رئیس جمهوری کشورمان درباره مساله سلاح‌های هسته‌ای به شبکه راشا تودی گفت: ما نیازی به بمب اتم و سلاح هسته‌ای نداریم. این رژیم‌های جعلی مانند اسرائیل هستند که نیاز به بمب اتم دارند، آنهایی که می‌ترسند.

رئیس جمهور کشورمان در گفت‌وگو با شبکه راشا تودی تاکید کرد که روحانی رئیس جمهور منتخب مردم و مورد احترام همه است و در کارش موفق خواهد بود.

 

رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز بسیاری از مرزها برداشته شده و اندیشه ها از حوزه انسانی با هم در ارتباط هستند تصریح کرد: امروز انسانها به عدالت و آرزوهای تاریخی فکر کرده و سرعت تحول به سمت عدالت بسیار بالاست و هر حاکمی اگر در این جهت حرکت نکند، مطمئنا از مردم عقب خواهد افتاد.

دکتر محمود احمدی‌نژاد در دومین روز از سفر به مسکو در گفتگوی زنده تلویزیونی با شبکه راشاتودی روسیه، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بسیاری معتقدند ایران بعد از دولت های نهم و دهم دچار مشکلات متعدد اقتصادی شده و از لحاظ ژئوپلتیک در انزوا به سر می برد، ارزیابی شما از این 8 سال چیست؟ گفت: مشکلات و مسایل اقتصادی موضوعی است که امروز در جامعه بین المللی و در همه کشورها وجود دارد، چرا که یک رُکود جهانی در اقتصاد دنیا به وجود آمده و بحران فعلی یک بحران عمومی است.

وی افزود: علاوه بر این، مشکلات ایران متاثر از تحریم های یک سویه زیاده‌خواهان که این وضعیت را برای کشورمان دشوارتر خواهد کرد.

رییس‌جمهور با بیان اینکه علیرغم فشارها و تحریم های دشمنان و نظریه وضعیت اقتصادی حال حاضر جهان، پیشرفت های اقتصادی ایران بسیار خوب و مطلوب بوده و شاخص های درآمدی و توزیع ثروت بهبود یافته و پیشرفت های صنعتی در کشور از رشد خوبی برخوردار است، تصریح کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران تبدیل به صادر کننده سیمان، فولاد و نفت شده و صادرات غیر نفتی کشورمان 7 برابر افزایش یافته که این نشانه نشاط و توسعه اقتصادی است.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از لحاظ علمی ارتقا یافته و سرعت رشد علمی در ایران 11 برابر متوسط رشد جهانی است ، اظهار داشت: ایران در طول این 8 سال، تبدیل به کشوری فضایی و هسته ای شده و پیشرفت های گوناگونی در زمینه نانوتکنولوژی و بیوتکنولوژی و بسیاری از رشته های علمی دیگر داشته است، به گونه‌ای که امروز در زمره 10 کشور پیشرفته جهان قرار دارد و سطح رفاه اجتماعی در آنبسیار بالا است.

رییس‌جمهور خاطر نشان کرد: در طول 8 سال گذشته، تعداد خودروها در ایران 3 برابر شده و برای اولین بار در تاریخ کشور تعداد مسکن از تعداد خانوار پیشی گرفته است؛ البته باید اذعان داشت هنوز مشکلاتی وجود دارد، اما مطمئنا از این برهه نیز عبور خواهیم کرد.

دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به این گفته مجری شبکه راشاتودی مبنی بر منزوی بودن ایران در جامعه جهانی، تصریح کرد: چگونه ایران منزوی شده است در حالیکه امروز ما بیشترین ارتباط را با کشورهای دنیا داریم ؟

رییس‌جمهور با بیان اینکه دولت های غربی از ابتدای پیروزی ملت ایران با این مردم مخالف بوده و هیچ گاه به سمت همکاری نرفته اند، تصریح کرد: امروز هم آنها به خاطر از دست دادن منافع خود در ایران دائماً به مخالفت با کشورمان می پردازند.

دکتر احمدی‌نژاد گفت: امروز اقتصاد ایران در رتبه هفدهم جهان قرار دارد و با برنامه ریزی انجام شده تا سه سال آینده به رتبه پانزدهم خواهد رسید.

رییس‌جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران امروز با بسیاری از کشورها رابطه و تبادلات اقتصادی و تجاری داشته و حجم مبادلات تجاری غیررسمی کشورمان بیش از 7 برابر شده است،ادامه داد: اگر کشوری ضعیف و منزوی باشد، هیچ دلیلی ندارد که نظام سرمایه داری علیه آن برنامه ها و توطئه های گوناگون طراحی و اعمال کند.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه ایران یک فرهنگ متعالی است که هیچ کس نمی تواند آن را منزوی کند، اظهار داشت: فرهنگ ایران اسلامی فرهنگ عدالت، رفاه برای همه و عزت همگانی بوده و امروز نام ایران در جای جای جهان می درخشد ، البته عده ای هستند که نمی خواهند فرهنگ ایران در جهان عزیز باشد.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه سالانه 12 میلیون ایرانی به خارج از کشور سفر می کنند و با بیش از 100 کشور جهان ارتباطات علمی پایدار داریم، تصریح کرد: متاسفانه چند کشور اقلیت خود را جامعه جهانی می دانند و اگر کسی با آنها مخالف باشد در این جامعه جهانی جایگاهی نخواهد داشت که البته این ادبیات آنها هیچ تاثیری در مناسبات ما با کشورهای جهان نخواهد داشت.

دکتر احمدی‌نژاد خاطر نشان کرد: ایران با روش مدیریت جهانی که در نظام بین الملل در پیش گرفته شده به طور اصولی مشکل دارد.

رییس‌جمهور افزود: شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد سال گذشته در ایران برگزار شد که با همه توطئه های صورت گرفته از سوی سلطه‌گران بیشترین استقبال از آن صورت گرفت؛ جمهوری اسلامی ایران هرگز به دوستی و رابطه ای که برخی کشورها به آن معتقدند و می خواهند با زور اسلحه و تهدید منافع خود را کسب کنند، اعتقادی ندارد.

دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی در خصوص نظر وی درباره رییس جمهور منتخب ایران، تصریح کرد: رییس جمهور منتخب برای همه ملت محترم بوده و همگان به وی در اداره کشور کمک خواهند کرد تا کشور به اعتلاء و پیشرفت برسد.

رییس‌جمهور در پاسخ به این سوال که اگر نامزد مورد حمایت شما در انتخابات حضور پیدا می‌کرد، آیا این حضور در نتیجه انتخابات تاثیر داشت؟ گفت: حتما این گونه بود.

وی در ادامه این سوال که چرا نسبت به عدم حضور نامزد مورد حمایت خودتان اعتراضی نکردید؟ گفت: در جمهوری اسلامی ایران قانون بر همه روابط حاکم و ارجحیت داشته و ما تنها از قانون تبعیت کردیم.

دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که وقتی به قدرت رسیدید، کاندیدای مستقل بودید و خود را جدا از طیف های سیاسی حال حاضر ایران و روحانیت می دانستید، جنابعالی وضعیت روحانیت در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟ اظهار داشت:این موضوعات به یک سری مسائل پیچیده و گسترده باز می گردد؛ ملت ایران یک ملت فرهنگی است و همه مسوولان و گروه ها در خدمت مردم و کشور هستند و ما نیز تا آخرین لحظه در خدمت مردم هستیم.

رییس‌جمهور افزود: روحانیت در ایران یک قشر و طبقه جدا از مردم نیست که بخواهند یک طبقه و حزب باشند؛ بلکه آنها همانند اقشار مردم در جامعه حضور داشته و محترمند.

دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که آیا طی 8 سال گذشته، هر اقدامی را که خواسته‌اید ، توانسته‌اید در کشور انجام دهید؟ گفت: در مسوولیتی که داریم نمی توان هر اقدامی را انجام داد چرا که بالاخره ما در چارچوب قانون، نظام اجتماعی و فرهنگ عمومی کار می کنیم؛ البته نمی توان همه آرزوهای خوب و متعالی را در مدت 8 سال محقق کرد؛ اما در دولت نهم و دهم به نسبت آنچه که آرزو داشتیم موفقیت قابل توجهی کسب کردیم.

رییس‌جمهور در پاسخ به این سوال که چرا ایران هرگز با آمریکا گفتگوی مستقیم و رو در رو نداشته؟ تصریح کرد: معتقدیم گفتگو بهترین راه برای حل اختلافات است، اما این کار نیازمند شرایطی می باشد و اگر کسی بخواهد با زور وارد گفتگو شده و طرف مقابل را به میز مذاکره بکشاند، قابل قبول نیست؛ چرا که گفتگو در حقیقت برای تفاهم و تقویت دوستی ها بوده و ابزاری برای تحمیل نیست، بلکه باید در شرایط عادلانه باشد.

دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که فردی اخیراً اقدام به انتشار مدارک سری آمریکا می کند و ایران تحت کنترل شدیدترین فناوری های جاسوسی و الکترونیکی آمریکا قرار دارد، آیا مسوولان ایران از این موضوع با خبر بوده اند، گفت: این یک موضوع طبیعی است و بالاخره وقتی که کشوری در مسیر پیشرفت حرکت کرده و پا به دنیای ارتباطات و الکترونیک می گذارد، مسلماً از سوی دشمنان مورد هجمه و کنترل قرار خواهد گرفت؛ اما در مورد ایران وسعت این اقدامات به حدی نیست که اعلام شده است.

رییس‌جمهور در پاسخ به این سوال که آیا با این اقدامات مقابله ای نیز از سوی ایران صورت می گیرد، تصریح کرد: مطمئناً این یک جنگ نرم افزاری است و همانگونه که در گذشته حملاتی به شبکه های بانکی، اقتصادی، آب و برق کشور شده بود و متخصصان کشور با آن مقابله کردند، در آینده نیز اینچنین خواهد بود.

دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که تحولات صورت گرفته در کشورهای عربی غیرقابل پیش‌بینی بود و هیچ کارشناس مسایل سیاسی فکر نمی کرد که نظام های موجود در این کشورها به این سرعت تغییر کند، آیا به نظر شما نظام ایران در این راستا از امنیت برخوردار است؟ گفت: این موضوع باید در دو فصل مورد بررسی قرار گیرد یکی از جنبه اتفاقاتی است که در کشورهای منطقه رخ داده و مردم این کشورها به سرعت به دنبال عدالت، آزادی، رفاه و تغییر شرایط هستند و جنبه دوم اینکه همه این اتفاقات پشت سر هم و در فاصله زمانی کوتاه رخ داده، این نمی تواند به طور کامل مردمی باشد، بلکه مطمئناً مدیریتی پشت این وقایع وجود دارد.

رییس‌جمهور تصریح کرد: نه تنها در ایران، بلکه در سراسر کشورهای جهان، هیچ حاکمی نباید نسبت به جایگاه خود احساس امنیت و آرامش داشته باشد، چرا که امروز جامعه بشری به سمت پیشرفت، تعالی و رسیدن به سطحی برتر قرار دارد و هنوز به جایگاه شایسته و واقعی خود نرسیده است.

دکتر احمدی‌نژاد با طرح این سوال که آیا کسی می تواند ادعا کند که عدالت را به طور کامل حاکم کرده و همه حقوق مردم را استیفا نموده است؟ گفت: امروز با وجود 7 میلیارد انسان در جهان، حکومت ها در اختیار عده قلیلی قرار دارد؛ هیچ حاکمی نباید احساس امنیت کند، مگر اینکه به سرعت در جهت تامین رفاه مردم کار و فعالیت کند.

رییس‌جمهور خاطر نشان کرد: حاکمیت عدالت باید اتفاق بیفتد تا انسانها به سعادت برسند و این موضوعی است که نیاز به تلاش همگانی دارد.

دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که آیا اخوان المسلمین در مصر در قدرت باقی خواهند ماند؟ گفت: اخوان المسلمین یک جریان تاریخی و اندیشه ای است و تا زمانی که اندیشه ای برتر نسبت به آن ارائه نشود، باقی خواهد ماند؛ اما اینکه رییس جمهور مصر بخواهد همواره از این طیف سیاسی باشد، محتمل نیست؛ چرا که جامعه بشری امروز از اینکه بخواهد با یک حزب اداره شود، عبور کرده است؛ باید وجه مشترک و فرآیند اندیشه های ملت ها در صحنه ها باشد و مطمئنا در آینده ای نزدیک همه کشورهایی که با این اندیشه محدود اداره می شوند از جمله آمریکا دچار تغییر خواهند شد.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص تحولات سوریه و اینکه غرب با فشار به سوریه به دنبال منزوی کردن ایران است، گفت: هنگامی که بحث سوریه مطرح است، از سوی دیگر پای رژیم صهیونیستی نیز به میان می آید.

دکتر احمدی‌نژاد ادامه داد: معتقدیم این حق همه ملت هاست که از آزادی و رفاه برخوردار بوده و حاکم خود را خودشان تعیین کنند که در این راستا امروز دو راه و روش در سوریه مطرح است؛ اول اینکه عده ای بخواهند با جنگ به قدرت برسند که کار از پایه اشتباه است و این به معنای ادامه جنگ خواهد بود.

رییس‌جمهور اظهار داشت: روش دیگری که در سوریه برای حل مشکلات مطرح است، تفاهم ملی با برگزاری انتخاباتی آزاد است؛ چون معتقدیم این روش نه تنها برای سوریه، بلکه در سایر کشورها نیز درست و مناسب است.

دکتر احمدی‌نژاد گفت: غربی ها نمی خواهند ناآرامی‌های سوریه تمام شود؛ چرا که ادامه این وضعیت یک فرصت تاریخی برای صهیونیست ها فراهم کرده تا بتوانند اقدامات خود را به راحتی در منطقه انجام دهند و از سوی دیگر خود غربی ها به بهانه سوریه مشکلات خود را به سایر کشورها منتقل کنند.

رییس‌جمهور اظهار داشت: آنها به دنبال ایجاد خاورمیانه ای جدید بوده و می خواهند از دل بحران در منطقه سودی به دست بیاورند.

دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی در خصوص تهدیدات رژیم صهیونیستی درباره حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران اظهار داشت: ما معتقدیم، سلاح هسته ای به هیچ وجه قابل استفاده نیست؛ چرا که امروز بسیاری از کشورها از جمله آمریکا که بیشترین سلاح هسته ای را در اختیار دارند، نمی توانند از آن استفاده کنند. جامعه جهانی از دورانی که می شد از سلاح هسته ای در آن استفاده کرد عبور کرده است، ضمن اینکه این سلاح وحشیانه‌ترین نوع سلاح در جهان است.

رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه ایران در طول تاریخ بدون استفاده از این قبیل سلاح ها از موجودیت خود دفاع کرده است ، گفت: دفاع ملت ایران یک دفاع سیاسی و فرهنگی است ، ضمن اینکه ایران چندین هزار سال در تاریخ و نقشه جغرافیایی حضور داشته و ریشه در خاک دارد، اما کسانی که جعلی بوده و سرزمینی را به زور ایجاد کرده اند، نیاز به استفاده از سلاح دارند.

دکتر احمدی‌نژاد خاطر نشان کرد: در دفاع از خود، در برابر صهیونیست ها نیاز به سلاح هسته ای نداریم؛ ضمن اینکه معتقدم آنقدر انسان عاقل در امریکا وجود دارد که اجازه این اقدام را به صهیونیست ها ندهند، اما به هر حال جمهوری اسلامی ایران در هر شرایطی آمادگی دفاع از خود را دارد.

پس از اتمام گفتگوی زنده دکتر احمدی نژاد با شبکه راشا تودی روسیه، مجری این شبکه در گفتگویی صمیمی با رییس جمهور نسبت به وی و ملت ایران ابراز علاقه کرد و اظهار داشت: بهترین دوستان و خاطرات من از ایران است و علاقه بسیار زیادی به سنت ها ، آداب و رسوم ، فرهنگ و ادبیات ایران دارم.