رئیس‌جمهور تاکید کرد: باید کاری کنیم که افرادی که تمایل به افراط و خشونت دارند، فضا برای حضور نداشته باشند.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور، صبح امروز سه‌شنبه در اولین گردهمایی استانداران سراسر کشور با بیان اینکه امروز بازار دارای ثبات و آرامش نسبی است و این علامت موفقیت دولت بوده است، اظهار داشت: نرخ رشد نقدینگی کاهش پیدا کرده و مهار شده است و این موفقیت دولت در بخش اقتصاد است.

وی افزود: فضای کسب و کار با چند ماه پیش کاملا متفاوت است. دولت تسهیلات فراوانی را برای رونق اقتصادی و از بین بردن بسیاری از مقررات دست و پاگیر با یک مصوبه ۳۵ بندی انجام داد و همه این ۳۵ بند در حال اجراست.

می‌خواهیم کشور را از حالت تنش، خشونت و افراط خارج کنیم/ افراطیون نباید فضا برای حضور داشته باشند
رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات دولت در حوزه اجتماعی تصریح کرد: در مسائل اجتماعی نیز به آرامش نسبی رسیده‌ایم. آنچه هدف ما این است که کشور را از حالت تنش، خشونت، افراط به طور کامل خارج کنیم. شرایط اجتماعی کشور باید به گونه‌ای باشد که افرادی که تمایل به افراط و خشونت دارند و تعداد آنها بسیار اندک است فضایی را برای حضور پیدا نکنند.

به گفته روحانی، یکی از هدفهای این دولت آشتی در سطح جامعه بوده است. همه را باید به یکدیگر نزدیک کرد و آن رسانه‌هایی که بر طبل انشقاق می‌کوبند اشتباه تاریخی می‌کنند. هیچ جناحی را در این کشور نمی‌توان حذف کرد و هیچ حزب فعالی را نمی‌توان نادیده گرفت. بنابراین باید با یکدیگر تعامل داشت و قواعد بازی را آموخت.

وی با بیان اینکه همه باید دست به دست یکدیگر دهیم، چرا که در شرایط ویژه‌ای به سر می‌بریم و کشور را باید به شرایط طبیعی برگردانیم، افزود: این دولت به حمایت مردم و با حمایت مقام معظم رهبری این کار را انجام خواهد داد.

نگذاریم عده‌ای در جامعه فاصله و انشقاق بوجود آورند
رئیس‌جمهور خطاب به استانداران حاضر در مراسم گفت: من در اینجا لازم است بگویم در تمام مراحل مهم و حساس، مقام معظم رهبری از راه دولت از خط مشی دولت حمایت فرمودند و این برای ما سرمایه بسیار ارزشمندی است. یادمان باشد ما در یک کشور هستیم. یادمان باشد ما یک رهبر داریم. یادمان باشد یک دولت داریم. همه باید بدانیم که در شرایط فعلی باید دست در دست یکدیگر بگذاریم و نگذاریم یک عده‌ای در جامعه ما فاصله و انشقاق بوجود آورند.

روحانی با بیان این مطلب که شرایط امروز جامعه به لطف خدا برای فعالیت سیاسی احزاب آماده‌تر از دیروز است و ما این شرایط آماده‌تر خواهیم کرد، گفت: یکی از خواست‌های من از استانداران این است که باید از فعالیتهای احزاب حمایت و تسهیل کنند. ما نمی‌توانیم در یک جامعه بزرگ هفتاد و چند میلیونی بدون تشکیلات و احزاب، افکار عمومی و افکار سیاسی را حمایت و رشد دهیم و مردم را از لحاظ سیاسی آماده‌تر کنیم.

شب ۲۳ ماه رمضان لیست وزرای پیشنهادی‌ام کامل شد

" در زمینه ساماندهی، تشکیل دولت و انتخاب استانداران دولت همه تلاش خود را به کار گرفت. بعد از صدها ساعت مشورت برای انتخاب وزرا و روزها و شبهای فراوان و طولانی که تا پاسی از شب ادامه داشت، وقتی که شب ۲۳ ماه مبارک رمضان به انتخاب همه وزرا رسیدیم، در آن شب قدر همه وزرای پیشنهادی را جمع کردم و با آنها صحبت کردم. برای من شب شیرینی بود. اینکه بتوانم در روز تحلیف لیست وزرا و برنامه دولت را تقدیم مجلس شورای اسلامی کنم".

وی با اشاره به برخی از اظهارات صورت گرفته مبنی بر اینکه دولت نمی‌تواند لیست کابینه را برای روز تحلیف آماده کند، تصریح کرد: اما به لطف خدا و برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران این کار صورت گرفت.

نباید از سوالات فراوان و احضارهای فراوان مجلس برنجیم
رئیس‌جمهور بر همین اساس خاطرنشان کرد: مجلس تعامل خوبی با دولت داشته است. گرچه سوالات فراوان و احضارهای فراوان ممکن است برخی از وزرا را مکدر کرده باشد، اما نباید برنجیم، نباید شیوه تعاملی‌مان با مجلس را از دست بدهیم. دولت با مجلس، ۳ قوه با هم تحت نظر مقام معظم رهبری می‌توانند کارها را پیش ببرند.

به گفته روحانی، اختلاف بین ۲ قوه به صلاح کشور نخواهد بود. البته باید بخشی از کار را استانداران باید بر دوش بگیرند تا این سوالها کمتر شود، اما در عین حال مجلس شورای اسلامی تا امروز چه در زمینه اصلاح بودجه سال ۹۲ و چه در زمینه بودجه ۹۳ و چه در زمینه دولت، همکاری خوبی داشته است.

حضور ۴ باره ام در مجلس برای دفاع از وزیر پیشنهادی ورزش در تاریخ بی‌سابقه بود
وی بر همین اساس به حضور ۴ باره خود در مجلس شورای اسلامی جهت دفاع از وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان اشاره و افزود: گرچه این مورد در تاریخ بی‌سابقه بوده است و ۴ وزیر را برای یک پست معرفی کردم و در نهایت چهارمین نفر رای بیاورد و من به یاد ندارم که در تاریخ جمهوری اسلامی ایران سابقه داشته باشد، اما بازهم حق مجلس بود و نباید از اینگونه امور برنجیم، باید با مجلس شورای اسلامی به عنوان نمایندگان ملت به آنها احترام بگذاریم و به مصوبات مجلس و قانون مصوبه مجلس مورد تائید شورای نگهبان احترام خواهیم گذاشت و به آن عمل خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: غیر از قانون‌گرایی راهی پیش پای ما نیست. بدانید فرار از قانون اگر به فرض منفعت موقتی هم داشته باشد، دارای ضررهای بسیار بلند، مهم و طولانی خواهد بود. باید در برابر قانون سر تسلیم فرود بیاوریم و همه به قانون احترام بگذاریم. در راس قانون اساسی سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری، مصوبات مجلس شورای اسلامی و همچنین مصوباتی که نمی‌شود گفت مصوبات قانونی، اما مصوباتی که در حکم قانون است یا حداقل مصوباتی لازم‌الاجرا مثل مصوبات شورای عالی امنیت ملی، شورای انقلاب فرهنگی، شورای عالی فضای مجازی و امثال آنها وجود دارد. بنابراین در این زمینه هم دولت موفق بود که در زمان لازم وزرا را معرفی کند و در اولین فرصت شروع به کار کرد.

در انتخاب استانداران بار سنگینی بر روی دوش وزیر کشور بود
روحانی به روند انتخاب استانداران پس از روی کار آمدن دولت یازدهم اشاره کرد و افزود: حقیقتا در انتخاب استانداران بار سنگینی بر روی دوش وزیر کشور بود. می‌دیدم که وی برای بعضی از استانداران چه سختی‌های فروانی به همراه معاون سیاسی‌شان کشیدند. کار سختی و مشکلی است. طبیعی است به هر حال نمایندگان مجلس، ائمه جمعه، مسئولین شهر، افراد ذی‌نفوذ و کسانی که در انتخابات حضور فعال داشتند، هر کدام توقعاتی داشتند. جمع کردن این توقعات و رساندن همه آنها به یک نقطه اشتراک کار ساده و آسانی نبود اما الحمدلله این کار مهم در یک زمان معقولی انجام گرفت و استانداران انتخاب شدند.

هر کس در مذاکرات هسته‌ای احساس باخت کند، توافق را به هم می‌زند

" انتخاب استانداران و حضور استانداران در استان‌ها باید به گونه‌ای باشد که هیچ جناحی احساس شکست نکند. در کل انتخابات باید به گونه‌ای عمل کنیم که هیچ جناحی احساس شکست نکند. من نمی‌خواهم بگویم که اکثریت پیروز و اقلیت غیرپیروز عین هم هستند. ممکن است بعضی جاها متفاوت باشد، اما در حقوق اساسی کشور همه یکسان هستند. آنکه در سیاست خارجی و مذاکرات برویم دنبال بازی برد - برد و اگر برد باخت شد ادامه پیدا نمی‌کند. هر کسی احساس باخت داشته باشد بعد از مدت کوتاهی توافق را به هم می‌زند و دنبال اولین فرصت است تا توافق را بشکند".

به گفته وی، آن توافقی پایدار است که حاصل بازی برد - برد باشد و استاندار حضورش در استان باید به گونه‌ای باشد که همه احساس برد کنند. هیچکس احساس باخت نکند و هیچ جناح و حزب بزرگی احساس شکست نکند. چطور؟ اگر بتوانیم در مشترکاتی که مورد اتفاق هم است به عنوان معیار اصلی کار قرار دهیم و دنبال توسعه استان باشیم محقق می‌شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید به دنبال حل اساسی مشکلات استان باشیم، افزود: اگر همه دیدند استاندار دنبال حل معضلات اصلی منطقه است، آن جناحی هم که ابتدا فکر می‌کرد بازنده است می‌بیند که او هم برنده است. یعنی همه استان برنده شده است. همه جناح‌ها برنده شده‌اند. اگر معصل محیط‌زیست استان حل شد، همه برنده شدند. اگر توانستیم معضل دریاچه ارومیه، زاینده‌رود، کارون، بختگان، هامون و مشکلات دیگر زیست‌محیطی را حل کنیم، موفق بوده‌ایم و همه استان احساس پیروزی می‌کنند. بازی برد - باخت از بین می‌رود و تبدیل به یک انتخاب برد - برد می‌شود و بعد از ۶ ماه همه می‌گویند به‌به! ما همین استاندار را می‌خواستیم که مشکل ما را حل کرده است. معضل مردم را حل کرده است.

حقوق شهروندی در قدم اول اجرای فصل سوم قانون اساسی است
روحانی با بیان اینکه قانون باید مورد احترام همه باشد، تصریح کرد:باید حقوق شهروندی به عنوان شعار شما استانداران باشد، حقوق شهروندی در قدم اولیه‌اش منشور آن تدوین شده و به جامعه ما عرضه شده است و پیشنهاداتی بسیار زیاد است؛ من متعجب شدم از استقبال گسترده مردم. وقتی من در مصاحبه رادیو و تلویزیونی اعلام کردم که الان پیش‌نویس حقوق شهروندی روی سایت قرار می‌گیرد، آنچنان هجومی از سراسر کشور به این سایت شروع شد که سایت جوابگو نبود.

"این نشاندهنده این است که مردم می‌خواهند حقوق شهروندی تحقق پیدا کند. حقوق شهروندی در قدم اول اجرای فصل سوم قانون اساسی است. تمام شهروندان ایرانی از نظر حقوق شهروندی با هم برابر و مساوی هستند. هیچکس بر فرد دیگری تبعیض نخواهد داشت. مسئله نژاد، قوم، محل جغرافیایی، هیچ چیز ؛ همه باید احساس تساوی در برابر قانون و فرصت‌های اجتماعی و عدالت اجتماعی داشته باشند. اولین قدم آن ایجاد فرصت برابر برای همه مردم است. زنان ما باید این باور و این احساس را به طور کامل در زندگی‌شان لمس کنند که جنسیت معیاری نیست برای امتیازی فردی بر فرد دیگر."

اولویت در انتخاب مدیران کل در شرایط مساوی با خانم‌ها است
وی با بیان اینکه من به وزرا توصیه کردم و گفتم که در شرایط مساوی برای انتخاب معاونین، مدیرکل اگر خانم و آقایی شرایط مساوی دارند ترجیح بر خانم است، چراکه باید بی‌عدالتی سال‌های گذشتهدر سال‌های بعد قدم به قدم آن را جبران کنیم، تصریح کرد: اقلیت‌های قومی باید مورد توجه ویژه‌ ما قرار بگیرند. هیچ فرقی در ایرانیت بین این قوم و آن قوم وجود ندارد. هیچ تفاوتی بین فارس، کرد، ترک، ترکمن، بلوچ، لر و عرب و دیگر اقوام در کشور ما وجود ندارد. همه ایرانی هستند و همه در پناه جمهوری اسلامی ایران هستند و همه زیر پرچم قانون اساسی هستند. حقوق همه آنها باید محفوظ باشد. زمینه فعالیت و رشد برای همه آنها باید آماده کنیم. همه ایرانی‌ها باید به ایرانی بودن خود افتخار کنند و یک بخش این کار بر دوش شما استانداران محترم است.

رئیس جمهور گفت: حقوق شهروندی با توجه به پیشنهادات فراوانی که دریافت کردیم که البته مردم از ما تمدید خواستند و ما تمدید کردیم، انشاءالله متن نهایی این منشور را امیدوارم تا پایان سال نهایی کنیم تا در اختیار استانداران قرار داده شود.

"باید به مردم بیاموزیم. افراد داوطلب را از دانشجویان، معلمین، فرهنگیان و اساتید را پیدا کنید تا به مردم آموزش بدهند. علما، روحانیون، ائمه جمعه و جماعات به مردم آموزش بدهند. مردم باید از حقوق خودشان مطلع باشند. ما چه می‌خواهیم در جمهوری اسلامی ایران؟ ما که افتخار خدمت به مردم را پیدا کردیم، باید چه کنیم تا مردم به حقوقشان برسند. مردم باید از حق مسلم خودشان مطلع باشند و بدانند و مطالبه کنند و نقد کنند و انتقاد کنند. انتقاد به نفع ماست. بگذاریم جامعه باز باشد. بگذاریم جامعه آزاد باشد"

روحانی با بیان اینکه بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که بخشی از مهاجرت از استان‌ها یا شهرستان‌ها به مرکز و تهران مربوط به آزادی‌های اجتماعی، مدنی و سیاسی در استان‌ها و تهران است، تصریح کرد: می‌‌گویند تهران راحت‌تر هستیم؛ ۲۰ نفر دور هم جمع بشویم، حرف و بحث کنیم. اما در شهرستان و استان می‌آیند به ما انگ می‌زنند. نباید بگذاریم فضای جامعه ما امنیتی بشود. فضای جامعه ما باید فضای فرهنگی، سیاسی و اقتصادی باشد.

به گفته وی استاندار توسعه نگر توأم با در نظر گرفتن عدالت جغرافیایی و امتیاز بر مبنای آمایش سرزمینی، توجه به کرامت، عزت و عظمت مردم را مورد نظر قرار دهد.

رنگ سیاسی استان‌داران کمتر است و من همین را می‌پسندم
رئیس‌جمهور بر همین اساس به پیشنهادات خود به وزیر کشور در انتخاب استانداران اشاره و افزود: اولین روزی که با وزیر کشور درخصوص استاندارها صحبت می‌کردم، گفتم اولین شرط این است که استاندار شما دنبال توسعه آن استان باشد و توسعه نگر باشد.دومی آن اعتدال بود. حتی به خود ایشان گفتم، شما را که من برای وزارت کشور برگزیدم به خاطر رویکرد برنامه‌ریز و توسعه‌نگری‌تان است. رنگ سیاسی شما کم‌رنگ تر است و من همین را می‌پسندم.

وی تصریح کرد: اینکه کاری کنیم همه احساس برد - برد کنند به چه دلیل است؟ یعنی در پی قانون باشیم که همه قبول دارند، در پی حقوق شهروندی باشیم و در پی اجرای برنامه دولت، برنامه‌ای که دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده و مورد تائید نمایندگان ملت قرار گرفته است.همه ما ممکن است سوابقی داشته باشیم. مثلا فعالیتی در احزاب داشته باشیم. اشکالی ندارد. امروز به عنوان استاندار همه جناح‌ها را در کنار هم ببینیم. معیار شما برای انتخاب وابستگی افراد به جناح "الف" یا "ب" نباشد. معیار شما شایسته‌سالاری، دلسوزی برای کشور، پاکدستی، ایمان به این نظام، اعتقاد به ولایت فقیه و اعتدال باشد.

روحانی تاکید کرد: آدم افراط‌گرا را برنگزینید، از هر جناحی می‌خواهد باشد. البته منظورم خشونت نیست که انشاءالله خشونت‌گرا در کشور نداریم اما افراطیون را برنگزینید. افراد معتدل باشند که بتوانیم با همه کار کنیم. اگر ما نمی‌توانیم خودمان با هم کار کنیم، ما که ایرانی مسلمان و زیر یک پرچم هستیم و همه قانون اساسی را قبول داریم، پس چطور می‌خواهیم ادعا کنیم که تفکر ما و سیاست ما باید الگو برای جهانیان باشد؟ چطور امکان‌پذیر است؟ چطور بحث می‌کنیم که انقلاب اسلامی باید مورد توجه همه جهانیان قرار بگیرد؟ ما باید در مقام عمل نشان بدهیم.

رییس جمهور ادامه داد: من با همه این جناح‌ها کار کردم. الان هم در دولت کار می‌کنم. شما می‌دانید از همه جناح‌ها در دولت حضور دارند و من هیچ تفاوتی بین آن‌ها نمی‌بینم. آدم‌های افراطی را کار ندارم، اما آدم‌های معتدل آنها هیچ فرقی نمی‌کنند. اختلافات آنها آنقدر کم است که قابل ذکر نیست. ما باید دنبال اسلام، قانون اساسی، ایران ، دنبال تعالیم ملت خود و حل معضلات مردم باشیم.

مردم از خشونت و افراطی‌گری خسته شده‌اند
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش در جمع استانداران سراسر کشور، به اهمیت اعتدال اشاره و با بیان اینکه مردم از خشونت و افراطی‌گری خسته شده‌اند، تصریح کرد:مردم برایشان مهم نیست که این آقا از جناح "الف" یا "ب" است؛ مردم خدمتگذاری می‌خواهند که مشکل، معضل و مساله معیشت آن‌ها را حل کند.

وی بر همین اساس به اهمیت توجه به موضوع معیشت مردم از سوی دولت و استانداران اشاره و افزود: مردم از نظر معیشتی در شرایط مطلوب و خوبی قرار ندارند. یکی از دلایلی که دولت مجبور شد شیر مجانی در مدارس توزیع کند، به دلیل همین مسائل و گزارش‌هایی بود که وزارت بهداشت از وضع کودکان و نوجوانان بویژه در روستاها در این ارتباط ارائه می‌کرد.دولت در توزیع این سبد حمایتی که اعلام شده است به دنبال این است تا در حد امکانش بخشی از بار سنگین را از دوش مردم بردارد.

ما بدون مردم و تکیه بر آن‌ها موفق نمی‌شویم
رئیس‌جمهور در ادامه به اهمیت سمن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) اشاره کرد و افزود: باید توجه داشت که ما بدون مردم و تکیه بر آن‌ها موفق نمی‌شویم. شما استانداران نیز تلاش کنید تا آنجا که می‌شود و امکان‌پذیر است، امور را به مردم واگذار کنند.

روحانی در این ارتباط با تاکید بر این مسئله که دولت در حل مسائل اجتماعی، آسیب‌های اجتماعی و همچنین مساله اقتصاد و سیاست داخلی و خارجی نیازمند مردم است، گفت: در بحث سیاست خارجی نیز اگر مردم نباشند، نمی‌توان کاری کرد. در داخل نیز با کمک مردم می‌توان در کنار اینکه نیروهای مسئول کار خود را انجام می‌دهند، امنیت را برقرار کرد و در واقع امنیت پایدار با حضور مردم تأمین می‌شود.

وی با تاکیر بر نقش فعال احزاب در کشور اظهار داشت: این دولت در پی تقویت احزاب قانونی است و همه باید از این موضوع حمایت کنند، بدون آنکه بخواهند بین آن‌ها تفاوت قائل شوند.

مردم فکر می‌کنند یارانه هم مثل حقوق هسته‌ای حقی مسلم است
رئیس‌جمهور در بخش دیگر از سخنانش به بحث هدفمندی یارانه‌ها و رویکرد دولت به این بخش اشاره و افزود: هدفمندی یارانه‌ها هم موضوعی بود که به کرات در هفته های گذشته راجع به آن در رسانه‌ها بحث و صحبت شد. گاهی برخی مباحث مردم را نگران می‌کند، البته توضیحات سخنگوی دولت این نگرانی ها را رفع می‌کند، اما گاهی وقت‌ها رسانه‌ها آن‌قدر به یک مساله می‌پردازند که سخنگو هم حریف نیست. در مسأله یارانه‌ها اساس بحث این بود که ما قیمت‌ها را واقعی کنیم تا سرمایه‌گذاری درست انجام شود و عدالت اجتماعی محقق گردد و در ارتباط با این قانونی در مجلس به تصویب رسید، ولی در اجرا با مشکلاتی همراه بود. البته باید زیر و بم هدفمندی را به مردم توضیح داد، چرا که مردم فکر می‌کنند هدفمندی هم مثل حقوق هسته‌ای حقی مسلم است در حالی که یارانه در معنا به معنای یاری رساندن است و این یارانه برای اشخاص کم درآمد به جهت یاری به آنان پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: آیا باید به آنانی که نیازی به یارانه ندارند یارانه پرداخت شود؟ آن هم در شرایطی که منابع کمبود دارد و پرداخت آن باری است بر دوش ملت و ادامه روند پرداخت یارانه به افرادی که نیازی ندارند، دوباره بی‌عدالتی را ایجاد خواهد کرد.

به گفته وی، باید به مردم توضیح داد که یارانه برای حل مشکلات در دوران گذار است تا کشوری که می‌خواهد از وضع اقتصاد سوبسیدی به وضع اقتصاد سالم برسد، از آن استفاده کند تا اقشار آسیب‌پذیر دچار مشکل نشوند و این اقشار زیر بار حذف یارانه‌ها له نشوند.

جلسه فردای دولت به طور کامل مرتبط با یارانه هاست
روحانی تصریح کرد: دولت گذشته در شناسایی درست و کامل دهک‌ها درآمدی دچار مشکل شد که البته به دلیل سختی این کار بود. ما نیز که امروز پیگیر این موضوع هستیم می‌بینیم که این کار چقدر سخت است و چه بهتر بود افرادی که نیازی به یارانه ندارند خودشان اعلام می‌کردند و این کار هزینه دولت را به شدت کاهش می‌دهد. البته دولت برنامه‌های جدی برای موضوع هدفمندی یارانه‌ها دارد و وقت زیادی برای آن می‌گذارد و فردا نیز جلسه دولت به طور کامل مرتبط با همین موضوع است.

رییس جمهور افزود:‌ باید دید آیا همه به یک اندازه باید یارانه دریافت کنند یا هرکسی که آسیب‌پذیرتر است باید بیشتر یارانه بگیرد و برای این کار باید دهک‌های درآمدی تفکیک شوند. بی‌شک استانداران در این مسیر می‌توانند کمک زیادی به دولت کنند. همچنین باید در پرداخت یارانه توجه کرد که یارانه متناسب باشد با میزان درآمدی که از منابع قانونی مصوب به دست می‌آید، نه اینکه به خاطر آن از منابع دیگری برداشت.

روحانی تاکید کرد: دولت قصد ندارد پرداخت یارانه نقدی را به کسانی که یارانه می‌گیرند، متوقف کند و این صحبت‌هایی که اخیرا در رسانه‌ها مطرح می‌شود، درست نیست. البته ممکن است در کنار یارانه نقدی، یارانه کالایی نیز گنجانده شود.

وی در ادامه به اهمیت بخش سلامت و توجه جدی بر آن تاکید کرد و افزود: در بحث یارانه‌ها باید به سلامت جامعه توجه کرد، چرا که ما می‌بینیم خانواده‌ای به خاطر بیماری‌های صعب‌العلاج عضوی از خود را از دست می‌دهد و حتی خانه کوچک خود را نیز می‌فروشد. دولت باید برای حل آن تلاش فراوانی انجام دهد و در این مدت نیز این کار را کرده است و می‌بینید که در موضوع کاهش قیمت دارو اتفاقات مثبتی افتاده است که البته هنوز مسیر زیادی برای بهبود اوضاع باقی است.

"دولت معتقد است آنچه که تاکنون انجام داده است جز با لطف خدا و عنایت حق و حمایت مردم و رهبری محقق نمی‌شد و دولت به حمایت مردم دلخوش است و تدبیر و امیدش را از مردم و نخبگان، نخبگانی که مردمی هستند که ساخت تدبیر را بر عهده دارند و آنان با تدبیر خود به ما امید خواهند داد و این امید دوباره تدبیر خواهد شد و لذا در سایه حمایت مردم بوده است که در این ۵ ماه قدم‌های مثبت هرچند کمی برداشته شده است چرا که دولت نیز زمان زیادی نداشته است."

رئیس‌جمهور افزود: ما احساس می‌کنیم که سرمایه اجتماعی قدم به قدم در حال ترمیم است و آنچه که برای ما مهم است، همین سرمایه اجتماعی است و توجه به سرمایه اجتماعی هویت ایران اسلامی و سبک زندگی اسلامی از برنامه‌های دولت است. اگر بتوانیم همه مردم را تحت لقای فرهنگ اسلامی و ایرانی قرار دهیم، همه مشکلات ما در مسیر مرتفع شدن خواهد بود.

سد ساختیم و فکر کردیم که توسعه داده‌ایم، اما نتیجه آن خشک شدن دریاچه ارومیه بود
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوعات زیست‌محیطی و برنامه جدی برای توجه به آن گفت: توسعه پایدار بدون توجه به محیط زیست امکان‌پذیر نیست و همه دیدید ما در کشور سد زدیم و فکر کردیم که توسعه داده‌ایم و آب را مهار کردیم، اما نتیجه آن خشک شدن دریاچه ارومیه بود که اگر نتوانیم آن را حل کنیم، میلیون‌ها نفر مجبور به ترک خانه‌هایشان هستند.

"معضل دریاچه ارومیه و طوفان‌های نمکی معضلی جدی و فراگیر است که خطر آن با هیچ خطر دیگری در بخش زیست‌محیطی برابر نیست. به همین دلیل است که کارگروه ویژه‌ای برای حل این مشکل تشکیل شده و من به عنوان رئیس جمهور پیگیر آن هستم. تأسیس کارخانه باعث خوشحالی مردم می‌شود و اصل آن برای خدمت است، اما اگر به محیط زیست توجه نشود، مردم راضی نخواهند شد؛ چرا که اهمیت مسأله محیط زیست بسیار فراوان است وبی‌توجهی به آن باعث شده است که مشکلاتی نظیر آب‌های آلوده، ریزگردها و آلودگی ها را داشته باشیم."

حسن روحانی با اشاره مجدد به تلاش دولت برای رفع مشکلات سلامت و درمانی افزود: دولت تلاش می‌کند و می‌خواهد بخشی از درآمدهایی که در آینده نصیبش می‌شود را در بخش سلامت هزینه کند.

وی تصریح کرد: هدف ما این است که همه مردم تحت پوشش بیمه درمانی قرار گیرند. حتی دولت جلسه‌ای را در این خصوص تشکیل داد و این جلسه به بیمه سلامت مردم اختصاص یافت. لذا امیدوارم بتوانیم در دولت با هماهنگی مجلس شورای اسلامی یک قدم نو در بحث یارانه برداریم که لااقل بخشی از اشکالات قدم گذشته را در آن مشاهده نکنیم، اما هنوز این مرحله دارای اشکالاتی خواهد بود که در مراحل بعد باید آن‌ها را برطرف کنیم.

وی در بخش پایانی سخنانش نقش استانداران در تعامل مجلس و دولت را بسیار مهم دانست و خطاب به استانداران حاضر در این نشست گفت: هماهنگی استانداران با نمایندگان مجلس بخشی از بحث وزرا و مجلس را حل و فصل خواهد کرد. اگر شما در این زمینه فعال باشید، خوب است؛ چراکه برخی از سوالات، بحث‌ها و مسائلی که در مجلس مطرح می‌شود، مربوط به مسائل محلی و منطقه‌ای می‌شود. شما باید بار مسائل محلی و منطقه‌ای را بردوش بگیرید.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه استانداران باید با نمایندگان مجلس، ائمه جمعه، سیاسیون، احزاب و همه تعامل سازنده‌ای را برقرار کنند، خاطرنشان کرد: ما ابتدا باید با خودمان تعامل سازنده داشته باشیم و از درِ آشتی، اخوت و دوستی درآییم. بنابراین همه مؤمنین و مؤمنان باید در پیوند ولایات الهی که قرآن بر او تاکید دارد، باشند. از همه شما تشکر می‌کنم که بار مسئولیت استانداری را که در این شرایط حساس کشور بر دوش گرفته‌اید و مطئنم با تجربه و توانایی و آشنایی که به کارتان دارید شاهد رونق اقتصاد کاهش آسیب‌های اجتماعی، ارتقاء مسائل فرهنگی در جامعه ، وحدت و انسجام و برداشتن تبعیض در جامعه، اجرای حقوق شهروندی و محیط زیست خواهیم بود.

وی در پایان با بیان اینکه فرصت نشد و دوست داشتم درباره استان‌های مرزی و بازاچه‌های مرزی صحبت کنم، خاطرنشان کرد: از وزیر و معاونان تشکر می‌کنم. بسیار امیدوار باشید. به حول و قوه الهی مشکلات کشور را یکی بعد از دیگری با ممد و توفیق الهی و حمایت مردم برخواهیم داشت و کشوری آزادتر و متعالی تر و ایرانی سرسبزتر در آینده شاهد خواهیم بود.