بر اساس گفتار و رفتار امام خمینی آنجا که «آینده‌ی انقلاب» و «سرنوشت ملت» در میان است نمی‌توان به صرفِ «اتکاء به سوابق» و... اجازه‌ی حضور به افرادِ فاقد صلاحیت داد. «ماندگاری انقلاب» و «حفظ نظام» به عنوان اوجب واجبات در گرو حفظ و صیانت از اصول و سیره‌ی‌ رهبر کبیر و بنیانگذار این نظام است که به روشنی در بیانات و وصیت نامه سیاسی – الهی امام خمینی ثبت شده است. حقیقت این است که امروز نیز با حاکمیت معیارها و ارزش‌های مدنظر امام بر کشور «ورود نااهلان و نامحرمانِ نفوذی به قدرت ممنوع بوده» و اینگونه حیات معنوی امام خمینی (رحمة‌الله‌علیه) با تثبیت و فراگیری خط و مکتب سیاسی‌‌اش ادامه می‌یابد.

 به نفوذی‌ها مهلت ندهید
شاید خیلی‌ها خیال کنند موضوع «نفوذ» و هشدار نسبت به آن، مسأله‌ای است که در دوران کنونی شکل گرفته، اما حضرت امام خمینی رحمة‌الله‌علیه در متن وصیت‌نامه‌‌‌ی خود نیز همگان را به مراقبت در برابر «نفوذی‌ها» فراخوانده‌اند: «هرکس به مقدار توانش و حیطه‌ نفوذش لازم است درخدمت اسلام و میهن باشد؛ و با جدیت از نفوذ وابستگان به دو قطب استعمارگر و غرب یا شرق‌زدگان و منحرفان از مکتب بزرگ اسلام جلوگیری نمایند، و بدانند که مخالفین اسلام و کشورهای اسلامی که همان ابرقدرتان چپاولگر بین‌المللی هستند، با تدریج و ظرافت درکشور ما و کشورهای اسلامی دیگر رخنه، و با دست افراد خودِ ملت‌ها، کشورها را به دام استثمار می‌کشانند. باید با هوشیاری مراقب باشید و با احساس اولین قدمِ نفوذی به مقابله برخیزید و به آنان مهلت ندهید.» وصیت‌نامه امام خمینی رحمة‌الله‌علیه

 خوشبختی ملت‌ها
وابسته به صلاحیت حاکمان است
توجه به «صلاحیت حاکمان» همواره یکی از نکات مورد توجه امام  بوده است تا آنجا که حتی در روزهای قبل از پیروزی انقلاب نیز بر آن تأکید کرده‌اند: «بدبختی و خوشبختی ملتها بسته به اموری است که یکی از مهمات آن صلاحیت داشتن هیأت حاکمه است. اگر چنانچه هیأت حاکمه، کسانی که مقدرات یک کشور در دست آنهاست، اینها فاسد باشند، مملکت را به فساد می‌کشند.»(۱۳۵۷/۱۰/۱۰) این تأکید بر انتخاب افراد «معتقد و متعهد» پس از پیروزی انقلاب نیز مورد توجه قرار گرفت: «اشخاصی اسلامی، متعهد، غیر منحرف از صراط مستقیم الهی را در نظر بگیرید و سرنوشت اسلام و کشور خود را به دست کسانی دهید که به اسلام و جمهوری اسلامی و قانون اساسی معتقد و نسبت به احکام نورانی الهی متعهد باشند.»(۱۳۵۸/۱۱/۲۳) و در طول دوران رهبری امام  ادامه یافت: «مردم شجاع ایران با دقت تمام به نمایندگانى رأى دهند که متعبد به اسلام و وفادار به مردم باشند... و افرادى را که طرفدار... اسلام امریکایى هستند طرد نموده و به مردم معرفى نمایند.»(۱۳۶۷/۰۱/۱۱) نکته‌ی مهم این است که حضرت امام ورود نفوذی‌ها را «توطئه‌»ی قدرتها  می‌دانند: «[قدرتمندان شرق و غرب  خصوصاً امریکا] چه بسا، با نفوذ عُمال سرسپرده‌ی داخلی  در ارگانهای دولتی و مقامات مؤثر، بتدریج قدم به قدم کار خود را انجام دهند... غفلت از این امر، فاجعه‌انگیز است.»(۱۳۶۴/۰۶/۱۳)

 نکند مشروطه تکرار شود
برای جلوگیری از وقوع امر «فاجعه‌بارِ» ورود نفوذی‌ها به قدرت است که امام خمینی رحمة‌الله‌علیه با یادآوری تجربه‌ی مشروطه بر جایگاه رفیع شورای نگهبان تأکید کرده و نسبت به «انحراف تدریجی» هشدار می‌دهند: «نکند مثل مشروطه شود... من قبلاً در مورد انتخابات گفتم که همه چیز ما باید روی موازین اسلامی باشد. افرادی که تعیین می‌شوند باید کسانی باشند که به درد اسلام و جمهوری اسلامی بخورند، و عقیده‌شان هم این باشد که اسلام خوب است.»(۱۳۶۲/۰۹/۲۰) «من به این آقایان هشدار می‌دهم که تضعیف و توهین به فقهای شورای نگهبان امری خطرناک برای کشور و اسلام است. همیشه انحرافات به تدریج در یک رژیم وارد می‌شود و در آخر، رژیمی را ساقط می‌نماید.»(۱۳۶۳/۰۲/۲۵)

 نمی‌گذارم حکومت  دست لیبرال‌ها بیفتد
با دقت در «سیره و رفتار عملی» حضرت امام نیز می‌توان به موارد مهمی دست یافت که حاکی از حساسیتِ جدی نسبت به ورود و حضور عناصر غیر معتقد و منحرف در ارکانِ قدرت است. برخورد قاطع با «نهضت آزادی» یکی از این موارد است. ایشان طرفداری از فکرِ «وابستگی به آمریکا» و تلاش‌ در این جهت را به عنوان نقطه‌ی سیاه این جریان معرفی‌ می‌کنند: «نهضت به اصطلاح آزادی طرفدار جدی وابستگی کشور ایران به امریکا است، و در این‌باره از هیچ کوششی فروگذار نکرده است... نهضت به اصطلاح آزادی صلاحیت برای هیچ امری از امور دولتی یا قانونگذاری یا قضایی را ندارند.»(۱۳۶۶/۱۱/۳۰) حضرت امام رحمة‌الله‌علیه در حالی صلاحیت نهضت آزادی را برای امور گوناگون رد می‌کنند که «مهدی بازرگان» به‌عنوان یکی از بنیان‌گذاران این جریان با حکم حضرت امام اولین دولتِ انقلاب را تشکیل داده بود. این موضع و برخورد قاطعانه تا به آخر در گفتار و رفتار امام خمینی رحمة‌الله‌علیه  وجود داشت: «تا من هستم نخواهم گذاشت حکومت به دست لیبرال‌ها بیفتد... تا من هستم دست ایادی آمریکا و شوروی را در تمام زمینه‌ها کوتاه می‌کنم.»(۱۳۶۷/۰۳/۱۲)

 ماندگاری  انقلاب با حفظ  اصول امام
بر اساس گفتار و رفتار حضرت امام آنجا که «آینده‌ی انقلاب» و «سرنوشت ملت» در میان است نمی‌توان به صرفِ «اتکاء به سوابق» و... اجازه‌ی حضور به افرادِ فاقد صلاحیت داد. «ماندگاری انقلاب» و «حفظ نظام» به عنوان اوجب واجبات در گرو حفظ و صیانت از اصول و سیره‌ی‌ رهبر کبیر و بنیانگذار این نظام است که به روشنی در بیانات و وصیت‌نامه‌ی امام راحل رحمة‌الله‌علیه ثبت شده است. حقیقت این است که امروز نیز با حاکمیت معیارها و ارزش‌های مدنظر امام بر کشور «ورود نااهلان و نامحرمانِ نفوذی به قدرت ممنوع بوده» و اینگونه حیات معنوی امام خمینی (رحمة‌الله‌علیه) با تثبیت و فراگیری خط و مکتب سیاسی‌‌اش ادامه می‌یابد، همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند: «تفکر خاتمه یافتن دوران امام خمینی رحمة‌الله‌علیه که دشمن با صد زبان سعی در القای آن دارد، نیرنگی استکباری بیش نیست و علیرغم امریکا و همکارانش، امام خمینی رحمة‌الله‌علیه در میان ملت خود و جامعه‌ی خود حاضر است و دوران امام خمینی رحمة‌الله‌علیه ادامه دارد و خواهد داشت. راه او راه ما، هدف او هدف ما، و رهنمود او مشعل فروزنده‌ی ماست.»(۱۳۶۹/۰۳/۱۰)(+)

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/uvYKm