بحثی که فارغ از اقدام خلاف قانون وزارت ارشاد در دخالت مستقیم در فیلترینگ سایت ها حساسیت منتقدان را برانگیخته، فیلترینگ گزینشی است که هیئت نظارت بر مطبوعات در پیش گرفته است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ این روزها موضوع فیلترینگ سایت ها بصورت خودجوش! از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل محافل سیاسی تبدیل شده است. موضوعی که اتفاقا واکنش چهره های سرشناسی از اهالی فرهنگ و سیاست را نیز برانگیخته است.

انتقاد منتقدان به این اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آن سو است که براساس قانون وظیفه فیلترینگ برعهده قوه قضاییه (کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه) است نه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی!

البته بحثی که فارق از اقدام خلاف قانون وزارت ارشاد، حساسیت منتقدان را برانگیخته، فیلترینگ گزینشی است که هیئت نظارت بر مطبوعات در پیش گرفته. عده ای این اقدام را سیاسی و بر خلاف شعارهای وزارت ارشاد می دانند و «عدم مجوز» را تنها بهانه ای برای توجیه کار می پندارند؛ حال آنکه اگر هم چنین توجیهی از سوی ارشادیان قابل قبول باشد آنها باید بپذیرند که مسیر غیرقانونی نمی تواند مقابل یک اقدام غیر قانونی دیگر را بگیرد.

موید گزینشی و سیاسی بودن فیلترینگ چند ماه اخیر را می توان فیلتر شدن سایت «دانا» و ارائه مجوز به «بهار نیوز» عنوان کرد. بی شک همه «دانا» را به عنوان یکی از منتقدان دولت می شناختند و گذشتنش از دم تیغ فیلتر ارشاد، شائبه های زیادی را به همراه داشت. این شائبه ها زمانی بیشتر رنگ واقعیت به خود می گیرد که با اندکی مداقه می توان سایت هایی نظیر «بهار نیوز» را در بین رسانه های خبری یافت که همچنان به دنبال فرش قرمز پهن کردن برای «میرحسین موسوی» است!

این سایت مقاله ای را به عنوان «دو مهندس؛ بهزاد و میرحسین» به قلم علیرضا کفایی در حالی روی خروجی خود قرار داده که به صراحت در هدر سایت عنوان شده است که «بهار نیوز دارای پروانه فعالیت از هیئت نظارت بر مطبوعات است»!

اکنون حامیان موج فیلترینگ وزارت ارشاد باید پاسخ دهند که جز سیاسی بودن چه توجیهی برای تازه ترین اقدام جنجالی ارشاد قابل پذیرش است. وقتی یک سایت منتقد فیلتر می شود و سایتی دیگر که سنگ «فتنه گران» را به سینه می زند با پرچم «پروانه فعالیت از هیئت نظارت بر مطبوعات» به حیات خود ادامه می دهد، چه پاسخی برای مردمی که در ۹دی خواستار محاکمه سران فتنه بودند، دارد؟!

بهار نیوز در بخشی از مقاله خود در رابطه با میرحسین موسوی و بهزاد نبودی ضمن تایید اقدامات فتنه گرانه میرحسین موسوی در سال۸۸، تاکید می کند: «جمله معروفی که مهندس بهزاد نبوی در دادگاه‌های سال ۸۸ با صراحت بیان نمود که "به میرحسین موسوی خیانت نمی کنم" جدای از ایستادگی و پایمردی چریک پیر، آموزشی است به همه سیاسیون و احزاب و تشکلها که نباید در روند فعالیتهای سیاسی و اجتماعی اعوجاج و تردید به خود راه دهند و مي‌بایست در مبارزات سیاسی و کنشهای اجتماعی با قاطعیت بر راه و آرمانی که آن را حق مي‌یابند تاکید و ابرام داشت حتی اگر هزینه های سنگینی جون زندان و صرف جوانی و محرومیتهای غیرقانونی را بر انسان تحمیل کنند.»

کفایی در ادامه این مقاله با تطهیر اقدامات ضدانقلابی بهزاد نبوی می نویسند: «بهزاد نبوی نمونه یک فرد کاملاً تشکیلاتی و حزبی و دارای اصول ثابت سیاسی و عقیدتی است که در سالهای متمادی مبارزه در قبل از انقلاب که بارها توسط ساواک دستگیر و زندانی و تحت شکنجه قرار گرفت همواره امانتدار همرزمان خود و وفادار به آرمانها بود و پس از انقلاب نیز در برابر همه اتهام های واهی که بر او وارد کردند هیچ گاه نتوانستند اراده وی را در هم بشکنند و حتی با وجود کهولت و کبر سن در این سالهای اخیر و از ۸۸ به این سو که او را به زندان افکندند به هیچ روی خللی در عزم و اراده وی حاصل نشد و همچنان بر اهداف و نظر حقی که یافته بود ایستاد و درس سیاست ورزی حکیمانه به همه سیاسیون و احزاب داد.»

بهارنیوز که به سبک رسانه های ضدانقلاب مقاله خود را منتشر کرده، صراحتا از اقدامات خلاف واقع نظام جمهوری اسلامی دم می زند، خطاب به حامیان سابق میرحسین موسوی و اصلاح طلبانی که از فتنه ۸۸ اعلام برائت کرده اند، می گوید: «آنان که با خاموش شدن چراغ‌ها و در دل تاریکی از میدان گریختند و فکر و شخصیت خود را معامله کردند باید بدانند که روز روشن خواهد آمد و رازها گشوده و رسوا خواهند شد.»

هرچند مقام معظم رهبری در پنجم شهریور سال جاری و در دیدار با رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت صراحتا فرمودند که «مسئله فتنه و فتنه گران، از مسائل مهم و از خطوط قرمز است که آقایان وزرا باید همانگونه که در جلسه رأی اعتماد خود بر فاصله گذاری با آن تأکید کردند، همچنان بر آن پایبند باشند»، اما کارنامه یک ساله وزارت ارشاد پر است از همراهی با فتنه گران که در این مقال فرصتی برای برشمردن آنها نیست.

به نظر می رسد در دوره ای که مشت فتنه گران باز و همکاری آنها با سرویس های جاسوسی غرب عیان شده است، ارائه مجوز فعالیت به یک سایت حامی فتنه که وظیفه انتشار مقالاتی در تمجید میرحسین موسوی را بر عهده دارد، هیچ توجیه عقلانی و سیاسی ندارد!

عدم قبول توجیه مردان وزارت ارشاد در امر غیرقانونی فیلترینگ سایت ها زمانی بیشتر نمود پیدا می کند که شاهد باشیم همزمان که یک سایت حامی میرحسین موسوی مجوز فعالیت می گیرد، از سوی دیگر سایت منتقد دولت فیلتر می شود و این همان سیاست یک بام و دو هوایی است که وزارت ارشاد در پیش گرفته.

سیاست یک بام و دو هوای امروز وزارت ارشاد زمانی بیشتر به چشم می آید که مداقه ای در اظهارات اخیر آقای وزیر ارشاد داشته باشیم. زمانی که ایشان گفته بودند: «اینکه گفته می‌شود ما از هنرمندانی که با منافع انقلاب منافات دارند نیز حمایت می‌کنیم، درست نیست!»

آیا هنوز هم آقای وزیر می تواند چنین ادعایی مطرح کند؟!! سوالی که پاسخش تنها نزد ملت ایران است و بس!
منبع