امام خامنه ای: مديريت تهران در مجموع مديريت خوبی است و كارهای برجسته ای در سالهای اخير انجام شده/رمز موفقيت مديريت جهادی است و مديريت جهادی يعنی كار،تلاش،محاسبه با خدا و تكيه به علم،درايت وتدبير/كشور با كار جهادی قابل اداره شدن است/اهميت تهران فراتر از يك كلانشهر است/ساير شهرهای كشور به تهران بعنوان الگو نگاه ميكنند/شورای شهر وشهرداری تهران در واقع شهرداری كشور و خطدهنده كل كشورند.

به گزارش پایگاه پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما و به نقل از سایت اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از ظهر دوشنبه در دیدار رئیس و اعضای شورای اسلامی، شهردار، معاونین و شهرداران مناطق مختلف تهران، با اشاره به لزوم اهتمام ویژه به معماری ساخت و سازها در تهران به منظور ایجاد فضای سبك زندگی اسلامی، تأكید كردند: در اداره كلان شهر تهران و همچنین در اداره كشور باید روحیه خدمت به مردم با نیت خدایی و با تكیه بر علم و درایت یا همان روحیه مدیریت جهادی حاكم باشد تا بتوان از مشكلات عبور كرد و به پیش رفت.
ایشان ضمن تبریك به اعضای دوره جدید شورای اسلامی شهر و همچنین شهردار تهران به دلیل به دست آوردن فرصت خدمت به مردم، اهمیت تهران را فراتر از یك كلان شهر دانستند و گفتند: تهران، از یك طرف نماد آبادانی، صلاح، سعادت و سبك زندگی در كشور است و از طرف دیگر به عنوان الگو و خط دهنده برای شهرهای سراسر كشور، مطرح است.
رهبر انقلاب اسلامی با قدردانی از خدمات شهرداری تهران در سالهای اخیر افزودند: با وجود برخی مشكلات همچون آلودگی هوا و حمل و نقل و تراكم جمعیت در تهران، اما اقدامات شهرداری در بخشهای مختلف همچون تمیزی شهر، فضای سبز و بوستانها، ساخت بزرگراهها و پل ها، گسترش مترو، و ایجاد فضاهای ورزشی، كاملاً برجسته و خوب بوده است.
حضرت آیت الله خامنه ای، رمز این موفقیت ها را مدیریت جهادی دانستند و تأكید كردند: اگر مدیریت جهادی یا همان كار و تلاش با نیت الهی و مبتنی بر علم و درایت حاكم باشد، مشكلات كشور، در شرایط كنونیِ فشارهای خباثت آمیزِ قدرتهای جهانی و در شرایط دیگر، قابل حل است و كشور حركت رو به جلو را ادامه خواهد داد.
ایشان با اشاره به حضور سلایق و دیدگاههای سیاسی مختلف در شورای اسلامی شهر تهران، خاطرنشان كردند: تا هنگامی كه نیت همه اعضای شورا، خدمت به مردم و كار برای آنها باشد، این دیدگاههای مختلف، در مسیر این هدف والا، تفاوتی نخواهند داشت.
حضرت آیت الله خامنه ای خطاب به اعضای شورای چهارم شهر تهران تأكید كردند: شما تلاش كنید با همت بر كار و خدمت، تجربه خوبی به یادگار بگذارید.
ایشان در ادامه چند نكته را نیز درخصوص شهرداری تهران بیان كردند.
تعامل دو سویه شهرداری تهران و دولت، نخستین موضوعی بود كه رهبر انقلاب اسلامی بر آن تأكید كردند.
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: این موضوع، توصیه همیشگی من بوده است كه متأسفانه در برخی برهه ها، به آن عمل نشد و مشكلاتی بوجود آمد اما باید شهرداری تهران تمام تلاش خود را برای تعامل با دولت انجام دهد و البته به دولت نیز برای همكاری با شهرداری و شورای شهر توصیه شده است.
ایشان با اشاره به سخنان رئیس شورای شهر تهران مبنی بر حضور وزرا در جلسات شورا خاطرنشان كردند: این روند تعامل و همكاری باید ادامه یابد.
رهبر انقلاب اسلامی به موضوع معماری ساخت و سازها در تهران نیز اشاره كردند و گفتند: حقیقتاً معماری و نمای تهران، نمای یك شهر اسلامی نیست و شهرداری و شورای شهر باید این موضوع را جزو جدی ترین مسائل خود بدانند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تأثیرگذاری معماری و نمای ساخت و سازها بر فضای سبك زندگی افزودند: باید هرچه ممكن است محیط زندگی شهر، بگونه ای طراحی و ساخته شود كه تحقق سبك زندگی اسلامی راحت تر، امكان پذیر باشد.
مراكز فرهنگی شهرداری و لزوم توجه بسیار جدی به محتوای این مراكز فرهنگی، موضوع دیگری بود كه رهبر انقلاب اسلامی، آن را بیان كردند.
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: كارها و اقدامات فرهنگی همچون شمشیر دو دَم است، اگر همراه با محتوای خوب باشد، بستر اصلاح جامعه خواهد بود اما اگر با محتوای نامناسب باشد، بستر گسترش نابسامانی و كژی خواهد شد.
ایشان با تأكید بر لزوم استفاده از محتوای قوی و صحیح فرهنگی، خاطرنشان كردند: در مراكز فرهنگی همچنین باید از افراد اهل فرهنگی استفاده كرد كه واقعاً متدین و انقلابی و معتقد به اسلام سیاسی و مردم سالاری دینی باشند.
رهبر انقلاب اسلامی، مراقبت از ریخت و پاش ها در شهرداری و تقویت روحیه درست كاری و امانتداری را مورد تأكید قرار دادند و درخصوص روابط شورای شهر و شهرداری افزودند: شورای اسلامی شهر باید، علاوه بر نظارت بر شهرداری و هدایت آن، حمایت هم بكند و كارها براساس تفاهم، برادری و داشتن وظیفه مشترك به پیش رود.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأكید بر قدر دانستن باغات و درخت های تهران و حفظ این ثروتهای ملی، به موضوع ساخت و سازها در ارتفاعات تهران و لزوم جلوگیری از تبدیل منابع طبیعی به ساختمان نیز اشاره كردند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین از زحمات و خدمات اعضای شورای شهر سوم و مهندس مهدی چمران رئیس این شورا، تشكر و قدردانی كردند.
در این دیدار آقای قالیباف شهردار تهران در گزارشی از عملكرد شهرداری تهران، عدالت محوری، كاهش فاصله طبقاتی در شهر، گسترش روحیه جهادی و فرهنگ كار و تلاش، تأكید بر كارهای علمی و مطالعاتی و خرد جمعی، مشاركت مردم و نخبگان در اداره شهر، مبارزه جدی با فساد اداری و مالی، توجه به مساجد و حسینیه ها و حوزه های علمیه، شفافیت و قانونمداری و هماهنگی و همدلی با اعضای شورای شهر را از رویكردها و جهت گیری های شهرداری تهران عنوان كرد.
وی همچنین گزارشی از اقدامات شهرداری در ۸ سال گذشته از جمله ساخت ۲۳۵ كیلومتر بزرگراه، ۳۳۰ پل، افزایش خطوط مترو به ۱۶۲ كیلومتر، ساخت ۱۰ هزار صندلی سینما و ساخت باغ موزه دفاع مقدس و باغ كتاب و سراهای محله ارائه كرد.
همچنین آقای مسجد جامعی رییس شورای اسلامی شهر تهران ضمن ارائه گزارشی از عملكرد شورا از تشكیل سه كمیسیون ویژه نظارت، سلامت، و معماری و شهرسازی در شورا به منظور بررسی و حل مشكلات خبر داد.
وی با اشاره به تجربیات، تخصص و سابقه ایثارگری اعضای شورای شهر از همكاری خوب و نزدیك شورا با دولت و مجلس خبر داد و گفت: همراهی و همدلی اعضای شورای شهر ارزشمند است و می تواند در حل مشكلات مؤثر باشد.