رییس جمهور در دهمین نشست خبری با خبرنگاران ایرانی و خارجی به سوالات نمایندگان شبكه های خبری مختلف درباره مسایل سیاسی، اقتصادی، بین المللی و فرهنگی از جمله آخرین اوضاع غزه، واكنش ملت ها و سران كشورهای مختلف به جنایات رژیم صهیونیستی، دستاوردهای مقاومت غزه، هدفمند كردن یارانه ها، تدوین برنامه پنجم توسعه و انرژی هسته ای پاسخ گفت.

رژیم صهیونیستی آرامش ملت های منطقه را سلب كرده است

رییس جمهور در ابتدای كنفرانس مطبوعاتی با رسانه های داخلی و خارجی در سخنانی با اشاره به تاریخ و نحوه شكل گیری رژیم صهیونیستی و عملكرد سازمان های بین المللی بعد از جنگ دوم جهانی و رفتار قدرت های زورگو ، گفت: جهان بشری با جنگ های متعدد در شرق آسیا، اروپا، آفریقا، آمریكای جنوبی و خاورمیانه و جنگ تحمیلی 8 ساله علیه ملت ایران و 60 سال جنگ و درگیری و جنایت و تجاوز توسط رژیم صهیونیستی حتی یك روز آرامش را تجربه نكرده است.

دكتر احمدی نژاد با بیان اینكه اساس رژیم صهیونیستی با یك طراحی قبلی و برای تامین آرزوهای تاریخی و تسلط برخی از دول غربی مثل انگلیس و آمریكا در منطقه خاورمیانه شكل گرفته است،گفت: ده ها سال تلاش برای تسلط بر خاورمیانه و تسلط بر فلسطین به عنوان مقدمه سلطه بر كل منطقه و جهان توسط قدرت های غربی انجام شد اما هر بار با شكست مواجه شدند تا اینكه حدود صد سال قبل از یك غفلت تاریخی ملت های منطقه استفاده كردند و مقدمات تاسیس این رژیم را به عنوان پایگاه نظام سلطه در دل ملت های منطقه فراهم كردند.

وی اضافه كرد: دول غربی بهانه های خود را در دو جنگ جهانی كامل كردندآنها با تبلیغات گسترده و مزورانه و دروغین رژیم صهیونیستی را با زور سرنیزه و سلاح درسرزمین فلسطین بر ملت های منطقه تحمیل كردند همه مقدمات و استدالال ها و فلسفه وجودی این رژیم برپایه دروغ و توطئه و طراحی های ساختگی بوده است.

رییس جمهور گفت: به درستی قابل فهم است كه این رژیم بدنبال ایجاد جنگ، تجاوز ، اشغال و كشتار مستمر است و از روزی كه در منطقه تاسیس شده است دائم شاهد تهدید ،تجاوز، ترور و كشتار مردم فلسطین بوده ایم. آواره كردن مردم فلسطین واشغال سرزمین های اطراف ماموریت این رژیم است و اساس شكل گیری آن برای درگیر كردن همه ملت های منطقه و فراهم كردن زمینه جاری شدن سیاست های دولت آمریكا و انگلیس و بعضی از هم پیمانان آنهادر منطقه است

رییس جمهور با بیان اینكه رژیم صهیونیستی پس ازگذشت حدود دو سال و نیم از حمله به لبنان به بهانه دیگری حمله به غزه را آغاز كرده است، خاطر نشان كرد: البته برای كسانی كه منافع و حیات خود را در جنگ و تجاوز و ترور می بینند شروع جنگ نیازمند بهانه نیست حتی با یك خبر جعلی و با یك طراحی رسانه ای هم می توانند بهانه های لازم برای جنگ دست آورند.

دكتر احمدی نژاد با اشاره به اینكه رژیم صهیونیستی در غزه زشت ترین و جنایتبارترین اقدامات را علیه مردم به كارگرفته است ،تصریح كرد:سردمداران این ژریم یك مشت آدم كش حرفه ای هستند كه به استخدام نظام استكبار درآمده اند .امروز صحنه غزه یك صحنه آزمایش بزرگی برای همه ملت ها است و به سرعت صف بندی های جدیدی در دنیا در برابركسانی كه حامی تجاوز، كشتار و جنایت هستند و كسانی كه حامی مظلومان ، ارزش های انسانی ، عدالت و صلح و دوستی هستند در حال شكل گیری است.

اقتصاد ایران درون زا و خود اتكا است

رییس جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص تاثیر تحولات و بحرانهای اقتصادی غرب به تولیدكنندگان و سرمایه گذاران و اقتصاد كشورمان گفت:خوشبختانه بخش تولید ما امروز با نشاط و پویا درحال حركت است و حجم سرمایه گذاری در دولت نهم روز افزون است . رشد سالانه تولید درسال گذشته 7.6 درصد، سال 85، 6/8 و در 84، 5.8 بوده است .

دكتر احمدی نژاد با بیان اینكه رشد تولیدات كشور صعودی است ، افزود:اتفاقاتی كه در عرصه اقتصاد جهانی افتاده است تاثیر قابل توجهی در كشور ندارد چراكه فرصت های خیلی خوبی را در اختیار ملت ما قرار داده است.

وی افتصاد كشورمان ما درون زا و خود اتكا دانست وگفت:فضای اقتصادی ما فضای بانشاطی است وخوشبختانه تقاضا برای سرمایه گذاری روز افزون است .در این زمینه بخش خصوصی به سرعت جایگاه خود را پیدا و عرصه های جدیدی را تجربه می كند و ما نگرانی نداریم.

 

هدفمند كردن یارانه ها كاری بسیار بزرگ برای نشاط و اصلاحات ساختار اقتصادی است

رییس جمهور در ادامه كنفرانس خبری در پاسخ به سوالی در خصوص ایرادات برخی نمایندگان مجلس نسبت به پرداخت نقدی یارانه هاگفت:خوشبختانه امروز یك فضای خوبی در مجلس و دولت است . هم دولت همه توان كارشناسی كشوررا برای هدفمند كردن یارانه ها بكار گرفته و هم مجلس با توان خوب كار را رسیدگی می كند.

دكتر احمدی نژاد یادآورشد: ما نگرانی نداریم از این جهت وظیفه دولت تهیه لایحه بود و وظیفه مجلس نیز رسیدگی به این لایحه است .هر چیزی كه به قانون تبدیل شود لازم الاجراست اما موضوع مهم این است كه هدفمند كردن یارانه ها یك كار بسیار بزرگ برای نشاط و اصلاحات ساختار اقتصادی است .

رییس جمهور با بیان اینكه اظهار نظر حق نمایندگان است ، گفت: همه آزاد هستند اظهارنظر كنند و خیلی خوب است چراكه این مساله سبب نشاط سیاسی می شود و از همین جا از همه صاحبنظران می خواهیم كه نظر بدهند .

دولت آمریكا باید در دخالت ها و رویكرد های آمریكا درباره مسایل مختلف تغییر ایجاد كند

خبرنگار شبكه آی تی ان انگلیس در سوال دیگری از دكتر احمدی نژاد پرسید "رییس جمهور ایالات متحده با شعار تغییر بر سركار آمده است، آیا این تغییر شامل شما می شود؟" كه رییس جمهور در پاسخ با بیان اینكه دنیا در آستانه تحولات است، تاكید كرد: هر دولتی كه در آمریكا روی كار بیاید، باید در دو عرصه دخالت های آمریكا و رویكرد های آمریكا درباره مسایل مختلف تغییر ایجاد كند.

دكتر احمدی نژاد با تاكید بر اینكه ریشه همه جنگ ها و نابسامانی ها و تبعیض ها، دخالت های بی جای دولت آمریكا است، تصریح كرد: باید دایره دخالت های دولت آمریكا به مرزهای آمریكا محدود شود و دولت آمریكا باید خدمتگزار مردم باشد زیرا ملت ها آزادند و به دولت آمریكا چه ربطی دارد در آفریقا و آسیا چه می گذرد و كسی این حق را به آمریكا نداده كه در همه امور دخالت كند.

رییس جمهور با بیان اینكه رویكرد دولت آمریكا نسبت به ایران نیز باید تغییر كند، گفت: 30 سال بلكه 55 سال است آنها به ملت ایران ظلم كرده اند و از كودتای آمریكایی سال 1332 تا امروز، دولت های متوالی آمریكا همه در مقابل ملت ایران بوده اند.

دكتر احمدی نژاد با اشاره به اینكه ما نمی خواهیم نظری را به سیاستمداران آمریكا تحمیل كنیم و انتخاب با خودشان است، اظهارداشت: اگر می خواهند شرایط خود را در جهان و آمریكا تغییردهند باید رویكردهای خود را تغییر دهند.

رییس جمهور تاكید كرد: اگر چه ملت ایران از طرف دولت های آمریكا به طور مكرر آسیب هایی دیده اما این آسیب ها باعث شده كه ملت ایران خود را پیدا كند و روی پای خود بایستد و صنعت و علم و فناروی مستقل داشته باشد.

گفتگو و رابطه باید بر پایه عدالت و احترام متقابل باشد

رییس جمهور در پاسخ به سوالی در باره اظهارات وزیرخارجه دولت آینده آمریكا پیرامون آغاز گفتگوها با ایران و پیش شرط كشورمان برای انجام این گفتگو ، با بیان اینكه مواضع ما منطقی ، قانونی و عادلانه است،گفت: ما از گذشته هم گفته ایم از گفتگو و رابطه استقبال می كنیم شرط آن این است كه این گفتگو و رابطه باید بر پایه عدالت و احترام متقابل باشد.

دكتر احمدی نژاد افزود: اگر بازی های سیاسی با همان رفتارهای غلط گذشته و بسته بندی جدید باشد به نتیجه نمی رسد .از الان هم روشن است كه به نتیجه نخواهد رسید. ما باید تغییرات را به طور واقعی و حقیقی مشاهده كنیم اگر تغییرات حقیقی اتفاق بیفتد آن وقت شرایط عوض می شود، اما اگرموضع ظالم و مظلوم و موضع استكباری و زورگویی و دخالت ها مثل تعبیر چماق و هویج و از این بازی های سیاسی باشد، این ادبیات، ادبیات منقرض شده ای است و تغییری در مناسبات نمی كند اگر تغییر اساسی اتفاق بیفتد مبنا باید عدالت و احترام به دیگران باشد .

رییس جمهور یادآور شد: تغییر دولت برای ما به خودی خود اعتباری ندارد. برای ما فرقی نمی كند چه كسی سركار بیاید. مهم این است كه چه كاری انجام می شود. امااگر واقعا تغییرات اساسی اتفاق بیفتد ،استقبال می كنیم .

جزییات لایحه تحریم شركت ها حامی رژیم صهیونیستی در حال تدوین است

دكتر احمدی نژاد در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره تحریم شركت ها و كالاهای صهیونیستی تصریح كرد: چیزی كه در دولت تصویب شدكلیات لایحه ای است كه به دولت اجازه می دهد شركت ها و بنگاه های اقتصادی كه در سرزمین های اشغالی به نفع رژیم صهیونیستی سرمایه گذاری و یا به این رژیم كمك مالی می كنند را مجازات كند .جزییات این لایحه در دست طراحی است به محض اینكه نهایی شد در اختیار افكار عمومی و مجلس محترم گذاشته خواهد شد. شناسایی عمده این شركت ها كار مشكلی نیست

روند كاهش قیمت مسكن و برخی كالاها همچنان ادامه خواهد داشت

دكتر احمدی نژاد درباره دلایل كاهش قیمت كالاهای مصرفی و مسكن و ارزیابی خود از ادامه روند كاهش قیمت ها گفت :همه تلاش دولت این است كه روند نزولی قیمت ها تا رسیدن به نقطه مطلوب ادامه پیدا كند. این سیاست دولت است وآنرا هم در بودجه 87 و هم در تصمیمات سیاسی به طور جدی دنبال می كنیم . یكی از محورهای اصلی دولت وشورای راهبردی دولت پیگیری مساله مهم قیمت ها است چون به دلایل گوناگون جهشی در قیمت ها صورت گرفته بود .

وی افزود: مردم هم انصافا به خوبی همراهی كردند و این جهش سنگین مهار شد و الان آرام آرام قیمت ها رو به كاهش است.پیش بینی من این است كه روند كاهش قیمت مسكن و برخی كالاها همچنان ادامه خواهد داشت و تلاش اصلی دولت این است كه اجازه ندهد تغیرات بیرونی تاثیری در قیمت ها داشته باشد و تا حدود زیادی موفق شده و اجازه نداده آن ركودی كه در دنیا ایجاد شده در كشور به وجود بیاید.

كشور را با قیمت پایین نفت هم می توان اداره كرد

رئیس‌جمهور در ادامه نشست خود با خبرنگاران درباره سوال خبرنگار شبكه خبر در خصوص بودجه سال 88 اظهار داشت: مراحل نهایی تدوین بودجه در حال طی شدن است و یكشنبه آینده كه تمام شد، اطلاعات آن منتشر می‌شود.

دكتر احمدی نژادگفت: قیمت نفت در بودجه موثر هست، اما با قیمت‌های پایین‌تر از این هم كشور اداره شده است و برنامه‌های دولت ادامه خواهد یافت. باید توجه هم داشته باشیم كه بودجه ما بر اساس برنامه 5 ساله است و روند شفاف و خوبی دارد و البته همیشه واقعیت با آن چه ما در دل داریم، تفاوت دارد.

دعوت از صاحب نظران و كارشناسان برای مشاركت در تدوین برنامه پنجم توسعه

خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از رییس جمهور پرسید "طبق سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه، ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، اندیشه های امام خمینی(ره) باید زنده نگه داشته شود؛ این مهم چگونه باید از سوی دولت پیگیری شود؟" كه دكتر احمدی ن‍ژاد در پاسخ با تاكید بر اینكه امروز حركت كشور در جهت راه و نام و مسیر امام (ره) است، تصریح كرد: باید فضای عمومی كشور آرمانی و نوع نگاه دستگاه های گوناگون به انجام وظیفه آرمانی و طبق نگاه امام (ره) باشد.

رییس جمهور با بیان اینكه نهادینه شدن فرهنگ خدمتگزاری، دوری از اشرافی گری، دقت در برنامه ریزی، توجه به استقلال و خودكفایی كشور و توجه به عزت و كرامت مردم باید در متن برنامه ریزی ها لحاظ شود، گفت: دولت همه تلاش خود را انجام می دهد تا خرداد آینده برنامه را آماده كند كه مجلس شورای اسلامی هم فرصت دقیق برای بررسی داشته باشد.

دكتر احمدی ن‍ژاد با اشاره به عزم دولت در استفاده از ظرفیت های كارشناسی و علمی كشور برای تدوین برنامه پنجم توسعه، اظهارداشت: همین جا از همه صاحب نظران و كارشناسان دعوت می كنم كه نظرات خود را پیرامون برنامه پنجم توسعه در اختیار دولت قرار دهند.