رییس جمهوری با بیان این که هوگو چاوز رییس فقید جمهوری ونزوئلا عاشق ایران بود، گفت: وظیفه داشتم به عنوان همدردی و ابلاغ پیام ملت ایران در مراسم تشییع جنازه چاوز حضور پیدا کنم.

ˈمحمود احمدی نژادˈ روز شنبه پس از شرکت در مراسم تشییع هوگو چاوز، در بازگشت از ونزوئلا در جمع خبرنگاران در فرودگاه مهرآباد، افزود: هوگو چاوز در دیدارهایی که با ما داشت، همواره بر عشق به ایران تاکید می کرد و این مساله را اطرافیان بخصوص مادر ایشان نیز در این مراسم به من گفت.

وی با بیان این که مراسم با شکوهی برای تشییع چاوز برگزار شد، ادامه داد: چاوز در تاریخ ماندگار شد.

رییس قوه مجریه با تشریح خصوصیات چاوز خاطر نشان کرد : ایستادگی ،شجاعت ، عاشق مردم بودن ، پاک بودن ، موحد و مومن بودن و به هیچ انگاشتن قدرت های استکباری سبب شده بود تا چاوز ستون محکم و پشتیبان حرکت های انقلابی باشد .

احمدی نژاد افزود: روابط میان ایران و ونزوئلا ریشه در تاریخ دارد و وظیفه داشتم با حضور خود پیام همبستگی ملت ایران را با ملت ونزوئلا اعلام کنم .

وی با تاکید بر اینکه چاوز همواره زنده و با مردم است ،ادامه داد : همه کسانی که با ما ملاقات داشتند و در جلسه بودند حتی کشیشی که پیام اسقف اعظم را خواند می گفت که شهادت می دهیم که چاوز مومن ،موحد و پاک بود .

رییس جمهور ادامه داد: برخی ها به خصوص دشمنان احساس می کردند که ممکن است با مرگ چاوز خلایی در ادامه حرکت های انقلابی پدید آید اما این مراسم نشان داد که حرکت های انقلابی با اتحاد و همبستگی و ابعاد بیشتری ادامه خواهد داشت .

احمدی نژاد با تشریح سلطه استکبار در حوزه آمریکای لاتین خاطر نشان کرد : حتی رسانه ها ظرفیت ها و استعدادهای طبیعی و انسانی کم نظیر این حوزه را به واسطه سلطه استعمارگران معرفی نکردند.

رییس دولت دهم با بیان اینکه هرگاه ملت های آمریکای لاتین برای کسب استقلال با استعمار گران مبارزه می کردند، سرکوب می شدند، افزود : با پیروزی انقلاب اسلامی موج امیدی در حرکت های انقلابی آمریکای لاتین آغاز شد که رهبری این موج جدید بر عهده مرحوم چاوز بود و او حقیقتا یک مرد انقلابی بود .

احمدی نژاد با بیان اینکه نگاه چاوز جهانی بود، گفت : او به دنبال تحقق توحید، عدالت، دوستی، برادری و کرامت انسانی که همان اهداف انقلاب اسلامی ما است، بود .

وی با تاکید بر اینکه چاوز فردی موحد و مومن بود، خاطر نشان کرد: او در پیش برد حرکت انقلابی خود موفق بود و هر کجا انتخابات نسبتا آزادی برگزار می شد یاران چاوز و نیروهای انقلابی رای بالایی می آوردند و روز به روز بر کشورهای انقلابی آمریکای لاتین افزوده می شد.

احمدی نژاد با بیان اینکه چاوز، انقلاب اسلامی ایران را مطالعه کرده بود ، گفت : او حضرت امام و انقلاب را می شناخت و تقریبا در تمام سخنرانی های او نام امام و انقلاب دیده می شد .

رییس قوه مجریه با بیان اینکه چاوز مطلقا وابستگی نداشت ، تصریح کرد: او روح بسیار لطیفی داشت و تاریخ شناس بود و اکنون حرکت های انقلابی او در امریکا نهادینه شده است .

احمدی نژاد با تاکید بر اینکه چاوز از دل مردم و عاشق مردم بود و رفتار او هم ظاهری نبود، افزود : وقتی که او به علت بیماری مشکوکی از دنیا رفت برخی ها فکر می کردند که می توانند به حرکت های انقلابی ضربه ای وارد کنند به همین دلیل برگزاری مراسم ایشان و حضور در آن بسیار مهم بود.

رییس دولت دهم با اشاره به حضور 54 هیات از کشورهای مختلف دنیا در مراسم تشییع چاوز گفت : در این مراسم 33 رییس جمهور و رییس دولت از سراسر دنیا داوطلبانه شرکت کردند که این نشان می دهد شخصیت چاوز بین المللی است و او توانسته تا چه حد ونزوئلا را بالا ببرد .

احمدی نژاد خاطر نشان کرد : جمعیت میلیونی که برای وداع با رهبرشان آمده بودند و همه گروههای اجتماعی و مسوولان کشور ونزوئلا هم قسم شدند تا راه چاوز را ادامه دهند تا دشمن تصور نکند با مرگ چاوز اندیشه های الهی و انقلابی او خاموش می شود بلکه مرگ چاوز ابعاد انقلاب را در آمریکای لاتین چند برابر خواهد کرد و ما این را به عینه دیدیم .

وی گفت : چاوز منتظر مسیح (ع) و امام موعود بود و بارها این موضوع را به ما گفته بود که امیدوارم خداوند روح او را مورد آمرزش قرار داده و با اولیاء الهی محشور نماید.