دکتر احمدی‌نژاد خاطر نشان کرد: در پروژه سد و نیروگاه سیاه بیشه از 4 عنصر اختلاف ارتفاع و طبیعت زمین، استفاده از مقدار بسیار کم آب، نوسانات مصرف برق در شبکه سراسری و هنر مهندسی بهره گرفته شده است.

رییس‌جمهور گفت: امروز متخصصان کشور به پیشرفته ترین دانش فنی در دنیا دست یافته و پیچیده ترین کارهای مهندسی را طراحی و اجرا می‌کنند و پروژه ارزشمند سدسیاه بیشه در سطح بالایی از دانش مهندسی توسط متخصصان عزیزمان به سرانجام رسیده است.

دکتر محمود احمدی‌نژاد پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) پس از افتتاح اولین واحد نیروگاه سد تلمبه ذخیره‌ای سیاه بیشه با بیان اینکه این پروژه از لحاظ فنی پیشرفته و به لحاظ تاثیر گذاری بسیار مثبت و پیچیده است، گفت: تامین انرژی پایدار و مفید برای کشور امر مفیدی است چرا که در کشورمان هر اقدامی که بخواهد در بخش های گوناگون خدمات، صنعت و زندگی روزمره مردم صورت گیرد، نیاز به برق دارد.

رییس‌جمهور با بیان اینکه انرژی برق یکی از پاکترین انرژی‌هاست،‌اظهار داشت: در کشورمان این انرژی به صورت های گوناگون حرارتی ، آبی و سیکل ترکیبی تولید می شود اما از آنجایی که در پروژه هایی که انرژی الکتریکی از طریق آب تولید می شود مصرف آب و هدررفت آن بسیار بالاست پروژه سیاه بیشه از ویژگی های خاصی بهره‌مند است.

دکتر احمدی‌نژاد خاطر نشان کرد: در پروژه سد و نیروگاه سیاه بیشه از 4 عنصر اختلاف ارتفاع و طبیعت زمین، استفاده از مقدار بسیار کم آب، نوسانات مصرف برق در شبکه سراسری و هنر مهندسی بهره گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه به زودی واحدهای دیگر این پروژه افتتاح خواهد شد، گفت:‌آن طور که وزیر نیرو به من قول داده‌اند هر سه ماه یکبار یک واحد از این پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید که در نهایت ظرفیت این نیروگاه به هزار و 40 مگاوات خواهد رسید.

رئیس‌جمهور با اشاره به توانمندی بسیار بالای فنی مجریان این پروژه گفت: آب در این پروژه از ارتفاع سد بالادستی که 500 متر بالاتر قرار دارد به سد پایین‌دست هدایت می‌شود و این کار از طریق لوله‌هایی صورت می‌گیرد که قطر آن نزدیک به 5 متر است.

احمدی‌نژاد گفت: ساخت این پروژه، آن هم در چنین شرایط سختی که مشکلات فراوانی وجود دارد، یک کار بزرگ است.

وی همچنین به بومی شدن توانمندی ساخت این گونه سدها در داخل کشور اشاره کرد و گفت: همانگونه که مطلع هستید برخی تشکیلات این پروژه از سوی طرف‌های خارجی تحویل داده نشد که ما در نهایت مجبور شدیم آن را در داخل کشور بسازیم وهم اکنون این فناوری به طور کامل در کشور بومی شده است.

رییس‌جمهور با اشاره به انجام فعالیت گسترده و دشوار مهندسی در احداث نیروگاه سیاه‌بیشه گفت: در احداث این نیروگاه کار دشوار و بسیار خوبی در طبیعت زیبا با وجود شرایط دشوار به ثمر رسید.

دکتر احمدی‌نژاد گفت: در سایر نقاط کشور نیز ظرفیت‌های مشابهی برای احداث پروژه‌هایی نظیر پروژه سیاه بیشه وجود دارد، در حال حاضر طراحی‌ و برنامه‌ریزی‌ها برای احداث اینگونه سدها و نیروگاه‌ها در مناطق دیگری از کشور نیز انجام شده و در آینده عملیات احداث آنها آغاز خواهد شد.

رییس‌جمهور در پایان از همه تلاشگران و متخصصانی که با وجود فشارها و شرایط سخت کاری، توانستند این پروژه را در داخل کشور طراحی و به ثمر برسانند، تقدیر و تشکر کرد.