از ابتدا گفتند که هدف از این برنامه کم کردن هزینه ها است ، ولی در حال حاضر دو برابر هزینه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را از ما برای برگزاری انتخابات همزمان، درخواست کرده اند.

رییس جمهوری با بیان این که از همزمانی انتخابات شوراها و ریاست جمهوری خوشحال نیست ، گفت: از ابتدا گفتند که هدف از این برنامه کم کردن هزینه ها است ، ولی در حال حاضر دو برابر هزینه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را از ما برای برگزاری انتخابات همزمان، درخواست کرده اند.
به گزارش ایرنا، ˈمحمود احمدی نژادˈ صبح امروز پنجشنبه ، در همایش شوراهای اسلامی شهر و روستای استان تهران ضمن اظهار این مطلب ، افزود: جایگاه شوراها بسیار مهم است و انتخابات آن نباید تحت الشعاع انتخابات ریاست جمهوری قرار گیرد.

وی تاکید کرد : برای برگزاری انتخابات شوراها باید فرصتی جداگانه در نظر گرفته می شد تا اهمیت آن تبیین و برنامه های نامزدها به خوبی برای مردم توضیح داده می شد تا مردم فرصت خوب انتخاب کردن را داشته باشند.

رییس قوه مجریه با بیان اینکه به هر حال تصمیم گرفته شده و دولت باید آن را انجام دهد، خاطرنشان کرد: دولت باید خود را بسیج کند تا انتخابات را به خوبی برگزار کند و امیدوارم انتخابات خوبی را برای شوراها نیز داشته باشیم.

احمدی نژاد با بیان اینکه شوراها با داشتن 112 هزار نفر عضو یک شبکه گسترده است، گفت: کاش به این شبکه بیشتر اعتماد شده و کارهای بیشتری به آنها واگذار می شد.

رییس جمهوری با تقدیر از خدمات شوراهای اسلامی شهر و روستا تصریح کرد: شوراها یاری صمیمی برای دولت بودند و کارهایی که در شهرها و روستاها صورت گرفت با مشارکت و همراهی شوراها بوده است؛ اگر این همراهی نبود، بسیاری از این اتفاقات شدنی نبود.

وی شوراها را بستری مطلوب برای فعال شدن اراده همگانی در سیاست کشور و تاثیرگذاری در اداره حکومت دانست و گفت: شوراها پدیده مبارکی است و تجربه جدیدی از اختیار عمل و واگذاری امور به مردم در کشور ماست که اگر سه دوره گذشته را بررسی کنیم، متوجه می شویم که انصافا چه کارهای خوبی انجام شده و چه بار عظیمی از دوش مردم برداشته شده است.

احمدی نژاد با تاکید بر اینکه شوراها باید نهادینه و فراگیر شوند، افزود: همه باید از شوراها مراقبت کنیم تا در مسیر درست و صحیح حرکت کنند که در این مسیر نیازمند قانون جامعی هستیم.

وی با بیان اینکه شوراها نباید در مسایل فرعی و جزیی درگیر شوند که اگر چنین شود نمی توانند نقش آفرینی کنند، ادامه داد: باید در جلسات بر روی مسایل مهم و با اهمیت شهر و روستا تمرکز کرده و به گونه ای برنامه ریزی کنید که هزینه های زندگی از دوش مردم کاهش یابد.

رییس قوه مجریه با تاکید بر نظارت دقیق شوراها بر پروژه های عمرانی شهر و روستا تصریح کرد: با یک نظارت دقیق می توان هزینه ها را تا نصف کاهش داد؛ مثلا در همین تهران پروژه ای داریم که با پنج برابر قیمت انجام شده در حالی که می توان با همین هزینه پنج پروژه مشابه آن را انجام داد.

رییس جمهوری با مخاطب قرار دادن اعضای شورای اسلامی شهر و روستا از آنها خواست تا محورهای اصلی کار را بر بهبود وضعیت زندگی مردم و مراقبت از سلامت شوراها متمرکز کنند.

احمدی نژاد در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری روز معلم و سالروز شهادت شهید مرتضی مطهری گفت: چرا شهید مطهری در روند حرکت ملت ما تا این حد تاثیر گذار است و چرا هنوز زنده است؟

وی با بیان اینکه برای پاسخ به این سوال باید به سراغ انسان و شناخت آن برویم، افزود: نوع زندگی و جامعه ای که انسان ها برای خود انتخاب می کنند، می تواند پاسخگوی این پرسش باشد.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اگر انسان خود را موجودی لذت جو و مادی فرض کند، یک نوع زندگی انتخاب می کند و اگر انسان خود را خداجو، عدالت طلب و جاودانه بداند، رفتار و زندگی آن شکل دیگری به خود خواهد گرفت.

رییس جمهوری اظهار داشت: شهید مطهری مرتبه انسان را خیلی بالا و والا و پله ای از خداوند می دانست و معتقد بود این ارزش و مرتبه در سایه اندیشه، انتخاب درست و آزاد، پایبندی به عدالت و عشق به دیگران شکوفا و متبلور می شود.

رییس قوه مجریه با تاکید بر اینکه شهید مطهری به این اندیشه باور داشت، آن را نوشت، به آن عمل کرد و آن را ترویج می کرد، شهید مطهری را فرد بزرگی دانست و افزود: البته بزرگی به این نیست که به حکومت برسد بلکه به بزرگی و عظمت روح است که می تواند جریان اندیشه ها را تغییر دهد.

احمدی نژاد تصریح کرد: شهید مطهری بر روی تغییر باورها و اندیشه ها متمرکز شد و به همین دلیل نام معلم انقلاب را به خود گرفت.

وی با بیان اینکه شهید مطهری برای انسان ها ارزش والایی قایل بود، خاطرنشان کرد: در تمام مدتی که او مورد هجمه و تهمت های بی شماری بود، یک کلمه حتی به مخالفان خود توهین نکرد و تهمت نزد؛ حرف مخالفان خود را بهتر از آنها بیان می کرد، چرا که نمی خواست آنها را خفه کند ، بلکه قصد هدایت و اصلاح آنان را داشت، همان کاری که پیامبر و ائمه معصوم انجام می دادند.

رییس جمهوری گفت: حتی یک بار نیز دیده نشد که شهید مطهری با فشار، زور، تهمت و جوسازی نظرش را بر دیگران تحمیل کند ، چرا که معتقد بود اگر می خواهید اندیشه ای را رد کنید با اندیشه و استدلال برتر این کار را بکنید.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه شهید مطهری اجازه می داد تمامی حرف ها زده شود و خود هم با حوصله تمام آن را می شنوید، تصریح کرد: شهید مطهری هیچ اندیشه ای را منکوب نکرد و معتقد بود انسان ها زمانی به حقیقت می رسند که راه کمال را آزادانه انتخاب کنند؛ چرا که اگر انتخاب در سایه آزادی نباشد فایده ای ندارد.

وی با بیان اینکه پیامبر اسلام با اندیشه و محبت جلو برد، گفت: شهید مطهری هم با تامل با مخالفانش سخن می گفت و نمی خواست آنها را از میدان به در کند، بلکه می خواست آنها را اصلاح کند.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه اندیشه های شهید مطهری همیشه تازه و ناب است، افزود: امروز مشکل جامعه بشری در دریافت و شناخت از انسان است که اگر انسان را مانند حیوان یا پایین تر از آن بدانیم، زندگی دیگری برای او می خواهیم و اگر انسان را تجلی و آیینه خداوند بدانیم، زندگی که برای او می خواهیم به گونه دیگر است.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با یادآوری نحوه شهادت شهید مطهری خاطرنشان کرد: دشمنان ناپاک و پلید شهید مطهری ، سر او را هدف گرفتند تا عمق کینه خود را نسبت به اندیشه های این شهید نشان دهند.

احمدی نژاد با بیان اینکه شهید مطهری نسبت به اقتصاد و بسیاری از مسایل دیگر صاحب اندیشه بود، گفت: اگر همه آن اندیشه ها پیاده شود، مناسبت ها تغییر می کند؛ حضرت امام خمینی (ره) فرمودند در اندیشه های شهید مطهری هیچ نقطه منفی یا انحرافی ندیدم.

رییس جمهوری با بیان اینکه همیشه انسان ها در قبال سعادت جامعه مسوول هستند، تاکید کرد: هر طرح و برنامه ای که منجر به حذف بخشی یا همه مردم از تصمیم گیری عرصه سیاسی شود، نقطه مقابل سعادت جامعه است.

وی گفت: امام خمینی (ره) فرمودند کشور را مردم باید اداره کنند و همه آنها در اداره کشور مشارکت داشته باشند.

رییس قوه مجریه با تاکید بر اینکه همه مردم باید در اداره اقتصاد کشور نقش داشته باشند، اظهار داشت: تا زمانی که دو یا سه هزار نفر کار اقتصادی می کنند و بقیه مردم کارگر آنها هستند، اقتصاد کشور رشد نمی کند.

احمدی نژاد افزود: در عرصه سیاسی باید همه مردم فعال باشند و اگر تصور کنیم باند یا گروهی و یا دولت به تنهایی می تواند کشور را در عرصه سیاسی حفظ کند، اشتباه کرده ایم چرا که باید همه گروه ها و مردم همانند سایر عرصه های اقتصادی و فرهنگی در این عرصه نیز حضور فعال داشته باشند.

در حاشیه برگزاری این مراسم رییس جمهوری با اهدای لوحی به خانواده شهید «حسین کلهر» از اعضای شورای اسلامی روستای بابا سلیمان شهرستان داغستان فعلی تجلیل کرد.

همچنین نمایندگان شوراهای اسلامی شهر و روستا استان تهران با اهدای گل از حمایت ها و پشتیبانی های دولت و رییس جمهوری از شوراهای اسلامی شهر و روستا تشکر کردند.