من هم مثل مردم از رادیو و تلویزیون از این تصمیم مطلع شدم اما در آن زمان شرایط به گونه‌ای بود که اجازه نمی‌داد تا این تصمیم اشتباه را اصلاح کنیم، چرا که مصالح بالاتری وجود داشت.

رییس جمهور با اظهار امیدواری از اینکه در عرصه بهداشت و درمان به جایگاهی برسیم که هر کس در این سرزمین نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی داشت، بدون هیچ دغدغه‌ای به بیمارستان‌ها مراجعه و کلیه خدمات را با کیفیت مناسب دریافت کند، گفت: لازمه این موضوع واگذاری کارهای موجود در این بخش به مردم است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر محمود احمدی‌نژاد صبح یکشنبه در مراسم افتتاح فاز اول بیمارستان محب کوثر تهران در جمع مدیران، مسئولین و روسای دانشگاههای علوم پزشکی با تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) با تاکید بر اینکه سرجمع هزینه بهداشت و درمان ایران نسبت به سایر کشورها بالاست، گفت: آنچه که مردم به عنوان هزینه پرداخت می کنند و همچنین آنچه که دولت به عنوان پشتیبانی در این عرصه هزینه می کند، نسبت به سایر کشورها کم نیست و باید کاری انجام شود تا سهم مردم در پرداخت هزینه ها کاهش یافته و ضمن افزایش کیفیت، خادمان عرصه بهداشت و درمان نیز دریافتی بالایی داشته باشند.

رییس جمهور کاهش اتلاف منابع در عرصه بهداشت و درمان را یک امر ضروری دانست و تصریح کرد: با تغییر ساختار، امکان عملیاتی شدن این کار وجود دارد که در این زمینه باید تکلیف بیمه ، وزارت بهداشت و درمان، مردم و خادمان حوزه بهداشت و درمان روشن شود و باید کار را از دولت و نهادهای شبه دولتی به مردم واگذار کنیم.

دکتر احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه باید به مردم اعتماد کرد و پشتیبانی لازم را انجام داد تا کارها جلو رود، اضافه کرد: ساخت بیمارستان محب کوثر نمونه خوبی هم از لحاظ اعتماد به مردم و هم به لحاظ کاهش اتلاف منابع است. بنابراین باید در عرصه اتلاف و کاهش منابع، کیفیت و رضایت‌مندی مردم تلاش کرد.

رییس جمهور اظهار امیدواری کرد تا در عرصه بهداشت و درمان به جایی برسیم که هر کس در این سرزمین نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی داشت بدون هیچ دغدغه‌ای به بیمارستان‌ها مراجعه کند و کلیه خدمات را با کیفیت مناسب دریافت کند و این کار شدنی است چرا که ظرفیت‌ها در کشور موجود است.

دکتر احمدی‌نژاد افزود: هم منابع مالی خوب و هم نیروی انسانی ماهر در کشور وجود دارد و چیزی کم نداریم البته این بدان معنا نیست که نیاز به اصلاح نداشته باشیم بلکه در عین اصلاح ساختارها، باید کیفیت‌ها را بالا برد و هزینه‌ها را کاهش داد.

رییس جمهور از آمادگی دولت برای دادن تسهیلات ارزان قیمت به مردم برای ساخت بیمارستان‌ها و پروژه‌های بهداشتی و درمانی خبر داد و گفت: باید این تصور غلط که از گذشته بر ملت تحمیل شده که دولت و مردم دو بخش جدا از هم هستند را بیش از پیش از بین برد؛ چرا که نظام اسلامی جز با مردم نیست و فقط با اراده و عمل مردم شکل می گیرد. حق جز با اراده مردم حاکم نمی‌شود و خداوند پیامبران را برای قیام و برپایی عدالت فرستاد.

دکتر احمدی‌نژاد تاکید کرد: عدالت و پیشرفت جز با حضور مردم امکان پذیر نیست و دولت و سیستم حکومتی در خدمت مردم، از دل مردم و برای مردم است.

رییس جمهور با اشاره به واگذاری‌ها به بخش خصوصی در دولت نهم و دهم و با تاکید بر اینکه همه واگذاری‌ها در این دولت انجام شده، افزود: دولت آمادگی دارد تا با تهیه آیین‌نامه‌هایی بودجه بهداشت و درمان را به خودِ مردم واگذار کند تا مردم با استفاده از آن کیفیت خدمات را افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهند.

در تصمیم ادغام دانشگاه علوم پزشکی ایران دخالتی نداشتم

دکتر احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود به ادغام دانشگاه علوم پزشکی ایران با علوم پزشکی تهران در 2 سال پیش اشاره کرد و گفت: البته در این تصمیم هیچ دخالت و اطلاعی نداشتم و در این خصوص نه موافقت اینجانب اخذ گردید و نه مشورتی با من انجام شد. من هم مثل مردم از رادیو و تلویزیون از این تصمیم مطلع شدم اما در آن زمان شرایط به گونه‌ای بود که اجازه نمی‌داد تا این تصمیم اشتباه را اصلاح کنیم، چرا که مصالح بالاتری وجود داشت.

رییس جمهور با اظهار خرسندی از اصلاح این تصمیم اشتباه و جدایی مجدد این 2 دانشگاه افزود: اولین نامه‌ای که از طرف دوستان در خصوص این 2 دانشگاه به اینجانب رسید آنرا به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارجاع دادم و ایشان هم تصمیم اشتباه گذشته را اصلاح کردند.

برای خلق حماسه سیاسی باید به مردم اعتماد و کارها را به آنها واگذار کرد

دکتر احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی گفت: حماسه به معنای اقداماتی است که شرایط محیطی را به طور اساسی متحول می کند. وقتی مشکل یا موانع پیدا می شود و بدخواهان و شیاطین وارد عرصه می‌شوند در چنین صورتی ما نیازمند یک کار ویژه و فوق‌العاده هستیم تا محیط را تغییر دهیم.

رییس جمهور با بیان اینکه حماسه در سطح ملی یعنی حضور قاطع مردم در همه عرصه‌ها، افزود: هیچ قدرتی با انرژی و توان مردم قابل برابری و مقایسه نیست. توان یک ملت تجلی قدرت خدا و اسباب جاری شدن اراده الهی در جامعه بشری است به ویژه ملت ایران که یک ملت پویا، بانشاط، نوآور، فرهنگ ساز، تمدن ساز و مبتکر است که در طول تاریخ نیز اینگونه بوده است.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به ماموریت ملت ایران از سوی خداوند، این ماموریت را بسیار سنگین دانست و تصریح کرد: ما زمانی در کشور شاهد حماسه خواهیم بود که در درجه اول به مردم اعتماد کنیم و فرصت‌ها را به مردم بدهیم و در درجه دوم موانع جلوی پیشرفت مردم را برداریم چرا که هر جا فرصت به مردم داده شد آنجا پیروزی حاصل گردید.

رییس جمهور پیروزی ملت ایران در هشت سال دفاع مقدس را یک نمونه بسیار خوب در عرصه اعتماد به مردم دانست و گفت: همه قدرت‌های شرق و غرب در آن زمان علیه ملت ایران بسیج شدند، اما امام راحل بزرگترین تصمیم سرنوشت ساز خود را گرفت و به مردم اعتماد کرد و همگان دیدند که نتیجه جنگ چه شد.

دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه یک شهید هم در جنگ قابل جبران نیست، خاطرنشان کرد: اما در مقایسه با هجمه عظیمی که دشمنان علیه مردم ایران طراحی کرده بودند، پیروزی خوبی بدست آمد و هزینه در مقابل این پیروزی عظیم خیلی کم بود. علت آن این بود که امام راحل به مردم اعتماد کرد و ما دیدیم که در آن دوران جوان 23 ساله فرمانده لشکر و طراح عملیات نظامی در مقابل شرق و غرب بود.

رییس جمهور تاکید کرد: امروز هم باید به مردم اعتماد کرد و برای ایجاد حماسه نیازمند این کار هستیم. نباید برخی مدعیان و گروه‌ها و دستجات سیاسی خیال کنند که بهتر از 70 میلیون نفر می فهمند. توده‌های مردم وقتی به صحنه آمده و به یک تصمیم واحد برسند، معلوم است که آن تصمیم برآمده از فطرت الهی انسانهاست.

دکتر احمدی‌نژاد اضافه کرد: فصل مشترک یک ملت فطرت الهی است در اداره کشور و اقتصاد هم همینطور است باید کارها را به مردم سپرد تا شاهد موفقیت باشیم.

پیش از سخنان رییس جمهور به مناسبت شهادت حضرت زهرا(س) یکی از مداحان اهل بیت(ع) به مداحی پرداخت.

رییس جمهور پس از افتتاح فاز اول بیمارستان محب کوثر تهران از بخش‌های مختلف این بیمارستان بازدید کرد.