ثمره هاشمی با بیان این که گاهی آنقدر تهمت ها و اهانت ها تکرار می شود که بعضی افراد باور می کنند، گفت: به عهده صاحب نظران و دلسوزان و مومنان است که به مقابله با آن برخیزند و اجازه ندهند افراد یا جریانات سالم و حقائق امور هدف قرار گیرد. اما بدتر از این وقتی است که این افراد به جای هدایتگری، خود وارد بازی شوند.

 دستیار ارشد رییس جمهوری با بیان این که دولت، منتخب ملت است و در واقع خدمات دولت به مردم خدمات مردم به مردم است، گفت:خوشبختانه حجاب های بین مردم و دولت در دوره نهم و دهم برداشته شد، دولت خود را خادم و رییس جمهوری بارها خود را نوکرمردم معرفی کرده است.

ثمره هاشمی با بیان اینکه برخی مواقع دشمن صحنه ها را تعریف می کند، گفت: باید مراقبت کنیم تا در زمین دشمن بازی نکنیم و فضایی منطقی در کشور حاکم باشد زیرا در فضای منطقی و اسلامی هر کسی می تواند راحت مطالبش را بیان کرده و سپس منصفانه و عادلانه مورد نقد قرار گیرد و دشمنی هم ایجاد نمی شود.

'سید مجتبی ثمره هاشمی' در گفت و گو با ایرنا درباره موضوعاتی از جمله ارزیابی از فضای سیاسی حاکم بر کشور و آفت های آن، رقابت داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر و روستا سخن گفت.
وی با بررسی شرایط وضعیت جمهوری اسلامی ایران پس از چند دهه گذشته اظهار داشت: برای درک بهتر شرایط امروز ایران ، باید نیم نگاهی به اطراف خودمان در شرق و غرب و حتی در کشورهای دور دست تر داشته باشیم.
وی افزود: امروز در اروپا و غرب با یکسری ناامنی ها، سرخوردگی ها و مشکلات مهمی ناشی از سیاست ها و اندیشه های نادرست مادی که از حکومت انسان های ناصالح بر مراکز اصلی دنیا نشات گرفته است، روبرو هستیم.
ثمره هاشمی افزود: جمهوری اسلامی ایران برغم حاکمیت نظام های ناعادلانه سیاسی و اقتصادی بر جهان و فشار قدرتهای زورگو و در مقایسه با سایر کشورها از وضعیت ممتازی به لحاظ یکپارچگی ملی، در پرتو آرمان های واحد، پیشرفت های چشمگیر و امیدوار کننده به خصوص در هشت سال اخیر، خود باوری که در نسل جوان کشور ما و خود اتکایی و ایمان عمیق و نصرت الهی که وجود دارد، برخوردار است.
وی با بیان این که ایران پس از انقلاب موانع عظیمی از جمله فتنه های اول انقلاب، جنگ تحمیلی و پس از آن فتنه های دیگری را پشت سر نهاده است، گفت: ثمره ی حضور رهبری مدبر، فقیه، دنیا دیده، شجاع، عالم و بصیر و ملتی با سابقه تمدنی و فرهنگی بزرگ، متعهد به اسلام، عاشق پیامبر و اهل بیت و منتظر ، همه فضایی پر از امید، نشاط و سر زندگی ملت ما است و همین عوامل موثر در شکل دهی فضای سیاسی کشور است.
ثمره هاشمی، خاطرنشان کرد: باید از این فضا به بهترین وجه در راستای نیل به اهداف عالی جمهوری اسلامی ایران استفاده شود.
وی در پاسخ به سووال خبرنگار سیاسی ایرنا مبنی بر این که ارزیابی شما از تعدد کاندیداها در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری چیست؟ اظهار داشت: براساس قانون کسانی که از شرایط لازم برخوردار هستند می توانند در این عرصه وارد شوند و در نهایت ملت هستند که تشخیص می دهند چه کسی را به عنوان متولی و مدیر دستگاه اجرایی کشور انتخاب کنند.
دستیار ارشد رییس جمهوری با بیان این که فضای سیاسی حاکم بر کشور بسیار خوب است، گفت: آفت هایی نیز وجود دارد که باید مراقبت کنیم، مهمترین آفت های سیاسی که معمولا در دوره های مختلف انتخابات خود را نشان داده، ترویج تهمت ها از ناحیه بعضی افراد، جریانات سیاسی و یا دشمنان خارجی است.
ثمره هاشمی با یادآوری اتفاقاتی که در سال 88 رخ داد، اظهار داشت: در آن سال فضای سیاسی کشور با یک تحرک و نشاط همراه بود، اما پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری به واسطه ترویج تهمت ها و دروغ ها در کشور با پشتوانه رسانه های بیگانه و بعضی عناصر ضدانقلاب و ضد مردمی اتفاقات ناگواری رخ داد و هزینه هایی بر کشور تحمیل شد.
وی افزود: ایراد تهمت و افترا به افراد کار ساده ای است که برخی ها برای رسیدن به منافع شخص خود از آن استفاده و فضا را متاثر از این شرایط می کنند، اما تبعات آن کوچک نیست.
دستیار ارشد رییس جمهوری اظهارداشت: عده ای تصور می کنند که از هر وسیله ای برای رسیدن به هدف می توان استفاده کرد درحالی که در نظام جمهوری اسلامی ایران مردم پایبند به اسلام و ارزش ها هستند ، استفاده از هر نوع وسیله برای رسیدن به هدف خلاف عقل و شرع و منطق انسانی است.
ثمره هاشمی با بیان این که گاهی آنقدر تهمت ها و اهانت ها تکرار می شود که بعضی افراد باور می کنند، گفت: به عهده صاحب نظران و دلسوزان و مومنان است که به مقابله با آن برخیزند و اجازه ندهند افراد یا جریانات سالم و حقائق امور هدف قرار گیرد. اما بدتر از این وقتی است که این افراد به جای هدایتگری، خود وارد بازی شوند.
وی با طرح این سؤال که اگر کسی مورد ایراد و تهمت واقع شد تکلیف ما چیست؟ گفت: در گام نخست اصل بر برائت است و اما اگر به هر دلیلی تردید حاصل شد، تحقیق کنیم و حداقل به افرادی که مورد اتهام قرار می گیرند، از خودشان سووال کنیم و اجازه دفاع به آنها را بدهیم.
ثمره هاشمی ادامه داد: ممکن است دادگاه صالحه ای فردی را محکوم کند، بسیار خب آن فرد محکوم است. طبق فرمایش مقام معظم رهبری حق نداریم دراین مورد به صورت علنی مطرح کنیم تا چه برسد به این که بخواهیم بدون دلیل روشن مورد اهانت و تهمت قرار دهیم.
وی افزود: چطور بعضی ها به خود جرات می دهند که بدون تحقیق، بررسی و علم از افکار و نظرات یک فرد آن را متهم و بلکه درباره وی حکم به بی دینی و به زاویه گرفتن از مسیر حق صادر کنند و آن را بی پروا در سطح جامعه اشاعه دهند ، آیا حجتی دارند؟ حجت آن ها چیست؟ این گونه رفتارها متعلق به ملت ایران نیست.
دستیار ارشد رییس جمهوری با تاکید بر این که از دشمنی که پرچم مخالفت را بلند کرده توقعی نداریم، گفت: از دشمنان اسلام که تخریب نظام را نشانه رفتند توقعی نمی توان داشت،اما از دوستان و همراهان انقلاب این توقع می رود که در دام های آنها گرفتار نشوند.
ثمره هاشمی افزود: گاهی اوقات که خلق بعضی الفاظ و ترویج آن را ریشه یابی می کنیم درمی یابیم که از جایی جعل و صادر شده است که معتبر نیست و یا منبع آن با اصل نظام مساله دار است.

*** عده ای برای اثبات خود دیگران را نفی می کنند
دستیار ارشد رییس جمهوری در ادامه با بیان این که عده ای برای اثبات خود دیگران را نفی می کنند، گفت: قاعده این است اگر کسی از خودش چیزی دارد ارایه دهد و اگر ندارد برای اثبات خود دیگران را نفی نکند که البته مردم ما بصیر هستند.
ثمره هاشمی افزود: در واقع نامزدها باید طرح ها و برنامه ی خود را ارایه دهند و آینده روشنی مبتی بر واقعیت ها ،استعدادها، و چارچوب های قانونی ترسیم نمایند.
وی اضافه کرد: مردم زهد، پاکی ،عدالت گرایی،تلاش برای پیشرفت ،شجاعت ،خدمت بی منت،حفظ کرامت و عزت و ایستادگی در مقابل ظلم، فساد را می خواهند و این رییس جمهوری آینده باید آینه تمام نمای خوبی های ملت ایران باشد.
ثمره هاشمی ادامه داد: در سال 88 یکی از ترفندهایی که دشمنان خارجی و داخلی علیه ملت بکار گرفتند، این بود که القاء کنند در دولت نهم اتفاقی نیفتاده و همه خدماتی که دولت انجام داده دروغ است.
وی اظهار داشت: اقدامات دولت را نادیده گرفتند و بعد گفتند ' دروغ است' ؛ برای چه؟ برای اثبات خود .آیا این شیوه ها درست است که ادامه یابد؟
دستیار ارشد رییس جمهوری با بیان این که دولت ،منتخب ملت است و در واقع خدمات دولت به مردم خدمات مردم به مردم است، گفت: خوشبختانه حجاب های بین مردم و دولت در دوره نهم و دهم برداشته شد ،دولت خود را خادم و رییس جمهوری بارها خود را نوکرمردم معرفی کرده است.
وی ادامه داد: نمی توان ادعا کرد که دولت نقاط ضعف نداشته است، اما باید تلاش شود نقاط قوت برجسته و تبین گردد تا دیگران هم ترغیب به ادامه راه شوند و با نقاط ضعف برخورد عقلایی و منصفانه شود.
ثمره هاشمی ادامه داد: نمی توانیم ادعا کنیم همراه ملت هستیم و ارزش های انقلابی و اسلامی را قبول و خواهان پیشرفت و تعالی هستیم،اما در عین حال دائم نقاط ضعف را مطرح یا نقاط ضعف جدیدی جعل کنیم و چشم خود را بر واقیعت ها ببندیم چنین رویکردی القا یاس و نام امیدی است که این خطای بزرگی است.

***عده ای می گویند که طرفدار ولایت فقیه هستیم اما عملکرد آنها مغایر این ادعاست
ثمره هاشمی با بیان این که درکشور میزان و معیار مشخصی داریم که اصلی ترین آن ولایت فقیه است، تصریح کرد:عده ای می گویند ما طرفدار ولایت و تابع ایشان هستیم اما اظهارات و عملکرد آنها درست در مقابل ادعای آنها است.
وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در شهریور 91 درباره اقدامات دولت، گفت: معظم له بیان کردند که ' در طول این چند سال در کشور کارهای وسیعی عمرانی به خصوص در مناطق دوردست انجام گرفته که این ها کارهای مهمی است، این یک رویکرد بسیار مهمی در حرکت دولت است ' ازاین قضیه بگیرید تا پیشرفت های چشمگیری که درمورد علم و فناوری وجود آمده این پیشرفت هایی که در این چند سال در زمینه علم و فناوری صورت گرفته خیلی قابل توجه است.
وی ادامه داد: رهبری همچنین می فرمایند ' که امروز در عرصه سیاست خارجی ثقل وزنه کشور با چند سال قبل تفاوت دارد، ما در مسایل تاثیرگذاریم ... این ها مهم است... یک بخش دیگر از این نقاط قوتی که به نظر می رسد روی آن باید تکیه کرد مساله برجسته شدن ارزش های انقلاب است در این سال هایی که دولت نهم و دهم برسر کار بوده تا امروز گفتمان انقلاب و ارزش های انقلاب و چیزهایی که امام (ره) به آن توصیه می کردند و ما آن ها را از انقلاب آموختیم، خوشبختانه کاملا برجسته شده است... مساله ساده زیستی مسوولان ،استکبار ستیزی افتخار به انقلابی گری...'
وی ادامه داد: بعضی با این که این معانی را می دانند و صاحب نام هستند و طرفدارانی هم دارند با یک الفاظی که حقیقتا تعجب آور است، دولت یا بعضی از همکاران دولت را متهم می کنند، اگر چنین انسان های خطرناکی به زعم آنان در دولت حضور دارند چطور دولت از دست آنها مصون مانده است که پس از هفت سال این طور رهبری معظم انقلاب مسیر دولت را تایید می کنند.

*** متهم کردن دولت به چه قیمتی؟
دستیار ارشد رییس جمهوری در ادامه درباره انگیزه تخریب دولت گفت: یکی از این علل، پیشرفت های کشور بوده، همانطور که رهبر معظم انقلاب بر آن صحه گذاشته و بیان کرده اند که 'ما اگر بدانیم انگیزه های دشمن از کجا ناشی می شود؟ تکلیف خود را در برنامه ریزی هایمان بهتر می فهمیم، به نظر من یکی از این علل دشمنی ها همین پیشرفت های شماست یعنی می خواهند که این پیشرفت ها کند شود، جمهوری اسلامی ایران با داعیه اسلام خواهی، مردم سالاری اسلامی، رد و نفی مستدل لیبرال دموکراسی یا تشکیلات استکباری دنیا یک خطری است که هرچه شما پیشرفت کنید این خطر برای آن ها بیشتر خواهد شد...می خواهند جلوی این را بگیرند'.
ثمره هاشمی عامل دوم دشمنی ها و انگیزه تخریب دولت را زنده شدن شعارهای انقلاب دانست و افزود: رهبر معظم انقلاب نیز در این باره مطرح کرده اند که 'وقتی شعارهای انقلاب کم رنگ شود آن ها طبعا بیشتر خوششان می آید و هرچه شما شعارهای انقلاب را پررنگ تر کنید آن ها چهره شان خصمانه تر می شود'.
وی با اشاره به این سخنان معظم له مبنی بر این که ایشان تکلیف را مشخص کردند که چرا بعضی ها اصرار دارند یک دولت مظلوم و بعضی افراد را در دولت این گونه بکوبند، با چه حجت شرعی با چه حجت عقلی؟ گفت: چرا بعضی اصرار دارند یک دولت مظلوم را بکوبند؟
ثمره هاشمی ادامه داد: البته سلائق سیاسی، اجتماعی و فرهنگی افراد مختلف است حتی اگر سلیقه یک فرد مورد پسند نباشد یا حتی اشتباهاتی داشته باشد نمی توان آن را از دین خارج دانست و او را هتک حیث آن هم از طریق رسانه ها کرد، آیا این رفتار را نسبت به خود می پسندند؟ و آیا حق داریم فرصت خدمت گزاری را از افرادی که توان سرمایه آن را دارند بگیریم؟!

*** کاندیداهای انتخابات شبیه یکدیگرند
دستیار ارشد رییس جمهوری با بیان این که بسیاری از کاندیداهای انتخابات شبیه هم هستند که طبیعتا آرای عده ای از مردم بین آنان توزیع می شود و کسی از آنان برجسته نمی گردد، گفت: ایجاد یک رقابت پرشور مستلزم حضورهمه سلایق است دراین صورت حضور حماسی مردم در پای صندوق های رای تشدید می شود.

*** بیان مورد تایید بودن یک کاندیدای خاص از سوی رهبری خلاف است
وی در پاسخ به سووال ایرنا در خصوص این که رهبری بارها تصریح کرده اند از فردی حمایت نمی کنند و تنها یک رای دارند و تا روز انتخابات کسی از آن مطلع نخواهد شد، چرا برخی به دنبال آنند که بگویند فلان کاندیدا مورد تایید رهبری است؟ گفت: وقتی ایشان با این صراحت موضوع را مطرح می کنند، بیان اظهار نظراتی مبنی بر این که فلان کاندیدا گزینه مورد تایید رهبری است ، خلاف است و این گونه اظهارات برآمده از تحلیل های شخصی و بدون مبنا است.

***برخی ها تصور می کنند دولت رکنی از نظام نیست!
مشاور ارشد رییس جمهوری با بیان این که بعضی ها تصور می کنند دولت رکنی از نظام نیست در حالی که دولت پس از مقام معظم رهبری از ارکان اصلی نظام است، گفت: بیشتر بار خدمت به مردم بر دوش دولت است.
ثمره هاشمی ادامه داد: مردم از دولت راه، آب، اقتصاد سالم، تامین معیشت، عزت ملی، سیاست خارجی عزتمندانه، بهداشت و درمان، آموزش و ... می خواهند و بااین شرایط بار اصلی پیشرفت و اقتدار کشور به دولت بازمی گردد.
وی با اشاره به این که برخی افراد به این نتیجه رسیده بودند که آنها باید سرمایه اجتماعی دولت (حمایت های مردمی) را بگیرند، گفت: در دو سه سال اخیر تلاش های زیادی برای تخریب دولت انجام دادند در حالی که نمی دانند وقتی دولت تضعیف شود چه اتفاقی می افتد.
ثمره هاشمی ابراز امیدواری کرد: با مسایلی که پیش آمده این افراد بیدار شوند و در تحلیل هایشان تجدید نظر کنند و مواظب باشند که در زمین چه کسی بازی می کنند؟
وی در پاسخ به این سووال که به رغم متهم کردن رییس جمهوری درباره قانون اساسی ، میزان پایبندی ایشان به قانون چقدر است؟، افزود: آقای رییس جمهوری می گوید؛ آیا قسم و سوگندی که من در مجلس خوردم حقیقی است یا نه؟ اگر سوگند حقیقی است، متعهد هستم که به آن پایبند باشم.
وی ادامه داد: برای پاسداری بیشتر از قانون اساسی رییس جمهوری معاونتی را هم در قوه مجریه با عنوان معاونت حقوقی درنظر گرفتند.