وقتی که چند مرزبان ربوده شدند از این خطه همه یک صدا ندای وحدت سر دادید، من سپاس مردم ایران را به شیعه و سنی و علمای آنها و تمام ریش‌سفیدان و تمام آنهایی که برای آزادی مرزبانان ما تلاش کردند تقدیم می‌کنم

 ،به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»، حسن روحانی در جمع مردم سیستان و بلوچستان در ورزشگاه 17 شهریور زاهدان اظهار داشت: سلام و درود بر مردم قهرمان و دلارو و مرزدار سیستان و بلوچستان داریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه سیستان و بلوچستان پاره تن ایران است، افزود: سیستان سرزمین اسطوره‌های تاریخی است و بلوچستان صاحب کهن‌ترین فرهنگ ایرانی است.

رئیس جمهور اذعان داشت: ما شیعیان و برادران اهل تسنن همه زیر پرچم اسلام هستیم و همه افتخار می‌کنیم که پیرو قرآن کریم و سنت پیامبر (ص) و همه دوستدار خاندان رسالت و اهل بیت(ع) هستیم.

تامین امنیت منطقه تنها با توان مردمی قابل دسترسی است

وی افزود: اولین نکته برای سیستان و بلوچستان امنیت است و تامین این امنیت بر دوش و بر عهده شما است و نیروهای مسلح کمک شما در ایجاد امنیت پایدار خواهند بود.

دکتر روحانی تصریح کرد:‌ تمام اقوام و طوایف و مذاهب شیعه و سنی باید برای امنیت این سرزمین دست به دست هم دهیم.

وی ادامه داد: ما همه تابع قانون اساسی هستیم، ما همه زیر پرچم رهبری معظم انقلاب هستیم.

رئیس جمهور بیان داشت: در این قانون اساسی بین اقوام تفاوتی وجود ندارد و همه از حقوق شهروندی برابر برخوردار هستند؛ما در این کشور شهروند درجه دو نداریم ، در این کشور شایسته‌سالاری حاکم است، هر که شایسته‌ تر باشد قطعا مقام بالاتر خواهد داشت.

تقدیر از عوامل مردمی آزادی مرزبانان

رئیس شورای عالی امنیت ملی کشور ادامه داد: وقتی که چند مرزبان ربوده شدند از این خطه همه یک صدا ندای وحدت سر دادید، من سپاس مردم ایران را به شیعه و سنی و علمای آنها و تمام ریش‌سفیدان و تمام آنهایی که برای آزادی مرزبانان ما تلاش کردند تقدیم می‌کنم.

وی گفت: علاوه بر امنیت، توسعه در سیستان و بلوچستان نیز لازم است که این توسعه می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌های معادن آغاز شود.

روحانی ادامه داد: فعلا با هشت گروه شناسایی برای استخراج معادن و اکتشاف در شمال سیستان و بلوچستان رایزنی صورت گرفته است.

توسعه علمی را متوقف نمی‌کنیم/تحریم ظالمانه ضدحقوق بشری را خواهیم شکست

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با کمک شما مردم با هدایتی که از قانون اساسی و رهبر معظم انقلاب اسلامی خواهیم داشت شاهد شکستن تحریم در ماه های پیش رو خواهیم بود.

روحانی بیان کرد: امروز شاهد شکسته‌‌شدن برخی از تحریم‌ها هستیم و قدم به قدم مذاکرات را به پیش خواهیم برد.

رئیس جمهور ادامه داد: در این مذاکرات به دنیا اثبات می‌کنیم که آنچه در مورد ایران در گذشته گفته شده است دروغ است.

این مقام عالی‌رتبه گفت: ایران به دنبال سلاح هسته ای نبوده و نخواهد بود اما توسعه علمی را ادامه خواهیم داد و تحریم ظالمانه ضد‌حقوق‌بشری را خواهیم شکست.

وی تصریح کرد: کشور ما به ویژه سیستان و بلوچستان شاهد توسعه و شکوفایی خواهد بود.

دکتر روحانی همچنین خاطرنشان کرد: شما نه تنها مرزبان جغرافیایی هستید بلکه صادرکننده فرهنگ ایرانی به سراسر منطقه هستید.

وی ادامه داد: امروز از شما مردم غیور سیستان و بلوچستان می خواهیم واسط فرهنگی بین ملت ایران و ملت‎های شرقی و جنوبی این سرزمین باشید.

رئیس جمهور افزود: در این استان روز به روز شاهد همبستگی و برادری خواهیم بود و تفاوتی بین اقوام و مذاهب نداشته و نخواهیم داشت.

وی گفت:اگر یک رای هم از این استان نداشتم توسعه این استان را وظیفه خودم می دانستم.