در سخنانی عجیب و به رغم اذعان به همکاری ایران با آژانس مدعی شد همکاری ایران با دیده بان سازمان ملل بسیار آهسته و کند صورت می گیرد! وی افزود: “تا زمانیکه قدرت های جهانی نتایج محسوسی از مذاکرات را مشاهده نکنند هیچ معامله طولانی مدتی نهایی نخواهد شد!”

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ در حالیکه رسانه ها از برقراری دور جدید مذاکرات هسته ای بین ایران و 1+5 در تاریخ 26 تا 28 ژوئن (5 تا 7 تیر ماه) خبر می دهند، رومن نادال، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در سخنانی عجیب و به رغم اذعان به همکاری ایران با آژانس مدعی شد همکاری ایران با دیده بان سازمان ملل بسیار آهسته و کند صورت می گیرد! وی افزود: "تا زمانیکه قدرت های جهانی نتایج محسوسی از مذاکرات را مشاهده نکنند هیچ معامله طولانی مدتی نهایی نخواهد شد!”

این در حالی است که ایران طبق تعهدی که در توافقنامه ژنو به طرف مقابل داده بود، حساس ترین ذخایر هسته ای خود را تا 80% کاهش داده است و علاوه بر این طبق گزارش آژانس، به تمامی تعهدات خود پایبندبوده است! اما نادال، بی توجهی ایران به اصرار آژانس درخصوص بحث بر سر ابعاد احتمالی نظامی پرونده اتمی ایران را باعث کندی مذاکرات دانست.

گروه 1+5 اصرار دارد مباحث نظامی و مخصوصا توان موشکی ایران را نیز در گفتگوها وارد کند اما طبق خطوط قرمزی که رهبر معظم انقلاب اسلامی برای مسئولین و مذاکره کنندگان ایرانی ترسیم کرده بودند ایران هیچگاه بر سر توان نظامی و دفاعی خویش گفتگو و چانه زنی نخواهد کرد.

دیلی استار در این خصوص به نقل از امیرعلی حاجی زاده، فرمانده ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که با شبکه العالم گفتگو کرده بود نوشت: "نه تنها قابلیت های دفاعی ایران هیچگاه موضوع مذاکرات قرار نخواهند گرفت، بلکه در عوض جمهوری اسلامی فناوری های دفاعی و موشکی خود را ارتقاء خواهد داد.”

ریشه تنش های اخیر در مذاکرات که باعث بی نتیجه ماندن دور قبلی گفتگوها بود را می توان همه در زیاده خواهی های طرف غربی -که وسعت خواسته های خود را تا خطوط قرمز نظام اسلامی گسترش داده است- دید و هم در کوتاه آمدن های بیش از حد تیم مذاکره کننده ی کشورمان. گفتنی است تا زمان رسمی گفتگوهای بعدی، مذاکراتی در سطوح پایین تر انجام خواهد گردید.