رئیس جمهور گفت:‌ ایران و روسیه اصلاً نمی‌توانند دشمن هم باشند و دوستی دو کشور همواره به نفع ملت‌ها و منطقه است البته این دوستی بدخواهان و دشمنانی نیز دارد.

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور ایران در جمع ایرانیان مقیم این شهر که دوشنبه شب در محل رزیدانس سفارت ایران در مسکو برگزار شد با تشکر از ایرانیان مقیم مسکو به خاطر حضور در این جلسه و همچنین سجادی سفیر ایران در کشور روسیه گفت: پایه اصلی در زندگی ایجاد و توسعه روابط است.

وی با اشاره به اینکه توسعه روابط نیازمند کار و موضوع مشترک است، گفت: من می‌خواهم در ابتدا درباره موضوع مشترک تمام بشریت مطالبی را عرض کنم؛ تاریخ انسان را مرور کنید سؤال اصلی که در طول تاریخ در برابر انسان‌ها مطرح بوده است، چیست؟ مأموریت ما در زندگی چیست؟ و ما چرا خلق شده‌ایم.

رئیس جمهور تصریح کرد: انسان دو مأموریت مهم دارد که این دو در طول هم هستند، لازم و ملزوم هم هستند مأموریت اول کمال‌یابی است انسان باید از سطح جامعه خودش از ملائک عبور کند و به نقطه‌ای برسد که آینه خدا شود این مأموریت و استعداد انسان است که به جایی برسد که ظرف تجلی خدا بشود.

وی گفت: البته ما در خدا محاطیم و خدا محیط است اما انسان می‌تواند آنقدر کمال پیدا کند که جانشین خداوند در زمین شود. دروازه علم خداوند شود، مخزن حکمت خدا شود، جانشین خدا در زمین باید شباهت‌هایی داشته باشد و غیر از خلاق بودن خدا انسان می‌تواند جلوه تمام صفات خدا شود انسان باید کمال پیدا کند خداوند انسان ضعیف‌، انسان بی‌علم و انسان بی‌حکمت را نخواسته است خداوند تمام انسان‌ها را بزرگ خواسته است. خداوند انسان را برای عظمت خلق کرده است و رسیدن به این نقطه مأموریت اول است.

رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد: زندگی این دنیا یک فرصت است تا انسان خودش را تا خدا بالا بکشد مأموریت ما در زمین رسیدن به یک زندگی زیبا، انسانی، خالی از حزن، اندوه و نگرانی است. انسان مأموریت دارد تا زمین را آباد کند آبادانی زمین توسعه و بهره‌برداری از نعمـت‌های خدا مهم‌ترین وظیفه انسان است.

احمدی‌نژاد در ادامه تصریح کرد: البته عمران زمین منوط به برپایی زندگی انسانی است زندگی که شما در آن محرومیت، فشار، فاصله طبقاتی نداشته باشید و مسیر کمال انسان از تلاش برای برپایی یک زندگی سعادتمند می‌گذرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه برپایی توحید، عدالت و کمال اصلی‌ترین راه کمال انسان است، گفت: معلوم است که این مأموریت به درستی ایفا نشده است وضعیت جهان را ببینید بیش از 7 میلیارد انسان در زمین زندگی می‌کنند چند انسان در طول دوره زندگی خود عظمت‌های خوب را متوجه می‌شوند و طعم انسان‌ بودن را می‌چشند نیمی از جمعیت انسان‌ها در فقر هستند آنقدر گرفتار فقر است که نمی‌تواند ببینید.

رئیس جمهور در ادامه با طرح این پرسش که لوازم تحقق اراده الهی چیست، گفت: رسیدن انسان به اوج سعادت و کمال اول توحید و زندگی در سایه یگانه‌پرستی است تمام بدبختی‌ها از شرک است.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: یگانه‌پرستی عبودیت مطلق است پیامبر عزیز ما در اوج عبودیت است و ذره‌ای شرک در وجود پیامبر نیست.

وی گفت: تمام طبیعت و هر استعدادی که شکوفا می‌شود نیازمند شرایط مناسب و شرایط محیطی است.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه دومین و مهم‌ترین زمینه شکوفایی انسان عدالت است، تصریح کرد: عدالت نباشد انسان‌ها شکوفا نمی‌شوند 3.5 میلیارد انسان در فقر کامل هستند زمانی انسان شکوفا می‌شود که مثل دانه‌ای که در خاک بکارید با نور و آب مناسب و خاک مناسب تغذیه شود تا شکوفا شود.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه عدالت در محیط انسانی مقدمه رشد انسان‌ها بوده است، گفت: به همین دلیل عدالت مهم‌ترین مأموریت پیامبران الهی است همه پیامبران برای این آمده‌اند تا انسان را برای قیام به عدالت دعوت کنند با عدالت است که مفهوم انسان آشکار می‌شود و آن عدالت آرمان مشترک تمام انبیا است.

وی افزود: امروز بحث اصلی بر سر اتحاد فکری است چرا اختلاف است و چرا هدف مشترک نیست در حالی که هدف مشترک عامل اصلی ایجاد وحدت است.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه آرمان مشترک همه انسان‌ها استقرار است، گفت: عدالت مقدمه کامل‌ شدن انسان است مقدمه سعادت انسان است عدالت آنچنان است که حضرت علی (ع) به خاطر تحقق آن به شهادت می‌رسد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه زمانی عدالت برپا می‌شود که رهبر عادل و حاکم عادل در آن حکمفرما باشد، گفت: رهبران عادل آنقدر عدالت را برقرار می‌کنند که خودشان عادل باشند اما کیست که عدالتی که تجلی عدالت خدا باشد. اگر عدالت نباشد خلق انسان نیز بی‌معنا است. عدالت آرمان مشترک تمام انسان‌ها است. عدالت ارزش و آرمان مشترک الهی است.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت ساختن ایران گفت: ایران هرگز به معنای یک جغرافیا نیست ایران به معنای یک نژاد نیست حالا می‌گویند که قوم آریا هزاران سال پیش به ایران آمدند اما نژاد آریا هم مخلوط شده است.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه نژاد به هیچ عنوان اصالتی ندارد، گفت: اصالت برای چیزی است که انسان‌ها با تلاش خود به دست می‌آورند. در طول تاریخ ایرانی‌ها هیچگاه نژاد‌پرست نبوده‌اند ایرانی‌ها همواره در طول تاریخ موحد بودند و نشانه‌ای درباره بت‌پرستی ایرانی‌ها وجود ندارد ایرانی‌ها همیشه عدالت‌طلب بودند و نوروز همیشه یک نشان آشکار از امیدواری ایرانی‌ها برای آمدن بهار و آمدن بهار انسانیت بوده است.

وی گفت: ایرانی‌ها در یک دوره طولانی همیشه کانون علم بوده‌اند و همواره صلح و دوستی را برای همه انسان‌ها خواسته‌اند.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینکه خیلی‌ها مدعی شده‌اند که بشر را می‌توانند به سعادت برسانند، گفت: نمونه معاصر آنها در همین‌جا و در روسیه حاکم بودند امروز هم سرمایه‌داری مدعی است که می‌تواند انسان‌ها را به خوشبختی برساند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز ما در یک مقطع بسیار حساس و تاریخی قرار داریم، گفت: امروز بشر از تمام اندیشه‌های خودساخته عبور کرده است و نتیجه‌ای نگرفته است در اینجا مأموریت ملت ایران بسیار مهم است چرا که دنیا متوجه اندیشه‌های الهی شده است.

وی با اشاره به اینکه هر ایرانی باید یک سفیر برای معرفی فرهنگ انتظار و حکومت جهانی و حکومت الهی باشد، گفت: اول باید این سه را معرفی کنیم شیطان تمام تلاش خود را بر این گذاشته است که انسان را از اندیشه الهی جدا کند.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه این مسئله و این کار شدنی است، گفت: البته شرایط سخت است چرا که محیط متفاوت است و آداب و رسوم نیز متفاوت است اما من اعتقاد دارم چه در عمل و چه در تئوری می‌توان این فرهنگ را معرفی کرد.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه ما باید ایران را بسازیم، گفت: سرعت پیشرفت ما امروز بسیار مناسب است و ما باید ایران را براساس اخلاق و فرهنگ در داخل بسازیم.

وی با اشاره به اینکه امروز سرمایه‌داری در آخر راه است و به زودی تمام مناسبات تا چهار پنج سال آینده متحول می‌شود، گفت: آنها امروز تنها هارت و هورت می‌کنند به زودی تمام بنیاد‌ها عوض خواهد شد و دوران عدالت آغاز می‌شود.

احمدی‌نژاد همچنین به روابط ایران و روسیه اشاره کرد و گفت:‌ ایران و روسیه اصلاً نمی‌توانند دشمن هم باشند و دوستی دو کشور همواره به نفع ملت‌ها و منطقه است البته این دوستی بدخواهان و دشمنانی نیز دارد.

در این جلسه سجادی سفیر ایران در روسیه نیز سخنانی درباره روابط دو کشور بیان کرد.