فرمانده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه امروز «یک کشور عباس» در اختیار «حسین زمان» است، گفت: همه ما به عنوان سربازان و خدمتگزاران ولایت، هدفی جز دفاع و خدمت نداریم.

سرلشکر قاسم سلیمانی در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهید احمد سلیمانی که در سالن خلیج فارس باغ - موزه دفاع مقدس برگزار شد، ضمن تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری این مراسم و بویژه تلاش سپاه پاسداران کرمان اظهار داشت: هیچ جلسه‌ای بین جلساتي که در کشور ما در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی برگزار شده، پرتاثیرتر از این جلسات نیست بویژه آنکه آغاز آن جلسه با کلام خالصانه فرزند شهید جان بگیرد.
وی با اشاره به شعرخوانی فرزند شهید حاج احمد سلیمانی در این مراسم گفت: تاریخ عشایر ما تاریخ پرافتخاری است که در 2 بعد نقش اساسی داشته‌اند. فرمانده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه تاریخ پرافتخار عشایر مربوط به دوره انقلاب نمی‌شود و از مدت‌ها قبل رایج بوده است، گفت: حقیقتا در مجموعه حوادث تاریخ ایران عشایر مهم‌ترین تکیه‌گاه و حامی این کشور بوده‌اند و نقش اول را در تهاجمات قاجار و حتی قبل از قاجار داشته‌اند.
سرلشکر سلیمانی اضافه کرد: عشایر مقرب‌ترین قشر به روحانیت بوده‌اند و هر موقع که روحانیون ما در مقابل تهاجمات به دین فتوایی صادر می‌کردند، عشایر مهم‌ترین حامی این فتوا بوده‌اند که البته این ویژگی قشر عشایر، منحصر به ایران نبوده و در جاهای مختلف رخ داده است؛ مثلاً در عراق، میرزای شیرازی و سایر روحانیون درپي اشغال عراق توسط انگلیسی‌ها فتوا دادند و عشایر به میدان آمدند و حتی در ایران نیز در دوره هجوم انگلیسی‌ها به جنوب، باز عشایر بودند که در جاهای گوناگون از ایران، اسلام و مملکت اسلامی دفاع کردند.
وی با بیان اینکه ارتباط بین دین و عشایر یک ارتباط بسیار ارزشمند، طولانی‌مدت و عمیق است، گفت: در گذشته به مانند امروز امکان رساندن صحبت‌ها از طریق رادیو و تلویزیون به گوش مردم نبود ولی با این حال رابطه عشایر با دین یک رابطه بسیار عمیقی بود. سرلشکر سلیمانی خاطرنشان کرد: به‌رغم اینکه عشایر در مکان خاصی ثابت نبودند اما هیچگاه این متغیر بودن باعث نشد ارتباط فرهنگ عشایر با فرهنگ شیعه و اسلام کمرنگ شود؛ بعد از انقلاب نیز این فرهنگ وسعت بیشتری پیدا کرد که نمونه بارز آن دفاع از انقلاب بود. وی تاکید کرد: من قاطعانه می‌گویم که سرسپرده‌ترین قشر به انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی عشایر هستند و در رضایتمندی از انقلاب، به‌رغم تمام محرومیت‌ها، ناب‌ترین افراد و پاک‌ترین دل‌ها را نسبت به ولایت دارند.

پادگان‌های بالقوه

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با بیان اینکه عشایر، ایلات و طوایف ما پادگان‌های بالقوه جمهوری اسلامی ایران در همه زمان‌ها هستند، تصریح کرد: عشایر سربازان حقیقی دین و انقلاب هستند.سرلشکر سلیمانی در بخش دیگری از سخنانش به ویژگی‌های بارز شهید احمد سلیمانی اشاره کرد و افزود: انسان در تحول روحی و معنوی نیازمند وقت است اما گاهی اوقات می‌بینیم که به یکباره تحت تاثیر و تحول آنی قرار می‌گیرد. در جبهه و جنگ و دوران دفاع مقدس، این تحول عمقی و در عین حال آنی و سریع در بین رزمندگان صورت گرفت و کسی که وارد جبهه می‌شد، این تحول در او به صورت آنی وارد می‌شد و تمام وجودش را دگرگون می‌کرد. وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: در اثر آن تحول آنی، همه رزمندگان حس و حال دیگری را در دفاع از کیان انقلاب اسلامی در خود و همرزمانشان مشاهده می‌کردند که در واقع این تحول در رهبران و فرماندهان شهید ما در دوران جنگ بروز کرد.
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با اشاره به تاثیر معنوی امام بر کل جامعه تصریح کرد: هرچند امام با تک تک آحاد مردم صحبت نمی‌کردند و توصیه‌هایی را مستقیما نداشتند ولی ایشان به تنهایی منشأ تحول در آحاد جامعه بودند که تحول به وجود آمده در جبهه‌ها نیز ناشی از این تاثیر رهبر کبیر انقلاب اسلامی بود که امروز باعث شده است جنگ دوران دفاع مقدس جایگاه و تقدس خاصی را در بین مردم داشته باشد. سرلشکر سلیمانی با بیان اینکه براثر تابش تحول عظیم امام‌(ره) فرماندهان شهید دوران دفاع مقدس نیز تاثیرات عمیق را در جبهه‌ها به وجود آوردند، تصریح کرد: شهید سلیمانی یکی از این فرماندهانی بود که در قله‌ها حضور داشت.
وی افزود: من با سردار شهید احمد سلیمانی از دوران کودکی به خاطر تقدیر سرنوشت، با هم بودیم و حتی در زمان شهادت او، بالای سرش بودم و اگر بخواهم اینجا کلمه‌ای را اختصاصا و حقیقتا‌ به عنوان مشخصه این شهید عنوان کنم، «انسان پاک» لایق این شهید بزرگوار است؛ در واقع کسانی می‌توانند این مفهوم را داشته‌ باشند که بعد از معصوم بتوانند به درجه‌ای از صالح بودن برسند. فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در پایان با بیان اینکه امیدواریم سرباز مخلصی برای انقلاب باشیم، تصریح کرد: امروز یک کشور عباس در اختیار حسین زمان است و همه ما به عنوان سربازان و خدمتگزاران ولایت هدفی جز دفاع و خدمت نداریم.