در مورد آن‌هایی که معتقدند نباید جنس بی‌کیفیت ایرانی خرید، باید گوشزد نمود که اولاً این حرف به شرط درستی فروض آن صحیح است، اما واقعاً می‌توان گفت بسیاری از اجناس تولید داخل دارای ارزش و مرغوبیت و کیفیت خوبی هستند که شاید به جنس درجه‌ی یک خارجی آن نرسند، اما با توجه به قیمت پایین‌تری که دارند، صرفه‌ی اقتصادی برای خریدار خواهند داشت.

نحوه‌ی تعامل رهبر معظم انقلاب با مسئله‌ی تولید داخلی
به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ امام خامنه‌ای در صحبت‌های خود در جمع کارگران دغدغه‌های خود را در موارد زیر برشمردند:
1. ارزش کار و کارگر و طبقه‌ی کارگری
2. تقویت تولید داخل، ستون فقرات اقتصاد کشور و اقتصاد مقاومتی
3. پیشرفت در تولید در شرایط تحریمی هم امکان‌پذیر است.
4. خنثی‌سازی تحریم‌ها به‌وسیله‌ی تلاش عمومی سازمان‌یافته‌ی برنامه‌ریزی‌شده
5. وجود پیشرفت‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه (فرصت‌سازی از تهدیدها) به‌ویژه در صنایع نظامی، علوم زیستی و شرکت‌های دانش‌بنیان
6. سهل‌گرایی انسان سبب گرایش به صرف پول نفت در واردات بی‌رویه‌ی و امور مضر به تولید
7. احساس عزت، بی‌نیازی و استغنا به‌وسیله‌ی تقویت تولید ملی
8. مذاکره با آمریکا با موضع قدرت و نه ضعف و نیاز اقتصادی
9. صرف تمام همت همگان بر مسئله‌ی تولید در کشور
10. همدلی و هم‌زبانی دولت و ملت با حمایت از کالاهای تولید داخل
11. حسنه و ثواب سرمایه‌گذار در صرف سرمایه‌اش در تولید کشور و رفع نیازها
12. عبادت کارگر در اتقان و محکم‌کاری در تولیداتش و انجام کارهای سخت
13. مصلحت مصرف‌کننده و کشور به خرید کالای داخلی است
14. مصرف تولیدات داخل، مصداقی از معروف و مصلحت کشور
15. مسئولان و مردمی که برخلاف حرف و شعارشان، در عمل به سراغ اجناس خارجی می‌روند.
16. وظایف خطیر دولت به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده در کشور
17. برنامه‌ریزی مسئولان در جهت سفارش ساخت محصولات مورد نیاز خود به تولیدکنندگان داخلی
18. لزوم تصمیم قاطع دولت در تحریم کالاهای خارجی و استفاده از کالاهای ساخت داخل از سیر تا پیاز مصارف
19. لزوم پرهیز دولت از سهل‌گرایی در مورد مصارف خویش و (سوءاستفاده از رانت‌های وارداتی)
20. مبارزه با قاچاق و رصد آن از لب مرز تا داخل مغازه به‌طور جدی
21. عبادت مبارزه‌کنندگان با قاچاق
22. دستگاه‌های متولی واردات، کنترل واردات دولتی‌ها و هدایت و نظارت بر واردات بخش خصوصی
23. نقش رسانه‌ها و دستگاه‌های تبلیغی در ترویج ترجیح کالای ایرانی بر خارجی
24. ثبات قوانین در مجلس جهت برنامه‌ریزی بهتر تولیدکنندگان
25. فرهنگ‌سازی استقبال از کار سخت، پیش‌نیاز پیشرفت در عرصه‌های مختلف
26. اقدام عملی مسئولان در مبارزه با فساد بجای سخن‌پراکنی و شعار دادن
27. با حرف و شعار، فساد برچیده نمی‌شود
28. حل معضل بیکاری به‌وسیله‌ی حمایت از تولیدات داخلی
قطعاً هرکدام از این بندهای بالا با توجه به شرایط خاص کشور نیاز به‌تفصیل و توضیح دارد. اما در نوشتار ذیل به یک محور کلی و دو بند خاص با تفصیل بیشتری پرداخته می‌شود.
دو رویکرد و تعامل متفاوت مقام معظم رهبری در مواجهه با تولید ملی
آنچه با توجه به اهم مسائل مطروحه و دغدغه‌های اصلی رهبر معظم انقلاب قابل تحلیل و بررسی است، نگاه توأمان قانونی و عبادت‌محور ایشان در جای‌جای مباحثشان به تولید ملی و تقویت آن است. یعنی به نظر می‌رسد ایشان از یکسو با الزام دولت به استفاده از کالاهای تولید داخل و منع تهیه‌ی مصارف دولتی از کالاهای خارجی، و از سوی دیگر با تشویق گروه‌های مختلف مردم اعم از کارگران، سرمایه‌گذاران، مأموران و بازرسان قاچاق و مصرف‌کنندگان به اینکه تلاش آن‌ها در راستای کمک به تولید داخلی، همگی مصادیقی از ثواب و حسنه است، می‌خواهند انگیزه‌های الهی و معنوی را در ایشان زنده کنند و این‌چنین مبحث تقویت تولید داخلی را در میان ایشان اصطلاحاً جای بیندازند.
همچنین ایشان در سخنرانی اول سال خود، یکی از مهم‌ترین مصادیق معروف را رونق دادن به اقتصاد و تولید دانستند و همگان را به امر کردن به آن سفارش نمودند. یعنی در اینجا نیز خواستند تا مردم را از راه تحریک انگیزه‌های معنوی و عبادی ایشان بدین امر ترغیب نمایند. همچنین شاید بی‌ارتباط نباشد که در همان اوایل سال جاری نیز متن پرسش‌های شرعی مردم و پاسخ‌های رهبر معظم انقلاب راجع به مصرف کالاهای خارجی بر روی سایت ایشان قرار گرفت. به‌نوعی که می‌توان گفت در طول تاریخ بی‌سابقه است که یک مرجع معظم تقلید راجع به بحث تولید و مصرف کالاهای خارجی این‌چنین پاسخ‌گوی استفتاءات مردم بزرگوار و مقلدین خویش باشند.
بنابراین به نظر نویسنده موضوع آن‌قدر حائز اهمیت است که رهبری حکیم انقلاب درصدد است تا از راه شرعی و عقلی ممکن برای تقویت تولید و اقتصاد در جامعه‌ی اسلامی گام بردارد و در این راستا تبلیغ و فرهنگ‌سازی نماید.
البته در همین راستا ملت و دولت، بایست با دو نوع تعامل در این زمینه رفتارهای خود را سامان‌دهی نمایند. نحوه‌ی تعامل با دولت، باید بر اساس قانون و الزام قانونی و حقوقی بوده و تعامل با ملت از طریق انگیزه‌های معنوی و الهی و البته اطلاع دادن از منافع اقتصادی، اجتماعی و سیاسی باشد.
اقدام عملی مسئولین امر به‌جای حرف و شعار
نکته‌ی بعدی این است که بایستی حمایت از تولید ملی و تقویت آن از جنبه‌ی شعاری و نمادین خارج شود. با ابتکار عمل و نوآوری و اقدام عملی باید با این مسئله روبرو شد. کما اینکه در صحبت‌های رهبر معظم انقلاب نیز بر این امر تکیه شده است. ایشان در بیان این امر چنین فرمودند: «بعضی‌ها هستند حتّی حاضرند به نفع کارگر هم شعار بدهند، رگ گردن را هم درشت کنند و شعار بدهند، امّا در عمل به کارگر ایرانی لگد بزنند. لگد زدن به کارگر ایرانی این است که انسان جنس مصنوع این کارگر را مورد استفاده قرار ندهد و برود مشابه این را از خارج بگیرد؛ گاهی هم به قیمت‌های گران‌تر!». متأسفانه بایستی گفت مسئولین دولتی نیز مشمول این صحبت‌ها و اشارات رهبری هستند که با صرف دفاع ظاهری و پشتیبانی در مقام سخن و بیانیه، اتفاق خاصی نخواهد افتاد. آنچه اهمیت دارد این است که اقدام عملی باید صورت پذیرد.
باصرفه بودن مصرف بسیاری از کالاهای ایرانی
در مورد آن‌هایی که معتقدند نباید جنس بی‌کیفیت ایرانی خرید باید گوشزد نمود که اولاً این حرف به شرط درستی فروض آن صحیح است اما واقعاً می‌توان گفت بسیاری از اجناس تولید داخل دارای ارزش و مرغوبیت و کیفیت خوبی هستند که شاید به جنس درجه‌ی یک خارجی آن نرسد اما با توجه به قیمت پایین‌تری که دارد صرفه‌ی اقتصادی برای خریدار خواهد داشت. بنابراین همیشه این‌طور نیست که به لحاظ منافع اقتصادی، خرید و مصرف کالای ایرانی مقرون‌به‌صرفه نباشد.
وجود پیشرفت‌های قابل توجه در عرصه‌های علمی که هم‌اکنون دارد از طریق شرکت‌ها و صنایع دانش‌بنیان تجاری‌سازی شده و وارد بازار رقابتی نیز می‌شود، خود بیانگر این است که حمایت از محصول فکر، دست و بازوی یک فرد ایرانی می‌تواند به نفع همگان در کشور تمام شود.(+)
ادامه دارد...

علی‌اکبر کریمی

"Our President, analytical news site"