شعار ندهیم بلکه قدرت ملی واقعی درست کنیم. بخشی از قدرت ملی ما به احیای فرهنگ فداکاری و ایثار است اما قدرت ملی در کنار صنعت، تولید، بهره‌وری نیز قرار دارد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید در آینده نیروگاه ساز شویم، گفت: در بخش‌های مختلف فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای باید گام‌ها را به پیش بگذاریم چراکه ملت ایران برای فناوری هسته‌ای هزینه بالایی پرداخت کرده است.
به گزارش هماپرس به نقل از تسنیم؛ حجت‌الاسلام حسن روحانی در ادامه دوازدهمین سفر استانی خود، در نشست شورای اداری استان بوشهر شرکت کرد.

مهمترین محور‌های سخنرانی رئیس‌جمهور را در ادامه می‌خوانید:

* یک رهبر بزرگی مانند امام راحل در این کشور ما را هدایت کرده است. امروز همان راه را مقام معظم رهبری ادامه می‌دهند که ما باید قدردان این نعمات باشیم.

* نیروی انسانی در کشور بسیار مهم است. امروز نیروی‌انسانی لایقی در سطح کشور داریم که باید از این ظرفیت استفاده کرد و برنامه‌ریزی داشته باشیم.

* استعداد بندری ما به ۲ برابر افزایش می‌یابد و تا سال‌های آینده از ۷ میلیون به ۱۵ میلیون ارتقا می‌یابد. البته سرمایه‌گذاران وعده داده‌اند تا ۳ سال دیگر بخش اول پروژه بندر نگین عملیاتی شود.

* در کنار بندرگاه نگین،‌ باید راه‌آهن نیز احداث شود که ما هم به‌دنبال آن هستیم. تا چیزی که در تهران تصویب نشود در استان‌ها اعلام نمی‌کنیم. تا راه‌اهن احداث نشود این بندر نمی‌تواند بندری قوی و فعال باشد. باید راه‌آهن شیراز به بوشهر متصل شود.

* در منطقه نخستین کشوری هستیم که دارای نیروگاه اتمی هستیم. ‌۲ واحد نیروگاهی دیگر هم در کنار همین نیروگاه فعال خواهد شد. قدم‌ها اولیه برداشته شده است. در آینده ظرفیت تولید برق هسته‌ای به ۳ هزار مگاوات افزایش می‌یابد. همچنین باید ایران در آینده نیروگاه‌ساز شویم.

*در بخش‌های مختلف فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای باید گام ها را به پیش بگذاریم. هزینه بالایی به خاطر دیگران پرداخت کرده‌ایم. اتهامات ناروا و ظلم‌ بوده است. هزینه بالایی ملت پرداخت کرده است. لذا باید حداکثر استفاده را ببریم.

* در زمینه صیادی باید به فناوری‌های روز مجهز شویم. امروز ابزار جدیدی وجود دارد که چگونه از عمق ۲۰۰ متری و حتی ۳۰۰ متری صیادی شود. دانشگاه‌های ما در سطح کشور باید به تولید، صیادی و استفاده از سواحل وصل شوند.

* باید تحولی در زمینه آموزش عالی ایجاد کنیم و نحوه اتصال آموزش و تحقیقات، شرکت‌های دانش بنیان، ‌نهایت باید بازار را فتح کنیم.

* باید فاتح بازار‌های منطقه و دنیا باشیم. اگر این هدف باشد صنعت و کیفیت هم درست می‌شود و لذا مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها نیز فعال می‌شوند.

* ما باید از همه امکانات به‌خوبی بهره‌برداری کنیم و بهره‌وری را افزایش دهیم. بهره‌وری با علم،‌ دانش امکان پذیر است.

*حفظ فرهنگ‌های گذشته یکی از آثار ارزشمند هر استان محسوب می‌شود. در عزاداری ما فرهنگ محلی هم حفظ شده است. چراکه در عزاداری‌ها تفاوت‌هایی شاهدیم.

* یکی از راه‌های پیشرفت استان بوشهر، گردشگری است. صنعت گردشگری و توریسم امروز بسیار برای کشور‌ها پردرآمد است. کشوری در همسایگی ما تعداد گردشگران خارجی آن بیش از ۳۰ میلیون نفر بوده‌اند.

* با همسایگان و دنیا باید رابطه خوبی داشته باشیم. نمی‌شود کشور‌های همسایه بازار صادراتی ما باشند و از صبح تا شب باآن‌ها دعوا کنیم. نمی‌توان از فناوری‌ها روز دنیا استفاده کرد ولی دعوا کرد با دنیا. دعوا و رفاقت هرکدام مسیر و زمانی دارند.

* همه فکر را باید به‌کار گیریم و قدرت ملی درست کنیم. شعار ندهیم بلکه قدرت ملی واقعی درست کنیم. بخشی از قدرت ملی ما به احیای فرهنگ فداکاری و ایثار است اما قدرت ملی در کنار صنعت، تولید، بهره‌وری نیز قرار دارد.

* باید از امکانات و جاذبه‌ها استفاده کرد و کشور و استان‌ها را توسعه دهیم. به آینده کشور و به‌ویژه استان بوشهر بسیار امیدوار هستم.

* دولت در حد توان خود کمک خواهد کرد و همه پروژه‌هایی که اعلام شده در طول دولت یازدهم دنبال می‌کنیم تا اجرایی و عملیاتی شوند.

مشروح سخنرانی رئیس‌جمهور در نشست شورای اداری استان بوشهر را در ادامه می‌خوانید:

حجت‌الاسلام روحانی در بخش ابتدایی سخنان خود با تأکید بر اینکه باید با وحدت و هماهنگی از فرصت‌های موجود برای توسعه کشور استفاده کرد، اظهار داشت: هر چه مشترکات ما بیشتر شود، بهتر می‌توانیم برای آبادانی کشور تلاش کنیم که این امر به نفع مردم خواهد بود.

وی با اشاره به اوضاع منطقه بر توازن توسعه میان شمال و جنوب آب‌راهه خلیج فارس تأکید کرد و افزود: باید تلاش کنیم، شمال خلیج فارس به عنوان منطقه مهم در کل خاورمیانه و از جمله این آب‌راهه محفوظ بماند؛ این امر، با توسعه و آبادانی که در سایه همدلی و وفاق امکان‌پذیر است، حاصل می‌شود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: برای پیشرفت و توسعه کشور نیازمند سرمایه هستیم زیرا بدون سرمایه توسعه محقق نمی‌شود، باید سرمایه‌های مختلف را در بخش کشاورزی، صنعت و خدمات جذب کنیم.

وی با تأکید بر تشویق سرمایه‌گذاران داخلی اظهار داشت: این امر علاوه بر نجات کشور از آثار نقدینگی سرگردان، به توسعه زیرساخت‌ها کمک خواهد کرد، اما باید در نظر داشته باشیم که در صورت ناامنی، سرمایه فرار خواهد کرد.

حجت‌الاسلام روحانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جلسه خود با کارآفرینان و سرمایه‌گذاران خارجی و داخی برای حضور و سرمایه‌گذاری در استان بوشهر تاکید کرد: بستر‌ها و استعدادهای این استان بی‌نظیر است؛ باید از ظرفیت‌های اقتصادی سواحل‌ دریای عمان و خلیج فارس به‌ویژه جذب گردشگری بیشترین بهره‌برداری را انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه توسعه استان به دست نخبگان و اندیشمندان بوشهری باید انجام شود، تصریح کرد: امروز صنعت گردشگری، صنعتی بسیار پردرآمد است به طوری که در کشورهای همسایه ارزآوری بسیاری از آن حاصل می‌شود. باید اشاره داشت که یکی از کشور‌های همسایه ایران در سال گذشته بیش از ۳۰ میلیون گردشگر خارجی داشته است بنابراین اگر ایران هم بتواند ظرفیت جذب گردشگری خود را به ۴۰ تا ۵۰ میلیون نفر در سال افزایش دهد، علاوه بر ارزآوری تعداد زیادی شغل ایجاد می‌شود.

رئیس‌جمهور گفت: برای تجارت خارجی و برای جذب گردشگر باید با دنیا و کشورهای همسایه رابطه خوبی داشته باشیم، نمی‌توان کشور‌های همسایه بازار صادراتی ما باشند و از صبح تا شب باآن‌ها دعوا کنیم. نمی‌توان از فناوری‌های روز دنیا استفاده کرد، اما در حالت مخاصمه با کشورهای دنیا بود. دعوا و رفاقت هرکدام مسیر و زمانی دارند.

حجت‌الاسلام روحانی در ادامه با تأکید بر اینکه باید تمام فکرمان را برای افزایش قدرت ملی واقعی و به دور از شعارزدگی به‌کار بگیریم، اظهار داشت: قدرت ملی با احیای فرهنگ ایثار، شهادت و ایستادگی و افزایش تولید، بهره‌وری از امکانات و توسعه صنعت، تقویت می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه دولت گام‌های بلندی برای توسعه استان نظیر توسعه بندر بوشهر و اتصال راه‌های استان برداشته است، بیان داشت: امیدواریم با نهایی‌شدن طرح اتصال بوشهر به شیراز از طریق راه‌آهن در آینده این استان به جایگاه ارزشمند خود دست یابد.

رئیس‌جمهور با بیان این مطلب که در منطقه نخستین کشور دارای نیروگاه اتمی هستیم، گفت: با فعال‌شدن ۲ واحد نیروگاهی دیگر، استفاده صلح‌آمیز از فناوری هسته‌ای، توسعه خواهد یافت.

وی با اشاره به افزایش تولید برق هسته‌ای به میزان ۳ هزار مگاوات ادامه داد: این اتفاق برای استان بوشهر مهم است، زیرا ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای به دنبال خود فناوری‌های نوین علمی را به ارمغان می‌آورد و منجر به توسعه استان بوشهر خواهد شد.

حجت‌الاسلام روحانی با تأکید بر اینکه در بخش‌های مختلف فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای، باید گام‌های بلندتری برداریم، تصریح کرد: ملت ایران به‌خاطر توطئه دیگران هزینه بالایی برای استفاده از این فناوری پرداخته است و از همین‌رو باید از مزایای آن بیشتر بهره‌مند شود و باید ایران در آینده کشوری نیروگاه‌ساز شود.

وی با بیان اینکه در زمینه شیلات و صنایع کشتی‌سازی باید به فناوری‌های روز و مدرن مجهز شویم، گفت: دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی این استان باید با شناخت مسائل، مشکلات و اولویت‌ها در مسیر حل آن‌ها گام بردارند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر لزوم تحول در نوع آموزش مراکز علمی کشور، فتح بازارهای دنیا و منطقه را یادآور شد و گفت: در صورت تحول در چرخه آموزشی کشور به منظور ارتباط بیشتر بازار، صنعت و علم می‌توان، بیش از پیش به توسعه‌یافتگی دست یافت.

حجت‌الاسلام روحانی در بخش پایانی سخنانش با تاکید بر اینکه دولت در حد توان تمام تلاش خود را برای توسعه استان به‌کار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: وزرا و معاونان آنان در روزهای گذشته به شهرستان‌های استان سفر کرده‌اند و مطالبات مردم را شنیده‌اند. گزارش‌‌ها را مطالعه و مطالبات آنان را دنبال و پیگیری خواهم کرد.