دلاسرا، پرشمارگان‌ترين روزنامه ايتاليا، در پاسخ به اين سؤال كه آيا شما تصور مي‌كنيد كه روزي سفارت آمریكا در تهران و سفارت ايران در امريكا گشوده شود، گفت: به هر حال روزي اين سفارتخانه‌ها باز خواهند شد اما رفتارها مهم هستند و كليد اين بازگشايي در دست آمريكايي‌ها است. وي افزود: اگر امريكا سياست‌هاي خود را تغيير دهد و اشتباهات 37 سال اخير را اصلاح كرده و از ملت ايران عذرخواهي كند، اوضاع نيز تغيير مي‌كند و مي‌تواند اتفاقات خوبي بيفتد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ روحاني كه امروز شنبه به دعوت متئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا به رم سفر مي‌كند، در مصاحبه با روزنامه كوريره دلاسرا، پرشمارگان‌ترين روزنامه ايتاليا، در پاسخ به اين سؤال كه توافق هسته‌اي به چه صورتي مي‌تواند روابط ميان ايران و امريكا را عوض كند، گفت: توافق هسته‌اي یك چيز و روابط ما با امريكا چيز ديگري است. مسائلي كه با آنها داريم از درازمدت است و با پيروزي انقلاب اسلامي آغاز شد. هنوز نكات اصطكاك وجود دارند. وي افزود: امريكايي‌ها تمام تحريم‌ها را لغو نمي‌كنند بلكه تنها تحريم‌هايي كه مربوط به برنامه هسته‌اي مي‌شوند، لغو خواهند شد. بنابراين رابطه ميان ايران و آمريكا داستان ديگري است. اما روشي كه با آن توافق هسته‌اي را اجرا مي‌كنيم مي‌تواند تأثير در آينده داشته باشد. وي گفت: اگر اين توافق به خوبي اجرا شود، زمينه را براي تنش كمتر با امريكا ايجاد كرده و منجر به به‌وجود آمدن شرايط براي عصر جديدي خواهد شد اما اگر امريكايي‌ها به توافق هسته‌اي احترام نگذارند، يقيناً رابطه ما با آنها همانند گذشته باقي مي‌ماند. روحاني تأكيد كرد: تعهد لازم اين است كه تحریم‌هاي جديدي از سوي گروه 1+5 اعمال نخواهد شد. ما بايد به توافقات احترام بگذاريم اما اگر امريكا يا ساير كشورها به تعهداتشان عمل نكنند ما نيز دليلي براي عمل به آن نخواهيم داشت.
كسي جز ملت سوريه حق ندارد براي اين كشور تصميم بگيرد
رئيس‌جمهور با بيان اينكه پايبندي به برجام، مشروط به پايبندي طرف مقابل است، گفت: مردم ايران، سوابق خوشي از مداخله امريكا در منطقه و در ايران نداشتند و شعار مردم مخالفت صريح با ادامه سياست‌هاي مداخله‌جويانه امريكاست. به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني رياست‌جمهوري، روحاني در گفت‌وگو با شبكه تلويزيوني فرانس 2 و راديو يك اروپا كه « امروز در ايران شعار مرگ بر امريكا را مي‌شنويم، آيا از نظر شما امريكا همچنان شيطان بزرگ است يا توافق هسته‌اي اين شرايط را تغيير داده است»، گفت: اخيراً هم رهبر معظم انقلاب اين نكته را به خوبي اعلام كردند كه مردم اگر مرگ بر امريكا مي‌گويند مقصود نه مردم امريكاست و نه فرد خاصي، مقصود از مرگ بر امريكا، مخالفت مردم ما با سياست‌هاي امريكاست. شما مي‌دانيد كه مردم ايران، سوابق خوشي از مداخله امريكا در منطقه و در ايران نداشتند و بنابراين با آن سياست‌ها مخالف هستند و شعار مردم مخالفت صريح با ادامه سياست‌هاي مداخله‌جويانه امريكاست.
روحاني در پاسخ خبرنگار فرانسوي كه پرسيد« فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهور فرانسه نمي‌خواهد كه بشار در انتخابات رياست جمهوري شركت كند، آيا ايشان در انتخابات آينده سوريه براي شما يك نامزد قابل قبول هستند»، گفت: ما كه حق نداريم نسبت به آينده ملتي مستقل دخالت كنيم و بگوييم چه كسي كانديدا بشود، يا چه كسي كانديدا نشود و روند چگونه باشد؟ همه اين امور بر عهده فقط مردم سوريه است. ما بايد براي از بين بردن تروريست‌ها كمك كنيم، اما تعيين اينكه چه كسي و چه كاره خواهد شد، با مردم سوريه است و هيچ كس حق تصميم‌گيري و دخالت در اموري را ندارد كه برعهده مردم سوريه است. همچنين از رئيس‌جمهور سؤال شد: چند سال پيش محمود احمدي‌نژاد گفت كه اسرائیل در نقشه خاورميانه جايي ندارد؛ آيا به نظر شما اسرائيل جايي در نقشه خاورميانه دارد؟روحاني پاسخ داد: نظر جمهوري اسلامي نسبت به سرزمين فلسطين روشن است. ما مي‌گوييم در سرزمين فلسطين همه آنهايي كه اهل فلسطين بودند اعم از يهودي‌ها، مسلمان‌ها و مسيحي‌ها و همه آنهايي كه الان آواره كشورهاي ديگر شده‌اند، بازگردند و انتخاباتي سراسري و آزاد انجام گيرد و نتيجه رأي مردم هر چه بود و هر سيستم و حكومتي را كه مردم رأي دادند، همگان بپذيرند. رئيس‌جمهور تصريح كرد: ما بارها اعلام كرده‌ايم كه رژيم اسرائيل را مشروع نمي‌دانيم و به همين دليل ما رابطه‌اي با آن نداريم.(+

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/gQRYL