فایننشال تایمز با اشاره به انتقادات وارده به طرح توزیع سبد کالا در ایران نوشت: زمانی که دولت حسن روحانی، برنامه کاهش فقر در ایران را از طریق توزیع سبد کالا به اجرا گذاشت، تصور نمی کرد این طرح موجب به راه افتادن جنجال شود.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»به نقل از تسنیم، فایننشال تایمز طی گزارشی نوشت: زمانی که دولت حسن روحانی، برنامه کاهش فقر در ایران را از طریق توزیع سبد کالا به اقشار کم درآمد جامعه به اجرا گذاشت، تصور نمی کرد که این طرح موجب به راه افتادن جنجال شود.
اما تشکیل صف های طولانی در جلوی مراکز توزیع سبد کالا و ادعاهایی در مورد پایین بودن کیفیت کالاهای توزیع شده، بهانه کافی را به دست مخالفان رئیس جمهور داد. صفحات اول برخی روزنامه ها و سایت های خبری روز دوشنبه حاوی تصاویری از صف های طویل ایرانیان کم درآمد برای تحویل گرفتن سبد کالا در هوای سرد زمستانی بود. تیترهایی که برای این تصاویر انتخاب شده بود ، دولت را به بی احترامی نسبت به مردم متهم می کرد.
عباس، یک کارگر بازنشسته در حالی که سهمیه خود را دریافت می کرد گفت: «من در لیست انتظار نفر ششصدم بودم و از 7 صبح تا یک ظهر برای دریافت سبد کالا در صف بودم.»
هدف از توزیع سبد کالا، کمک به حمایت از اقشار کم درآمد جامعه در مقابل افزایش قیمت کالاهای مصرفی بوده است. نرخ بالای تورم و وضعیت اقتصادی رکود تورمی در کنار نرخ بالای بیکاری جوانان نشان می دهد که بسیاری از شهروندان ایرانی برای خرید مواد غذایی اساسی خود با مشکل مواجه هستند.
اکثر اقتصاد دانان، تورم بالا را ناشی از سیاست های عوام فریبانه رئیس جمهور قبلی و پرداخت یارانه های نقدی 455 هزار ریالی ماهیانه به کل جمعیت کشور می دانند. این یارانه ها قرار بود جبرانی باشد برای افزایش قیمت ناشی از اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها. اما اکنون یارانه ها خود عامل افزایش نرخ تورم شده اند. تاثیر تحریم های بین المللی نیز موجب تشدید وضعیت نامطلوب اقتصادی در دو سال گذشته شده است.
این گزارش افزود: از روز یکشنبه تاکنون، حدود 7 میلیون خانوار مشمول طرح سبد کالا، سهمیه خود را دریافت کرده اند. سهمیه مشابهی نیز قرار است ماه آینده توزیع شود.
خدیجه، خانم خانه دار 36 ساله در این باره گفت: «توزیع برنج ارزان قیمت هندی و مرغ های بدبو و روغن، آماده سازی برای قطع یارانه های نقدی است. این واقعا نگران کننده است.» خانواده 4 نفره خدیجه ماهیانه 73.1 دلار یارانه دریافت می کند که حدود یک پنجم درآمد شوهرش می باشد.
ظاهرا متوقف کردن سیاست های دولت محمود احمدی نژاد برای دولت روحانی کار آسانی نیست.
دولت روحانی، که تابستان گذشته با وعده بهبود وضعیت اقتصادی بر سر کار آمد، متعهد به پرداخت ماهانه حدود 1.4 میلیارد دلار یارانه به مردم است. هنوز مشخص نیست که آیا دولت قصد دارد به تدریج سبد کالا را جایگزین یارانه نقدی کند تا کسری بودجه و تاثیرات تورمی ناشی از پرداخت یارانه را کاهش دهد.
علی ربیعی، وزیر رفاه ایران روز دوشنبه گفت، تعداد دریافت کنندگان سبد کالا به تدریج افزایش خواهد یافت. وی از رسانه های داخلی خواست تا در مورد نقاط ضعف این طرح بزرگنمایی نکنند.
اما مخالفان روحانی از فرصت به دست آمده برای انتقاد از دولت استفاده کرده اند. برخی اعضای مجلس ایران روز دوشنبه تهدید کردند که تحقیقاتی را در مورد برنامه توزیع سبد کالا انجام خواهند داد. این در حالی است که قوه قضائیه از دولت خواسته است تا روش خود را تغییر دهد.
غلام حسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه روز دوشنبه گفت: «آنچه در جریان توزیع سبد کالا اتفاق افتاد، کمتر از شان مردم است...دولت باید راه بهتری را بیابد.»