رئیس‌جمهور با بیان اینکه آزادی مسئولانه همه رسانه‌های ارتباطی را ارج می‌نهیم، گفت: از همه صاحبان فرهنگ، قلم و بیان می‌خواهیم برای آنکه اذهان و افکار جامعه در مسیر منافع و مصالح ملی قرار گیرد، واقعیت‌ها را به مردم بگویند و شعارها را کم کنند.

 

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»، به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در اختتامیه بیستمین جشنواره ملی مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی که در تالار وحدت برگزار شد، اظهارکرد: اینکه گفته می‌شود عصر امروز، عصر اطلاعات و ارتباطات است سخنی است که با واقعیت دنیای امروز منطبق است.

رییس‌جمهور با بیان این‌که ارتباطات و اطلاعات فرآیند اصلی قدرت در یک کشور است، گفت: اگر قدرت را به قدرت سخت و نرم تقسیم کنیم، بخش بزرگی از قدرت نرم در اختیار صاحبان اندیشه، فکر، بیان و قلم است.

وی افزود: پس کشوری که در آن آزادی اندیشه، سخن، بیان و قلم و گردش آزاد اطلاعات بیشتر باشد زمینه پیشرفت و تعالی در آن کشور مهیا‌تر خواهد بود.

روحانی خاطرنشان کرد: اگر در جامعه‌ای دهان‌ها بسته شود و قلم‌ها شکسته شود اعتماد عمومی در آن جامعه از بین خواهد رفت و چشم‌ها و گوش‌ها به سمت امکانات ارتباطی بیگانگان می‌رود.

رییس‌جمهور با بیان این‌که بگذاریم میدان بیان و قلم باز باشد تا حقایق برای مردم و جامعه تبیین شود، گفت: آزادی بیان باید با در نظر گرفتن شرایط تاریخی و فرهنگی، دینی و مذهبی و اجتماعی آن کشور و جامعه باشد.


دولت معتقد به آزادی مسئولانه است

روحانی با تاکید بر این‌که دولت معتقد به آزادی مسئولانه است، تصریح کرد: در همه جوامع اصول و ارزش‌ها و مقدساتی وجود دارد که باید مورد احترام همگان قرار گیرد و اگر رسانه‌ای بخواهد این اصول را مراعات نکند بی‌تردید ارتباط خود را با جامعه و مردم تضعیف و یا حتی قطع خواهد کرد.

رییس‌جمهور با اشاره به این‌که مقدسات دینی و ارزش‌های فرهنگی، ملی و قومی باید مورد احترام باشد، خاطرنشان کرد: امروز حساسیت‌ها در جامعه ما حتی برای طوایف، اقوام و ایلات بسیار است که با کوچک‌ترین خطایی یک جمع قابل ملاحظه‌ای می‌شورند که این نشان دهنده حساسیت جامعه ماست، همه باید متوجه آن باشیم.


چرا نتوانستیم بعد از ۳۵ سال کاری کنیم که بزرگان ما از شرایط فرهنگی جامعه رضایت داشته باشند

وی با بیان این‌که امروز قدرت رسانه‌های ما هر چه بیشتر باشد، کشور ما توانمندتر در صحنه جامعه حضور می‌یابد، گفت: چرا نتوانستیم بعد از ۳۵ سال کاری کنیم که بزرگان ما از شرایط فرهنگی جامعه رضایت داشته باشند و باید ببینیم این مشکل از کجاست، چون اگر با شیوه‌های پلیسی مساله فرهنگی حل شده بود امروز نباید بعد از گذشت آن سال‌ها باز هم نگران فرهنگ جامعه‌مان باشیم.

رییس‌جمهور با اشاره به مشکل اعتیاد، طلاق، اختلافات و شکاف‌های اجتماعی و نادیده گرفتن قواعد بازی در مسائل سیاسی، گفت: بخش بزرگی از مشکلات جامعه مربوط به ضعف در حوزه فرهنگ است.

روحانی با طرح این پرسش که امروز فرهنگ در اختیار کیست؟ توضیح داد: من خوشحالم که به ندای مقام معظم رهبری، وزیر فرهنگ و ارشاد بلافاصله پاسخ دادند که کار بسیار درستی بود اما باید ببینیم چه مقدار از مسائل فرهنگی ما در اختیار آقای وزیر است و چه مقدار بودجه فرهنگی در اختیار بخش‌های دولتی است و این‌که چند برابر بودجه در اختیار دولت در حوزه فرهنگ در اختیار نهادهای دیگر است و مراکزی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند و نیازی به نام بردن از آنها نیست.

وی اضافه کرد: ‌امروز بودجه عظیم فرهنگی در اختیار نهادهایی است که لااقل تحت نظارت قوه مجریه کشور به معنی خاص کلمه نیستند و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در این رابطه بیندیشد و مسیری را در پیش گیرد تا بدانیم بخش فرهنگی ما با بودجه عمومی که در اختیار می‌گیرد چه می‌کند.

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: اینکه چقدر کتاب چاپ شده و سی‌دی منتشر شده آمار فرهنگی نیست، بلکه باید اثر کتاب‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در بخش فرهنگی را بررسی کنیم چون اگر اثر خوبی داشت چرا امروز همه نگران و ناراحتند، پس باید راه دیگری را انتخاب کنیم.


باید توازون و تعادل رعایت شود

روحانی با طرح این پرسش که امروز در بخش مطبوعات، مطبوعاتی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند چه مقدار هستند و یا رسانه‌هایی که از بودجه خاص قوه مجریه استفاده می‌کنند چقدر هستند و بخش خصوصی ما چه مقدار فضا دارد؟ گفت: نمی‌گویم بخش رسانه به بخش مردمی و خصوصی واگذار شود، بلکه باید توازون و تعادل رعایت شود و دولت یکی از وظایف خود را ایجاد این تعادل و توازون می‌داند.

وی با طرح این پرسش که چه مقدار از رسانه‌های بخش خصوصی ما پایداری در حوزه مطبوعات دارند، گفت: بعد از حدود ۱۷۰ سال از آغاز فعالیت مطبوعات در کشور ما و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران جزو یک یا دو روزنامه‌ که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند بقیه روزنامه‌ها عمر چند ساله دارند پس باید ببینیم چرا این نهال به درخت تنومند تبدیل نمی‌شود و چرا بخش مطبوعات استقلال پیدا نمی‌کنند و نمی‌توانند روی پای خود بایستند.


فرهنگ باید به اصحاب فرهنگ واگذار شود

رییس‌جمهور تاکید کرد: دولت معتقد است فرهنگ باید به اصحاب فرهنگ واگذار شود، البته حاکمیت قانون باید مدنظر قرار گیرد و قانون هم باید روشن و شفاف باشد.

روحانی با بیان این‌که امروز ساختن افکار عمومی در مسیر توسعه، تعالی، اخلاق و معنویت اهمیت دارد، اظهار کرد: آیا اخلاق حرفه‌ای در زمینه رسانه‌ها رو به توسعه و تعالی است و تهمت‌ها، سخنان ناروا و دروغ کم شده است؟ اگر چنین است ما موفق بوده‌ایم وگرنه باید بررسی کنیم که اشکال کار کجاست.

وی با بیان این‌که معضل ما در جامعه فقر اقتصادی و فرهنگی است و نه اخلاق حسنه و اعتدال ، تصریح کرد: افراط‌ها چنان است که گویی باید منزوی باشیم و درها بسته باشد و تفریط‌ها به گونه‌ای است که گویا باید هویت اسلامی و ایرانی ‌ما تضعیف شود، در حالیکه ما دنبال اعتدال در جامعه هستیم و اینکه افراط و تفریط از جامعه ره بر بندد.

رییس‌جمهور با تاکید بر اهمیت توازون در امنیت، خاطرنشان کرد: رسانه‌ها باید دارای امنیت باشند و برای کشور امنیت‌آفرین شوند، چرا برخی مطبوعات دارای دژ پولادین هستند و هیچ کس حتی قوه مجریه و قضاییه جرات ندارد به آنها نزدیک شود و حتی بالاتر از دژ پولادین، خود را قیم می‌پندارند و نه تنها قیم برای دولت، احزاب و جناح‌ها و حتی قیم برای مردم.

وی با تاکید بر این‌که تمام مطبوعات و رسانه‌ها دارای اختیارات و حقوق مساوی هستند، افزود: اگر کسی خود را برتر می‌پندارد این دولت او را برتر نمی‌بیند و همه باید دارای امنیت مساوی باشند یعنی هر کس خطا کرد باید با او برخورد شود و هیچ کس نباید خود را در حصار امن ببیند.


توقف‌ها و توقیف‌ها آخرین راه‌حل است

رییس‌جمهور با بیان این‌که دولت معتقد است توقف‌ها و توقیف‌ها آخرین راه‌حل است، نه اولین راه‌حل، گفت: ممکن است رسانه‌ای خطا کند یا مرتکب اشتباه بزرگ شود که اولین قدم برای برخورد باید این باشد که با نویسنده و مدیر مسئول برخورد شود، پس چرا باید کل یک رسانه بسته شود و عده‌ای از عزیزان شاغل ما در آن رسانه به خاطر خطای یک نفر بیکار شوند. البته اشکال ندارد اگر نویسنده‌ای خطا می‌کند با او برخورد قانونی شود و اگر فردی به مقدسات و منافع ملی خیانت کند و احترام نگذارد با او برخورد کنیم اما چرا قدم اول باید توقیف و توقف باشد، گرچه گاهی شاید نیاز باشد کار به توقیف هم کشیده شود اما نباید در این رابطه عجله کنیم.

بگذارید همراهان دولت هم از آزادی و امنیت برخوردار باشند

روحانی با طرح این پرسش که چطور است که امروز برخی آزاد آزادند اما برخی از آزادی سهم اندکی دارند، گفت: مخالفان و منتقدان دولت آزادند، اما بگذارید به همان اندازه همراهان دولت هم از آزادی و امنیت برخوردار باشند و نقد سازنده کنند.

وی افزود: در هیات دولت و به مسئولان گفته‌ام نباید شکایتی از طرف دولت نسبت به رسانه‌ها مطرح شود یا باید به حداقل ضروری اکتفا شود، در حالیکه امروز اتهام‌ها و دروغ‌هایی مطرح می‌شود که ما فقط تذکر می‌دهیم که حرف شما نادرست است و حتی علیه شخص رییس‌جمهور سی‌دی پخش می‌کنند با آدرس و ما فقط تذکر می‌دهیم که قسمت‌هایی از این سی‌دی نادرست است.

رییس‌جمهور با بیان این‌که بگذاریم در مسیری قرار گیریم که ملت و کشور ما شایسته آن مسیر است، اظهار کرد: بگذاریم معضلات جامعه حل و فصل شود چون مشکلات جامعه ما فقط از نوع جناحی و سیاسی و حزبی نیست و ما با مشکل زیست هم مواجه هستیم که در شهرهای بزرگ سلامت مردم را در معرض خطر قرار داده است.

روحانی تاکید کرد: بدانیم در هیچ کاری و مسیر دشواری دولت موفق نیست مگر آنکه مردم پشتیبان و حامی باشند و به صحنه بیایند چون اگر ملت در هر موضوعی به صحنه بیاید ما پیروز می‌شویم، البته رسانه‌ها هم در مشکلات اساسی جامعه باید به صحنه آمده و به کشور، دولت و حاکمیت کمک کنند.

وی با اشاره به این‌که شدت انرژی در کشور غیرقابل قبول است و آلودگی‌ها از حد استاندارد فراتر رفته است، افزود: ما می‌خواهیم وارد بحث هدفمندی یارانه‌ها در قدم دوم شویم و این کار نیاز به حضور رسانه‌ها دارد تا زمینه را آماده کنند و شرایط را برای مردم توضیح دهند.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه پولی که از حامل‌های انرژی به دست می‌آید با بخشی از پول خزانه دولت ضمیمه شده و تبدیل به یارانه نقدی می‌شود، توضیح داد: ما در زمینه هدفمندی یارانه‌ها اگر بخواهیم قدم بلندی برداریم تا مشکلات حل شود دو چراغ قرمز تورم و گرانی و بیکاری و اشتغال و رکود روبروی ماست، پس ناچاریم قدم‌ها را آرام‌تر برداریم که در این صورت حل مشکلات به سرعت امکان‌پذیر نیست.

روحانی افزود: در قدم دوم یارانه‌ها می‌خواهیم به تولید کمک کنیم در حالیکه اقشار نیازمند از یارانه نقدی و غیرنقدی محروم نشوند و حتی کمک‌های بیشتری به آنها شود و راه‌حلش این است که آنهایی که به یارانه نیاز ندارند دست رد به سینه یارانه نقدی زنند و فرم‌هایی را که در فروردین ماه در اختیار مردم قرار می‌گیرد را پر نکنند تا با دست بازتری به مشکلات جامعه رسیدگی کنیم یعنی آنهایی که به یارانه نیاز ندارند با صدایی رسا به یارانه نقدی، نه بگویند و در این راستا رسانه‌ها باید با همه توان به دولت کمک کنند.

وی با بیان این‌که در مشکلات اصلی امروز جامعه نیازمند حضور رسانه‌ها هستیم، گفت: معضل فساد در کشور بسیار بزرگ است که گوشه‌هایی از آن برای مردم بیان شده و گوشه‌های دیگرش نیز بعدا بیان می‌شود، اما چه کسی می‌تواند با فساد مبارزه کند و آیا این کار تنها با قوه مجریه یا قضاییه است؟


نام افراد مفسد و ویژه‌خوار نباید در جیب رییس دستگاه اجرایی کشور باشد

رییس‌جمهور با بیان این‌که بزرگ‌ترین قدرتی که می‌تواند با فساد مبارزه کند رسانه‌ها هستند، خاطرنشان کرد: نام افراد مفسد و ویژه‌خوار نباید در جیب رییس دستگاه اجرایی کشور باشد بلکه باید بر سر زبان و بیان خبرنگاران باشد.

روحانی با بیان این‌که اگر مطبوعات به صحنه آیند می‌توان جلوی فساد را گرفت، خاطرنشان کرد: رسانه‌ها باید هزینه‌ها را آنقدر بالا ببرند که کسی در مسیر فساد قرار نگیرد و هوس فساد به سرش نزند.

وی افزود: دولت و رییس‌جمهور به قولی که به اصحاب رسانه از روز اول داده‌اند پایبندند که محیطی امن‌تر برای اصحاب رسانه به وجود آورد اما به خاطر مشکلات فراوان موجود، قاعده تحول تدریجی اجتماعی را مدنظر قرار دهیم چون باید آرام آرام به سمت این هدف حرکت کنیم و هر مقدار فشار در این زمینه بر دولت بیشتر وارد شود دولت در اجرای آنچه به مردم وعده داده است مصمم‌تر خواهد بود.

رییس‌جمهور تاکید کرد: نباید بگذاریم برخی تنگ‌نظری‌ها و سلیقه‌ورزی‌ها و ابهامات قانونی باعث شود که سلیقه‌های سیاسی در مسائل مهم فرهنگی و ارتباطی حاکم شود پس باید واقعیت‌ها را برای مردم تبیین کنیم و برای گردش آزاد اطلاعات دست به دست هم دهیم چون اگر اطلاعات شفاف در اختیار مردم قرار گیرد می‌توانیم به اهداف بلند آزادی و تعالی جامعه دست یابیم پس به امید آنکه با اخوت، برادری و محبت و ایجاد فضای اخلاقی و اعتدالی قدم به قدم به اهداف بلند مدنظر مردم که در ۲۴ خرداد به آن رای دادند، دست یابیم