آمریکا و انگلیس نه خواهان پیروزی اسرائیل و قدرتمند شدن آنان هستند و نه خواهان نابودی آن؛ بلکه خواهان به هم واداشته شدن صهیونیست‌ها و مسلمانان هستند. همان گونه که نه خواهان نابودی جریان تکفیری و داعش هستند و نه خواهان قدرتمند شدن آنان؛ بلکه خواهان فرسایش قوای این دو هستند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ اکنون دو دیدگاه درباره آمریکا و اسرائیل وجود دارد؛ برخی آمریکا را بازیچه اسرائیل و برخی اسرائیل را بازیچه آمریکا می دانند. برخی بر آنند که آمریکا ماهیتی ماسونی و کشوری صهیونیستی است. بی شک محوریت هر کدام، سبب طراحی متفاوتی در روابط خارجی اسلامی خواهد داشت و جمهوری اسلامی ایران نیز آینده نگری متفاوتی خواهد داشت.

بررسی بازیچه بودن اسرائیل برای آمریکا یا واژگونی این نسبت
دلایل کسانی که می گویند آمریکا یک کشور ماسونی و صهیونیستی است، این است که بر اساس برخی اسناد، بسیاری از رؤسای جمهور و مقامات آمریکا، عضو جریان های مخفی یا صهیونیستی بوده اند. این اسناد ممکن است ماهیتی اعلامی داشته باشد و برای جلب کمک های مالی یا دیگر مسائل باشد، ولی حتی اگر واقعاً هم آنها ماسون باشند، باز هم برای صهیونیستی بودن یک کشور، باید مؤلفه های مختلف یک کشور را ملاحظه کرد.
هر کشوری تقریباً چهار مؤلفه دارد؛ آ. دین و فرهنگ؛ ب. جمعیت؛ ج. سرزمین؛ د. حاکمیت. اگر گروه حاکم ماسون یا صهیون باشند، بخش زیادی از جهت گیری ها صهیونی خواهد بود، اما کشور، صهیونیستی نخواهد بود. زیرا عنصر دین و فرهنگ، جمعیت و سرزمین هم در تشکیل کشور نقش دارد.
بنابراین حاکمان آمریکا کمابیش صهیونی هستند، و صهیونیست ها در آمریکا نفوذ زیادی دارند، اما نمی توان گفت که کشور آمریکا، صهیونیست است.

1. سنت الهی بر ذلت یهودیان است
بنا بر وعده قرآن یهودیان در ذلت و خواری خواهند بود، مگر این که یا به خداوند ایمان بیاورند یا در امان مردم باشند و فرض سوم (سوار بودن بر مردم امان دهنده و آقایی کردن) وجود ندارد: «ضُرِبَتْ عَلَيْهِمُ الذِّلَّةُ أَيْنَ ما ثُقِفُوا إِلاَّ بِحَبْلٍ مِنَ اللَّهِ وَ حَبْلٍ مِنَ النَّاسِ وَ باؤُ بِغَضَبٍ مِنَ اللَّهِ وَ ضُرِبَتْ عَلَيْهِمُ الْمَسْكَنَةُ ذلِكَ بِأَنَّهُمْ كانُوا يَكْفُرُونَ بِآياتِ اللَّهِ وَ يَقْتُلُونَ الْأَنْبِياءَ بِغَيْرِ حَقٍّ ذلِكَ بِما عَصَوْا وَ كانُوا يَعْتَدُونَ» آل عمران، 112.

2. سرپیچی آمریکا از التماس و تهدید اسرائیل در جنگ سوریه
آمریکا در جنگ اخیر سوریه، با وجود اصرار و تهدید اسرائیل، حاضر به دنبال روی از صهیونیست‌ها نشد. این در حالی است که علاوه بر صهیونیست ها، وهابی ها هم در حد التماس و تهدید از آمریکا درخواست حمله به سوریه داشتند. علاوه بر این کشورهای ترکیه، اردن، امارات و ... پیگیر این حمله بودند. این مساله با توجه به این که اسرائیل کانون اصلی صهیونیزم است، نشان دهنده آن است که «مرجع امنیت» آمریکا، اسرائیل نیست.

3. بیان امام‌خامنه ای درنسبت سنجی میان آمریکا و اسرائیل: اسرائیل سگ نگهبان آمریکا است!
امام خامنه ای در 19 آبان 1390: «هم آمریکا بداند، هم دست‌نشاندگانش بدانند، هم سگ نگهبانش رژیم صهیونیستى در این منطقه بداند؛ پاسخ ملت ایران به هرگونه تعرضى، هرگونه تجاوزى، بلکه هر گونه تهدیدى، پاسخى خواهد بود که از درون، آنها را از هم خواهد پاشید و متلاشى خواهد کرد.»

4. مواضع اروپا در برابر اسرائیل
اکنون بسیاری از کشورهای اروپا برای رهایی از هزینه سنگین صهیونیزم، به فکر بازنگری در نوع مواضع خود با اسرائیل افتاده اند، آنها بر خلاف اسرائیل، که به شدت در پی دولت واحد نژادپرست صهیونیست در فلسطین اشغالی است، در پی تأسیس دو دولت اسرائیلی و فلسطینی هستند؛ یعنی بازیچه اسرائیل نیستند و اگر اسرائیل را کمک می کنند به دلیل آن است که اصل این مساله را به نفع خود می پندارند؛ هر چند که همانند آمریکا در کمّ و کیف حمایت دچار افراط هستند.

بزرگترین دشمن آمریکا است؛ ولی بزرگترین دشمنی از آن مشرکین و صهیونیسم
همان گونه که قرآن فرموده است، «اشدالناس عداوةً» یعنی شدید ترین مردم، از نظر دشمنی، یهود و مشرکین هستند، نه کفار و مسیحیان. اما در عین حال، بزرگترین دشمن، که لزوماً بیشترین دشمنی را ندارد، دولت کافر (سکولار) آمریکا است. مثال: «وهابی» 100% دشمن «مؤمن» است و «کافر» 80% دشمن «مؤمن» است. اما «وهابی» 7% توان ضربه زدن را دارد و کافر 90% توان ضربه زدن را دارد؛ در این حال، بزرگترین دشمن ما کافر است، ولی بزرگترین دشمنی از آنِ وهابی.
از این رو، منطقی که می گوید «هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید» و آمریکا را ام الفساد قرن معرفی می کند، با منطق قرآن که می گوید وهابیت و صهیونیزم شدید ترین افراد از نظر دشمنی با مؤمنین هستند، تنافی ندراد: «لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَداوَةً لِلَّذينَ آمَنُوا الْيَهُودَ وَ الَّذينَ أَشْرَكُوا وَ لَتَجِدَنَّ أَقْرَبَهُمْ مَوَدَّةً لِلَّذينَ آمَنُوا الَّذينَ قالُوا إِنَّا نَصارى‏ ذلِكَ بِأَنَّ مِنْهُمْ قِسِّيسينَ وَ رُهْباناً وَ أَنَّهُمْ لا يَسْتَكْبِرُونَ» مائده، 82.
مشرکین و صهیونیزمی که در مساله سوریه نیز اصرار بر حمله آمریکا داشتند، اگر قدرت داشته باشند، تک تک شیعیان و حتی اهل سنت را تکه تکه می کنند؛ همان کاری که داعش می کند.
باید بین بزرگترین دشمن و بزرگترین دشمنی تفکیک کرد و در سیاست خارجی و آینده نگری، راهبردها را بر اساس آن تنظیم کرد.

معیار روشنی برای شناخت دشمن ترین دشمنان اسلام
بر اساس آنچه قرآن می فرماید، یهود و مشرکین شدیدترین دشمنان اسلام هستند؛ اکنون سوال این است که یهود، دشمن تر است یا مشرکین؟ پیدا کردن پاسخ این سوال با نگاهی به بزرگترین ظلم تاریخ آفرینش می توان جستجو کرد.
بزرگترین ظلم در تاریخ آفرینش، ظلم در حق بزرگترین مخلوق عالم یعنی حضرت محمد و سپس امیرالمؤمنین و حضرت زهرا بوده است که کار گروه مشرکین بوده است نه تصمیم ترور حضرت مسیح و یهودی صفتی. قتل حسین بن علی بزرگترین مصیبت (اعظم رزیتها فی جمیع السماوات و الارض) بوده است. بنابراین بزرگترین دشمنان عالم، مشرکین و امویان دیروز و امروز بوده اند.
از این رو است که امام خمینی می گویند که اگر از قدس بگذریم از ابولهب ها و یزیدهای زمان یعنی وهابیت سعودی نمی گذریم.

سخنان امام خمینی(ره) درباره آل سعود
«حقا که اين وارثان ابى سفيان و ابى لهب و اين رهروان راه يزيد روى آنان و اسلاف خويش را سفيد کرده اند.» صحيفه امام، ج‏20، ص 350.
«سعوديهاى عصر حاضر، پا را فراتر از آن نگذاشته و بر مسلمانان افتخار نمى‏كنند؟ و با مجاهدان راه خدا آن نمى‏كنند كه روى امريكاى جهانخوار و ارباب خود را سفيد كرده است؟» صحيفه امام، ج‏20، ص 352.
«آيا ستمكارى بر حق و خلق و بر رسول خدا و امت بزرگوار حضرت رسول خاتم، بالاتر از آنچه آل سعود با كعبه و حرم امن الهى و با زائران مجاهد آن كه همه چيز و همه كس خود را در راه دوست و آرمان اسلام تقديم كردند، مى‏توان تصور كرد؟» صحيفه امام، ج‏20، ص 352 و 353.
«اگر ما از مسأله قدس بگذريم، اگر ما از صدام بگذريم، اگر ما از همه کسانى که به ما بدى کردند بگذريم، نمى توانيم از مسئله حجاز بگذريم. مسئله حجاز يک باب ديگرى است، غير مسائل ديگر. و لازم است زنده نگه داشتن اين روز، روزى که اين خيانت شد به اسلام.» اول شهریور 1366.
«اگر ما از مسئله قدس بگذريم، اگر ما از صدام بگذريم، اگر ما از همه كسانى كه به ما بدى كردند بگذريم، نمى‏توانيم [از] مسئله حجاز بگذريم.» صحيفه امام، ج‏20، ص 369.

بررسی اخبار آخر الزمان درباره وضعیت آخر الزمان بزرگترین دشمن فعلی
نگارنده هنوز به طور کامل روایات مربوط به آخر الزمان را بررسی نکرده، اما در بررسی های انجام شده، به روایات یا آیاتی برنخورده ایم که به نحوی نشان دهد که بزرگترین دشمن امام زمان در هنگام ظهور، کشور آمریکا باشد و طبیعتاً هم باید بزرگترین دشمن ما کسی باشد که بیشترین دشمنی را با اسلام و امام زمان دارد؛ یعنی وهابیت و صهیونیزم.
گفتیم که یکی از مؤلفه های هر واحد سیاسی مستقل، دین یا فرهنگ حاکم است. از آنجا که فرهنگ حاکم بر آمریکا، پراگماتیزم و عملگرایی است، نه تدین به اصول اعتقادی خاصی، منطقاً اگر متوجه شود که منافعش در خطر است، مطابق اصول پراگماتیزم، مسیری را بر می گزیند که منافعش را تأمین کند؛ مانند آنچه از چرچیل نقل می شود که ما دوست و یا دشمن همیشگی نداریم، ما منافع همیشگی داریم که برای بدست آوردن آن تلاش می کنیم.

منطق حمایت آمریکا و غرب از اسرائیل و داعش یکی است
بسیاری از یهودیان دچار بیماری استکبار بوده اند و در طول حیات خود، موجب آزار و اذیت بسیاری از جمله مسیحیان شده اند. خود حضرت مسیح نیز در پی قصد یهوددیان برای اعدام وی، به لطف الهی به آسمان بالا رفت. پس از آن نیز همواره خطر ستم و استکبار یهودیان، جوامع مسیحی را تهدید می کرد تا این که استراتژیست های اروپایی مکر بزرگی به کار بردند.
آنها دو دشمن برای خود تصور می کردند؛ یکی یهودیان و دیگری مسلمانان. از این رو رژیم جعلی اسراییل را تأسیس کردند تا هم عموم یهودیان دنیا به ویژه یهودیان اروپا که تهدیدی برای مسیحیان بودند، به فلسطین اشغالی بروند و تهدیدها بر چیده شود و هم مسلمانان درگیر این غده سرطانی شوند و نگرانی اروپاییان از این جهت نیز برطرف شود. این مساله اکنون حدود 70 سال است که دو نگرانی اروپا؛ یعنی مسلمانان و یهودیان را به هم واداشته است.
اکنون که به دلیل قدرت گرفتن اسلام ناب در ایران و برخی از دیگر کشورهای اسلامی، هم صهیونیزم در خطر است و هم اروپا نگران از دست دادن سلطه استکباری خود بر مردم خویش و گسترش اسلام ناب است؛ تئوری اسرائیل سازی اسلامی در جبهه مقاومت بازسازی شده است. کارکرد «تکفیریزم وهابیت و داعش» هم دقیقا مانند اسرائیل است. با تأسیس داعش، هم همه تروریستهای تکیفیری را از همه جای جهان جمع کرده اند؛ و هم این ها را به جان جریان مقاومت انداخته است. یعنی به هم واداشتن دو خطر عمده برای خودشان به جان یکدیگر و تضعیف هر دو برای انجام استراتژی مهار دو جانبه جدید.
اکنون خطر تروریزم تکفیری گری، برای غرب روشن شده است و جریان تکفیری، یک جریان تهدید کننده منافع غرب می باشد. بنابراین برای رهایی سرزمین های غربی از این خطر، لانه زنبوری به اسم داعش درست کرده اند تا هم از شر تهدید آنان در غرب رها شوند و هم اسلام ناب درگیر آن بشود.
آمریکا و انگلیس نه خواهان پیروزی اسرائیل و قدرتمند شدن آنان هستند و نه خواهان نابودی آن؛ بلکه خواهان به هم واداشته شدن صهیونیست ها و مسلمانان هستند. همان گونه که نه خواهان نابودی جریان تکفیری و داعش هستند و نه خواهان قدرتمند شدن آنان؛ بلکه خواهان فرسایش قوای این دو تضعیف هر دوی آنان تا سطحی است که امکان یک استراتژی «مهار دوگانه» دیگر برای مهار این دو جبهه ضعیف شده باشند.
پس آمریکا هم با صهیونیست ها بازی می کند، هم با فلسطینیان، هم با داعش و هم با جریان اسلام ناب محمدی؛ اما «و مکروا و مکر اللهُ و اللهُ خیر الماکرین». به خواست خدا، «مسأله فلسطین کلید رمز آلودی است که درهای فرج را خواهد گشود». و داعش نیز کلید رمز آلودی است که منطق اسلام ناب و اسلام آمریکایی عربستان را به برادران اهل سنت نشان خواهد داد.

نتیجه
این که امام خامنه ای به جوانان اروپا و آمریکایی نامه می نویسند، نشان از توجه ایشان به تغییرات قابل توجه در آینده آمریکا و اروپا است. نشان از آن است که فتح آمریکا و اروپا یا تضعیف قدرت حکومت های استکباری این دو منطقه، با قدرت نرم اسلام قابل تحقق است و لذا بیشترین تلاش ما در جنگ سخت باید متوجه حوزه هایی باشد که بیشترین دشمنی با اسلام و مؤمنین را دارند؛ یعنی صهیونیزم و مشرکین.
این تحلیل ها معیار تصمیم گیری نیست؛ بلکه معیار ما، فرمایش امام خامنه ای است و ما به هیچ وجه تکیه به دشمنی چون آمریکا و امید داشتن به وی را تدبیر نمی دانیم و معتقدیم تنها راه مواجهه با آمریکا، مقابله با وی از راه قدرتمند شدن اقتصادی، نظامی و فرهنگی است نه قدم زدن با کسانی که هنوز هم ام الفساد قرن هستند و ان شاء الله در قرن بعدی، دیگر ام الفساد نتوانند بود.(+)
* حجت الاسلام ابوالفضل امامی