رییس جمهور با بیان اینکه همه پیامبران الهی آمده اند تا حقیقت انسان و بهار حقیقی را به انسان یادآوری کنند و دست او را تا رسیدن به بهار بگیرند، گفت: ماموریت انسان حرکت از زمستان و رسیدن به بهار است و ملت بزرگ ایران در طول تاریخ همواره به دنبال بهار بوده.

محمود احمدی‌نژاد که در جشن ملی استقبال از نوروز سخن می‌گفت، با ابراز خرسندی از حضور در این مراسم، اظهار داشت: این جلسه با یاد خداوند برپا شده است و در آن از یکی از خادمان بزرگ و عزیز فرهنگ این سرزمین تجلیل و قدردانی می شود، گفت: بسیار خوشحال هستم که در این جلسه ارزشمند و ماندگار که به یاد بهار و یاد نوروز برگزار شده است، شرکت کرده‌ام. در این مراسم شاهد هنرنمایی هنرمندان عزیز کشورمان بودیم و از سوی دیگر از یکی از خادمان بزرگ و عزیز فرهنگ این سرزمین تجلیل و قدردانی شد.

رئیس جمهور کشورمان پس از اعطای نشان درجه یک فرهنگ و هنر به اسفندیار رحیم مشایی، اظهارداشت: اگر بخواهیم آقای مشایی را در یک کلمه معرفی کنیم، باید بگوییم مهندس مشایی مردی است ، بهاری، بهاری، بهاری.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت فرهنگ بهار و نوروز در نزد ایرانیان، تصریح کرد : در اینجا می‌خواهم به عنوان عرض ارادت به ساحت ملت ایران و به ساحت تمام خوبی‌ها و زیبایی‌ها دو سه نکته‌ای را در این ارتباط عرض کنم؛ گرچه برادر عزیزم جناب آقای مشایی با بیان بسیار زیبا و رسا همه‌ی حرف‌ها را گفتند.

وی با اشاره به اهمیت انسان در هستی، گفت: همه‌ی عالم برای انسان است. خداوند انسان را خلق کرده است که بهاری زندگی کند و بهاری بیاندیشد. خداوند انسان را برای زندگی در زمستان خلق نکرده است.

رئیس جمهور با بیان این که بهار حقیقی انسان در سایه‌ی استقرار توحید، عدالت و عشق است، یادآور شد: آن جایی است که تمام انسان‌ها دل خود را مالامال از عشق به دیگران کنند و برای سعادت انسان تلاش و فداکاری کنند.

رئیس جمهور ادامه داد: بهار انسان زمانی است که در آن خبری از غم، غصه، تبعیض و ظلم به انسان‌ها نباشد و انسان درجایگاه حقیقی خود قرار بگیرد؛ چراکه انسان بالاترین جلوه‌ی خداوند است.

احمدی‌نژاد گفت: همه‌ی پیامبران الهی آمدند که بهار انسانیت را به انسان‌ها یادآوری کنند و حقیقت خود انسان‌ها را به خود انسان یاد آور شوند و او را تا رسیدن به بهار یاری کند.

وی با تاکید بر این‌که ماموریت انسان حرکت از زمستان و رسیدن به بهار است،‌ افزود: ملت ایران در طول تاریخ به دنبال بهار بوده است و در واقع اولین ملتی است که حقیقت بهار را شناخت و برای رسیدن به او حرکت کرد.

رئیس جمهور افزود:‌در ابتدای هر بهار نوروز قرار دارد و نوروز در واقع تجدید میثاق ملت ایران با بهار است و نشانه‌ی ارادت ملت ایران و عمق خواست ملت ایران برای رسیدن به بهار حقیقی است و در واقع هر سال این میثاق برای رسیدن به بهار حقیقی تجدید می‌شود.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که چند هزار سال است که ملت ایران در آرزوی بهار است و هر سال در یک افق بالاتر با بهار و بهاریان تجدید میثاق می‌کند، افزود: نوروز جشن انسان است و در واقع یاد آور بهار و تلاش برای رسیدن به بهار است.

وی تصریح کرد: نوروز جشن همدلی و بازگشت به حقیقت انسان است و اگر ملت ایران پیام زرتشت را گرفت و پای آن جان فشانی کرد به خاطر میل شدید ملت ایران برای رسیدن به بهار بود.

احمدی‌نژاد ادامه داد: وقتی ملت ایران به عنوان ملتی متمدن و با فرهنگ که خالق تمدن‌های اصلی بشر بود با آغوش باز، اسلام و پیام پیامبر (ص) را انتخاب کرد، به خاطر عشق او به بهار بود و در واقع حقیقت بهار را در پیام پیامبر (ص) دید و آن را انتخاب کرد.

احمدی‌نژاد گفت: امروز هم ملت ایران به دنبال بهار است، حوادث می‌آیند و می‌گذرند، فراز و نشیب‌ها می‌آیند و می‌گذرند و آنچه که می‌ماند، جوهره و حقیقت یک ملت است و خداوند را سپاسگزاریم که ملت ایران از ابتدای تاریخ، ملتی پاک و مومن و عاشق عدالت و مهربان و عاشق انسانیت و بهار بوده است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تشکر از تمام هنرمندانی که در این جلسه حضور داشتند، گفت: نزدیک به 4 ساعت شاهد هنرنمایی هنرمندان کشورمان بودیم و در این 4 ساعت فقط گوشه‌ای از هنر این سرزمین به نمایش گذاشته شد، گوشه‌ای از عشق بی‌پایان مردم این سرزمین به بهار و آینده پرافتخار بشریت به نمایش گذاشته شد.

رئیس جمهور گفت: ملت ایران ملتی است که چند هزار سال به عشق بهار زیسته‌ است، ملتی هنرمند است و در واقع باید گفت که هنر در ذات ملت ایران است .

وی در ادامه با اشاره به اعطای نشان درجه یک فرهنگ و هنر به اسفندیار رحیم مشایی در این مراسم گفت: در این مراسم شاهد تجلیل از یک فرزند برومند و عزیز ملت ایران بودیم.برای من سخن گفتن از جناب آقای مهندس مشایی سخت است، اما باید شهادت دهم که این مرد دلی دارد همچون آیینه پاک و زلال، قلبی دارد مهربان که عاشق تمام انسان‌هاست و ایمانی دارد به استواری دماوند، الوند، دنا و سبلان.

احمدی‌نژاد ادامه داد: من افتخار آ‌شنایی با ایشان را از 27-28 سال قبل دارم و این آ‌شنایی را جزء عنایات اصلی خداوند متعال به این بنده کوچک می‌دانم. ایشان مدیری است با تدبیر و مسلط. مرد اخلاق ، هنر و عشق.

وی گفت: در ثبت جهانی نوروز خیلی‌ها کمک کردند، ولی تلاش ایشان در این زمینه استثنایی بود. نقش ایشان در این زمینه منحصر به فرد بود. در یک دوران کوتاه چندین برابر تاریخ ثبت جهانی آثار ما شاهد ثبت جهانی و ملی میراث ملی و آثار ملی کشورمان بودیم و این آثار به جامعه‌ی جهانی معرفی شد.

احمدی‌نژاد ادامه داد: ایشان برای همه مانند برادری دلسوز و امین دلسوزی می‌کنند، من ندیدم کسی با ایشان بدون اراده خاص و قبلی ملاقات کند و شیفته اخلاق، منش و بزرگی ایشان نشود. ایشان صاحب اندیشه است. صاحب نظریه است. در زمینه‌های گوناگون بخصوص در مسایل بنیادین و اساسی جهان و انسان و رابطه انسان با خدا و همچنین مدیریت جهانی.

رئیس جمهور گفت: من بر خود وظیفه دیدم که به نمایندگی از ملت ایران از ایشان به نمایندگی از فرزندان شایسته این ملت تقدیر کنم، البته برای نصب مدال از ایشان اجازه گرفتم.

وی با بیان این‌که تقدیر از مشایی را جزء افتخارات زندگی خود می‌دانم، اظهارداشت: علی‌رغم تمام هیاهوهای بی بنیان، خداوند متعال این توفیق را داد که بنده به نمایندگی از ملت از یک فرزند برومند ملت تقدیر کنم.

رئیس جمهور در پایان با بیان ‌این‌که ملت ایران قدر فرزندان خود را می‌داند و می‌شناسد، گفت: اگر بخواهیم آقای مشایی را در یک کلمه معرفی کنیم باید بگوییم مهندس مشایی مردیست بهاری، بهاری، بهاری.