استعمارگران خود را در تراز مدیریت جهانی باور کرده اند و بر همین اساس فکر، ابتکارات و ساختارها و طراحی های آنها در سطح جهانی است .آیا باید اینگونه باشد که دیگران مدیریت کنند و ما تحت امر آنها باشیم؟

باید ایران را در تراز بالا ببینیم و در مدیریت جهان نقش داشته باشیم

رئیس جمهور گفت: ما باید در مدیریت جهان البته به صورت عادلانه و انسانی نقش داشته باشیم.

محمود احمدی‌نژاد در جشنواره دستاوردهای علمی و فناوری ستاد توسعه انرژی‌های نو که در محل پژوهشگاه نیرو برگزار شد، اظهار کرد: هر گاه ایران را با کشورهای اطراف مقایسه می‌کنم به من بر می‌خورد. منطقه‌ غیر از ایران چیز دیگری نیست.

وی افزود: آیا در منطقه کشوری است که تنه به تنه ایران بزند ما در یک تراز جهانی باید خود را ببینیم و خود را باور کنیم.

کوهنوردی که خود را فاتح اورورست در نظر بگیرد حتما اورست را فتح خواهد کرد.

رئیس جمهور ادامه داد: استعمارگران خود را در تراز جهانی باور کردند که طراحی‌هایشان هم در تراز جهانی است.ما باید خود را در این تراز باور کنیم و در این صورت همه چیز عوض خواهد شد ما می‌توانیم قله‌ها را فتح کنیم رایحه‌ای از خود باوری و توانستن وزیده است که اتفاقات بزرگی را رقم زده، اما این مساله باید همگانی شود.
احمدی‌نژاد تاکید کرد : ما باید در مدیریت جهان نقش داشته باشیم، البته باید عادلانه و انسانی مدیریت کنیم. امروز در دنیا چنین توقعی از ملت ایران گسترش یافته است و بیش از 100 سیاستمدار دنیا از رئیس جمهور و نخست وزیر در گفت‌وگو با من به صراحت مطرح کردند به تاریخ ایران نگاه می‌کنند و می‌گویند ما می‌دانیم که چرا ابرقدرت‌ها از ایران می‌ترسند چون تنها ملتی است که می تواند مقابل آنان بایستد و زیر بار نرود. آنها می‌گویند جایی جز ایران نیست کجا باید امور اصلاح شود. البته همه اینها باید به کمک هم باشد و نگویند که این حرف‌ها ناسیونالیستی است، نه تعصب نیست.

وی تصریح کرد:‌ خداوند این استعداد را به ایران داده و این مسئولیت بر دوش ایران است، و این توقع وجود دارد که به زودی در دنیا علنی خواهد شد. مشکلاتی هم البته داریم که باید از آنها عبور کنیم.

احمدی‌نژاد در ادامه با اشاره به اهمیت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، ‌اظهار کرد:‌ در گذشته از چند هزار سال پیش سابقه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور ما وجود داشته است. بادگیرها در کویرها نمونه‌های استفاده از این نوع انرژی بوده، اما متاسفانه بعدها با کشف نفت یکسری از جنبه‌ها را فراموش کردیم یا به گونه‌ای ما را فراموشاندند، دست‌هایی به ویژه از خارج در کار بوده است. در همین منطقه خودمان می‌بینیم کشوری که 600 هزار نفر جمعیت دارد دو میلیون خودرو دارد یا برج‌هایی با چه عظمتی ساخته‌اند. دست‌هایی در کار است که نفت این کشورها زود تمام شود تا دوران اسارت آنها عینی‌تر شود.

وی با بیان این‌که وسعت ایران در گذشته چندین برابر وسعت فعلی بود و از اقیانوس اطلس تا شرق دور را فرا می‌گرفت و یک مدیریت عالی بر آن حاکم بود، گفت: متاسفانه ما از خط کمالی و پیشرفت اصیل و درون‌زای خود فاصله گرفتیم و انقطاع حاصل شد هر چند تا اواخر دوران صفویه هم ایران روی پای خود بود و نظام اقتصادی خوبی داشت، هر چند جمهوری در آن زمان حاکم نبود، اما از هر منطقه‌ای متناسب با ظرفیت‌های آن استفاده می‌شد. پس از این دوران یک دوره انقطاع رخ داد و در مسیر رشد ما شکستی رخ داد. یکی از این انقطاع‌ها به طور مثال در حوزه آب بود، روش استفاده آب در ایران عالمانه بود و مصرف آن حساب و کتاب داشت.

رییس‌جمهور تاکید کرد: ما باید روی منحنی رشد خود باز گردیم و در آن مسیر حرکت کنیم، البته از تجربیات دیگران نیز باید استفاده کنیم، کارهای بزرگی می‌توانیم انجام دهیم. تا بیست سال پیش دوره فترت رخ داده بود و خیلی از خودباوری‌ها تضعیف شده بود، اما ما باید در مسیر رشد درون‌زای خود با سرعت بیشتری حرکت کنیم.

احمدی‌نژاد اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید صورت گیرد اصلاح ساختارهای آموزشی و فناوری است. در گذشته‌های دور دانشگاه‌های ما در مسائل اجتماعی درگیر و پاسخگوی جامعه بودند، اما در 80، 90 سال اخیر که دانشگاه در شکل جدید آن به وجود آمد، هر چند به لحاظ دانش کاستی وجود ندارد و متون درسی و نظریات به ویژه در پانزده سال اخیر رشد خوبی داشته است، اما کافی نیست. نظام آموزشی ما اشکال عمده‌ای دارد و آن این‌ است که از ابتدا مصرفی بوده و خود نمی‌تواند تولیدکننده باشد در حالیکه نظام آموزشی باید در مقابل جامعه متعهد باشد. دانشی که تولید می‌کنیم باید ناظر به حل مسائل خودمان باشد.

رییس‌جمهور در ادامه گفت: حلقه صنعت و دانشگاه متاسفانه قطع شده بود و مفاهمه و احساس نیاز مشترک بین این دو وجود نداشت، اما از زمانی که معاونت علمی و فناوری تشکیل شد این مساله کمی حل شد، اما ظرفیت خیلی بیشتر از این‌هاست. باید تغییرات اساسی ایجاد کنیم؛ چرا که تشکیل معاونت تنها برای کوتاه مدت مفید است.

وی ادامه داد: کارهای خوبی در سال‌های اخیر انجام شد و بودجه خوبی برای بحث‌های فناورانه در نظر گرفته شد، اما مراجع تصمیم‌گیر برخلاف انتظار هر سال بودجه را کم کردند. ساختار در این عرصه باید اصلاح شود و دولت بعد نیز باید حتما این مساله را پیگیری کند.

احمدی‌نژاد افزود: اصلاح دوم باید در چارچوب‌های اقتصادی کشور صورت گیرد. نمی‌شود یک صنعت را تنها با حمایت‌های مسئولان سر پا نگه داشت، بلکه باید صنعت مورد نظر خود جلو رود. هدفمندی یارانه‌ها، اصلاح ساختاری در کل اقتصاد کشور بود و هست که باید اتفاق می‌افتاد، روش دولت نیز بهترین روش در دنیا بود و با کمترین آسیب انجام شد. حالا بعدها در مورد بانک و مسائل این‌چنینی کارهایی کردند و مشکلات را بر سر این طرح انداختند.

رییس‌جمهور با اشاره به طرح‌های به نمایش درآمده در حاشیه جشنواره دستاوردهای علمی و فناوری در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، گفت: این طرح‌ها باید به طور اساسی اجرا شود تا توانمندی‌های ما در مسیر خود در کشور جاری شود. تشویق هم باید صورت گیرد ،اما ما باید تصمیم‌های بزرگ دیگری بگیریم که این نیازمند کمک جامعه علمی و دانشگاهی کشور به تصمیم‌گیران است تا شجاعت لازم را برای اخذ این تصمیمات داشته باشند.

وی با تاکید بر این‌که تصمیمات بزرگی باید با همکاری هم بگیریم، از دست‌هایی که 200 سال ملت را عقب نگه داشت، انتقاد کرد و افزود:البته نمی‌خواهم وارد مسائل سیاسی شوم. این مساله را می‌شود با روش‌های سیاسی حل کرد.

رییس‌جمهور در پایان تاکید کرد: ما برای این‌که به درجات بالایی از پیشرفت برسیم نیازهایمان در همین طبیعت وجود دارد، باید کشف و استفاده کنیم و این نیازمند اراده است.

احمدی نژاد ' روز یکشنبه افزود: اگر در تراز بالا خود را باور کنیم اتفاقات بزرگی خواهد افتاد بویژه که خود باوری و توانستن در سالهای اخیر در کشور همگانی شده است.
رئیس قوه مجریه اظهارداشت : استعمارگران خود را در تراز مدیریت جهانی باور کرده اند و بر همین اساس فکر، ابتکارات و ساختارها و طراحی های آنها در سطح جهانی است .آیا باید اینگونه باشد که دیگران مدیریت کنند و ما تحت امر آنها باشیم ؟
رئیس جمهوری با بیان اینکه ما ایرانی ها یک تاریخ، فرهنگ ، تمدن، مسئولیت و پرچم برافراشته انسانیت در تمام تاریخ هستیم تصریح کرد: 'باید پیشرفته باشیم و در مرزها حرکت کنیم ، هرگاه ایران با کشورهای اطراف مقایسه می کنند ، به من برمی خورد'.
احمدی نژاد با بیان اینکه به نظرم استفاده از عنوان انرژی های تجدید پذیر بهتر از عنوان انرژی های نو است، گفت: این انرژی ها همواره در جهان وجود داشته و مساله این است که به تازگی موضوع استفاده بیشتر از آنها مطرح شده است، اگر نه در کشور خودمان سابقه استفاده از این انرژی ها به هزاران سال پیش باز می گردد که گواه آن نوع معماری بومی - ایرانی و از جمله ساخت بادگیر در مناطق کویری بوده است.
رییس جمهوری افزود: در ایران با برخورداری از تمدن چندین هزار ساله و با وسعتی که در برخی زمان ها چند برابرمساحت فعلی ایران بوده است این کشور با یک مدیریت و نظمی قوی و عالی و عمران و‌آبادانی بی نظیر اداره و همزمان از انرژی های تجدید پذیر استفاده شده است.
وی افزود : اما از زمانیکه نفت کشف شده است می توان گفت ؛ دستهایی در کار بوده تا استفاده از انرژی های تجدید پذیر از یاد ملت ها برده شود، تا نفت هر چه سریعتر پایان پذیرد و از همین رو است که می بینید در برخی کشورها که جمعیت آنها به یک میلیون نفر هم نمی رسد برای میلیون ها نفر ساختمان ساخته می شود و یا بیش از دو میلیون ماشین در خیابان های این شهر تردد می کنند تا نفت سریعتر در این کشورها به پایان رسیده و اسارت آنها عینی تر شود.
احمدی نژاد با بیان اینکه در ایران از خط پیشرفت بومی خود دور شده و روند پیشرفت اقتصادی متکی به منابع داخلی در ایران منقطع شده است،‌ اظهار داشت: در ایران تا زمان صفویه نیز با وجود آنکه نظام حکومتی جمهوری نبود، اما مردم در صحنه حضور داشته و اقتصاد با اتکا به آنها اداره می شد اما پس از آن به تدریج یک انقطاع در مسیر رشد و تعالی درونزای ایران رخ داد و از جمله در زمینه استفاده از انرژی های تجدید پذیر روش های بومی منقطع شد.
رییس جمهوری تصریح کرد: یکی دیگر از اشکالاتی که در اثر بی توجهی به روش های بومی در استفاده از منابع و امکانات خدادادی گریبانگیر کشورمان شده است استفاده از روش های غلط در سو مصرف از آب در عرصه کشاورزی است،‌ در حالیکه در ایران روش هایی بسیار عالمانه برای مصرف آب وجود داشته است اما انقطاعی که در مسیر پیشرفت بومی کشور به وجود آمد ما را از این روش ها دور کرده است.
احمدی نژاد با تاکید بر اینکه باید به منحنی رشد بومی و درون زای تاریخی کشورمان البته با بهره گیری از دستاوردهای جدید بازگردیم، خاطر نشان کرد: شاید اگر قبل از 2-3 دهه گذشته صحبت از ساخت برخی دستاوردهایی که امروز رونمایی شدند مثل پیل سوختی ، توربین های بخار و امثال آن مطرح می شد کسی این حرفها را باور نمی کرد چرا که آن زمان هنوز در دوره فترت و عدم خودباوری به سر می بردیم اما امروز در حال بازگشت به مسیر رشد متناسب با توانمندی های خودمان هستیم و می توانیم در این مسیر با سرعت بیشتر حرکت کنیم.
رییس جمهور یکی از اقدامات لازم برای افزایش سرعت در مسیر پیشرفت بومی کشور را اصلاح ساختارهای آموزشی و فناوری عنوان کرد و گفت: ایران دارای دانشگاه هایی با چند هزار سال سابقه بوده است که البته با نیازها و مسایل جامعه درگیر بوده اند اما اکنون حدود 90 سال است که دانشگاه هایی جدید احداث شده که با وجود برخورداری از اساتید برجسته ، متون و تحقیقات علمی به روز و در مرزهای دانش اما به دلیل آنکه این دانشگاه ها نسبتی بین خود و نیازها و مسائل جامعه تعریف نکرده اند، نتوانستند کمکی به کشور و جامعه بکنند.
احمدی نژاد اضافه کرد: اینکه دانشگاه های ما امروز فقط جنبه مصرفی داشته و بودجه می گیرند تا سطح دانسته های افراد را از سطحی به سطح بالاتر ارتقا دهند، مشکلی است که عمر آن به اندازه قدمت دانشگاه های جدید است، در حالیکه دانشگاه باید در قبال مسائل جامعه احساس تعهد کرده و در قبال ایفای این تعهدات بودجه بگیرد.
به گفته احمدی نژاد ،دانشگاه فعلی صرفا به طور یکجانبه بودجه صرف می کنند تا دانشی تولید کنند که تامین کننده نیازهای جامعه نیست.
رییس جمهوری قطع شدن حلقه ارتباط بین دانشگاه و صنعت را مشکل دیگر دانشگاه های کشور عنوان کرد و اظهار داشت: خیلی تلاش کردیم تا این مشکل حل شود اما در نهایت یک تفاهم جامع برای حل این مساله حاصل نشد لذا تصمیم گرفتیم در کوتاه مدت برای حل این مشکل معاونت علمی ریاست جمهوری تشکیل شود و این معاونت با وجود اینکه عملکرد خوبی داشته است اما راه حل اصلی این نبوده و باید در ساختار آموزشی کشور تغییرات اساسی ایجاد شود.
احمدی نژاد با اشاره به اینکه معاونت علمی ریاست جمهوری به عنوان یک نهاد پشتیبان در کنار دانشگاه و صنعت بر روی موضوع هدایت هدفمند منابع تمرکز کرد، اظهار داشت: البته با توجه به هدف گذاری کوتاه مدت برای این نهاد به نظر می رسید که در تخصیص بودجه به آن مشکلی پیش نیاید اما مراجع تصمیم گیر هرسال بودجه آن را کمتر کرده اند و این در حالی بود که با توجه به فقدان حلقه واسط بین دانشگاه وصنعت نیازمند یک فکرمتمرکز برای هدایت هدفمند منابع در محل تقاطع دانشگاه و صنعت هستیم.
رییس جمهوری اصلاح چارچوب های اقتصادی کشور را یکی دیگر از راهکارهای تسریع حرکت در مسیر پیشرفت بومی کشور دانست و تاکید کرد: با حمایت های مسوولان نمی توان انتظار داشت عرصه صنعت، اقتصاد و فنی پیشرفت کند بلکه باید فضایی ایجاد کنیم تا در این عرصه با ایجاد یک رقابت سازنده پیشرفت واقعی حاصل شود.
احمدی نژاد اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها را یک اصلاح ساختاری در کل اقتصاد کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: اجرای طرح هدفمندی یارانه ها یکی از طرح های بنیادی در اصلاح ساختار اقتصادی کشور بود که دولت آن را با بهترین روش موجود در دنیا که کمترین آسیب را داشت، اجرا کرد اما متاسفانه برخی ها با پیش کشیدن مسایلی، تخلفات بانکی، تبعات تحریم و اختلال در حوزه بازار و ارز را ناشی از اجرای این قانون عنوان کردند که البته درست نبود.
رییس جمهور تاکید کرد: باید نگاه کلان داشته باشیم و طرح های اساسی در کشور اجرا کنیم تا بهره گیری از توانمندی ها و امکانات در مسیر واقعی و اصلی خودش قرار گیرد.
رییس قوه مجریه با اشاره به اینکه ایران تنها کشوری است که دو شبکه موازی انرژی در سرتاسر آن گسترده شده است، گفت: دو شبکه برق و گاز در سرتاسر ایران گسترده شده است که به راحتی می توان با گاز که امروز همه جای کشور رسیده است در هر نقطه به صورت مستقل برق تولید کردکه این علاوه برارتقای سطح بازده با پیلهای تولید برق،هزینه استهلاک و نگهداری شبکه ها را نیز حذف می کند و یقیناً مورد استقبال بیشتر مردم قرار می گیرد.
رییس جمهوری ادامه داد: اگر دولت و مجلس با تفاهم با یکدیگر چند تصمیم بزرگ بگیرند تا علاوه بر اینکه مردم مشتاق بشوند تا از ظرفیت های طبیعی و بومی منطقه خود برای تامین برق مورد نیازشان استفاده کنند دیگر، هزینه های کلان توسعه و نگهداری شبکه به دولت تحمیل نخواهد شد و دولت می تواند از همین محل از تولید برق بومی توسط مردم حمایت نیز به عمل آورد.
احمدی نژاد با اشاره به رونمایی از پیل های تولید برق که امروز در جشنواره فناوری های انرژی های نو صورت گرفت، اظهار داشت: چنانکه گفته اند، این پیل ها بازدهی بین 75 تا 80 درصد دارند و با استفاده از آنها برای تولید برق توسط خود مردم در مناطق مختلف قدم بزرگی در مسیر پیشرفت بومی کشور برداشته خواهد شد.
دکتر احمدی نژاد با تاکید بر اینکه باید به مسیر اعتلا و پیشرفت بومی بازگردیم و در این راه از ثروت های خدادادی مثل باد و انرژی خورشیدی به بهترین نحو بهره بگیریم، خاطرنشان کرد: ستاد انرژی های تجدید پذیر امروز زیر مجموعه وزارت نیرو است و طبیعتاً نمی تواند به شکل موثری در زمینه تولید برق با انرژی های تجدید پذیر با این وزارتخانه رقابت کند، لذا دولت آمادگی دارد جایگاه این مجموعه را در ساختار اداری ارتقا داده و استقلال عمل بیشتری به آن بدهد.

رئیس جمهور با بیان اینکه اتفاقات عظیمی در کشور رخ داده است و در این راستا باید خودمان را باور کنیم تا بتوانیم مدیریت جهان را در دست بگیریم. گفت: بیش از 100 سیاستمدار دنیا در گفتگو با من این توقع یعنی مدیریت جهان را بیان کردند و آنها می گویند ایران پتانسیل مدیریت جهان را دارد.

رئیس جمهور با اشاره به سابقه استفاده از انرژی های نو در کشور اظهار داشت: احداث بادگیرها، ساختارهای معماری سنتی و همچنین آثاری چون حمام شیخ بهایی از جمله نمونه هایی است که ایرانیان از گذشته به این نوع انرژی ها توجه داشتند و از چرخه انرژی برای تامین گرما و سرمای مورد نیاز خود بهره می بردند.

احمدی نژاد با تاکید بر اینکه ما از خط کمال و پیشرفت اصیل خود فاصله گرفتیم، یادآور شد: تا اواخر دوره صفویه کشور ایران خودکفا بوده است پس از آن یک دوره انقطاع رخ داد و این باعث شد که در مسیر رشد ما شکستگی رخ دهد که از آن جمله می توان به کم توجهی به انرژی های تجدیدپذیر اشاره کرد.

رئیس جمهور ایران را کشوری با بارش کم توصیف کرد و ادامه داد: از این رو از گذشته های دور به صورت عالمانه از آب استفاده می شد و با ایجاد شبکه قنوات بهترین استفاده را از منابع آب کشور می کردند.

احمدی نژاد همچنین به ظرفیت های انرژی تجدیدپذیر در کشور اشاره کرد و با بیان اینکه 40 هزار مگاوات انرژی باد در کشور شناسایی شده است،افزود: باید در این زمینه تصمیمات بزرگی گرفته شود و همچنین جامعه علمی می تواند کمک بسیار مناسبی برای تصمیم گیران باشد تا آنها بتوانند با شجاعت زیاد تصمیمات بزرگی در این زمینه بگیرند.

رئیس جمهور ادامه داد: در این دولت موفق به احداث 69 هزار و 200 مگاوات نیروگاه شده ایم این در حالی است که با توسعه فناوری پیل سوختی می توانیم در هر محله و در هر روستا نیروگاه کوچکی برای تولید انرژی راه اندازی کنیم که این امر منجر به کاهش هزینه ها نیز خواهد شد.

احمدی نژاد با بیان اینکه اینها تصمیماتی است که باید گرفته شود، اضافه کرد: ولی ما را مشغول به مسائل پایین دستی کردند و شاهدیم که دست هایی در کار است تا ایران را 200 سال به عقب برانند که بخش اعظمی از آن نیز در خارج از کشور است. وی با بیان اینکه این دست ها همچنین در حوزه انرژی نیز فعال هستند،گفت: در حالیکه تولید انرژی از باد و خورشید ارزان تر است ولی ما همچنان متکی به منابع فسیلی هستیم.

احمدی نژاد در ادامه سخنرانی خود با ابراز ناراحتی خود از اینکه ایران را با کشورهای منطقه مقایسه می کنند، خاطر نشان کرد: وقتی ایران را با کشورهای اطراف مقایسه می کنند به من بر می خورد. مگر در منطقه به غیر از ایران کس دیگری هست؟ وی با اشاره به اهداف چشم انداز 1404 ایران گفت: بر این اساس ایران باید رتبه اول در منطقه را به دست آورد ولی ایران هم اکنون در منطقه اول است و باید خود را در تراز جهانی ببیند.

احمدی نژاد با بیان اینکه این گفته ها ناشی از تعصب و حس ناسیونالیستی نیست، گفت: این امر به زودی در دنیا علنی خواهد شد البته در این راه مشکلاتی داریم که با عبور از آنها به جایگاه اصلی خود می رسیم. وی ابراز امیدواری کرد که در آینده اولین حوزه ای که در جهان خواهد درخشید حوزه انرژی های تجدیدپذیر در کشور باشد.