روحانی در دانشگاه علوم پزشکی ایران: دانشجو باید منتقد،‌ دیده‌بان و ناظر باشد. اگر نگذاشتند دانشجو انتقاد کند، لااقل نسبت به دولت انتقاد کند. دیوار دولت فعلا" از همه کوتاه‌تر است. هر کسی به هر بهانه‌ای از گوجه فرنگی گرفته تا مسائل هسته‌ای دولت را نقد می‌کند. دولت به انتقاد دلسوزانه و شرافتمندانه افتخار می‌کند، زیرا بدون نقد ما نمی‌توانیم پیشرفت کنیم. انتقاد، علم و پژوهش دو روی یک سکه هستند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ حجت‌الاسلام روحانی رئیس جمهور کشورمان در مراسم گرامیداشت روز دانشجو که صبح امروز (یکشنبه16 آذرماه) در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، ضمن تبریک این روز گفت: خوشحالم در دانشگاهی به مناسبت 16 آذر حضور دارم که این دانشگاه جزء اولین مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت یازدهم است.

وی با اشاره به فعالیت مجدد این دانشگاه علوم پزشکی ایران در دولت یازدهم خاطرنشان کرد: 16 آذر سرآغاز و نقطه عطف جنبش دانشجویی است، جنبش دانشجویی فراتر از بحث حزب و جناح و خط است، جنبش دانشجویی به معنای حضور همه دانشجویان در عرصه فرهنگ و سیاست است.

روحانی ادامه داد:‌ در دهه 1330 حادثه 16 آذرماه درخشش خاصی داشت که شریعت رضوی، قندچی و بزرگنیا دانشجویان به خون خفته‌ای بودند که توانستند پرچم حرکت دانشجویی را به اهتزاز در بیاورند.

وی با بیان اینکه برخی می‌خواهند جنبش دانشجویی را به فضای خاصی منحصر کنند، گفت: جنبش دانشجویی حرکتی برای استقلال و ضد استعمار است.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه جنبش دانشجویی یک حرکت به هم پیوسته است، اظهارداشت: این حرکت هم برای استقلال و ضد استعمرا است و هم برای آزادی و استبداد است، هم برای وطن‌خواهی و عشق به وطن و هم برای انواع ظلم‌ستیزی‌هاست.

روحانی با بیان اینکه عده‌ای بودند و هنوز هم هستند که جنبش دانشجویی را باور نکرده بودند اظهار داشت: ‌آنان اگر جنبش دانشجویی را می‌دیدند از سر نفرت سر بر می‌گرداندند اما امروز کسی نیست که منکر جنبش دانشجویی شود گرچه برخی می‌خواهند جنبش دانشجویی را به فضایی خاص منحصر کنند.

رئیس‌جمهور کشورمان با بیان اینکه این جنبش ممکن است 16 آذر شأن نزول‌هایی را در حوادثش داشته باشد، اظهار داشت: 16 آذر حوادثی دارد در شأن نزول خودش که در دهه 40 حوادثی با شرایط خود دارد اما اساس جنبش دانشجویی یک حرکت مستقل وجود دارد و خواهد داشت.

روحانی اظهار داشت:‌ جنبش دانشجویی یعنی حرکت جامعه دانشگاهی در دورانی مشخص، حزب ممکن است امتداد داشته باشد و عده‌ای تا اخر عمرشان عضو حزب باشند اما دانشجو بودن تا آخر عمر به مفهوم لغوی ادامه دارد اما به مفهوم عضویت در یک دانشگاه به عنوان کسی که دانش را می‌آموزد دوره‌ای چهارساله، شش‌ساله و هشت ساله دارد.

روحانی یکی از دلایل حرکت زنده بودند حرکت جنبش دانشجویی را این دوران دانست و خاطرنشان کرد: شما وقتی در دوران خاصی فعالیتی را شروع می‌کنید قدر آن را بیشتر می‌دانید تا اینکه کسی که وارد صحنه‌ای شود که بداند پایانی برای یک دوره نیست.

روحانی ادامه داد: از لحاظ حضور افراد جنبش دانشجویی دوره خاصی دارد اما از لحاظ پیوستگی دوره‌ای دائم است و همه دانشجویی همان خط و همان راه را دنبال کردند.

روحانی با بیان اینکه در نهضت اسلامی دانشگاه را جزء پیشتازان در کنار روحانیت می‌دانستند خاطرنشان کرد: از سال 42 دانشجو در کنار روحانیت حضور داشت و همان زمانی که از روحانیت به زندان رفتند بزرگانی از دانشگاه مانند بازرگان نیز به زندان رفتند و همان دوران در حوزه‌های علمیه و در مساجد و منابر سخنان انقلابی و حرکت انقلابی توسط بزرگان روحانیت به رهبری امام ادامه یافت، در دانشگاه هم امثال طالقانی‌ها، شریعتی‌ها، مطهری‌ها، بهشتی‌ها و مفتح‌ها به صحنه آمدند و سخن گفتند و در برابر استبداد و حامیان خارجی آنها، استعمار و مزدوران داخلی آنها ایستادگی و مقاومت کردند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دانشجو و دانشگاه پیشتاز در نهضت اسلامی، در انقلاب اسلامی، تثبیت انقلاب اسلامی و در دوران دفاع مقدس بودند خاطرنشان کرد: بسیاری از دانشجویان شهید شدند، آزاده شدند ایثار کردند، جهاد کردند و امروز نیز بار مسئولیت را برای بخشی از اداره، کشور یا جامعه برعهده دارند.

روحانی ادامه داد: ما در شرایط خاصی قرا رگرفتیم که در این شرایط خاص دانشجو نیز باید پیشتاز باشد البته که من قبول دارم دانشجو باید منتقد باشد، دانشجو باید دیده‌بان و ناظر باشد و دانشجو باید نظارت کند و اگر دانشجو را نگذاشتند جایی انتقاد کند لا اقل نسبت به دولت انتقاد کند چرا که این را به این دلیل گفتند که دیوار دولت از همه دیوارها کوتاه‌تر است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در هر مناسبتی از گوجه‌فرنگی تا انرژی هسته‌ای نسبت به دولت انتقاداتی مطرح می‌شود خاطرنشان کرد: دولت به انتقاد دلسوزانه و شرافتمندانه افتخار می‌کند و ما بدون نقد نمی‌توانیم پیشرفت کنیم چرا که انتقاد و پژوهش و علم دو روی یک سکه هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما نیازمند پرسشگری، نقد، پژوهش، هستیم خاطرنشان کرد: وظیفه اصلی دانشجو دانش‌پژوهی و دانشجویی است اما اینها تنها وظیفه یک دانشجو نیست و دانشجو به دانشگاه نمی‌آید که از لحاظ علم و دانش پله‌های پیشرفت را طی کند بلکه وی می‌خواد از لحاظ فرهنگ احساس مسئولیت، مشارکت اجتماعی و از لحاظ نقادی قدرت پیشرفت کند.

وی با بیان اینکه دانشجو در پی حکمرانی و تصرف میز قدرت نیست، خاطرنشان کرد:‌ دانشجو در پی عالم است و دانشجو به عنوان بهترین نمونه منتقد پرنشاط دولت است و قدرت، حاکمیت،‌ دولت و همه آنهایی که صاحب قدرت در جامعه هستند باید به نقد افتخار کنند.

وی با بیان اینکه بالاتر از پیامبر کسی را نداریم که در میان اصحاب و یارانش نقد و اظهارنظر را آزاد گذاشته بود، تصریح کرد: مولایمان امیرالمؤمنین در دوران حکومتش از نقد و نقادان استقبال می‌کرد.

وی با بیان اینکه دولت به سهم خودش از نقد استقبال می‌کند اظهار داشت: دانشجو علاوه بر مسئله دانش‌پژوهی و رسیدن به مرتبه کمال باید احساس مسئولیت کند و بداند عضو این جامعه است و از محیط داخلی و خارجی تأثیرپذیر است.

وی ادامه داد: دانشگاه جایگاه و قدرتی است که می‌تواند تأثیرگذار در جامعه و در حکومت و اداره کشور باشد و نمی‌توانیم دانشجویی در دانشگاه درس بخواهد و فقط به فکر واحدهای گذرانده یا واحدهایی که باید بگذراند وی ا مدرکی که باید بگیرد باشد.

روحانی با بیان اینکه دانشجو باید نسبت به مسائل مهم جامعه نباید بی‌تفاوت باشد، خاطرنشان کرد: دانشجو نسبت به وضع آب، محیط زیست، انرژی، وضع نرم‌افزاری، آسیب‌های اجتماعی، فرهنگی بی‌تفاوت باشد و نمی‌توانیم در جامعه‌ای زندگی کنیم و نسبت به مسائل یکه سرنوشت خودمان، جامعه و ملت و منطقه را تحت تأثیر می‌گذارد بی‌تفاوت باشیم.

روحانی با بیان اینکه نمی‌خواهم بگویم دانشگاه خانه احزاب است، تصریح کرد: ممکن است عده‌ای از دانشجویان شاخه حزب باشند اما دانشگاه و دانشجو باید دنبال کار حزبی نیست و دانشگاه در حرّیت خودش به دنبال کار حزبی نیست و دانشگاه خانه احزاب نیست اما در عین حال دانشگاه جایی است که دانشجوی ما باید بفهمد در جامعه چه می‌‌گذرد، صاحب‌نظر باشد و باید دارای انجمن‌های علمی و فرهنگی باشد و دانشجو نباید نسبت به مسائل بی‌تفاوت باشد.

روحانی با بیان اینکه کار بزرگی در انقلاب اسلامی رخ داد، خاطرنشان کرد: هیچکس نمی‌تواند به گذشته بازگردد چرا که حاکمیت ملی به عنوان ارزش بزرگ انقلابی و ملی و در انقلاب اسلامی مردم‌سالاری به عنوان یک اصل بزرگ و حقوق اساسی است و در کشور صندوق رأی به عنوان مبنای مشروعیت مطرح است که نمی‌توانیم آن را کنار بگذاریم و باید از آن حراست و صیانت کنیم.

رئیس‌جمهور کشورمان اظهار داشت: در دنیایی نیستیم که بگوییم کار دنیا به ما ربطی ندارد افکار عمومی و قضاوت عمومی کاری به ما ندارد، اگر من می‌خواستم مسئولی را تعیین کنم نسبت به دانشگاه به نظر دانشگاه چه کار دارم، وزیری را برمی‌گزینم و با صاحبان صاحب نفوذ سر و سری خواهم داشت و رأی اعتمادی می‌گیرم و وی هم بر مسند قدر می‌نشیند اما مبنای دولت اینچنین نیست.

روحانی با بیان اینکه مبنا از روز اول بر این امر بوده است که در همه امور تخصصی با صاحبان امر در مشورت باشیم، خاطرنشان کرد: من بسیار خوشحالم که در این رفت و آمد و رأی اعتمادها یک نظرسنجی در دانشگاه صورت گرفت و آن نظرسنجی تأئید کرد که راه دولت یازدهم در دانشگاه‌ها مورد تأئید اساتید و دانشجویان است.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه دولت نسبت به دانشگاه‌ها خط و راحی داشته است یکی است و از آن بازگشت نخواهد داشت، وزیر علوم جدید هم ادامه دهنده راه و و مسیر عزیزان پیشین خود در دولت یازدهم است، همان راهی که بنا بود میلی‌منفرد طی کند، نگذاشتند.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه دولت نسبت به دانشگاه خط و راهش مشخص است، گفت: خط و مشی دولت نسبت به دانشگاه یکی است و از آن بازگشت نخواهد کرد.

روحانی ادامه داد: وزیر علوم جدید ادامه‌دهنده راه و مسیر عزیزان پیشین خود در دولت یازدهم خواهد بود و همان راهی که بنا بود میلی‌منفرد طی کند و نگذاشتند و بنا بود توفیقی ادامه دهد و نگذاشتند، را ادامه می‌دهد.

وی اضافه کرد: همان راهی که فرجی‌دانا آمد و بر عهده گرفت و ادامه راه برای او ممکن نشد و همان راهی که نجفی ادامه داد و قرار بود نیلی‌احمد‌آبادی ادامه دهد و همان راهی که برای دانش‌آشتیانی آن را ادامه دهد را امروز فرهادی ادامه خواهد داد.

رئیس‌جمهوری خطاب به دانشجویان و مسئولان دانشگاه خاطرنشان کرد: راه و مسیر ما همان است که از آن روز اول به شما وعده دادیم و عهد ما با شما شکستنی نیست.

روحانی ادامه داد: ما امروز در راهی هستیم که باید به هم کمک کنیم و برای حل معضلات داخلی و خارجی دست به دست هم بدهیم.

وی افزود: اگر مسائلی در داخل داریم چه کسی باید آن را حل کند یا اعلام نظر نماید؟ البته در بخش اقتصاد اساتید به طریق مختلف نظرات خود را ابرار داشته‌اند که مناسب بوده است.

رئیس‌جمهوری تاکید کرد: من دلم می‌خواهد دانشگاه هم بیش از آنچه که فعال بوده برای حل معضلات کشور فعال شود و نقد دلسوزانه داشته باشد و راه‌حل‌های مختلف را ارائه دهد.

روحانی به نطق امروز خود به مجلس برای تقدیم لایحه بودجه اشاره کرد و گفت: امروز اعلام کردند که تورم کاهش یافته و کاهش می‌یابد؛ اگر سال گذشته در مجلس اعلام کرده بودم که تورم به 35 درصد می‌رسد و در سال بعد به 25 درصد خواهد رسید برخی نقد را آغاز کردند و گفتند چرا قول داده‌ای شاید این کار شدنی نیست و امکان ندارد.

وی اضافه کرد: با تمام نقدهایی که صورت می‌گرفت توانستیم به همت کارشناسان و با توجه به نظرات آنها وبه ویژه اعتماد مردم که بزرگترین سرمایه است به موفقیت برسیم و تورم را در سال گذشته به 35 درصد و در امسال حتی پایین‌تر از 25 درصد برسانیم.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: سال گذشته به وعده خود عمل کردیم و امسال نیز همان هدف 25 درصدی را پیش برده‌ایم و حتی تورم بین 17 و 18 درصد رسیده است.

روحانی در ادامه با تبیین موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی گفت:‌امروز جایگاه ایران در افکار عمومی دنیا و میان سیاستمداران زمین تا آسمان متفاوت است.

وی افزود:‌مردم سراسر جهان به امنیت و فضای ایران اعتماد دارند و حتی شاهدیم هتل‌های کشورمان که در سال 91 خالی بود و سال 92 رونق کمی اشت در حال حاضر پر از توریست شود و حتی برای آینده نیز جای خالی وجود نداشته باشد که این به معنی اشتیاق جهان برای حضور در کشورمان است.

رئیس‌جمهور به تمایل شرکت‌های سرمایه‌گذاری در جمهوری اسلامی اشارخ کرد و گفت: صدها و هزاران شرکت منتظرند تا در آینده وارد ایران شوند و به سرمایه‌گذاری بپردازند.

روحانی اضافه کرد: البته اقلیتی داریم که خوشحال نیستند امیدواریم آنها از منافع زودگذر خود بگذرند.

وی تصریح کرد: سیاست خارجی هر چه موفق‌تر باشد به نفع مردم و ثبات کشور است.

روحانی اظهار داشت: آنها که مسئولیت سیاست خارجی را به عهده دارند و همه کارشناسان افرادی و چهره‌های دیگر هستند که سوابق‌شان در انقلاب مشخص است.

وی سابقه مسئولان و کارشناسان سیاست خارجی را در انقلاب مشخص دانست و گفت: یک عده تازه به دوران رسیده که به آنها احترام هم می‌گذاریم نمی‌خواهد نسبت به آینده و ارزش‌های انقلاب و اسلام دل‌نگران باشند.

رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: ما همه باید در ارزش‌ها اجماع نظر پیدا کنیم و نظر مشترک داشته باشیم.

روحانی در خصوص مذاکرات هسته‌ای گفت:‌ امروز دنیا باور دارد مذاکرات ما یک مذاکرات جدی،‌منطقی و رو به جلو است؛ امروز دنیا قبول دارد که جمهوری اسلامی مسلح به سلاح منطق و عقلانیت است. و همگان قبول دارند که ایران ضد خشونت و افراطی گری است.

وی اضافه کرد: شاهدیم که در مجمع عمومی سازمان ملل طرح جهان عاری از خشونت که از سوی جمهوری اسلامی مطرح شد، به استثنای نظر منفی دو کشور مورد مقبولیت همه کشورها قرار گرفت و به تصویر جهانی رسید.

رئیس‌جمهوری به قول‌های دولت در زمینه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: قول‌هایی که دولت در همه زمینه‌ها داده به همه آنها پایبند است و در هر جایی که منافع ملی، مصالحی ملی و حقوق ملت ما در پیش باشد و بدانیم راهی که می‌رویم برای منافع ملی است، از تخریب و انتقاد نمی‌ترسیم و از سر و صدا باکی نداریم.

روحانی اظهار داشت: راهی که ما گفته‌ایم همان خواهد بود منتها در پیروزی در اهداف نیاز به همفکری و همراهی کارشناسان داریم و بدانیم که اهداف دولت و دانشگاه نیز یکی است و باید همفکری کنیم.

وی اضافه کرد: خواهش می‌کنم از شما که دولت را نقد کنید و حتی اگر تشخیص دادید که در جایی راه دولت درست است حمایت کنید و سیاست نقد و حمایت را در قبال دولت در برنامه‌های خود قرار دهید. رئیس قوه مجریه در پایان با تبریک روز دانشجو گفت: از تلاش‌های هاشمی و فرهادی برای نگاهی که خواست مردم است سپاسگذاری می‌کنیم.

 

"Our President, analytical news site"