به مناسبت یکصدمین سفر استانی رئیس جمهور ؛ اهم بیانات ارزشمند مقام معظم رهبری را در این زمینه مرور می کنیم
ـ سرکشی دولت ، رئیس جمهور و وزراء محترم به مناطق مختلف کشور ، آن آرزوی دیرینه ما را به نحو احسن برآورده کرده است . (17/8/85)

ـ مبادا این کار مهم ( سفرهای استانی ( را خراب کنید . آنچه انجام گرفت ، شروع یک حرکت مبارک بود؛ اما باید این حرکت تا نهایت خط برود ، تا آن برکات به طور کامل حاصل بشود . از اینجا به بعد دست مسوولان اجرایی است . اولاً مصوبات این سفرها مو به مو اجرا بشود ؛ هیچ کوتاهی نشود ؛ اما اگر در جایی قابل اجرا نیست ... استاندارها ، فرماندارها ، مدیران بخشهای گوناگون ، مدیران کل و مسوولان ادارات یکایک کارها را دنبال کنید . البته من اطلاع پیدا کرده ام که ایشان شروع کرده اند در یک فرصت زمانی اینها را تعقیب کردن ؛ خیلی خب ، بسیار کار خوبی است و باید این کار انجام بگیرد . البته این سفرها ، برکات جنبی فراوان دیگری هم داشته است . ( دیدار با رئیس جمهور و مسوولان نظام 9/4/1386)
ـ رفتن به شهرها خیلی تأثیر دارد . بعضی می گویند : آقا ما گزارشها را که می خوانیم ؛ نه ، گزارش خواندن فرق می کند با رفتن . شاید بیش از اغلب مدیرها ، برای من گزارش می آید . وقتی انسان می رود به یک شهری ، می رود به یک استانی ، می نشیند با یک مردمی ، می نشیند با یک مجموعه جوانی ، می بیند گزارشها با آنچه که واقعیت است ، تفاوتهایی دارد . انسان آنچه که می بیند و می شنود ، از گزارش خیلی با ارزش تر است.( دیدار با دانشجویان دانشگاه های استان یزد 13/10/1386)
ـ سفرهای استانی آقای رئیس جمهور و هیأت دولت ، جزء کارهای خیلی خوب است . رفتن در میان مردم و حرف ها را بی واسطه از زبان آنها شنیدن ، خیلی در شکل بخشیدن به انگیزه های آن کسی که کار متوجه به اوست ، تأثیر دارد . البته در کنار این کار ، دو چیز را حتماً رعایت کنید ، یکی اینکه یک گفته ناسنجیده ، توقعی را که قابل برآورده شدن نیست یا بزودی قابل برآورده شدن نیست ، در مردم زنده نکنید ، تا تلاقی بین قول و عمل از نظر مردم ناممکن جلوه نکند . دوم اینکه این خدمت رسانی ها ( که کارهای نقد و نزدیک و شبیه مسکّن است ( نباید موجب شود که شما را از کارهای زیر بنایی و اساسی باز بدارد ؛ ما به هر دو کار احتیاج داریم ؛ نباید فقط چسبید به کارهای زیر بنایی و از نیازهای روزمره مردم غافل شد ( که این بسیار چیز خطرناکی است ( و نه عکسش درست است که ما سرگرم شویم به کارهای امداد و فوری و اضطراری ، و از آن چیزهایی که نگاه بلند مدت ما را اقتضا می کند ، غافل شویم . به این دو نکته حتماً توجه شود .(دیدار با استانداران سراسر کشور 8/12/1384)
ـ به اعتقاد من این مسئله ی سفرهای استانی خیلی مهم است . این کاری که آقایان بر دوش گرفتید و راه افتادید و رفتید همه جای کشور را زیر پا گذاشتید و با مردم تماس گرفتید و از نزدیک درد دل های مردم را – که از زبان مسئولین شان ، ائمه ی جمعه شان و افراد شاخص شان گفته می شود – شنیدید ، خیلی به نظر من خوب است ... رفتن به سفر و مواجه شدن با واقعیت های زندگی مردم ، خیلی چیز مهمی است . چطور ممکن است کسی این را انکار کند یا درباره اش تردید کند یا در فائده و سود او تشکیک کند ؟ این خیلی کار مهمی است . این کار را شماها دارید انجام می دهید . البته زحمت هم دارد ؛ زحمتش را هم قبول می کنید ... ( دیدار رئیس جمهور و اعضای هیئت به مناسبت هفته دولت 14/6/1386)
ـ این حرکت دولت – سفر به استان ها – بسیار حرکت خوب و مبارکی است . بنده قدردانی می کنم از این حرکت مجموعه ی دولت که به شهرها می روند ، مشی مردمی اتخاذ می کنند ؛ اینها با ارزش است . با همه شهرها از دور و نزدیک ملاقات می کنند . بعضی از شهرها هستند که مردم آنها یک مدیر کل را هم هرگز نمی توانسته اند ببینند ، حالا رئیس جمهور را ، وزیر را ، نزدیک خودشان می بینند ، با آنها حرف می زنند ؛ اینها با ارزش است . ما باید قدردان این چیزها باشیم . مصوباتی هم که در استان ها تصویب می شود ، اگر فرض کنیم بعضی از این مصوبات هم اجرا نشود ، آنچه که اجرا می شود ، برای استان ها مغتنم است و با ارزش است . باید تلاش کنند . ( در اجتماع بزرگ مردم یزد 12/10/86)
ـ هرچه انسان گزارش های مسوولان استان و مسوولان بخشی را قبل از سفر مطالعه می کند ، تکیه روی پیشرفت هاست – چه در زمینه کشاورزی ، چه در زمینه ی صنعت ، چه در زمینه معدن و غیر اینها – و درست هم است ؛ این پیشرفت ها اتفاق افتاده است ... ( اجتماع پرشور مردم کرمان 11/2/1384)
ـ مردم به این وعده ها و به این سفرهای استانی پر برکت ، حقیقتاً امید بسته اند ؛ کوشش کنید این امیدها برآورده شود ... الان خوشبختانه مردم امیدوارند ؛ این را ما از طریق مختلف و با نشانه های گوناگون به دست آورده ایم . فقط به این جمعیت نگاه نمی کنم ، ما در این سالها تجربه مان در این مسایل کم نیست ؛ نه ، از راه های مختلفی به دست آورده ایم که مردم خوشبختانه امیدوارند . این امید خیلی سرمایه ی بزرگی است ، آن را نباید از دست داد .( دیدار با رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت 6/6/1385)
ـ آرزوی هدف دیگر هم از این سفرها این بوده است که توجه مسوولان کشور به مناطق گوناگون کشور جلب بشود . خدا را شاکریم که این هدف امروز با دولتی که سر کار است ، به خودی خود برآمده است . خوشبختانه سرکشی دولت و رئیس جمهور و وزرای محترم به مناطق مختلف کشور ، آن آرزوی دیرینه ی ما را به نحو احسن برآورده کرده است . من همین سفر را هم که به استان سمنان آمدم ، به آقای رئیس جمهور گفتم : این سفر من به استان سمنان ، باید مانع سفر شما به استان سمنان نشود و بروید ...( در دیدار مردم استان سمنان 17/8/1385)
ـ از همه ی دولت های بر سرکار و منتخب مردم حمایت کردم . از این دولت هم به طور خاص حمایت می کنم . این حمایت ، بی دلیل و بی حساب و کتاب نیست ... این جهت گیری های دینی و این ارزش گرایی انقلابی و اسلامی خیلی ارزش دارد . سخت کوشی ، تلاش فراوان ، ارتباط با مردم ، سفرهای استانی ، جهت گیری عدالت ورزی مردمی ، اینها خیلی قیمت دارد و من قدر این کارها را می دانم . من به خاطر این چیزها از دولت حمایت می کنم ... (اجتماع زائران حرم مطهر رضوی 1/1/1386)
ـ این را هم من به شما عرض بکنم که در هیچ نقطه ی دنیا ، در هیچ کشوری از کشورهای دنیا منظره ای را که شما امروز ملاحظه می کنید ، نمی توانید ببینید . اینکه مسوولان کشور با دانشجو ها صمیمانه ، روبه رو ، ساعت ها بنشینند ؛ یا رئیس جمهور کشور به تمام شهرهای دور و نزدیک کشور برود و در همه جا با استقبال و مواجهه ی مردم رو به رو شود ، با مردم رو به رو حرف بزند .... ( بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد 25/2/1386)
ـ یک مسئله ی دیگری که به نظر من در خور توجه است و خوب است و قضاوت من در این مورد در معرض نظر دوستان قرار بگیرد ، این مسئله سفرهای استانی است . سفرهای استانی بسیار کار خوب و برجسته و لازمی بود و من واقعاً تعجب می کنم که بعضی ها چطور کاری را که این جور واضح است که خوب است ، انکار می کنند و زیر سئوال می برند . این برای وزراء ، برای رئیس جمهور ، برای عوامل اجرائی و دولت خیلی زحمت دارد و کار بسیار طاقت فرسائی است . لکن آنچه که محصول این کار می شود عبارت است از روشن شدن فاصله ی بین نگاه از دور به حقایق یک کشور و نگاه از نزدیک . این خیلی فرق می کند . بنده سالها کار اجرایی کرده ام و آشنا هستم دو جور انسان قضایا را می بیند : گزارش های خوبی که برای انسان می آید ؛ گزارش های کامل به حسب ظاهر که هیچ ایرادی هم ندارد و درست هم هست – گزارش ها را انسان می خواند و مباحثه هم می کند – لکن آنچه که محصول این گزارش هاست ؛ با آنچه که محصول نگاه از نزدیک است فاصله ی بسیار زیادی دارد . دیدن واقعیت ، رفتن به مناطقی که امید این را نداشتند که مسؤولان بلند پایه حتی به یاد آنها بیفتند ، کار خیلی بزرگی است و این کار خیلی کار با ارزشی است . بعضی از شهرهایی که مسئولان کشور – رئیس جمهور و وزرا – به آنجا رفتند ؛ هرگز در طول این مدت ها شاید یک مدیر کل را هم ندیده بودند که برود و از آنها احوالی بپرسد ؛ سوالی بکند ؛ اما ناگهان می بینند رئیس جمهور جلوی آنها ست ! این ، خیلی کار مهمی است . مبادا این کار مهم را خراب کنید . آنچه انجام گرفت شروع یک حرکت مبارک بود ؛ اما باید این حرکت تا نهایت خط برود، بعد دست مسؤولان اجرائی است . اولاً مصوبات این سفرها مو به مو اجرا بشود ... البته این سفرها ، برکات جنبی فراوان دیگری هم داشته است . نکته ی دیگر این است که خود مسؤولان بخشها و استانها هم از این کارها بکنند ؛ آنها هم بروند . استاندارها با شهرستان ها و با مسئولان بخش های مختلف و با مردم ارتباط و تماسشان را حفظ کنند و ادامه بدهند .(دیدار با رئیس جمهور ، مسوولان و کارگزاران نظام 9/4/1386)
ـ حالا بحمد الله سفرهای استانی مسؤولین دولت هم هست ؛ سفر می کنند ، نیازها را می سنجند .... آنچه مهم است ، این است که برای آبادی استان ، برای پیشرفت استان ، هم دولت به همه ی دستگاه هایش ، هم مجموعه های غیر دولتی ، آحاد مردم ، موسسات غیر دولتی ، موسسات اقتصادی و فرهنگی و غیره باید همکاری کنند .( اجتماع بزرگ مردم یزد 12/10/1386)
ـ شکی نیست که برخی از کوتاهی ها در گذشته انجام گرفته است که امروز باید بوسیله ی دولت خدمتگزار و پر کار ، ان شاءالله جبران بشود . آن چیزی که بنده را در این مورد خرسند می کند ، همین سفرهای استانی دولت است . رفتن به استان های مختلف و سرکشی مسؤولان درجه یک کشور به شهرستان های گوناگون و تماس با مردم و دیدن واقعیت ها با چشم ، نه در گزارش ، یکی از هدف های من در سفرهائی که سالهای گذشته به استان های مختلف کشور می کردم و در سفرها هم گفتم ، همین بود که دولت مردان را به توجه هرچه بیشتر به نقاط آسیب دیده و آسیب پذیر و محروم در کشور متوجه کنم . امروز خوشبختانه این مقصود حاصل شده است ؛ یعنی یکی از برنامه های دولت خدمتگزار همین است که همه ی استان ها و همه شهرها و شهرستان ها را ، به طور مستقیم زیر دید قرار می دهد .( دیدار مردم و عشایر شهرستان نورآباد ممسنی 15/2/1387)
ـ توزیع مناسب امکانات زندگی و فرصت ها در سراسر کشور ، سفرهای استانی مسؤولان ، سهام عدالت ، مسکن روستایی و هدفمند کردن یارانه ها از نمونه های مختلف تلاش نظام برای استقرار عدالت اجتماعی می باشد ......( در نمازجمعه تهران15/11/1389)