ایران لنگرگاه ثبات در این منطقه پرآشوب است / باور دارم تشکیل دولت راست گویان ، امانت داران ، اخلاق مداران و مردم داران ، نزدیک ترین مسیر برای پیروی از پیامبر رحمت است / تمامی تلاش‌های خود را معطوف به مهار جنگ‌طلبان و جنگ‌افروزان خواهیم کرد

متن کامل سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در مراسم تحلیف که عصر امروز (یکشنبه) در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، بدین شرح است:

میهمانان ارجمند ملت ایران، رؤسای محترم جمهور، نخست‌وزیران، وزرای خارجه و نمایندگان ویژه کشورهای همسایه و دوست

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و اعضای محترم شورای نگهبان

رؤسای محترم قوای مقننه و قضائیه

رئیس و اعضای محترم مجلس خبرگان رهبری

رئیس و اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام

رییس و اعضای محترم دفتر مقام معظم رهبری

اعضای محترم بیت امام راحل

اعضای محترم دولت

مسئولان محترم کشوری و لشگری

علما و روحانیان ارجمند

خانواده‌های محترم شهدا و ایثارگران

نخبگان، اندیشمندان و فرهیختگان

خبرنگاران محترم

خانم‌ها و آقایان!

با سوگندی که در این مجلس باشکوه ادا نمودم، اکنون رسماً مسئولیت خطیر قوه مجریه، پاسداری از قانون اساسی و پاسخگویی به خواسته‌‌‌های بحق ملت شریف ایران را ‌پذیرفته‌ام. باور دارم تشکیل دولت راست گویان ، امانت داران ، اخلاق مداران و مردم داران ، نزدیک ترین مسیر برای پیروی از پیامبر رحمت است ؛ هموکه فرمود:

«اَقرَبُکُم غَدا مِنّى فِى المَوقِفِ اَصدَقُکُم لِلحَدیثِ وَاَدَّاکُم لِلاَمانَةِ وَ اوفاکُم بِالعَهدِ وَاَحسَنُکُم خُلقا وَاَقرَبُکُم مِن النّاسِ»

این‌که مسئولیت دولت جدید، در ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود و در عین حال، شروع این مسئولیت با 14 مرداد که یادآور پیروزی مردم در نهضت مشروطه و سرآغاز قانون‌گرایی در تاریخ جنبش‌های آزادی‌خواهی ملت ایران است، نیز تقارن دارد، به فال نیک می‌گیرم و از خداوند متعال مسئلت می‌نمایم که در این مسیر دشوار، درهای رحمت خویش را بر روی مردم بزرگوار ایران و این خادم ملت بگشاید و تقدیری نیکو و شایسته برای مردم و کشور رقم زند.

مردم ایران در انتخابات 24 خرداد، حماسه‌ای بس بزرگ آفریدند. ملت بزرگی که فراز و نشیب‌های فراوانی را تجربه و سختی‌های زیادی را تحمل کرده‌اند؛ با روحی سرشار از امید، نشاط و تعهد به کشور و آیندة آن، مردم‌سالاری نظام را بار دیگر به نمایش گذاشتند. در این انتخابات، مردم با لبخند به زندگی و مشارکت مؤثر و کم‌نظیر، خواسته‌های خود را از طریق صندوق رأی به کرسی نشاندند.

رهبر فقید انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی (قدس سره شریف)، میزان را، رأی مردم اعلام نمودند. امروز به اعتبار رأی مردم و امضای آن از سوی رهبری معظم انقلاب، متعهد به انجام وظایفی می‌شوم که یقیناً فراتر از توان و ظرفیت هر شخص حقیقی است. در هفته‌های گذشته، دربارۀ پیام صندوق‌های رأی بسیار تأمل کردم؛ مردم در این انتخابات به‌وضوح مشخص کردند که بر کدام مشی و اندیشه پای می‌فشرند و آن‌را ادامه راستین آرمان‌های انقلاب می‌دانند. همه آنهایی که به اینجانب رأی دادند، و آنهایی که به دیگران رأی دادند و یا حتی پای صندوق‌های رأی حاضر نشدند، همه شهروندان ایرانی هستند و از حقوق برابر شهروندی برخوردارند؛ دولت تدبیر و امید، خود را مکلف می‌داند که خواسته‌های قانونی همة آنان را مد نظر قرار دهد.

من نماینده همة مردم ایران هستم. سرمایة این دولت در مسیر پیشِ رو، اتکال به خداوند، اعتماد به مردم گرانقدر ایران و بهره‌گیری از همه سرمایه‌های طبیعی و انسانی این مرز و بوم است.

مردم شریف ایران به اعتدال‌گرایی و دوری از افراط و تفریط رأی مثبت دادند. کانون فکری و اجرایی دولت بر محور اعتدال و عقلانیت بنا خواهد شد. اعتدال‌گرایی به‌معنای توازن میان آرمان و واقعیت و ترجیح منافع ملی بر منافع حزبی و جناحی است. اعتدال‌گرایی بر اجماع ملی، قانون‌گرایی و بردباری در تعاملات سیاسی تأکید می‌کند. بنیان این مرام فکری و عملی، فاصله گرفتن از تخیل و توهم و تمرکز بر تفکر، برنامه، شفافیت و استفاده از تخصص‌هاست. دولت تدبیر و امید نهایت اهتمام خود را به کار خواهد گرفت تا بر مبنای اهداف و روش‌های عقلایی و متناسب با واقعیت‌های موجود، اعتدال را شالوده عملکرد و مدیریت کشور قرار دهد، تهدیدها را کاهش داده و فرصت‌ها را افزایش دهد. اعتدال‌گرایی بر اخلاق و مدارا اصرار می‌ورزد و از طریق گفت‌وگو، تفاهم و تدوین برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت سعی خواهد نمود شکاف‌های اجتماعی و اقتصادی را به حداقل ممکن برساند.

دولت تدبیر و امید بر حاکمیت قانون، رعایت حقوق و آزادی‌های همه شهروندان، پاسخگویی به جامعه و به مدیریت علمی، تأکید خواهد داشت. مردم تغییر، تحول و تعالی می‌خواهند. مردم می‌خواهند از فقر و تبعیض به دور باشند. مردم می‌خواهند حرمت و کرامت داشته باشند. مردم می‌خواهند در فضایی آزاد، معنوی و عقلانی زندگی کنند. پدران و مادران جامعه ما در پی آینده‌ای مطمئن برای فرزندانشان هستند. جوانان ما می خواهند فرصت شکوفائی و کار و ابتکار داشته باشند. در یک کلام، مردم می‌خواهند بهتر زندگی کنند، عزت داشته باشند، از زندگی باثباتی برخوردار شوند و جایگاه شایسته خود را در میان ملت‌ها بازیابند.

از آغاز انقلاب اسلامی ، زنان فهیم این سرزمین بر مبنای اندیشه های والای حضرت امام دوشادوش مردان در جهت توسعه و اعتلای کشور ، حضوری همه جانبه داشته اند . آنان همواره کوشیده اند به عنوان نیمی از جامعه بزرگ ما ، در خلق حماسه های جاودان نقش آفرین باشند ؛ انتخابات 24 خرداد ماه نیز جلوه گاه دیگری از این شگفتی آفرینی ها بود.در پی گامهای بلندی که نظام اسلامی برای تکریم منزلت زنان برداشته است ، دولت تدبیر و امید استیفای هر چه بیشتر حقوق زنان و ایجاد فرصت برابر در زمینه های اجتماعی را از اهم وظایف خود می داند و فراهم آوردن زمینه های اجتماعی و حقوقی لازم برای نقش آفرینی بیشتر آنان در عرصه های مختلف را در دستور کار خود قرار می دهد.

یکی از اهداف کلیدی دولت ، مبارزه با فساد و تبعیض خواهد بود. همه دستگاه‌ها و نهادها و مسئولان باید دست به دست هم دهند تا مبارزه‌ای جدی با نابرابری و فساد را آغاز کنند. اگر با فساد مبارزه کنیم، فعالیت و رقابت اقتصادی مردم معنا پیدا می‌کند، از منابع ملی به‌صورت درست و بهینه استفاده می‌شود، شایسته‌سالاری گسترش پیدا می‌کند و از همه مهم‌تر، مبارزه با فساد، عدالت و شکوفایی اقتصادی را به ارمغان می‌آورد. در چنین شرایطی، فقر و تبعیض از جامعه رخت برخواهد بست.

رویکرد اصلی دولت یازدهم زمینه سازی برای مشارکت گسترده مردم است، که سرلوحه سیاست‌های تمامی بخش‌های دولت خواهد بود. در این رویکرد، کارآمدی، شفافیت، فراهم آوردن فضای کسب‌وکار مناسب، ترویج فرهنگ کارآفرینی،‌ سامان‌دهی سرمایة انسانی، تقویت سرمایه‌های اجتماعی، دست‌یابی فزاینده به علوم و فنون و تأمین رفاه عمومی اساس سیاست‌گذاری‌ها و عملکرد خواهد بود.

دولت تدبیر و امید برای خود رسالتی جدی قائل است تا از دردها و رنج‌های ملت ایران بکاهد و نشاط را به زندگی ایرانی و ایرانیان بازگرداند. برای تحقق چنین هدفی، قدرت و ثروت ملی را باید افزایش دهیم، خرد جمعی را مبنای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری قرار دهیم، به بخش‌های غیردولتی اعتماد کنیم، تصدی‌گری دولت را کاهش دهیم. ما باید به مردم اعتماد کنیم، با آنها صادقانه سخن بگوییم و شرایطی را فراهم آوریم تا مردم مسئولیت بیشتری در ادارة کشور و تأمین معاش خود بپذیرند و مداخلة اقتصادی و فرهنگی دولت در زندگی آنها کاهش یابد. چنین چارچوبی، زمینه گسترش اخلاق اجتماعی، رشد فردی، دین‌مداری و آزادی‌های مدنی را تحقق خواهد بخشید. دولت باید ساختارها را اصلاح کند تا مردم بتوانند با اتکای به فکر، همت و سرمایه خود، رشد کنند و توسعه ملی را فراهم آورند.

اقلیم های متنوع فرهنگی از سرمایه ها و زیبایی های این کهن بوم و بر است. ایرانیان در همه جای این سرزمین به خوبی آموخته اند که دوشادوش هم با احترام و افتخار زندگی کنند. اگر چه اقدامات فراوانی در جهت توسعه منطقه ای و استیفای حقوق اقلیت های قومی و مذهبی برداشته شده است اما متاسفانه هنوز هم کاستی ها و نارسایی ها وجود دارد. دولت تدبیر و امید بر خود فرض می داند که زمینه استیفای این حقوق را به بهترین وجه ممکن فراهم نماید و ارتقای کرامت و خلاقیت های فرهنگی و اجتماعی همه هموطنان را سر لوحه اقدامات خود قرار دهد.

امروز مردم ایران نسبت به مشکلات و نارسایی‌های موجود کشور هم آگاهی و هم دغدغه دارند، اما همین مردم با مشارکت فعال در انتخابات امید آفریدند تا با فکر و برنامه، اعتدال و قانون‌گرایی، شرایط کشور را به‌سوی بهبود و توسعه پایدار سوق دهند.

در عرصه سیاست خارجی، با قاطعیت تمام و به‌عنوان منتخب مردم شریف ایران، اعلام می‌دارم که جمهوری اسلامی ایران در پی صلح و ثبات منطقه‌ است. ایران لنگرگاه ثبات در این منطقه پرآشوب است. ما در پی تغییر مرزها و دولت‌ها نیستیم. نظام سیاسی هر کشور به خواست و اراده عمومی مردم آن کشور بستگی دارد. ما با هر گونه دگرگونی در نظام‌های سیاسی از طریق مداخلات خارجی مخالفیم و به‌کارگیری زور را نقطه مقابل مردم‌سالاری و حق تعیین سرنوشت ملت‌ها می‌دانیم. مخالفت و ستیز با هر گونه زورگویی، سلطه و تجاوز مخصوصاً تعرض نظامی، جزئی از فرهنگ اسلامی، انقلابی و ایرانی ماست. آرامش و ثبات در همه مناطق پیرامونی ما نه فقط یک آرزو و خواست، بلکه نیاز و ضرورتی همه‌جانبه برای جمهوری اسلامی ایران است.

تلاش همه‌جانبه برای پایان دادن به ناآرامی‌ها، برادرکشی‌ها، خشونت‌های فرقه‌ای و قبیله‌ای و بی‌عدالتی‌ها در هر نقطه از جهان خواست قطعی همه ملت‌ها در جامعه جهانی است. در جهان به‌هم پیوسته کنونی، هیچ قدرتی نمی‌تواند امنیت خود را از طریق ایجاد وحشت و ناامن کردن دیگران به‌دست آورد. رفاه، امنیت و توسعه، کالاهای جهانی و غیرقابل انحصار هستند.

در تعاملات بین‌المللی، دولت تلاش خواهد نمود تا با ایجاد اعتماد متقابلِ بهتر و بیشتر بین ایران و کشورهای منطقه و جهان، امنیت ملی و پیرامونی خود را گسترش دهد. شفافیت، کلید گشودن باب اعتماد است. شفافیتی که از آن سخن می‌گوییم، نمی‌تواند یک‌طرفه و بدون سازوکارهای اجرایی و عملی در روابط دوجانبه و چندجانبه باشد.

تنش‌زدایی، ایجاد اعتماد متقابل و تعامل سازنده مسیر حرکت ما را روشن خواهد کرد. با صراحت تأکید می‌کنم که ایران هیچگاه سر جنگ با دنیا نداشته است. ما تمامی تلاش‌های خود را معطوف به مهار جنگ‌طلبان و جنگ‌افروزان خواهیم کرد.

ایران، بهای سنگینی برای استقلال خود پرداخت کرده و همچنان برای عزت و سربلندی خود ارزش فراوانی قائل است. گرچه تحریم‌ها فشار اقتصادی زیادی برمردم وارد کرده است اما مشارکت فعال مردم در این انتخابات نشان داد که آنها در حراست از حقوق و منافع ملی خود جدی و هوشیار هستند. ملتی را که با برخورداری از انسجام ملی و با مشارکت گسترده و در کمال آرامش و امنیت در انتخابات شرکت می‌کند، نمی‌توان با تحریم به تسلیم واداشت و یا به جنگ تهدید کرد بلکه تنها راه تعامل با ایران، گفتگو از جایگاه برابر، اعتمادسازی متقابل و احترام دوجانبه و کاستن از خصومت‌هاست.

تعامل سازنده براساس احترام متقابل و منافع مشترک و از موضع برابر، مبنای روابط ما با سایر کشورها را تشکیل خواهد داد و بر این اساس، متناسب با رفتار و برخورد طرف‌های مقابل در جهت بهبود و ارتقاء روابط حرکت خواهیم کرد. به صراحت می گویم اگر پاسخ مناسب می خواهید، نه با زبان تحریم ،که با زبان تکریم با ایران سخن بگویید.

در خاتمه، من دست همکاری به‌سوی همة نهادها و دستگاه‌های مسئول در کشور دراز می‌کنم. دولت تدبیر و امید برای تحقق اهداف عالیه کشور و افزایش شوکت ایران و کرامت ایرانیان، به همفکری، همراهی و هم‌اندیشی همة مسئولین و مردم نیازمند است. امید دارم که با مروت و مدارا، همدلی و همکاری، دفاع از منافع ملی و پاسخگویی به خواسته‌های به‌حق مردم ایران، بتوانیم آینده‌ای بهتر را رقم زنیم.

امیدوارم همگی قدر این فرصت را بدانیم . نکند سرگرم حاشیه ها شویم و هدف را گم کنیم. بیایید با این سخن رسول الله همراه شویم که:

«من فُتح له بابُ خیر فلینتهِزه فانه لا یَدری متی یُغلق عنه»

از خداوند متعال مسئلت دارم که به اینجانب و اعضای دولت جدید توفیق دهد تا با پیشبرد اهداف کشور، خدمات ارزنده‌ای را به ملت شریف ایران ارزانی داریم. از ملت بزرگوار و نمایندگان محترم ملت می‌خواهم که با مشورت و توصیه به عدل، مرا در این امر بزرگ یاری دهند که مولایمان امیرالمؤمنین (ع) فرمود: «فلا تکفُّوا عن مقالة بحق او مَشُورة بعدل»

از مهمانان عزیز خارجی که برای شرکت در این مراسم مهم، رنج سفر را بر خود هموار نمودند،از سفرای محترم مقیم تهران و همچنین از تشریف‌فرمایی همة مسئولان کشوری و لشگری صمیمانه تشکر می‌کنم و توفیقات بیشتری را برای همه ،آرزومندم.

در اینجا، خدمت نمایندگان محترم ملت اعلام می دارم که با انجام بررسی های لازم، ارزیابی و مشورت با صاحبنظران و تشکل های علمی و تخصصی، در اجرای اصل 133 قانون اساسی، در همین جلسه اسامی وزرای پیشنهادی دولت تدبیر و امید را به همراه زندگینامه و برنامه آنان و همچنین «خط مشی و اصول کلی برنامه دولت»، جهت اخذ رای اعتماد مجلس محترم شورای اسلامی تقدیم می نمایم.

 رییس‌جمهور برای پاسداری از اسلام و قانون اساسی سوگند یاد کرد
 حجت‌الاسلام‌ و‌المسلمین حسن روحانی در مراسم تحلیف خود در مجلس شورای اسلامی، برای پاسداری از اسلام و قانون اساسی سوگند یاد کرد.

رییس‌جمهور در این مراسم در حضور رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ سوگند یاد کرد و سوگندنامه‏ را امضا کرد. متن این سوگندنامه به شرح ذیل است:

بسم‏‌الله‏ الرحمن‏ الرحیم‏

«من‏ به‏ عنوان‏ رئیس‏‌جمهور در پیشگاه‏ قرآن‏ کریم‏ و در برابر ملت‏ ایران‏ به‏ خداوند قادر متعال‏ سوگند یاد می‏‌کنم‏ که‏ پاسدار مذهب‏ رسمی‏ و نظام‏ جمهوری‏ اسلامی‏ و قانون‏ اساسی‏ کشور باشم‏ و همه‏ استعداد و صلاحیت‏ خویش‏ را در راه‏ ایفای‏ مسئولیت‌هایی‏ که‏ برعهده‏ گرفته‏‌ام‏ به‏ کار گیرم‏ و خود را وقف‏ خدمت‏ به‏ مردم‏ و اعتلای‏ کشور، ترویج‏ دین‏ و اخلاق‏، پشتیبانی‏ از حق‏ و گسترش‏ عدالت‏ سازم‏ و از هرگونه‏ خودکامگی‏ بپرهیزم‏ و از آزادی‏ و حرمت‏ اشخاص‏ و حقوقی‏ که‏ قانون‏ اساسی‏ برای‏ ملت‏ شناخته‏ است‏، حمایت‏ کنم‏. در حراست‏ از مرزها و استقلال‏ سیاسی‏ و اقتصادی‏ و فرهنگی‏ کشور از هیچ‏ اقدامی‏ دریغ نورزم‏ و با استعانت‏ از خداوند و پیروی‏ از پیامبر اسلام‏ و ائمه‏ اطهار علیهم‏ السلام‏ قدرتی‏ را که‏ ملت‏ به‏ عنوان‏ امانتی‏ مقدس‏ به‏ من‏ سپرده‏ است‏ همچون‏ امینی‏ پارسا و فداکار نگاهدار باشم‏ و آن‏ را به‏ منتخب‏ ملت‏ پس‏ از خود بسپارم‏.»

شخصیت های حاضر در مراسم تحلیف

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه، آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه، سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی رئیس ستادکل نیروهای مسلح، محمد باقر قالیباف شهردار تهران، سردار احمدی مقدم فرمانده ناجا، حجت‌الاسلام رئیسی، مهدی چمران، عفت مرعشی، فاطمه و یاسر هاشمی، سعید جلیلی، حجت‌الاسلام ناطق نوری، حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، محسن رضایی، آیت الله موحدی کرمانی، سرلشکر عطالله صالحی فرمانده کل ارتش، محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور، حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی وارد مجلس شدند.

همچنین عمرالبشیر رئیس‌جمهور سودان، آصف‌علی زرداری رئیس‌جمهور پاکستان، سرژسرکیسیان رئیس‌جمهور ارمنستان، حامد کرزی رئیس‌جمهور افغانستان، امام‌علی رحمان رئیس‌جمهور تاجیکستان، میشل سلیمان رئیس‌جمهور لبنان، نورسلطان‌نظربایف رئیس‌جمهور قزاقستان، بردی‌محمدیف رئیس‌جمهور ترکمنستان، خوائوبرناردو ویریا رئیس‌جمهور گینه بیسائو، فاوره گناسینگبه رئیس‌جمهور توگو، خضیر خزعلی کفیل ریاست جمهوری عراق، عمر‌هال سلونز معاون رئیس‌جمهور نیکاراگوئه، محمدقریب بلال معاون رئیس‌جمهور تانزانیا، ریکاردو کاپری‌ساس معاون رئیس‌جمهور کوبا، جان درامانی ماهاما معاون رئیس‌جمهور غنا، بارناباس سیبو سیسو دلامینی نخست‌وزیر سوازیلند، وائل الحقی نخست‌وزیر سوریه، اکنستانتین گریشنکو معاون نخست‌وزیر اوکراین، ایلگیزر صابراف رئیس‌مجلس ازبکستان، محمد احمد المرا رئیس مجلس امارات متحده، اوگاتی اسداف رئیس مجلس آذربایجان، کیم‌یونگ نام رئیس مجلس کره شمالی، سرگئی ناریش کین رئیس مجلس دومای روسیه، ژوستن کومبا رئیس مجلس جمهوری کنگو، دیوسدادو کبیو رئیس مجلس ونزوئلا، عبدالقادر بن‌صالح رئیس مجلس الجزایر، شیخ‌احمد الصباح معاون نخست‌وزیر کویت، تیمبالان پردانا منتری معاون نخست‌وزیر مالزی، ماهاتیرمحمد معاون نخست‌وزیر سابق مالزی، میت کوانا ماشابانه وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی، سلمان خورشید وزیر امور خارجه هند، آنتونیو پاتروتا وزیر امور خارجه برزیل، احمدداود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، جی‌ال‌پیریس وزیر امور خارجه سریلانکا، حمادی وزیر امور خارجه موریتانی، فوسیتنو ایمبالی وزیر امور خارجه گینه بیسائو، محمد اولیکیاه وزیر امور خارجه برونئی، یاض مالکی وزیر امور خارجه فلسطین، هیثم بن طارق وزیر میراث فرهنگ سلطنت عمان، جودت ییلماز وزیر توسعه ترکیه، یوان پدورارو رئیس نهاد ریاست جمهوری مولداوی و خاویر سولانا مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا از جمله میهمانان دعوت شده به مراسم تحلیف هستند.

* غیبت احمدی‌نژاد در مراسم

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق برای شرکت در مراسم تحلیف در مجلس حضور نیافت.

* لاریجانی: همزمانی مراسم تحلیف با سالگرد مشروطیت نشانه روحیه دمکراتیک ملت ایران است

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد که در ماه مبارک رمضان توفیق عبادت و بندگی خالص و بهره جستن از برکات الهیه برای همگان حاصل شده باشد.

وی از رؤسای جمهور کشورهای افغانستان، قزاقستان، پاکستان، لبنان، ارمنستان، توگو، سودان، کره جنوبی، تاجیکستان و ترکمنستان به پاس حضور در این مراسم قدردانی کرد.

لاریجانی همچنین از رؤسای پارلمان‌های کشورهای روسیه، ونزوئلا، الجزایر، آذربایجان، امارات، ازبکستان، مالزی و نخست‌وزیر یامعاونان کشورهای هند، عراق، سوریه، نیکاراگوئه، سوازیلند، تانزانیا، کوبا، غنا، نیجریه و کومور به دلیل حضور در این مراسم تقدیر کرد.

رئیس‌مجلس شورای اسلامی حضور نمایندگان حزب‌الله، حماس، جهاد اسلامی و مجلس اعلای عراق، اقلیم کردستان این کشور و وزرای کشورهای ترکیه، آفریقای جنوبی، برزیل، سریلانکا، موریتانی، گینه بیسائو، چین، عمان، قطر، بلاروس، عربستان، بروندی، فلسطین، سیرالئون، بنین، تونس، گرجستان، مغولستان، مولداوی، گینه و سورینام و سایر هیئت‌های کشورهای دیگر و سفرای آنها را پاس داشت.

لاریجانی در ادامه سخنان خود مقدم حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور و حضور سایر مسئولان و مهمانان را به خانه ملت گرامی داشت.

وی با بیان اینکه از دو جهت امروز برای ما ایرانیان اهمیت دارد، در بیان این 2 جهت گفت: اول به مناسبت انتخابات باشکوه ریاست جمهوری و مراسم تحلیف رئیس‌جمهور محترم که عملا آغاز دور جدیدی در قوه مجریه کشور محسوب می‌شود.

رئیس مجلس اضافه کرد: ثانیا امروز سالروز فرمان مشروطیت است که روحیه زنده و دموکراتیک ملت ایران را در تاریخ گذشته نشان می‌دهد.

لاریجانی یادآور شد: بیش از یکصد سال پیش که در منطقه، شرایط ایستا و قلدرمآبانه و البته همراه با عقب افتادگی و وابستگی حاکم بود، ملت ایران با راهنمایی علما و مراجع نجف و ایران فشار برای رفع استبداد و تشکیل مجلس را آنقدر زیاد کردند که حکومت قاجار مجبور به اعلام فرمان مشروطیت شد.

رئیس‌مجلس در همین زمینه گفت: گرچه فراز و فرودهای زیادی در حرکت دموکراتیک ملت ایران و تشکیل مجلس به وجود آوردند و عملا با کودتای1299 رضا شاه که با کمک انگلیس شکل گرفت، ایران دچار دیکتاتوری دیگری شد، بعد از 20 سال دیکتاتوری در هنگامه جنگ جهانی و اشغال ایران و عزل رضا شاه شرایط ایران تغییر کرد.

لاریجانی افزود: متاسفانه با کودتای 28 مرداد که با همکاری آمریکایی‌ها سامان یافت، دولت ملی دکتر مصدق سقوط کرد و پهلوی صغیر در ایران حاکم شد.

وی با بیان اینکه حرکت ملت ایران تحت راهبری‌های حضرت امام خمینی (ره) موجب برچیده شدن دستگاه پهلوی شد، افزود: رشد و بالندگی ملت ایران چنان سامان یافت که دیکتاتوری‌های سیاسی هیچ‌گاه نتواند بروز و ظهور داشته باشد.

رئیس مجلس گفت: پس از آن مجلس شورای اسلامی تشکیل شد که همان خواست و مقصود مشروطه و عدالت خواهان بود.

لاریجانی با اشاره به تکاپوی روشنفکران غربی برای مقابله با استقلال ملت‌ها، تصریح کرد: با تفکیک قوا و تشکیل مجلس حرکت ملت ایران تحت رهبری حضرت امام(ره) آغاز شد و ملت ایران و جمهوری اسلامی بر مبنای تحلیل‌های عمیق کار خود را جلو برد.

وی با اشاره به مشکلاتی که گریبانگیر ملت‌ها بود، افزود: عدم آزادی فکر در کشورهای مختلف موجب مشکلاتی شد و البته کشورهای غربی نیز شیطنت‌های زیادی کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بحث عدالت در برخی کشورها در حالی مطرح شد که دچار پدیده کمونیزم شدند و بی عدالتی‌های حزبی شکل گرفت و متاسفانه در برخی کشورهای اسلامی نیز یاس و ناامیدی ایجاد شده بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: درد استعمار زدگی و سلطه‌پذیری که عمدتاً در کشورهای شرقی و آفریقایی در یک قرن اخیر به اوج خود رسید که غالباً با حمایت از حکومت‌های دیکتاتوری توسط غربی‌ها منجر به غارت منابع آنها شد.

لاریجانی یکی از آرمان‌های ملت‌های شرقی و مسلمان را تکیه بر مفهوم استقلال دانست و تصریح کرد: درد بزرگتر در این روز این است که بر استعمار و استثمار لباس قانون بین‌المللی بپوشانند که می‌توان نظیر برخی تصمیمات در شورای امنیت ملی سازمان ملل و برخی سازمان‌های دیگر اشاره کرد که نمونه آن را در قضیه فلسطین، جنگ 33 روزه، جنگ 22 روزه، 8 سال دفاع مقدس ایران، مسئله هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران شاهد بودیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی پوشاندن لباس قانون برای استعمار و استثمار را به تعبیر «ولتر» آخرین درجه فساد برشمرد و گفت: این اقدام به کار بردن قوانین برای ظلم است.

لاریجانی فقدان معنویت، غربت انسان‌ها از حیات واقعی در دولت‌های مدرن از دیگر دردهای جامعه بشری امروز عنوان و خاطرنشان کرد: این دردها به حدی است که بسیاری از اندیشمندان غربی را نیز نگران کرده است.

وی تفرق مسلمانان و دوری آنان از زندگی عزتمندانه را موارد دیگری برای دنیای امروز دانست و گفت که نمونه تفرق مسلمانان در چند دهه ظلم علیه ملت فلسطین مشاهده کرد درحالی که بیش از یک و نیم میلیارد مسلمان این منظره دردناک را هر روز مشاهده می‌کند.

لاریجانی افزود: هر روز طرحی به عنوان صلح در صحنه بین‌المللی مطرح می‌شود که این شرایط مسلمانان با اصل اسلامی وللَّه العزّة و لرسوله و للمؤمنین در تضاد است.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه عده‌ای حقوق مسلم فلسطینیان را برای امنیت بیشتر و راحتی بیشتر غاصبان فلسطین به مزایده می‌گذارند، گفت: امروز هم بار دیگر هم این صحنه تکراری را با طرحی جدید مشاهده کردیم که این شرایط ما را به یاد سخن «ماکس» می‌اندازد که می‌گفت، «تاریخ همواره تکرار می‌شود ابتدا به صورت تراژدی و سپس به صورت یک نمایش کمدی».

لاریجانی معتقد است که سازماندهی ظلم مضاعف به فلسطینیان یعنی در عین شهرک‌سازی یهودی و انواع محدودیت‌ها برای فلسطینیان باز مسلمانان را موعظه به صلح‌طلبی می‌کند. آیا مسلمانان به خصوص فلسطینی‌های مظلوم حق دارند به این نصایح ظنین باشند.

وی ادامه داد: وضع دیگر جوامع امروز در مناقشات و جدال جریان‌های افراطی، تندرو و جاهل در عالم اسلام را مشاهده می‌کنیم که چگونه عراق، سوریه، مصر، افغانستان، پاکستان و لبنان دست به جنایت می‌زنند و به اسلام و مکتبی که اساس آن بر محبت و معنویت و عقلانیت استوار است، لطمه وارد کرده‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران در جهت پاسخگویی به این دردها مضمن دنیا معاصر ارکان جمهوری اسلامی را بر این اصول استوار کرده است که اصل یکم مردم‌سالاری و تحقق ملت بر سرنوشت خود در همه ارکان حکومت است.

لاریجانی اضافه کرد: اصل دوم ارکان جمهوری اسلامی ایران سعادت معنوی و توسعه اقتصادی مبتنی بر نظریه اسلامی و اصل سوم استقلال سیاسی، اقتصادی و مکتبی است و در اصل چهارم بر آزادی فکر و اندیشه تاکید دارند که در جهت تعمیق عقلانیت در جامعه است.

وی اصل پنجم ارکان جمهوری اسلامی را وحدت مسلمانان دانست و گفت: در اصل ششم رفع ظلم و ایجاد عدالت برای ملت‌های جهان جهت بیداری ملت‌ها و صلح جهانی تاکید شده است. بنابراین انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران تنها طریق تحقق مردم‌سالاری در سطح رهبری، قوه مقننه و یا قوه مجریه محسوب می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید از رهبر معظم انقلاب اسلامی سپاسگزاری کرد، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در طول ذعامت خویش بر همان سنت امام خمینی در صیانت از دمکراسی، مستمرا و در زمینه‌سازی و حضور هرچه وسیعتر ملت در سرنوشت خود تاکید فرمودند.

لاریجانی ادامه داد: در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ملت ایران در سطحی بالا بیش از 70 درصد مشارکت کردند و یکی از رجال سیاسی باسابقه انقلاب را برگزیدند. بنابراین به جناب آقای دکتر روحانی تبریک عرض می‌کنم و آرزوی توفیق برای ایشان را داریم.

وی تاکید کرد: انتظار مجلس شورای اسلامی این است که اولا همان گونه که رئیس جمهور منتخب در تبلیغات ریاست جمهوری خود پایبندی به قانون تبلور داشت این موضوع محور فعالیت قوه مجریه قرار داشته باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انتظار مجلس این است که همانگونه که در تبلیغات انتخاباتی بخصوص ریاست جمهوری اسلامی تبلور داشت، پایبندی به قانون محور فعالیت قوه مجریه باشد، چرا که بدون تقید به قانون نه عدالت معنا پیدا می‌کند نه توسعه پایدار شکل می‌گیرد و نه زندگی مردم قابل پیش‌بینی می‌شود.

لاریجانی گفت: توسعه کشور در دهه پیشرفت و عدالت بر اساس تئوری عدالت امکان پذیر است وگرچه بر اساس تصمیمات روزانه و عجولانه ممکن است توسعه اقتصادی در کوتاه مدت میسر باشد اما در درازمدت درهم ریختگی اقتصادی ایجاد می‌کند. در ثانی اولویت اصلی کشور که همان مقابله با گرانی است باید در سایه اتکا به رونق اقتصادی انجام شود. امروز صنعت و دامداری نیازمند حمایت جدی هستند تا در سایه آن گام‌های اساسی برای تامین نیازمندی های کشور را بردارند.

وی افزود: شرایط فعلی جهان اسلام و بیداری اسلامی نیازمند حمایت جدی از جوانان دموکراتیک است و در ثانی آمریکا و برخی کشورهای غربی با افراطی‌گری در مقابل ملت ایران به گذشته تاریک خود افزودند و البته مزاحمت‌هایی برای ملت به وجود آوردند که نیازمند تدابیر همه جانبه و همکاری قوا می‌باشد. در این صورت است که خداوند نوید پیروزی را داده است.

لاریجانی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی به عنوان پایگاه مهم مردمسالاری در این چارچوب، همه گونه همکاری صمیمانه را با دولت جدید خواهد داشت و امیدواریم کابینه آینده از ظرفیت کافی برای برخورداری از احتیاجات ملت برخوردار باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور سابق و آرزوی توفیق برای وی گفت: همچنین از تمامی میهمانان عزیز که دعوت ما را پذیرفتند و در جهت مراسم تحلیف شرکت فرمودند، سپاسگزاریم.

* آملی لاریجانی: دوره جدیدی در حیات سیاسی کشور با تحلیف رئیس‌جمهور آغاز می‌شود

آیت‌الله آملی لاریجانی گفت: فضای این مجلس برخاسته از ملت و حضور در آن، همچون فضای نظام جمهوری اسلامی ایران و حضور در آن، نعمتی بزرگ است که باید شکر‌گذار آن باشیم.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: همچنین خداوند قادر متعال را شکر می‌گذاریم که ملت سربلند ایران اسلامی بار دیگر با حضور آگاهانه حماسه سیاسی بزرگی خلق کرد که آثار آن برای سالها باقی خواهد ماند.

وی یادآور شد: به رئیس‌جمهور محترم هم تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم؛ با تحلیف در این جلسه دوره جدیدی در حیات سیاسی کشور آغاز می‌شود. متن سوگندی که رئیس‌جمهور یاد می‌کند بسیار مهم و قابل توجه است. در ابتدای این سوگند آمده است من به عنوان رئیس‌جمهور در پیشگاه قرآن کریم و در برابر ملت ایران به خداوند قادر متعال سوگند یاد می‌کنم که پاسدار مذهب رسمی و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی کشور باشم.

آیت‌الله آملی لاریجانی اضافه کرد: همین مقدار از سوگند لوازم بسیار مهمی دارد چه آنکه نظام جمهوری اسلامی و مذهب رسمی کشور و قانون اساسی که بیان آن نظام و مذهب است دارای خصوصیاتی است که توجه به آن برای همه مسئولان و مدیران خصوصا مسئولان عالی کشور یک ضرورت محسوب می‌شود.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: گرچه این خصوصیات همه مهم هستند و در جای خود باید مورد مداقه و تامل قرار گیرند و لکن در این زمان اندک فقط به 4 خصوصیت برجسته اشاره می‌کنم که اول ایمان است؛ از جمله مهمترین ویژگی‌های نظام جمهوری اسلامی مبتنی بودن آن بر ایمان به خدای یکتا، اعتقاد به اختصاص حاکمیت و تشریع به او و لزوم تسلیم در برابر امر اوست. این نثر، بند اول از اصل دوم قانون اساسی است.

وی اظهار داشت: ایمان به خداوند یکتا و تسلیم در برابر او نحوه خاصی از حیات را می‌طلبد. مردم ایران با رای بالا به قانون اساسی، حیات خاصی برای خود ترسیم کردند که اصول آن حیات خاص در کتاب الهی آمده است و سنت پیامبر اعظم (ص) و روایات اهل بیت عصمت و طهارت مبین، مفسر و شارع آن است.

آیت‌الله آملی لاریجانی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: قرآن برای مومنان حیات خاصی ترسیم می‌کند. حیات طیبه حیات خاص مومنان است و همان حیاتی است که اسلام و نظام جمهوری اسلامی به دنبال آن است؛ در اصل سوم قانون اساسی دولت جمهوری اسلامی را موظف کرده است که همه امکانات خود را برای امور شانزده گانه‌ای که برمی‌شمرد به کار بندد.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: اولین آنها که شاید از باب اهمیت آن را مقدم داشته‌اند بدین قرار است. ایجاد محیط مناسب برای رشد فضائل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوا و مبارزه با کلیه مظاهر فساد و تباهی؛ آنچه در این بند به آن اشارت رفته است و به نیکی درج شود همان حیات طیبه قرآنی است. بند‌های دیگر این اصل هم در جای خود بسیار مهم است که بدان باید توجه داشت ولکن همین یک بند کافی است که به سنگینی وظایف دولتمردان در جمهوری اسلامی پی ببریم.

رئیس قوه قضائیه در ادامه سخنان خود با بیان اینکه جمهوری اسلامی در عین احترام به سایر ملل و بهره‌گیری از تجارب بشری راه زندگی و حیات خویش را بر اساس آموزه‌های قرآنی می‌داند و دلیلی ندارد که به دنبال تقلید باشد، اظهار داشت: در قرآن کریم مکررا بر ضرورت تعقل و عقلانیت تاکید شده است.

وی با اشاره به اینکه در قانون اساسی در عقل و عقلانیت تردیدی نیست و بر عقلانیتی که در قرآن آمده تاکید شده است ادامه داد: در این زمینه عقلانیت ابزاری و مدرنیته مطرح نیست بلکه عمیق‌ترین لایه‌های وجودی عالم مطرح است.

آیت‌الله لاریجانی تصریح کرد: این عقلانیت غیر از عقلانیتی است که در بسیاری از نظام‌های سیاسی دنیا که در بستر مدرنیته مطرح شده و به لیبرال دموکراسی پایبند است محسوب می‌شود.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه عقلانیت مدرنیته و ابزاری یک عقلانیت حساب‌گرا است و چندان در بنیان‌های هستی‌شناسانه و ارزشی عالم تفکر نمی‌کند یادآور شد: حقوق شهروندی و حقوق بشر در قانون اساسی جمهوری اسلامی نقش پررنگی دارد.

وی با اشاره به فصل سوم قانون اساسی که در باب حقوق ملت مطرح شده بنیان‌های آن را در معارف اسلامی عنوان کرد و گفت: ما مفتخر به دینی هستیم که اولیای‌ آن 1400 سال پیش هم حقوق انسانی را به رسمیت شناخته و هم به آن عمل کردند و قانون جمهوری اسلامی نیز ملهم از آن است.

آیت‌الله لاریجانی با تاکید بر اینکه طبق اصل 19 قانون اساسی حقوق شهروندی فارغ از هرگونه قوم، قبیله و رنگ و نژادی مطرح است، افزود: ما در رعایت حقوق بشر به شعارهای پرآب و رنگ مدعیان حقوق بشر که زندان ابوغریب و گوانتانامو دارند و هزاران انسان را در افغانستان و عراق به خاک و خون می‌کشند کار نداریم بلکه به حضرت رسول(ص) و امام علی(ع) شهید عدالت اقتدا می‌‌کنیم.

رئیس قوه قضائیه اقتصاد و معیشت مردم را از موضوعات مورد توجه قانون اساسی دانست و ادامه داد: فصل چهارم قانون اساسی مشتمل بر اصول 43 تا 56 مربوط به اقتصاد و امور مالی است.

وی با بیان اینکه امروز کشور وضعیت ویژه‌ای دارد به مشکلات معیشتی مردم اشاره کرد و افزود: با همراهی مردم و تدبیر مسئولان مانند 34 سال گذشته این تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کرده و از آن عبور می‌کنیم. اما شرایط ویژه تدابیر ویژه نیز می‌طلبد.