به‌طور کلي هرگاه در سي سال قبل از دولت روحانی، هاشمی رفسنجاني در انتخابات شکست خورده‌، با ايجاد شائبه انتخابات را زير سوال برده‌ است. این قاعده نفی نمی شود جز در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری که رئیس جمهور یازدهم با اختلاف کمتر از 250000 رأی ریاست قوه مجریه را بر عهده گرفت و اختلافش آراء مکسوبه اعلامی برای وی، کمتر از یک درصد بیشتر از نصف آراء مأخوذه بود!!!

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ "انتخابات نهمين دوره رياست جمهوري" سال 1384 در حالي توسط دولت "سید محمد خاتمي" برگزار شد که چهره‌هايي نظير هاشمی رفسنجانی،"محمد باقر قاليباف"، "علي لاريجاني" و "محمود احمدي‌نژاد" در آن شرکت کرده بودند.
با تجمیع آرای داخل وخارج کشور، نتایج انتخابات دور اول ریاست جمهوری دوره نهم نشان داد رفسنجانی با 6.16 میلیون نفر (21 درصد آرا) ،احمدی نژادبا 5.17 میلیون نفر (19.5 درصد) نفر،"کروبی" با 5.07 میلیون نفر (17.3 درصد)،"معین" با 4.08 میلیون نفر (13.9 درصد)، "قالیباف" با 4.07 میلیون نفر (13.8 درصد)، "علي لاریجانی" با 1.74 میلیون نفر (5.9 درصد) و "محسن مهرعلیزاده" با 1.29 میلیون نفر (4.4 درصد) دور اول انتخابات را به پايان رساندند.
بر اساس نتایج مرحله اول، هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی‌نژاد به مرحله دوم انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری راه یافتند.
اما در دور دوم انتخابات رياست جمهوري سال 84، محمود احمدي نژاد با 17.284.782 رای و 61.69 درصد با اکثريت آرا آيت‌الله رفسنجاني(۱۰٬۰۴۶٬۷۰۱ رای و ۳۵٫۹۳ درصد آرای کل) را پشت سر گذاشت و به عنوان نهمين رييس‌جمهور ايران انتخاب شد.
با وجود اينکه انتخابات 84 توسط "دولت اصلاحات" برگزار شده بود، آيت‌الله رفسنجاني مسئولين اجرايي انتخابات را متهم به دستکاري در آرا کرد.
هاشمي رفسنجاني پس از پيروزي احمدي نژاد در تيرماه 1384 طي مصاحبه‌اي با القاي ترديد درباره نتيجه انتخابات و دستکاري آراي مردم به ايجاد تشکيک در جامعه دامن زد و با صدور بيانيه‌اي تفرقه‌انگيز، انتخاباتي که همفکران وي برگزار کرده بودند را زير سوال برد.
البته تجربه ثابت کرده است که چنين اقداماتي از سوي آيت‌الله رفسنجاني بعيد نبوده و امري طبيعي است. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ششمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي که باز هم دولت اصلاحات آن را برگزار کرده بود، ادعاهاي خود مبني بر تقلب در انتخابات را مطرح کرد که در نهايت منجر به اسعتفاي وي و حوادث ناگور و فتنه‌انگيز آن دوره از مجلس شد.
در ششمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي که آن هم توسط دولت اصلاحات انجام شد، هاشمی رفسنجاني با رغبت پايين تهراني‌ها با 749884 رأي و کسب 58/25 درصد آراي شرکت‌ کنندگان شهر تهران، نفر سي‌ام و آخر منتخبين تهران شد.
اگر تقلب کردند، مردم بريزند در خيابان‌ها
در سال 88 هم طبق روال گذشته، آيت‌الله رفسنجاني در هيچ کدام از مواضع خود نسبت به نتايج انتخابات، پيروزي احمدي‌نژاد را نپذيرفت و با حضور در نماز جمعه تيرماه سال 88، به حمايت از فتنه‌گران پرداخت.
البته شبهه افکني درباره روند انتخابات، به آيت الله رفسنجاني محدود نمي‌شود بلکه خانواده و نزديکان او نيز بارها روند انتخاباتي که خود هاشمي دو بار در آن پيروز شده را زير سوال برده‌اند.
براي مثال، عفت مرعشي، همسر آيت‌الله رفسنجاني يکي از نزديکان "رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام" است که بارها آشکارا و به‌طور مستقيم نظام جمهوري اسلامي ايران را که همسر او از مسئولان آن مي‌باشد زير سوال برده و متهم به تقلب در انتخابات کرده است.
همسر رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، درست روزي که انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري در حال برگزاري بود، انگار که از حوادث پس از انتخابات آگاهي کامل داشت، پس از انداختن راي خود در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر " توصيه وي به هواداران و نامزدها" با ايجاد شائبه تقلب قبل از شمارش آرا و تشويش اذهان عمومي خطاب به فتنه گران گفت: "‌اگر تقلب کردند، هواداران بريزند بيرون!!"
"انتخاباتي وجود ندارد، مگر براي اينها کاري دارد که راي‌ها را عوض کنند.!!"
البته حرف‌هاي جنجالي همسر آيت‌الله رفسنجاني در راستاي ايجاد شبهه در روند انتخابات به اينجا ختم نمي‌شود.
عفت مرعشي در اردیبهشت ماه سال 92 که براي شرکت در اولين جلسه دادگاه مهدي هاشمي(متهم به دخالت در جريان فتنه 88) به دادگاه آمده بود، در جمع برخي از خبرنگاران ضمن رد کانديداتوري آيت‌الله رفسنجاني در يازدهمين انتخابات رياست جمهوري، در پي سخناني نسنجيده، درباره انتخاباتي که همسرش بارها توسط آن در مناسب حکومتي قرار گرفته است گفت: انتخاباتي وجود ندارد، مگر براي اينها کاري دارد که راي‌ها را عوض کنند.
اما سوالي که مطرح مي‌شود اين است آيا خانم مرعشي هنگامي که همسر ايشان دو بار در همين انتخابات به عنوان رييس جمهور برگزيده شدند، هم اين حرف‌ها را مي‌زدند؟
ترش و شیرین انتخابات برای خاندان هاشمی!!
براساس آراي موجود در انتخابات سال 84، دوره ششم مجلس شوراي اسلامي، انتخابات رياست جمهوري سال 88 (شکست همفکران آيت‌الله) آيت‌الله رفسنجاني، هميشه راي منفي بالايي داشته و در جاهايي که بازنده بوده هيچ‌گاه از قانون تبعيت نکرده و به همراه نزديکانشان سعي در ايجاد شک و شبهه در روند انتخابات داشته است.
به‌طور کلي هرگاه در سي سال قبل از دولت روحانی، هاشمی رفسنجاني در انتخابات شکست خورده‌، با ايجاد شائبه انتخابات را زير سوال برده‌ است. این قاعده نفی نمی شود جز در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری که رئیس جمهور یازدهم با اختلاف کمتر از 250000 رأی ریاست قوه مجریه را بر عهده گرفت و اختلافش آراء مکسوبه اعلامی برای وی، کمتر از یک درصد بیشتر از نصف آراء مأخوذه بود!!!

جناب هاشمی رفسنجانی یک روز پس از انتخابات مذکور در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص انتخابات مذکور چنین فرمودند(+):

" اگر دشمنان جمهوری اسلامی ایران ذره‌ای انصاف داشته باشند، باید بپذیرند که ایران دموکرات‌ترین انتخابات دنیا را برگزار کرد و هیچ شبهه‌ای نمی‌توانند به آن وارد کنند!!"
حال باید منتظر ماند و دید نتایجی که از صندوق های آراء سه انتخابات پیش رو(دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی، پنجمین انتخابات مجلس خبرگان رهبری و دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری که قرار است در طول دوران فعالیت دولت یازدهم و به قول جناب هاشمی، دموکراتیک ترین دولت منتخب دنیا!! صورت پذیرد، به مذاق آیت الله ترش خواهد آمد یا شیرین!!!
"Our President, analytical news site"