حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان صبح امروز در همایش بین‌المللی روز صنعت و تجارت که در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد گفت: برای اینکه کشوری بتواند از لحاظ اقتصادی در مسیر رونق قرار گیرد و شاهد ثبات در حرکت اقتصادی باشد، نیازمند است شرایط مناسبی را فراهم کند که دولت یازدهم ضروری بود قدم‌های مهم و محکم و باثباتی را برای رفع مشکلات اقتصادی بردارد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ رئیس‌جمهور تصریح کرد: آنچه که دولت تاکنون انجام داده در سایه امید و اعتماد و همچنین مشارکت مردم در مسائل اقتصادی بوده است.

روحانی با بیان اینکه این دولت معتقد است شرط حرکت مستمر در زمینه اقتصادی فراهم کردن محیط مناسب اقتصادی و کسب و کار است، افزود: بر همین اساس بنای دولت بر تقویت بخش خصوصی در اقتصاد و ایجاد یک رقابت سالم در اقتصاد است.

وی ادامه داد: اگر این دو مولفه محقق شود ما می‌توانیم حمایت لازم را از بخش خصوصی انجام داده و موانع تولید را برداشته و فضای رقابتی ایجاد و از موانع عبور کنیم.

رئیس‌ دولت یازدهم تاکید کرد: یک مسئله بسیار مهم فراهم کردن فضای بین‌المللی برای حرکت‌های اقتصادی داخلی بود.

روحانی افزود:اقتصادی به فکر صادرات و واردات نباشد و اقتصادی که بخواهد درون‌نگر باشد و به بیرون توجه نداشته باشد، اقتصادی که نخواهد انحصار را در شرکای اقتصادی کنار بگذارد آن اقتصاد نمی‌تواند رو به جلو باشد. به همین دلیل ما قصد داریم تحریم‌هایی که دیواری برای پیش روی فعالان اقتصادی ما بود برداریم و به قولی که به مردم در سیاست خارجی دادیم یعنی تعامل سازنده با جهان، جامعه عمل بپوشانیم.

وی با بیان اینکه امروز شرایط ما با سه سال گذشته کاملا متفاوت است گفت: ما اکنون در شرایطی هستیم که تحریم‌ها به زودی از جلوی پای فعالان اقتصادی برداشته خواهد شد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: امروز دوران ایران هراسی سپری شده و امروز دورانی است که با توجه به نمایان شدن فضای سودآور فعالیت اقتصادی در ایران ما شاهد استقبال از کشورهای آسیایی، اروپایی، آمریکایی و دیگر کشورهای جهان هستیم.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سفر اخیرش به نیویورک و شرکت در جلسه عمومی سازمان ملل، گفت: در جریان این سفر جلسه‌ای با فعالان اقتصادی- آمریکایی داشتم و آنها را برای حضور در ایران به جهت سرمایه‌گذاری دعوت کردم. البته در صورتی که بتوانند موانع داخلی خودشان را بردارند.

روحانی ادامه داد: در برخی از رسانه‌ها از مشکلات حضور کارآفرینان آمریکایی در ایران سخت گفته می‌شود که باید تاکید کنم این مشکل از طرف ایران نیست بلکه مشکل از طرف آمریکا است.

وی افزود: اتفاقا یکی از کارآفرینان و مدیران معروف آمریکایی از من خواست که دولت ایران نیز دولت آمریکایی را برای برداشته شدن موانع از پیش روی آنها تشویق کنند تا این کارآفرینان بتوانند در ایران حضور یابند.

رئیس‌جمهور با تاکید براینکه ایران هیچ زمانی مانع حضور سرمایه‌گذاران آمریکایی در کشورش نبوده است بیان کرد: تحریم‌ها همواره از طرف مقابل آغاز شده و مشکل اصلی از سوی آنهاست.

روحانی افزود: امروز هم اگر آنها بتوانند موانع را بردارند راه در پیش پای همه باز است، ما به دنیا گفتیم که در شرایط جدید آماده میزبانی خوب و دعوت از همه کارآفرینان خارجی برای ورود سرمایه‌گذاری و تکنولوژی هستیم تا بخشی از بازار 80 میلیونی ایران در اختیار آنها قرار گیرد. در حالی که بازار صادراتی مشترک برای هر دو طرف ایجاد شود.

وی با بیان اینکه حضور برای سرمایه‌گذاران خارجی و ایرانیان خارج از کشور در ایران فراهم است تاکید کرد: دنیای اقتصاد باید دنیای رقابت‌های سالم باشد.

رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه ما در کشور به دنبال تحرک جدید برای تجارت خارجی، صادرات غیرنفتی و در پی اشتغال هستیم، افزود: امروز یک فرصت بسیار مناسب در اختیار ملت ایران و همه علاقمندان به کار در ایران وجود دارد.

روحانی با بیان اینکه از آغاز به کار دولت یازدهم ما چند هدف را در بخش اقتصاد دنبال می‌کردیم خاطرنشان کرد: ایجاد ثبات و ‌آرامش در بازارهای متنوع اقتصادی و برداشتن موانع متعدد برای تولید و صادرات غیرنفتی و ایجاد چارچوبی مناسب در اقتصاد کلان که امیدبخش باشد از جمله اهداف ما بود.

وی تاکید کرد: دولت یازدهم تاکنون در زمینه انضباط پولی و مالی، تحرک در زمینه فعالیت بانک‌ها، کنترل پایه پولی، مهار تورم و ایجاد رونق اقتصادی و خروج از رکود قدم‌های بسیار مهمی برداشته است.

رئیس‌‌جمهور با بیان اینکه از ابتدای دولت مهار تورم و کاهش مستمر تورم در دستور کار قرار گرفته است ادامه داد: موضوع کاهش نرخ تورم هم برای تولید و مردم و هم در ارزش پول ملی اهمیت فراوان دارد. همچنین این موضوع برای پیش‌بینی در انجام برنامه‌ریزی‌های آینده نیز بسیار حائز اهمیت است.

روحانی تاکید کرد: هدف ما این است که تا پایان دولت یازدهم نرخ تورم را یک‌رقمی کنیم. البته امکان دارد قبل از پایان این دولت به این هدف برسیم یا حتی ممکن است در تورم نقطه به نقطه تا پایان امسال نیز به نرخ تک‌رقمی برسیم.

وی خاطرنشان کرد: کاهش نرخ تورم در سال جاری و هم در سال‌های 95 و 96 و تا پایان دولت یازدهم تداوم خواهد داشت.

رئیس‌جمهور با اشاره به وجود برخی نقدها نسبت به این سیاست دولت گفت: شاید بزرگ‌ترین نقد این باشد که بگویند این سیاست دولت انقباضی است و این سیاست انقباضی نمی‌تواند برای خروج از رکود کمک کند.

روحانی تاکید کرد: ما در سال گذشته از رکود مستمری که 8 فصل به طور مداوم با آن روبرو بودیم خارج شدیم.

وی با بیان اینکه برخی سوال می‌کنند که آیا ما واقعا از رکود خارج شدیم یا خیر؟ اظهار داشت: خروج از رکود و رونق تعریف‌های مشخصی دارد، اگر در دو دوره سه ماهه شاهد رشد اقتصادی باشیم یعنی رونق و خروج از رکود محقق شده. بر همین اساس ما در سال گذشته شاهد رشد اقتصادی در سه ماهه اول، دوم و سوم بودیم و در مجموع در سال گذشته نیز رشد اقتصادی سه‌ درصدی داشتیم پس ما از رکود خارج شدیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: البته شرایط ما به نحوی است که امکان دارد دوباره به رکود برگردیم که باید حواسمان جمع باشد و باید تلاش‌های فراوانی انجام بگیرد و مشکلات تولید را حل و فصل کنیم.

روحانی با بیان اینکه تولیدگران و کارآفرینان ما با مشکلاتی مواجه هستند ادامه داد: بخش‌های تولیدی از یک طرف در زمینه تسهیلات مالی و پولی و از طرف دیگر به دلیل کاهش تقاضا دچار برخی مشکلات هستند.

وی با اشاره به کاهش قیمت نفت گفت: کاهش قیمت نفت در ایران و بر اقتصاد ما به خصوص در بخش دولتی و بخش‌های خصوصی وابسته به صنعت نفت و گاز تاثیر فراوانی دارد که طبیعتا این کاهش قیمت نفت یک فشار اقتصادی را به کشور وارد می‌کند.

رئیس دولت یازدهم افزود: در این شرایط بسیاری از کشورهای صادرکننده نفت که درآمد اصلی‌شان از فروش نفت تامین می‌شد دچار تنش در بازار ارز و همچنین با تورم بالا مواجه شدند اما در کشور ما تنشی در بازار ارز رخ نداد و تورم هم بالا نرفت اما در عین حال با برخی از مشکلات مواجه هستیم.

روحانی ادامه داد: به هر حال وزارتخانه‌های ما برای ارائه خدمات به جامعه به دلیل درآمد کم با مشکلاتی مواجه هستند. همچنین بخش‌های تولیدی مشکلاتی دارند اما علاقمند به همه این مسائل دولت توانسته اهداف و مسیری که از قبل داشته را ادامه دهد.(+)

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/ZHh2k