امام خامنه ای در دیدار اقشار مختلف مردم-مورخ ۱۳۹۴/۰۶/۱۸- با اشاره به تلاش دشمن برای لاابالی و بی‌تفاوت کردن جوانان فرمودند: آن‌ها می‌خواهند روحیه حماسی و انقلابی را در جوانان بُکُشند و در داخل نیز عده‌ای مدام جوانان حزب‌اللهی را با تعابیری نظیر افراطی می‌کوبند که این کار بسیار غلط است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ این بیانات در حقيقت بغض کهنه‌اي بود كه در چند ماه اخير گلوي بسياري را مي‌فشرد. خطاب به کینه توزانی که منتقدان را در کنار اسرائیل قرار دادند و با رمز "افراطی" دغدغه‌مندان اصیل را مورد حمله قرار داد و هشدار به رسانه ها و روزنامه‌هاي مواجب بگیر که چند ماه است به فحاشی و هتک حرمت مشغولند... .
افتخار به نسل جوان متدین و انقلابی مطالبه دوم مقام معظم رهبري بود است. عده‌اي به دنبال انزوای نسل جوان انقلابی هستند. رهبر معظم انقلاب این نسل را افتخار‌آمیز عنوان کردند چراکه در حملات عظیم و پیچیده و در میان آسیب‌هاي خطرناک ایمان خود را حفظ کرده‌اند.
ايشان فرمودند قدر این جوان‌هاي متدین و انقلابی دانسته شود. اما متاسفانه عده‌اي به دنبال انزوای جوانان حزب‌اللهی هستند.
ايشان یکی از مهم‌ترین راه‌های تقویت درونی، حفظ روحیّه‌ی انقلابیگری در مردم بخصوص در جوان‌ها دانستند و بر اين نكته تاكيد كردند كه سعی دشمنان این است که جوان ما را لاابالی بار بیاورند، نسبت به انقلاب بی‌تفاوت بار بیاورند، روحیّه‌ی حماسه و انقلابی‌گری را در او بکُشند و از بین ببرند كه جلوی این باید ایستاد.
پيشتر از اين نيز در بيانات رهبر معظم انقلاب بر اين نكته كه حفظ جوانان انقلابي و روحيه انقلابي‌گيري مهم است تاكيد شده بود.
ايشان در ۱۵ اسفند ۹۲ فرمودند: واقعا باید قدر جوانان مؤمن و انقلابی را همه بدانند، همه؛ این جوانان مؤمن و انقلابی‌اند که روز خطر سینه سپر میکنند، هشت سال جنگ تحمیلی میروند توی میدان؛ اینها هستند. افرادی که نسبت به این جوانها با چشم بدبینی نگاه میکنند یا مردم را بدبین میکنند، خدمت نمیکنند به کشور؛ به استقلال کشور، به پیشرفت کشور، به انقلاب اسلامی خدمت نمیکنند. این جوانها را باید حفظ کرد، باید از اینها قدردانی کرد، امروز هم بحمدالله کم نیستند و زیادند. [نباید] با عناوین گوناگونی بخواهیم این جوانهای مؤمن را طَرد کنیم و منزوی کنیم؛ که البته منزوی هم نمیشوند؛ آن جوانهای مؤمنِ پرانگیزه، با این حرفها منزوی نمیشوند اینها؛ لکن خب، ما باید قدر اینها را بدانیم.

جوان انقلابی كيست؟
جوانان در طول تاریخ سرنوشت‌ساز انقلاب خون‌بار ایران است كه برای به دست آوردن استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی‌جان خود را نثار كردند و رشادت‌هاي بسياري انجام دادند.
نقش جوانان در مبارزات مردم ایران و پیروزی انقلاب اسلامی ‌بر هیچ‌كس پوشیده نیست و این قشر همدوش با سایر اقشار مردم در مبارزات شركت داشتند.
جوانانی كه دیروز در صف اول مبارزه با رژیم ستم‌شاهی شركت داشتند امروز در مسئولیت‌های مختلف نظام اسلامی‌مشغول به كار هستند.
قشر فعال و پویای جوان ایرانی، پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌درهمه صحنه‌های انقلاب حضور یافت و اوج حضورآن در هشت سال دفاع‌مقدس تجلی یافت.
نگاهی به تاریخ انقلاب اسلامی ‌نشان می‌دهد، هر زمان كه به این سرمایه‌های گرانبها توجه شد، منشاء تحولات عظیم و سرنوشت‌ساز در كشور شدند.
هم اكنون، درخت تناور انقلاب اسلامی‌با خون جوانان ایران اسلامی، در مقابل انواع توطئه‌های داخلی و خارجی دشمنان بیمه شده است.
به بركت انقلاب اسلامی، زمینه حضور جوانان در همه عرصه‌های نظام اسلامی ‌فراهم شده است و مشاركت آنان در عرصه‌های مختلف دستاوردهای گرانبهایی برای جمهوری اسلامی‌در‌پی داشته است.
با گسترش امكانات آموزشی و دانشگاهی در كشور، خیل عظیمی‌از جوانان وارد مراكز علمی‌كشور شدند و زمینه تربیت مدیرانی خلاق برای آینده كشور فراهم شده است.
جوانان، حامل و مروج ارزش‌های دینی انقلاب هستند و نقش مهمی ‌درحفظ و انتقال آنها برعهده دارند. بركات و دستاوردهایی كه در نتیجه رهبری امام راحل، مقام معظم رهبری، تلاش مسئولان و مشاركت جوانان به دست آمده است، موجب شده‌است كه نظام اسلامی ‌به عنوان نظامی ‌مقتدر و الهی در جهان مطرح باشد. خود‌باوری جوانان نیز رمز پویایی، ماندگاری و اقتدار انقلاب و نظام اسلامی، طی سالیان اخیر بوده است.
امام خمینی‌(ره) با آشنا كردن جوانان با سرچشمه‌های عرفانی دینی و معنویت در عصر خود باختگی فرهنگی، پرچم استقلال روحی را در دل نسل جوان ایران برافراشتند و از همان ابتدای انقلاب، جوانان مخاطبان اصلی پیام‌های روشنگرانه امام خمینی(ره) به عنوان امید آینده انقلاب برای رهایی از چنگال رژیم ستمشاهی بودند.
مشاركت جوانان در تمامی‌صحنه‌های انقلاب همچون سازندگی، دفاع در مقابل توطئه‌های داخلی و خارجی وحضور فعال در انتخابات، مقابله با فتنه ۸۸ و آثار آن بیانگر اعتماد به‌نفس در جوانان است.
جوانان در جریان دفاع‌مقدس، در مقابل قوای مجهز دشمن كه توسط استكبار جهانی حمایت می‌شد، با سلاح ایمان، ایثار و شهادت ایستادگی كردند و امروز نیز بزرگترین و موثرترین حامیان ولایت فقیه و مقام معظم رهبری جوانان و نوجوانان انقلابي و حزب‌اللهي هستند.

منتقدين افراطي نيستند
متاسفانه امروز بعضاً‌ بسیاری از مسؤلین گذشته و همچنین منتقدین امروز را افراطی مي‌خوانند و با لحنی تند آن‌ها را مورد خطاب قرار مي‌دهند.
اما بايد ديد در جمهوری اسلامی به چه کسانی افراطی گفته می‌شود و چه کسانی معتدل هستند؟ اصلاً‌ افراطی با انقلابی بودن چه تفاوتی دارد، به چه دلیل برخی به افراطی‌گری متهم می‌شوند؟
در جامعه ما نیروهای افراطی در طیف‌هاي مختلف سیاسی حضور دارند و افراط هم از دیدگاه اسلام تخطئه شده است و هر نوع افراطی‌گری می‌تواند به جامعه لطمات زیادی بزند اما دولت‌ها نباید ملاک تشخیص این افراطی‌گری قرار بگیرند.
به نظر مي‌رسد هر جايی که مردان عافیت‌طلب و راحت‌طلب، در وسط میدان مبارزه جایی برای خود باز نمی‌کنند و خطر‌پذیری نمی‌کنند، انسان‌هاي مؤمن و مبارز را به تندی و افراطی‌گری متهم می‌کنند، اما بیانات ولی رهبر معظم انقلاب در بیست و چهارمین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره) است پاسخي به اين سوال است.
ايشان فرمودند: قرار نیست شخص و گروهی را متهم کنیم ولی دادن الفاظی به دیگران و برخی از مردم این آب و خاک امری بسیار ناپسند و بدور از منطق است.
همچنين آيت‌الله ممدوحي عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: کسانی که امروز جوانان حزب‌اللهی و انقلابی را با اسم افراطی مورد هجمه قرار می‌دهند و می‌کوبند در واقع آمریکایی‌های داخلی هستند.
به نظر مي‌رسد وجدان عمومی جامعه باید ملاک تشخیص افراطی گری و یا اعتدال قرار بگیرد، چراكه جامعه ما جامعه معتدلی است و خود می‌تواند تشخیص دهد که چه افراد و یا گروه‌های مفرط هستند و یا چه گروه‌هایی جانب اعتدال را رعایت می‌کنند.
در اين جامعه معتدل مردم گروه‌های افراطی را منزوی خواهند کرد، همانگونه كه در گذشته هم شاهد بودیم مردم از گروه‌های افراطی روی برگرداندند که نمونه بارز آن دولت اطلاحات بود. وقتی مردم دیدند افراط‌گرایان بر جریان اصلاحات حاکم شدند و درصدد ایجاد بحران‌هاي سیاسی در جامعه هستند به این جریان رای ندادند؛ در جریان اصولگرا هم همین‌گونه یود. گروه‌هایی که دائما به دنبال افزایش دفع و کاهش جذب بودند هم توسط مردم به انزوا کشیده شدند.
در نهايت حتی اگر گروه‌هایی جانب انصاف را در نقد دولت رعایت نکردند دولت نباید در‌پی ساکت کردن آنان باشد؛ بلکه باید با استدلال و منطق برخورد‌هاي جامع نسبت به منتقدین داشته باشد.(+)
"Our President, analytical news site"