رئیس‌جمهور در زاهدان با بیان "امیدواریم در تیرماه با ۱+۵ به توافق نهایی برسیم" گفت: حتی اگر توافقی هم حاصل نکنیم شرایط داخلی و خارجی به‌گونه‌ای است که مشکلی از حیث اقتصادی نخواهیم داشت.

 حسن روحانی در نشست فعالان و سرمایه‌گذاران سیستان و بلوچستان که در سالن امام رضا(ع) دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد، اظهار کرد: بسیار خوشحالم که کارآفرینان عزیز برای استانی که تاکنون استان محروم نامیده می‌شد در این نشست گردهم آمده‌اند، بسیار امیدوارم که سیستان و بلوچستان از فردا استانی باشد که توسعه اقتصادی همراه با توسعه فرهنگی شرایطی را فراهم آورد که دیگر به این استان، محروم نگوئیم.

وی افزود: کاری که مهم است دولت در این زمینه انجام دهد ایجاد فضای مناسب برای کار و تلاش و سرمایه‌گذاری است، جذب سرمایه منوط به الزاماتی است که دولت به آن توجه دارد؛ کنار آن انگیزه‌های متعددی وجود داشته که به سرعت جذب سرمایه در کشور می‌‌افزاید.

رئیس جمهور در ادامه سخنانش با بیان "امیدواریم با حضور شما سرمایه‌گذاران، آینده بهتری برای مردم ترسیم کنیم و کمک کنیم که مردم زندگی بهتری داشته باشند" خاطرنشان کرد: تمهیداتی که دولت باید آماده کند حمایت از سرمایه‌گذاری‌ها و ایجاد زمینه سرمایه‌گذاری در مناطق مختلف کشور است از جمله استان سیستان و بلوچستان؛ در این استان ظرفیت‌های بسیاری وجود دارد همانند کشاورزی، معادن و صنایع.

وی تصریح کرد: نخستین اقدام شرایط بین‌المللی است که برای کار و فعالیت بیشتر برای کارآفرینان درحال آماده‌سازی هستیم، دولت معتقد است اتهاماتی را که علیه جمهوری اسلامی در فضای بین‌المللی بوده می‌توان با صبر، حوصله و قدم به قدم این اتهامات را رفع کرد؛ این کار آسان نیست اما مطمئنیم که با فضای بین‌المللی به توافق مطلوبی می‌رسیم.

حجت‌الاسلام روحانی تأکید کرد: ما در قدم نخست به یک توافق شش‌ماهه با 1+5 دست پیدا کردیم که بنا بود در مدت شش ماه تا یک سال به یک توافق کلی در جهت برداشتن همه تحریم‌ها برسیم اما امروز هم 1+5 و هم ایران معتقدند که این توافق میان طرفین در مدت 6 ماه انجام‌پذیر است.

وی افزود: تا آخرین مذاکرات پیشرفت قابل قبول بوده و امیدواریم در تیرماه به توافق نهایی برسیم، قطعاً با برداشتن تمام تحریم‌ها و مسائل مالی شرایط بهتری را خواهیم داشت، حتی اگر توافقی هم حاصل نکنیم شرایط داخلی و خارجی به‌گونه‌ای است که مشکلی از حیث اقتصادی نخواهیم داشت.

رئیس جمهور تأکید کرد: کشور ایران از لحاظ اقتصادی شرایط بکری دارد و همه کارشناسان بین‌المللی به این مورد اذعان کامل دارند، کشور امروز در حال پیشرفت است، دولت در کار اقتصادی باید زمینه را فراهم و کمک‌های لازم را اعمال کند.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های مهم در سیستان و بلوچستان رسیدن گاز از ایرانشهر به خاش و زاهدان در فاز نخست و پس از آن زابل و چابهار در فاز‌های بعدی است که همین عامل به‌تنهایی شرایط اقتصادی خوبی را در این استان فراهم می‌کند، گفت: از لحاظ توریستی، معادن و کشاورزی، استان دارای ظرفیت‌های خوبی است که سرمایه‌گذاران باید به آن توجه کنند، همچنین از دیگر برنامه‌های ما، آبیاری تحت فشار 46 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی در زابل است.

حجت‌الاسلام روحانی در بخش پایانی سخنانش خاطرنشان کرد: ما از کارآفرینان انتظار داریم تا با ایجاد فرصت‌های اقتصادی و زمینه‌های کارآفرینی در این استان زمینه توسعه را فراهم کنند، دولت نیز حمایت‌های لازم را انجام می‌دهد.