در حالی که پیش از این صالحی اعلام کرده بود فکت شیت ایرانی نوشته شده و نزد ظریف است و وزیر امور خارجه هم معتقد بود نیازی به انتشار فکت شیت ایرانی نیست، رئیس جمهور در اظهار نظری عجیب گفت فکت شیت ایرانی قبلاً منتشر شده است. حتی پیش از نسخه آمریکایی آن!

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ روزنامه کیهان در واکنش به اظهارات چند روز گذشته رئیس جمهور مبنی بر انتشار فکت شیت ایرانی نوشت:

پس از تفاهم لوزان مسئله سبقت گرفتن طرف آمریکایی برای ارائه فکت شیت که در واقع روایت آمریکایی از این تفاهم بود، انتظارات پیرامون انتشار فکت شیت ایرانی تبدیل به یک مطالبه و نیاز ملی شد، نیازی که طی چند هفته اخیر نه تنها پاسخ مشخصی دریافت نکرد بلکه با سخنان متناقضی از سوی اعضاء تیم مذاکره کننده مواجه شد.
روایت سوم!
در آخرین اظهار نظر پیرامون " فکت شیت ایرانی” رئیس جمهور پنج شنبه هفته گذشته در نشست خبری پایان سفر به استان فارس، در پاسخ به سؤالی پیرامون انتشار «فکت‌شیت ایرانی» گفت: فکت‌شیت ایرانی قبل از آمریکا منتشر شد. شبی که تفاهم بین ایران و ۱+۵ انجام شد و بیانیه‌ای که در لوزان اعلام شد، یک ساعت قبل آن خبرگزاری‌ها فکت‌شیت ایرانی را منتشر کردند؛ همه خبرگزاری‌های ما یک فکت‌شیت را اعلام کردند و همان را هم رسانه‌های خارجی اعلام کردند.
وی تأکید کرد: نمی‌دانم برخی حافظه‌شان ضعیف شده است چرا که قبل از آمریکایی‌ها ما فکت‌شیت خود را اعلام کردیم. بنابراین ما اعلام کردیم و روشن است، منتها برخی شبهه‌‌ای ایجاد و مسائلی را مطرح کردند، ضمن اینکه ما نظرات خود را به ‌صراحت گفتیم. وزیر امور خارجه ما و رئیس سازمان انرژی اتمی به‌تفصیل نظرات ایران را اعلام کردند، حال اگر می‌خواهید مصاحبه‌های آنان را دوباره منتشر کنید تا فکت‌شیت دوم منتشر شود.
ظریف: کدام فکت شیت؟!
روحانی در حالی این سخنان را بیان کرده که وزیر امور خارجه در اظهاراتی که در برنامه نگاه یک و سه روز پس از توافق لوزان ارائه کرد به صراحت بیان داشت که هیچ فکت شیت ایرانی وجود ندارد و ادامه داد: چند نفر از دوستان ما یک رشته دستاوردها از مذاکرات را نوشتند. متن من و خانم موگرینی دو ساعت قبل از مصاحبه مطبوعاتی به انگلیسی آماده شد و متن مذاکره شده بود و این متن حقوقی نیست، یک بیانیه مطبوعاتی است. ما گفتیم فقط یک توافق داریم که حداکثر در تیر ماه صورت گیرد.
ظریف همچنین در 25 فروردین در مصاحبه با مهر تصریح کرده بود: رهبری گفتند همانطور که آمریکایی‌ها فکت شیت منتشر کردند، شما هم دیدگاه‌هایتان را بگویید(!)، ما در گفتگوهایی این موارد را مطرح کردیم و تدوین مکتوب خلاصه‌ای از آن را هم در دستور کار قرار دادیم!
علاوه بر این وی در مصاحبه‌ای اعلام می‌کند که «توافقی نشده که فکت شیت آن را منتشر کنیم».
خبر صالحی از 10 فکت‌شیت!
اظهارات ظریف در حالی است که علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در نشست غیرعلنی 18 فروردین ماه در مجلس شورای اسلامی در بیانی متناقض گفت: « آقای ظریف در حال تهیه فکت شیت هستند که در این فکت‌‌شیت خیلی از حقایق روشن می‌شود».
ولی صالحی با ایراد صحبت‌های متناقض در برنامه نگاه یک که 5 اردیبهشت از سیما پخش شد با تائید صحبت‌های ظریف اعلام کرد که «ما درباره بخش فنی فکت شیت را آماده و به آقای ظریف ارائه کردیم و در وزارت خارجه نیز مباحث سیاسی را به آن اضافه کردند. آقای ظریف تمام جزییات را گفتند و خودش معادل ۱۰ فکت شیت است و چیزی نبود که مطرح نشده باشد. حتما دلیل موجهی داشته که مسئولان کشور فکر کردند انتشار فکت شیت ایرانی ضرورتی ندارد. ما در شرایط حساسی هستیم و هر کس می‌تواند سوء استفاده کند. رژیم صهیونیستی و دیگرانی هستند که می‌خواهند به روند مذاکرات خدشه‌ای وارد کنند. الان مذاکرات شروع شده و وارد جزییات شده ایم و ضرورتی به انتشار فکت‌شیت نیست».
همچنین بهروز کمالوندی معاون بین‌الملل و سخنگوی سازمان انرژی اتمی که در نشستی خبری در باشگاه خبرنگاران -31 فروردین- حضور داشت در پاسخ به سوالی در رابطه با انتشار فکت شیت، گفت: قرار نیست ما وارد جنگ فکت‌ شیت شویم. زیرا آمریکایی‌ها بر مبنای نیاز خود فکت شیت ارائه کرده‌اند ولی باید بگویم در برخی از حوزه‌ها مذاکره تمام نشده و آنها تنها ایده‌آل خود را بیان کرده‌اند.
در همین حال حمید بعیدی نژاد عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در 24 فروردین سال جاری در جمع خبرنگاران در بیانی متناقض با اظهارات ظریف و صالحی با بیان اینکه فکت شیت آمریکایی مورد تأیید ما نیست، گفت: فکت شیت ایرانی آماده است و هرگاه مسئولان صلاح بدانند منتشر می‌شود.
سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و عضو ارشد مذاکره‌کننده تیم هسته‌ای کشورمان نیز در گفت‌وگویی که با شبکه خبر سیمای جمهوری اسلامی ایران در 20 فروردین داشت، افزود: آمریکایی‌ها این کار را به‌صورت مکتوب کردند و از قبل هم مقداری از آن را آماده کرده بودند. روایت ما که یک روایت واقعی است در صحبت‌های مفصل دکتر ظریف بیان شد. من نیز بیان کردم. ما فعلاً بنای ارائه مکتوب آن را نداریم، ولی اگر لازم باشد چنین خواهیم کرد.
جلوه جدید همدلی با مردم!
این اظهارات متناقض در کنار صحبت‌های رئیس جمهور تبدیل به ملغمه‌ای هضم ناپذیر می‌شود و نشان از این امر دارد که دولت به دلایل مختلفی در حال اتلاف وقت و عدم پاسخگویی در ماجرای فکت شیت ایرانی است. این اتلاف وقت در حالی است که مطالبه انتشار فکت شیت، حتی به تشکیل کمپین نیز انجامیده و عملاً وارد هفته چهارم خود شده است. متهم کردن جامعه به کم حافظه بودن و ادعای انتشار فکت شیت را چیزی جز توهین به شعور مردم نمی‌توان تفسیر کرد.
اظهارات متناقض و عجیب و غریب در حالی است که مقام معظم رهبری بیستم فروردین ماه در جمع مداحان فرمودند؛ « من به خود مسئولین هم این را گفته‌ام همین چند روز؛ مسئولین باید بیایند مردم را و بخصوص نخبگان را از جزئیّات و واقعیّات مطّلع کنند؛ ما چیز محرمانه نداریم، چیز مخفی نداریم. این مصداق همدلی با مردم است...بعد از آنکه که مذاکره‌کنندگان ما مذاکره‌شان تمام شد، بعد از چند ساعت بیانیّه‌ کاخ سفید منتشر شد در تبیین مذاکرات. این بیانیّه‌ای که آنها منتشر کردند ــ که اسمش را می‌گذارند «فکت‌شیت» ــ در اغلب موارد خلاف واقع است؛ یعنی روایتی که اینها دارند از مذاکرات و از تفاهمهایی که انجام گرفته است می‌کنند، یک روایت مخدوش و غلط و خلاف واقع است. این بیانیّه را آوردند من دیدم؛ چهار پنج صفحه است؛ این چهار پنج صفحه در ظرف این دو سه ساعت که تهیّه نشده؛ در همان حالی که اینها داشتند مذاکره می‌کردند، این بیانیّه را هم نشستند تأمین کردند. ببینید، طرف این‌جوری است؛ دارد با شما حرف می‌زند، بر سر یک موضوعاتی تفاهم به‌وجود می‌آید، در همان حالی که دارد با شما حرف میزند، دارد یک اعلامیّه‌ای تهیّه می‌کند که برخلاف آن چیزی است که بین شما و او دارد می‌گذرد و تا مذاکره‌تان تمام شد، آن اعلامیّه را منتشر می‌کند! طرف این‌جوری است؛ طرف، طرف بدعهدی است، طرف متقلّبی است.»(+)

"Our President, analytical news site"