سید حسن نصرالله: "حادثه‌ی منا به‌علت «مدیریت شکسته خورده و درس نگرفتن از اشتباهات گذشته» ی رژیم آل سعود بود. آن‌چه رخ داد یک رفتار داعشی است که بویی از انسانیت نبرده است. اگر ایران فریاد نزده بود، بر این حادثه سرپوش گذاشته می‌شد و کشته‌ها را بی سر و صدا دفن می‌کردند و هرکس را که می‌خواستند زندانی می‌کردند."

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در دیدار سالانه‌اش با مبلغان و مرثیه‌سرایان در آستانه‌ی ماه محرم‌الحرام درباره‌ی جنایات و نقش آل‌سعود در منطقه، فاجعه‌ی منا، اوضاع سوریه، وهابیت و گروه‌های تکفیری و سردرگمی رژیم صهیونیستی در منطقه سخن گفت. بخش‌هایی از این سخنرانی تقدیم مخاطبین محترم می‌شود:

* خوش‌خدمتی آل‌سعود برای آمریکا
ما همواره تلاش کرده‌ایم برخی مسائل را در رسانه‌ها در نظر بگیریم ولی با توجه به تحولات مهم یمن و پافشاری آل سعود بر کشتار مردم این کشور، باید موضع خود را اعلام کنیم. نقش عربستان و اسرائیل از زمان تأسیس، خدمت به منافع آمریکا در منطقه بوده است. این رژیم هزینه‌ی جنگ‌های در منطقه را از جنگ صدام علیه ایران گرفته تا جنگ در افغانستان، پاکستان و سپس عراق و... تأمین کرده است.

دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی گروه‌های تکفیری در عراق را از سال ۲۰۰۳ مدیریت کرد و مسئول همه‌ی خون‌های بر زمین ریخته شده در میان پیروان همه‌ی ‌فرق و مذاهب در این کشور است.

* رژیم عربستان کور است و واقعیت‌ها را نمی‌بیند
عربستان سعودی در جنگ سال ۲۰۰۶(۳۳ روزه) با ما جنگید و اولین کسی که در روز قیامت در مقابل خون بر زمین ریخته شده‌ی ما لبنانی‌ها در جنگ ۳۳ روزه بازخواست خواهد شد رژیم آل‌سعود است.

حادثه‌ی منا به‌علت «مدیریت شکسته خورده و درس نگرفتن از اشتباهات گذشته» ی رژیم آل سعود بود. آن‌چه رخ داد یک رفتار داعشی است که بویی از انسانیت نبرده است. اگر ایران فریاد نزده بود، بر این حادثه سرپوش گذاشته می‌شد و کشته‌ها را بی سر و صدا دفن می‌کردند و هرکس را که می‌خواستند زندانی می‌کردند.

عربستان سعودی تلاش کرده است با کاهش دادن قیمت نفت، به محور مقاومت از ایران گرفته تا روسیه و ونزوئلا ضربه بزند. این رژیم همواره نقش خود را مخفی می‌کرد ولی اکنون پس از آن‌که رسوا و دچار ورشکستگی شده، همه‌ی این اقداماتش را آشکارا انجام می‌دهد.

عربستان سعودی به‌رغم آن‌که گروه‌های تروریستی داعش و القاعده در آینده به‌خطری علیه خود این کشور تبدیل خواهند شد اما این دو گروه را در یمن مدیریت می‌کند. این رژیم اکنون کور است و این واقعیت را نمی‌بیند حتی اگر به خودش آسیب برسد.

* مدیریت شکست‌خورده‌ی آل‌سعود
مسئولیت کشته شدن هزاران حج‌گزار در منا در روز عید قربان به‌علت «مدیریت شکست‌خورده‌ و درس نگرفتن از اشتباهای گذشته» ی رژیم آل سعود بود. آن‌چه رخ داد یک رفتار داعشی است که بویی از انسانیت نبرده است. آن‌ها عمداً از کمک‌رسانی به زائران زیر دست و پا مانده در آن حادثه‌ خودداری کردند و ساعت‌ها آن‌ها را در آن شرایط دشوار به حال خود رها کردند. به‌علاوه با بولدوزر حجاج زیر دست و پا مانده را به داخل کانتینرها ریختند، بدون آن‌که میان زخمی‌ها، جان‌باختگان و زنده‌ها تفاوتی قائل شوند. چرا یکی از مسیرها را با علم به آن که حجاج کشوری مشخص از آن مسیر عبور می‌کنند، بستند؟

اگر ایران فریاد نزده بود، بر این حادثه سرپوش گذاشته می‌شد و کشته‌ها را بی‌سروصدا دفن می‌کردند و هرکس را که می‌خواستند زندانی می‌کردند. فریادزدن ایران ناشی از تکبر سعودی‌ها بود به ویژه آن‌که عادل‌الجبیر وزیر امور خارجه‌ی عربستان درخواست محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه‌ی ایران را برای برگزاری نشستی به‌منظور بررسی ابعاد این حادثه رد کرد.

* وهابیت خطری علیه موجودیت منطقه
وهابیت خطری علیه موجودیت منطقه است. زیرا تلاش می‌کند نفوذ خود را در سراسر جهان تا شیلی [در آمریکای جنوبی] گسترش دهد. تکفیری‌ها و وهابی‌ها همه‌ی اهل‌سنت نیستند بلکه آن‌ها بخش کوچکی از امت مسلمان میلیاردی به‌شمار می‌روند.

در سوریه فرصتی را برای تقویت پیروزی‌ها و به شکست کشانیدن توطئه‌هایی پیدا کرده‌ایم که علیه منطقه طراحی می‌شود و تلاش می‌کنیم از این فرصت بهره‌برداری کنیم. خطر وجودی همچنان باقی است و ما تلاش می‌کنیم این خطر را دور کنیم و اکنون ما این فرصت را در اختیار داریم و به زودی شاهد پیروزی‌هایی خواهیم بود.

* همه‌‌ی گروه‌های تکفیری نوکر صهیونیسم هستند
در سوریه فرصتی را برای تقویت پیروزی‌ها و به شکست کشانیدن توطئه‌هایی پیدا کرده‌ایم که علیه منطقه طراحی می‌شود و تلاش می‌کنیم از این فرصت بهره‌برداری کنیم. خطر وجودی همچنان باقی است و ما تلاش می‌کنیم این خطر را دور کنیم و اکنون ما این فرصت را در اختیار داریم و به زودی شاهد پیروزی‌هایی خواهیم بود.

نباید از این مسئله غافل شویم که دشمن ما اسرائیل است. گرچه نبرد کنونی ما با تکفیری‌ها است، اما جبهه‌ی النصره، القاعده و داعش همگی نوکر صهیونیسم هستند که سرنگونی رژیم سوریه به نفع آن است و این پروژه‌ی رژیم صهیونیستی از سال ۲۰۰۶ تاکنون بوده است، از این‌رو باید مواظب دشمن باشیم و همواره بدون آن‌که مردم را بترسانیم آماده‌ی مقابله با آن باشیم. زیرا جنگ با این دشمن یک واقعیت و مستلزم آمادگی است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، اکنون دچار سردرگمی شده است ... و کرانه باختری در آستانه‌ی آغاز انتفاضه سوم است. اسرائیل برای مانع‌تراشی در مسیر توافق هسته‌ای تلاش کرد، اما این توافق امضاء شد و فرصت‌هایی را برای ایران ایجاد و درهای زیادی را به روی آن باز خواهد کرد.(+)

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/6Dtf2