ˈمحمود احمدی نژادˈ رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: دشمنان به دنبال آن هستند که مسلمانان را به جان هم بیندازند و کینه و تفرقه ایجاد کنند تا ملت ها متوجه نشوند که استقلال، عزت و منابع آنها چگونه توسط دشمنان غارت می شود.

 احمدی نژاد در جریان سفر به استان خوزستان عصر یکشنبه در جمع باشکوه و صمیمی مردم هویزه با بیان اینکه دشمنان به دنبال آن هستند تا اجازه ندهند که مسلمانان با یکدیگر متحد و یکپارچه باشند، اظهار داشت: استعمارگران که خودشان 72 ملت بوده و صدها گروه و طایفه هستند، همواره در تلاش بوده اند تا بین مسلمانان اختلاف و چند دستگی ایجاد کنند. آنان در این راستا گروهی را در مقابل گروه دیگر از ملت ها مسلح می کنند و به جان هم می اندازند تا کینه و دشمنی را عمیق کنند.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: قدرت های استعمارگر در راستای اهداف استعماری خود مراکزی به نام مدرسه در برخی کشورهای منطقه ایجاد کرده و در آن محل، عده ای را آموزش می دهند تا یک فرد به اصطلاح مسلمان به خودش بمب ببندد و داخل یک حسینیه، یا مسجد و یا هیات عزاداری که برای اهل بیت(ع) در حال سوگواری هستند، خودش را منفجر کند.

احمدی نژاد گفت: پشتیبان اصلی تأمین هزینه های این افراد سازمان های اطلاعاتی استعمارگران و مستکبران هستند و در این میان عده ای از عوامل فریب خورده آنها نیز ثروت ملت هایشان را برای مسلمان کشی هزینه می کنند.

رییس جمهوری با بیان اینکه پیامبر عزیز اسلام(ص)، پیامبر رحمت و مهربانی بود، اظهار داشت: پیامبر(ص) با محبت، اخلاق و انسانیت جلو می رفت.

احمدی نژاد در بخش دیگری از اظهارات خود مأموریت اصلی ملت ایران را ساختن ایران، عنوان کرد و در خصوص دلایل آن، اظهار داشت: اول اینکه پیشرفت و آبادانی حق ملت ایران است، چرا که این ملت هزاران سال با عزت و شرف در این سرزمین زندگی کرده است و شایستگی ملت ایران آن است که در بالاترین سطح پیشرفت و آبادانی باشد.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: علت دیگر اهمیت ساختن ایران، آن است که حرکت در این مسیر الگو دادن به همه ملت ها برای پیشبرد راه انسانیت، استقلال و آزادی است.

احمدی نژاد با بیان اینکه چشم ملت ها به سمت ملت ایران است، گفت: امروز در هر جای جهان بیداری انسانی موج می زند و ملت ها به سمت اندیشه، عدالت و پاکی در حال جوشش و حرکت هستند و در نقطه مقابل مستکبران صف آرایی کرده و نمی خواهند اجازه دهند که ملت ها آزاد، سربلند و پیشرفته زندگی کنند.

رییس جمهوری تصریح کرد: امروز ملت های جهان به دنبال الگو و نقطه اتکاء فکری و معنوی هستند و در این راستا چشم آنان به سمت ایران معطوف شده است و می خواهند که ملت ایران حلقه های بسته موجود را شکسته و راه ها را باز کند تا آنها هم بتوانند به حرکت درآمده و در مسیر عزت و پیشرفت قرار بگیرند.

احمدی نژاد درباره چگونگی ساخته شدن ایران تصریح کرد: عامل اصلی ساختن کشور همدلی، همبستگی و همراهی است. بدخواهان به بهانه ها و دلایل گوناگون به دنبال پراکنده کردن مردم هستند تا بتوانند گره پیشرفت ملت را بگیرند و اهداف خود را پیش ببرند.

رییس جمهوری با بیان اینکه سلطه گران به دنبال آن هستند که ملت ها فقیر و عقب افتاده باشند، افزود: ملت هایی که در فقر و بی خبری می مانند، از اوضاع جهان و غارت ثروت و منابع خود از طریق استعمارگران ناآگاه بوده و در چنین شرایطی استعمارگران به راحتی طراحی های خود را پیش می برند همچنان که در آفریقا چنین شرایطی را حاکم کردند.

احمدی نژاد افزود: استعمارگران غربی مردم آفریقا را در فقر و بی اطلاعی نگه داشته و ثروت آنان را به راحتی غارت می کنند به گونه ای که حتی شاید آنان از میزان چپاول ذخایر و معادن خود از طرف بیگانگان اطلاعی ندارند.

وی گفت: باید کشور را بر پایه عدالت بسازیم و همه جای ایران آباد شود و با همین هدف در دولت های نهم و دهم تلاش شده است تا منابع کشور و فرصت های موجود عادلانه در نقاط مختلف کشور توزیع گردد و در این زمینه طرح ها و پروژه های عمرانی و صنعتی مناسبی در گوشه و کنار کشور انجام گرفت که البته باید همچنان ادامه داشته باشد.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ویژگی های تاریخی و فرهنگی مردم هویزه اظهار داشت: مردم این دیار در طول تاریخ مردمانی شجاع و عاشق پیامبر(ص) و آل ایشان و حامیان صادق و مدافعان غیور استقلال و تمامیت ایران بوده اند.

احمدی نژاد خاطر نشان کرد: تاریخ هیچ گاه خاطره مبارزات شجاعان این دیار را با استعمارگران غربی و خاطرات پرافتخار مجاهدان این دیار را با اشغالگران بعثی و متجاوزان وابسته به استعمار فراموش نخواهد کرد.

رییس جمهوری در ادامه با اشاره به برخی از مسایل و مشکلات شهرستان هویزه اظهار داشت: دولت مصمم است، در مسیر عمران و آبادانی و رفع مشکلات همه مردم حرکت کند و برای استان خوزستان نیز در نظر داریم یک بار دیگر لایحه ای که قبلاً به مجلس دادیم که دو درصد علاوه بر بودجه های مربوط از درآمد نفت، مخصوص این استان باشد، اما در آنجا این موضوع بین استان های مختلف توزیع گردید را مجدداً در جلسه استانی هیأت دولت تصویب کرده و به مجلس ارائه دهیم تا منابع حاصل از آن برای اشتغال و حمایت از تولید در استان خوزستان هزینه شود.

احمدی نژاد همچنین به موضوع اشتغال جوانان استان خوزستان اشاره کرد و گفت: دولت در قالب ستاد کشاورزی و صنعت و معدن به دنبال رفع مشکلات جوانان است و در این زمینه اختیارات دولت به استان ها تفویض شده است و مسئولین محلی باید اختیارات و منابعی که دولت در اختیار آنان قرار داده است را به سرعت و به طور عادلانه بین جوانان و مردم توزیع کنند و البته جوانان هم باید همت کرده و در مسیر ساختن و آبادانی گام بردارند.

پیش از شروع سخنرانی رییس جمهوری، امام جمعه هویزه لباس مخصوص عشایر عرب استان خوزستان را به احمدی نژاد هدیه کرد و رییس جمهوری پس از پوشیدن این لباس گفت: این لباس غیرت، شرف و عزت است و بهترین هدیه از طرف مردم عزیز هویزه به خادم کوچک خود می باشد و با افتخار آن را به تن کردم.

رییس جمهوری همچنین به زبان عربی جملاتی در تجلیل از فداکاری و شجاعت مردم هویزه و عشایر عرب این خطه بیان کرد که با استقبال پرشور مردم مواجه کرد.