رئیس‌جمهور در جمع مردم سمنان : " آن‌ها که سئوال می‌کنند و می‌گویند برجام برای ما چه کار کرده است، برجام یک افتخار سیاسی!!! و حقوقی!!! برای تاریخ ملت ایران ثبت کرده است. چه کسی فکر می‌کرد که 6 قطع‌نامه شورای امنیت و 12 قطع نامه شورای حکام یکی پس از دیگری لغو و مردود و مطرود شده و به زباله‌دان تاریخ برای همیشه انداخته شود؟"

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ حسن روحانی در اجتماع مردم استان سمنان در محل استادیوم تختی به ایراد سخنرانی پرداخت.

مهم‌ترین محور‌های سخنرانی رئیس‌جمهور در اجتماع مردم سمنان به شرح ذیل است:

* دولت یازدهم کارش را در زمانی آغاز کرد که اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی در اوج خود قرار گرفته بود. دولت یازدهم، کار خود را زمانی شروع کرد، که تحریم‌ها در نقطه اوج خود رسیده بود و تورم، رکود و بیکاری و عدم آرامش در بازار زندگی مردم و آینده کشور و اقتصاد را در ذهن مردم با تحلیل‌های فراوان مواجه کرده بود.

* ملت ایران یک تصمیم تاریخی گرفت، این ملت تصمیم گرفت اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی قدرت‌های بزرگ جهانی و صهیونیزم بین‌الملل را با شکست مواجه کند. تصمیم گرفت تا همه فشارهایی که بر سر مردم بود، فشار تحریم، مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی را یکی بعد از دیگری حل و فصل کند.

* امروز به حمدالله ما از فراز بلندی که پیشرو داشتیم و ارتفاع بلندی که می‌بایست بپیمائیم، تقریباً به قله آن نزدیک شده‌ایم. ملت بزرگ و سرافراز ایران توانست با قدرت خودش تمام قطع‌نامه‌های تحریمی بند هفت و فصل هفت علیه ایران را از بین ببرد، همه قطع‌نامه‌هایی که علیه کشور بود امروز لغو شده است.

* آن‌ها که سئوال می‌کنند و می‌گویند برجام برای ما چه کار کرده است، برجام یک افتخار سیاسی و حقوقی برای تاریخ ملت ایران ثبت کرده است. چه کسی فکر می‌کرد که 6 قطع‌نامه شورای امنیت و 12 قطع نامه شورای حکام یکی پس از دیگری لغو و مردود و مطرود شده و به زباله‌دان تاریخ برای همیشه انداخته شود؟

* مگر مردم ما یادشان رفته که برای فروش نفت، نفت ایران که به‌عنوان یک قدرت اقتصادی در صحنه اقتصادی و بین‌المللی حضور داشت را به نصف تقلیل دادند و 2 میلیون بشکه صادرات تبدیل به یک میلیون بشکه شد.

* مگر مردم شاهد و ناظر نبودند که کشتی‌رانی به سمت بنادر ایران تحریم شد. همه کالاها می‌بایست به بندر کشور دیگر می‌رفت، تخلیه می‌شد و از آنجا با لنج‌ها و کشتی‌های کوچک به سمت ایران می‌آمد.

* مگر مردم یادشان رفته که هیچ پول بانکی از طریق بانکی به کشور دیگر نه صادر می‌شد نه وارد می‌شد؛ نمی‌شد بازستاند یا بازگرداند. به قرن نوزدهم بازگشته بودیم و همه چیز از طریق صرافی‌ها انجام می‌شد، تمام کانال‌های بیمه‌ای و بانکی دنیا به روی ایران بسته شده بود.

* از رسانه‌ها می‌خواهم که رسانه‌های ما اخلاق را مدنظر قرار دهند. انتقاد از دولت اشکالی ندارد، نقد دولت گاهی لازم است اما آشوب و هرج و مرج رسانه‌ای را ملت ایران نمی پسندد؛ هجمه‌های غیراخلاقی برخی رسانه‌ها در شأن ملت بزرگ ایران نیست. اگر حمایت شما مردم ایران نبود، ما نمی‌توانستیم این موفقیت‌ها را در برابر قدرت‌های بزرگ به دست آوریم.

* برای من جای تعجب است که برخی می‌خواهند القاء کنند که ملت ایران پیروز نیست و آمریکا پیروز است. برای من جای تعجب است که برخی می‌گویند، دیپلمات‌های ایرانی پیروز نیستند بلکه صهیونیست‌ها پیروز هستند. کجا رفت تعصب ملی؟ کجا رفت غیرت دینی؟ چرا واقعیت‌ها را برای مردم بازگو نمی‌کنید؟ چرا نمی‌خواهیم در برابر عظمت ملت ایران که یک موفقیت بزرگ تاریخی به‌دست آورده سر فرود آوریم؟ آمریکا عظمت دارد، یا صهیونیست یا ایران عزیز ما؟

* به‌حول قوه الهی زنجیرهای تحریم‌ها را گسسته‌ایم و امروز روابط بانکی بین ایران و بانک‌های جهانی یکی بعد از دیگری گشوده می‌شود. درحال حاضر هر مقام خارجی به تهران آمده اولین قرارداد ما، قرارداد بانکی بوده است. اما یادمان باشد وقتی ویرانی رخ می‌دهد، بازسازی و نوسازی زمان می‌برد.

* امروز موانع از پیش پا برداشته شده است. مسیر پیش پای تجار، کارآفرینان، واردکنندگان و صادرکنندگان ما باز شده است اما برای اینکه کمپانی‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی به ایران وارد شوند و سرمایه‌گذاری کنند نیاز به زمان وجود دارد.

* 3 ماه از برجام گذشته، برخی فکر می‌کنند که 30 سال گذشته است؛ ببینید در مدت 3 ماه چه گشایش‌های فراوانی ایجاد شده است.

* امروز گردشگران به سمت ایران‌زمین روز به روز بیشتر به کشور وارد می شوند. امروز شاهدیم همه روزه مجموعه‌ای از بخش خصوصی خارجی وارد کشور می‌شود و قراردادها امضا می‌شود؛ مگر بیکارند که وقت خود را صرف کنند و 2 هفته به ایران بیایند و مذاکره کنند؟ این‌ها شرکت‌های بزرگ جهانی‌اند و دقیقه هم برای آن‌ها قیمت دارد. چرا واقعیت را نمی‌خواهیم بپذیریم.

* صادرات نفت ما قبل از اجرای برجام یک میلیون بشکه بود اما همین امروز که در حال سخنرانی هستم از 2 میلیون بشکه افزایش پیدا کرده است. درحال حاضر صادرات نفت "یک میلیون و 100 هزار بشکه" افزایش یافته است. ما جایگاه‌مان را در بازار نفت که از ما ظالمانه گرفته بودند، باز ستاندیم.

* امروز در زمینه هسته‌ای هم که دیروز می‌گفتند برای ایران منطقه ممنوعه است، کیک زرد خرید می‌کنیم و اورانیوم غنی شده به فروش می‌رسانیم. امروز مسیر برای حرکت ما باز شده است. برخی از اقلام حساس صنعت نفت، پتروشیمی که تا 6 ماه پیش با قیمت گزاف می‌خریدیم، امروز با یک‌سوم قیمت یا نصف قیمت و برخی کالاها را هم با یک‌دهم قیمت در بازار خریداری می‌کنیم.

* ما میدان رقابت نداشتیم، نمی‌توانستیم چانه بزنیم اما امروز ده‌ها کشور فروشنده هستند و می‌توانیم در بازار جهانی بهترین را با مناسب‌ترین قیمت خریداری کنیم.

* ما به ملت ایران و تلاش ملت افتخار می‌کنیم. برجام ثمره تلاش ملت بزرگ ایران است. برجام ثمره هدایت‌های مقام معظم رهبری است. ما امروز در مقطعی هستیم که بعد از برداشته‌شدن تحریم‌ها، از این فضا باید استفاده کنیم. رقابت، حزب و جناح در دوران انتخابات اشکالی ندارد. آن دوران، دورانِ شعار و رقابت است.

* زمان انتقاد از برجام قبل از تصویب آن بود؛ امروز برجام را مقام معظم رهبری و مجلس و شورای امنیت تائید کردند، امروز زمان برخی نقدها و بیان‌ها نیست، همه باید برادرانه، منسجم و در کنار هم برای ساختن ایرانی آباد تلاش کنیم و دولت منتخب شما با هدایت‌های مقام معظم رهبری و کمک شما مردم، در تمام میدان‌ها چیزی را کم نخواهد گذاشت؛ از این موضوع اطمینان داشته باشید.

* ایران در کنفرانس اسلامی که با حضور 56 کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی برگزار شد حضور یافت. یکی، دو کشور دنبال این بودند که صحنه کنفرانس اسلامی را طوری کنند که بگویند دشمنِ آرامش منطقه "ایران" است؛ می‌خواستند صحنه کنفرانس را کاری کنند که بگویند ایران کشوری است که مداخله می‌کند اما در همه سخنرانی‌ها و نطق‌ها، ما کاری که ما می‌خواستیم را انجام دادیم؛ می‌خواستیم به دنیای اسلام بگوییم که صهیونیزم و تروریزم دشمن اسلام است که موفق بودیم. سراسر این کنفرانس در مذاکره با سران و در نطق سران کنفرانس، فضا، فضایی بود که از ایران تجلیل شد. عظمت این ملت و ایران جایگاهش را در دنیای اسلام و سراسر جهان خواهد داشت و روز به روز بیشتر خواهد شد.

*امروز زمانی که است که همه در فضای بعد از برجام دنبال اخلاق و اقتصاد باشیم. یکی از مراجع اقتصادی در ابتدای سال در گفت‌وگویی تلفنی به بنده گفتند که سال 95 کاری کنید که سالِ "برجام اخلاقی" باشد. برجام 2، برجام اخلاقی باشد.

*روز گذشته برنامه‌های سال 95 را برای اقتصاد مقاومتی ابلاغ شد. یک سال برای این برنامه‌ها کار و مطالعه شده و همه اسناد پشتیبان دارد. امسال همه با کمک هم، دست به دست یکدیگر می‌دهیم تا دستور مقام معظم رهبری را اجرا کنیم و اقتصاد مقاومتی را عملیاتی می‌کنیم. بخش دولتی و خصوصی و مردم و دانشگاهیان و علما، همه و همه در کنار هم انشا الله.

*اقتصاد مقاومتی معنایش این است که ما بتوانیم صادرات غیرنفتی‌مان را نسبت به واردات غیرنفتی بالاتر ببریم. بعد از 63 سال، سال 94، اولین سالی بود که دولت موفق شد کاری کند که صادرات غیر نفتی ما بر واردات پیشی بگیرد. این افتخاری بزرگ برای ملت ایران بود.

* در بسیاری از زمینه‌های مواد غذایی حرکت ما به سمت خودکفایی و خوداتکایی است. امسال تلاش داریم بیش از 10 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کنیم. ما از همان ابتدا، سال به سال در زمینه غذا و مواد غذایی استراتژیک به سمت خودکفایی حرکت کردیم. در سال 92، چهار میلیون تن، در سال 93، شش میلیون تن و در سال 94، هشت میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کردیم؛ امسال هم به حول قوه الهی حدود 10 میلیون تن گندم خریداری خواهیم کرد. در زمینه شکر نیز حرکت بسیار خوبی برای خوداتکایی انجام گرفته شده است.

مشروح سخنان رئیس جمهور به شرح زیر است؛

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جمع مردم استان سمنان در ورزشگاه تختی سمنان اظهار داشت: امروز همه قطعنامه‌های علیه جمهوری اسلامی ایران نقض شده است.

وی با اشاره به اینکه برجام یک افتخار سیاسی و حقوقی برای تاریخ ملت ایران ثبت کرده است افزود: ملت ایران با قدرت خود تمام قطعنامه‌های فصل 7 را از بین برد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت یازدهم کار خود را در شرایطی آغاز کرد که اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی در اوج خود قرار داشت افزود: دولت یازدهم کار خود را در زمانی آغاز کرد که تحریم‌ها به نقطه اوج خود رسیده بود.

روحانی افزود: دولت کار خود را در زمانی آغاز کرد که تورم، رکود، بیکاری و عدم آرامش در بازار زندگی مردم ، آینده کشور و اقتصاد را با تردیدهای فراوانی مواجه کرده بود.

وی بیان کرد: ملت بزرگ ایران یک تصمیم تاریخی گرفت تا اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی قدرت‌های بزرگ جهان را در صحنه بین‌الملل با شکست مواجه کند.
رئیس جمهور افزود: ملت ایران تصمیم گرفت تا همه فشارهایی که بر این مردم بود مانند فشارهای تحریم، مشکلات منطقه‌ای، بین‌المللی را یکی پس از دیگری حل و فصل کند.

روحانی گفت: باید از ملت بزرگ ایران تقدیر کنم که در طول این 31 ماه همواره در کنار دولت و نظام بوده و همواره پاسخگوی ندای مقام معظم رهبری بودند.

وی خاطرنشان کرد: امروز ما از فراز بلندی که پیش رو داشته و ارتفاع بلندی که می‌بایست بپیماییم تقریباً به قله آن نزدیک شدیم.

رئیس جمهور با اشاره به شرایط کشور قبل از توافقنامه برجام بیان کرد: مگر مردم یادشان رفته که برای فروش نفت زمانی که ایران به عنوان قدرت اقتصادی در صحنه‌های اقتصادی و بین‌المللی حضور داشته میزان حضور نفت ایران به نصف تغییر یافت.

روحانی با بیان اینکه ایران پیش از تحریم‌ها ایران روزانه 2 میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد اما صادرات نفت ایران در زمان تحریم به یک میلیون بشکه در روز کاهش یافت.

وی بیان کرد: مگر مردم شاهد و ناظر نبودند که در کشتیرانی بنادر کشورمان تحریم شده و همه کالاها به بندر کشورهای دیگر رفته تا تخلیه شوند و از آنجا با لنج‌های دیگر به بنادر ایرانی حمل می‌شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در زمان تحریم برای صادرات و واردات دچار مشکل بودیم افزود: در آن زمان هیچ پول بانکی از کشور منتقل نمی‌‌شد.

روحانی با اشاره به انتقادات صورت گرفته از عدم اجرای برجام از سوی کشورهای غربی تصریح کرد: برای من جای تعجب است که برخی افراد می‌خواهند القا کنند که ملت ایران پیروز نبوده و آمریکا و صهیونیسم پیروز است.

وی بیان کرد: برای من جای تعجب است که برخی می‌گویند دیپلمات‌های کشورمان پیروز نبوده و صهیونیسم پیروز است؛ تعصب و غیرت ملی کجا رفت؟ چرا نمی‌خواهید واقعیت‌ها برای مردم روشن شود؟ چرا نمی‌خواهیم در برابر عظمت ملت ایران سر فرود آوریم؟ آیا آمریکا و صهیونیسم عظمت دارد یا ایران عزیز؟

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز زنجیره‌های تحریم را گسسته‌ایم تصریح کرد: روابط بین بانکی، بانکهای ایرانی و بانکهای جهان یکی پس از دیگری گشوده می‌شود.

روحانی با بیان اینکه در زمان تحریم کشور به قرن نوزدهم رفته بود گفت: در آن زمان همه امور از طریق صرافی حل و فصل شده و کانال بیمه‌ای و بانکی به روی ایران بسته شده بود.

وی با تأکید بر اینکه انتقاد از دولت اشکالی ندارد، تصریح کرد: نقد دولت گاهی لازم است اما ملت ما آشوب و هرج و مرج رسانه‌ای را نمی‌پذیرد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه هجمه غیراخلاقی رسانه‌ها در شأن ملت بزرگ ایران نیست، خاطرنشان کرد: من از رسانه‌ها می‌خواهم تا اخلاق را مدنظر قرار دهند.

روحانی با اشاره به حمایت‌ همیشگی ملت ایران از نظام و مقاومت آنان در برابر تهدیدات و هجمه‌های خارجی تصریح کرد: اگر حمایت مردم دلاور ایران نبود؛ ما نمی‌توانستیم این موفقیت در برابر قدرت‌های بزرگ را به دست آوریم.

وی با اشاره به رفت و آمدهای دیپلماتیک پس از توافق برجام گفت: به هر کشور که در این مدت می‌رویم و یا هر کشوری که به ایران می‌آید ارتباط بانک مرکزی با بانکهای آن کشور مدنظر قرار داشته و نخستین قراردادهای ما قراردادهای بانکی بود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز دیگر رفته رفته موانع از پیش روی کشورمان برداشته می‌شود بیان کرد:‌ اما باید توجه داشت که هر زمان ویرانی رخ دهد بازسازی و نوسازی آن زمان می‌خواهد.

روحانی با اشاره به اینکه مسیر برای تجار، واردکنندگان و صادرکنندگان کشور باز شده است عنوان کرد: اما برای اینکه سرمایه‌گذاران خارجی به ایران وارد شده و سرمایه‌گذاری کنند نیاز به زمان دارد.

وی با بیان اینکه تنها 3 ماه از برجام گذشته است گفت: برخی فکر می‌کنند 30 سال از توافقنامه برجام گذشته است.

رئیس‌ جمهور با بیان اینکه پس از برجام گشایش‌های زیادی در کشور ایجاد شده است گفت: به طور مثال در مسئله هسته‌ای که گفته می‌شد برای ایران منطقه ممنوعه است امروز؛ کیک زرد می‌خریم و اورانیوم و آب سنگین به فروش می‌رسانیم و این همان موضوعی است که به عنوان منطقه ممنوعه برای ایران مطرح می‌شد.

روحانی با بیان اینکه امروز مسیر برای حرکت کشورمان باز شده است به رفع تحریمها در خرید قطعات حساس صنایع نفتی و پتروشیمی اشاره و تصریح کرد: برخی قطعات حساس صنعت نفت و پتروشیمی که در گذشته تحریم بوده و تنها از یک کشور خاص می‌توانستیم خریداری کنیم؛ امروز به نصف و یک‌سوم قیمت و در برخی موارد نیز با یک دهم قیمت می‌خریم.

وی با بیان اینکه تا قبل از برجام تنها یک کشور فروشنده قطعات حساس صنایع نفت ما بود بیان کرد: امروز این فضا رقابتی شده و می‌توانیم در بازارهای جهانی بهترین‌ها را خریداری کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به تحریم بنزین هواپیما از سوی کشورهای خارجی و اشکالات بوجود آمده در این زمینه برای کشورمان تصریح کرد: امروز این بهانه برطرف شده و گردشگران به سمت ایران زمین و دیدن از زیبایی‌های ایران روز‌ به روز افزایش می‌یابد.

روحانی با اشاره به قراردادهای انعقاد شده با کشورهای بزرگ گردشگری دنیا خاطرنشان کرد: مگر کمپانی‌های بزرگ دنیا بیکارند که بدون دلیل وقت صرف کنند. اینها شرکت‌های بزرگ جهانی هستند و ساعت و دقیقه این شرکت‌ها قیمت دارند.

وی با بیان اینکه چرا واقعیت را نمی‌پذیریم عنوان کرد: صادرات نفت کشور فقط از برجام حدود یک میلیون بشکه در روز بود اما امروز با افزایش بیش از یک میلیون و صدهزار بشکه‌ای از 2 میلیون بشکه در روز نیز افزایش یافته است و ایران به دنبال این است که جایگاه خود را در حوزه صادرات نفت باز پس بگیرد.

رئیس جمهور برجام را ثمره تلاش ملت ایران دانست و تأکید کرد: برجام ثمره هدایت‌های مقام معظم رهبری است.

وی با اشاره به رقابت‌های احزاب و گروه‌های سیاسی در انتخابات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رقابت حزب و جناح در انتخابات اشکالی ندارد چرا که این زمان دوران رقابت و شعار است و مردم می‌خواهند پای صندوق آراء حضور یابند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه انتخابات مجلس شورای اسلامی در بخشی از کشور به اتمام رسیده و بخشی دیگر نیز به زودی و اردیبهشت ماه امسال برگزار شده و مردم مانند 7 اسفند به پای صندوق‌های رأی می‌آیند و نمایندگان خود را انتخاب می‌کنند گفت: امروز دیگر زمان همدلی است.

روحانی با بیان اینکه نقد برجام مربوط به زمانی بود که هنوز به تصویب نرسیده بود خاطرنشان کرد: پس از تائید برجام از سوی مقام معظم رهبری، شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی دیگر زمان بیان برخی نقدها و نظرها نیست بلکه زمان اجراست و باید از این فرصتها استفاده کنیم.

روحانی عنوان کرد: ما امروز در مقطعی هستیم که بعد از برداشته شدن تحریم‌ها باید از این فضا استفاده کنیم.همه ما باید برادرانه و منسجم در کنار هم برای ساخت ایرانی آباد تلاش کنیم.دولت با حمایت‌های مقام معظم رهبری و مردم در تمام میدان‌ها چیزی کنم نمی‌گذارد.

وی با اشاره به نتایج حضور خود در نشست سازمان کنفرانس اسلامی در ترکیه عنوان کرد: در سراسر این نشست و همه نطق‌ها و برنامه‌های آن که با حضور 56 کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی برگزار شد به همه کارهایی که می‌خواستیم را انجام دادیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه یکی دو کشور در این سازمان به دنبال این بودند که تا صحنه کنفرانس اسلامی را طوری مدیریت کنند که بگویند ایران دشمن آرامش منطقه بوده و کشوری است که در امور داخلی دیگر کشورها مداخله می‌کند، افزود: در سراسر این کنفرانس و مذاکرات با سران و نطق‌های آن فضایی بود که از جمهوری اسلامی ایران تجلیل شد.

روحانی خاطرنشان کرد: در این کنفرانس می‌خواستیم به دنیا بگوییم دشمن دنیای اسلام، تروریسم و صهیونیسم است که در این امر موفق بودیم؛ ولو اینکه یکی دو کشور به دنبال این بودند که زهر خود را به ایران بریزند.

وی با اشاره به اینکه ایران جایگاه خود را در دنیا خواهد داشت افزود: امروز همه ما در فضای بعد از برجام باید به دنبال اخلاق و اقتصاد باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به تماس تلفنی نوروزی خود با مراجع تقلید قم عنوان کرد: یکی از مراجع در این تماس‌ها گفت که امسال کاری کنید تا سال برجام اخلاقی داشته باشیم.

روحانی بیان کرد: به تعبیر او (این مرجع تقلید) برجام 2 به معنی اخلاق، ادب، راستگویی و خدمت به مردم بوده که همواره باید مدنظر ما باشد.

وی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل به ابلاغ برنامه‌های سال 95 دولت در راستای اقتصاد مقاومتی اشاره و تصریح کرد: یکسال برای آن کار و مطالعه شده است و نمی‌توان آن را یک روزه تدوین کرد. همه این برنامه‌ها اسناد پشتیبان دارد.

رئیس جمهور افزود: امروز همه باید در کنار هم دست به دست هم داده و دستور مقام معظم رهبری را در راستای اقتصاد مقاومتی عملی کنیم و در این راه بخش دولتی، خصوصی، مردم، دانشجویان، کارگران و کارآفرینان همه در کنار هم باید تلاش کنند.

روحانی عنوان کرد: معنای اقتصاد مقاومتی این است که بتوانیم صادرات غیر نفتی را نسبت به واردات غیر نفتی بالاتر ببریم و سال 94 بعد از 63 سال نخستین سالی بود که دولت توانست کاری کند که صادرات غیر نفتی بر واردات پیشی بگیرد و این افتخاری برای ما بود.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی به معنی این است که صادرات غیر نفتی را افزایش داده و میزان صادرات بر واردات پیشی بگیرد از عزم دولت برای تأمین امنیت غذایی کشور خبر داد و افزود: امسال امید ما این است که بیش از 10 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت هر ساله در زمینه موادغذایی استراتژیک به سمت خودکفایی حرکت می‌کند گفت: در این راستا در سال‌های 92، 93 و 94 به ترتیب 4، 6 و 8 میلیون تن گندم خریداری کرده‌ایم و امسال نیز به دنبال خریداری 10 میلیون تن گندم هستیم و این یعنی اقتصاد مقاومتی.

روحانی با اشاره به اینکه در بسیاری از زمینه‌های موادغذایی حرکت ما به سمت خوداتکایی و خودکفایی است از حرکت‌های موفق در زمینه تولید شکر و برخی مواد پروتئینی خبر داد و افزود: در زمینه گوشت سفید، گوشت قرمز و تخم‌مرغ به تراز تجاری رسیده و میزان واردات و صادرات این محصولات یکسان است.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی به معنی ورود سرمایه‌های خارجی به کشور است خاطرنشان کرد: از فروردین امسال سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشور چه از اروپا، چه آسیا و چه منطقه آغاز شده و امروز شرایط خوبی داریم.

رئیس جمهور با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور قزاقستان به کشورمان از امضای 66 سند همکاری در این سفر خبر داد و افزود: 54 سند آن مربوط به بخش خصوصی 2 کشور بوده و امروز به هر کشوری که می‌رویم حرکتی پر شتاب داریم.

روحانی با اشاره به برنامه‌های دولت در سال 95 گفت: دولت در بخش راه‌آهن حرکت‌های بسیار خوبی برای سال‌های 95 و 96 در نظر دارد.

وی از برقی کردن خط آهن تهران-مشهد به عنوان یکی از این اقدامات نام برد و افزود: استان سمنان نیز با توجه به اینکه شاهرود، دامغان، سمنان و گرمسار در مسیر آن قرار دارند از خط آهن برقی متنعم می‌شوند.

رئیس جمهور گفت: برای انجام 2 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این زمینه به توافق رسیدیم.

روحانی با اشاره به برنامه‌های دولت برای ایجاد راه‌آهن حومه‌ای خاطرنشان کرد: اولین خط آهن تهران به حومه مربوط به خط تهران-گرمسار است که تا چند ماه دیگر عملیاتی می‌شود.

وی بیان کرد: در جذب سرمایه‌های خارجی در بخش‌های مختلف و جذب سرمایه‌های داخلی که یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی است قدم‌های خوبی برداشته‌ایم و بر می‌داریم.

رئیس جمهور با اشاره به برنامه‌های دولت برای استان سمنان تصریح کرد: استان سمنان یکی از استانهای استراتژیک کشور است.

روحانی سمنان را چهارراه بزرگ اتصال شمال به جنوب و شرق به غرب کشور نامید و افزود: تصمیمات بسیار خوبی برای توسعه استان سمنان اتخاذ کرده‌ایم.

وی ارتقا محور سمنان-فیروزکوه، گرمسار-سیمین‌دشت-فیروزکوه، شاهرود به منطقه شمال و دامغان-جندق را از جمله این اقدامات دولت برشمرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه استان سمنان باید جایگاه چهارراه استراتژیک کشور را بیابد بیان کرد: ‌اقدامات بسیار خوبی در زمینه حمل و نقل استان سمنان تصمیم‌گیری شده و از 3500 میلیارد ریال اعتبار به حمل و نقل استان سمنان اختصاص دادیم.

روحانی با اشاره به اینکه همه این مبلغ مربوط به سال‌های 95 و 96 است خاطرنشان کرد: همه طرح‌هایی که در این سفر اعلام می‌شود در سال 95 یا 96 اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

وی مسئله آب را یکی از مسائل مهم استان سمنان در کنار موضوع حمل و نقل عنوان و تصریح کرد: استان سمنان استانی است که در جوار کویر مرکزی قرار داشته و بارندگی آن نیز کم است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه میانگین بارندگی استان سمنان حدود 130 میلی‌متر است خاطرنشان کرد: منابع آبی برای همه مصارف بسیار محدود است و باید اقدامات موثری در این زمینه انجام شود.

روحانی با اشاره به اینکه چند طرح برای رفع مشکل آب در استان سمنان مدنظر دولت است افزود: برخی از این طرح‌ها سریعتر اجرا می‌شود.

وی چند طرح مربوط به سدسازی و یک سد مشترک بین‌ استانی را از جمله اقدامات دولت در راستای حل مشکلات آبی استان سمنان برشمرد و عنوان کرد: این سد مشترک استانی بین سمنان و مازندران مدنظر قرار داشته و بیشترین آب این سند به دلیل مسائل مربوط به حق‌آبه‌ها به استان مازندران واگذار شده و بخشی از آن نیز به استان سمنان منتقل می‌شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه همه تصمیمات در جلسات برنامه‌ریزی با حضور وزرا و استاندار سمنان اتخاذ شده است از مدنظر قرار دادن طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان به عنوان طرح بلندمدت دولت برای رفع مشکل آب این بخش از کشور خبر داد و افزود: مشکل آب در همه استان‌های ایران وجود دارد.

روحانی با بیان اینکه باید بتوانیم از آب موجود درست استفاده کنیم گفت : باید آب کشاورزی مدرن شده و سیستم‌های آبیاری مدرن برای آن استفاده کنیم که اعتبارات خوبی در بخش کشاورزی استان سمنان در این سفر قرار دادیم.

وی با اشاره به اینکه باید موضوع گردش آب و مدیریت منابع آبی و استفاده از پساب‌ها و فاضلاب برای بخش کشاورزی مدنظر قرار گیرد به اقدامات دولت در زمینه آب دریای خزر به استان سمنان اشاره و خاطرنشان کرد: طرح‌های فراوانی در رسانه‌ها در این خصوص مطرح می‌شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه این مسئله (موضوع آب انتقال دریای خزر به استان سمنان) را دولت در ماه‌های آخر سال گذشته مورد بررسی قرار داده است خاطرنشان کرد: محیط زیست را مکلف کردم تا مطالعات دقیقی در این زمینه انجام دهد.

وی با اشاره به اشکالات زیست‌محیطی مطرح شده برای انتقال آب دریایی خزر به فلات مرکزی ایران بیان کرد: 80 درصد اشکالات محیط زیستی آن حل شده و برای آن راه‌حل در نظر گرفته شده است و 20 درصد باقیمانده نیز در هفته‌های آینده اقدام می‌شود.

روحانی با اشاره به اینکه برای دولت هم تأمین آب استان سمنان مهم بوده و هم مسائل زیست محیطی خاطرنشان کرد: هر دو این مسائل مدنظر ماست اما این موضوعات قابل حل است چرا که می‌توان آب دریای خزر را آورده و هم محیط زیست را مدنظر قرار داد تا نه برای دریایچه خزر و نه محیط زیست مشکل ایجاد شود و نیز مشکلات کم‌آبی استان سمنان رفع شود.

وی با بیان اینکه انتقال آب دریای خزر با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انجام می‌شود عنوان کرد: این طرح نیز مانند خلیج‌فارس و دریایی عمان به استان‌های کرمان و یزد با بخش خصوصی انجام شده و اگر از طریق صندوق توسعه به کمک دولت نیاز داشت به آن کمک می‌شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه اساس حل مسئله آب به این منطقه کشور در اجرای این طرح است افزود: با طراحی و برنامه‌ریزی حساب شده که انجام شده است و با در نظر همه مسائل زیست محیطی مقدمات آن تکمیل شده است.

روحانی با اشاره به اینکه سرمایه خارجی برای این پروژه جذب می‌شود خاطرنشان کرد: دولت نیز کمک می‌کند تا با یاری مردم استان سمنان شاهد پیشرفت این استان باشیم.

وی با اشاره به ظرفیت‌های مهم گردشگری موجود در استان سمنان خاطرنشان کرد: استان سمنان نباید محل عبور گردشگران باشد و ضمن اینکه محل عبور است باید مقصد گردشگری نیز باشد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه استان سمنان استعدادهای زیادی برای جذب گردشگر دارد عنوان کرد: باید صنعت گردشگری را در سمنان فعال کنیم و این موضوع به معنای عدم توجه به صنایع نیست.

روحانی با اشاره به ظرفیت های مهم در بخش منابع استان سمنان گفت: در زمینه کشاورزی، صنعتی و معادن همه تلاش‌ها را انجام می‌دهیم اما نباید گردشگری مورد غفلت قرار گیرد.

وی با بیان اینکه باید آثار تاریخی و طبیعی استان سمنان مورد بازدید گردشگران قرار گیرد افزود: دولت نیز برای حل این موضوع تسهیلات برای 6 هتل مهم استان سمنان یکی از تصمیمات دولت است تا زمینه لازم برای گردشگری استان سمنان با کمک دولت فراهم شود.

رئیس جمهور با تأکید بر لزوم توسعه صنایع هایتک و فناوری‌های مهم در استان سمنان خاطرنشان کرد: باید فناوری‌های مهم در استان سمنان فعال شود.

روحانی با اشاره به آغاز به‌کار منطقه ویژه اقتصادی سمنان گفت: با منطقه ویژه اقتصادی که امروز در استان سمنان آغاز به‌کار می‌کند شرایط برای صادرات محصولات و واردات مواد اولیه در این استان فراهم شده است و امروز شاهد حرکت سریع برای توسعه استان سمنان هستیم که ثمره آن اشتغال برای جوانان به ویژه قشر تحصیلکرده ماست.

وی با بیان اینکه 67 طرح و پروژه در سفر استانی هیئت دولت به سمنان اعلام می‌شود از اجرای همه این طرح‌ها در سال‌های 95 و 96 خبر داد و گفت: هزینه اجرای بیش از 9 هزار و 270 میلیارد ریال است. (+)