نماینده مردم تهران در مجلس با نقل قولی از امام(ره) در مورد ضرورت نظارت بر محتوای کتاب‌ها قبل از انتشار گفت: آقای روحانی! کشور را به کدام جهت هدایت می‌کنید؟ چرا اینگونه خلاف مصالح ملی عمل می‌کنید؟
به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌دستور خود با اشاره به اینکه بزرگترین رویداد فرهنگی کشور یعنی نمایشگاه بین‌المللی کتاب در حال برگزاری است، گفت: حوزه نشر در کشور ما از دیرباز به عنوان ستون فقرات اشاعه فکر و فرهنگ شناخته شده است پس باید با مراقبت حرکت فرهنگی کشور رشد بیشتری یابد.

وی با اشاره به آمار وزیر ارشاد مبنی بر انتشار ۶۰ هزار عنوان کتاب جدید در سال گفت: هرچند این افتخاری برای نظام است اما تا نقطه مطلوب فاصله دارد.
زاکانی سخن رئیس‌جمهور در جمع ناشران در مورد اینکه نباید ناشر نگران ممیزی قبل از چاپ باشد را یادآور شد و اظهار کرد: نظر امام راحل خلاف نظر رئیس‌جمهور است.

وی در ادامه با نقل قولی از صحیفه امام (ره) در مورد ضرورت نظارت بر محتوای کتاب‌ها قبل از انتشار گفت: آقای روحانی! کشور را به کدام جهت هدایت می‌کنید؟ ماه‌ها است از انتخابات گذشته است و شما قسم خورده‌اید پس چرا اینگونه خلاف مصالح ملی عمل می‌کنید؟

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: برخی تلاش کردند با ارائه آدرس‌های غلط موضوعات فرعی مانند ممیزی را به عنوان مسئله اصلی فرهنگ کشور اعلام کنند در حالی که نظارت بر آثار از سوی وزارت ارشاد لازم‌الاجرا است و بهتر است به جای کوبیدن بر طبل ممیزی قانون را رعایت کند.

وی با تاکید بر اینکه در همه جای دنیا ممیزی صورت می‌گیرد به ذکر دو نمونه از اعمال شدیدترین ممیزی‌ها در آمریکا و فرانسه اشاره کرد و در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به رئیس‌جمهور گفت: امروز با نام شورای عالی امنیت ملی که منصوبان شما هستند مانع آزادی بیان شده‌اند و حتی حق و حقوق نمایندگان مجلس را هم محدود می‌کنند.

وی ادامه داد: چرا نباید از فساد قراردادهای نفتی که عمدتا محصول حضور نورچشمی‌ها است سخنی گفت؟ چرا نمایندگان از اظهارنظر در مورد پرونده هسته‌ای منع می‌شوند؟ و خیانت‌های آشکار و پنهان پیگیری نمی‌شود؟ و در عوض مسئولان با قسم دروغ با مردم سخن می‌گویند.

زاکانی در پایان وعده داد: در آینده در مورد این مسائل با مردم،‌ بیشتر سخن خواهم گفت هرچند امیدوارم با اصلاح عملکرد مسئولان، دیگر نیازی به چنین سخنانی نباشد.

آقای روحانی کتمان حقیقت با راستگویی ناسازگار است

در همین حال، الیاس نادران نماینده مردم تهران ضمن گرامیداشت هفته معلم، روز کارگر و روز مبارزه با مفاسد اقتصادی اظهار داشت: نقل است قبل از انقلاب مجری در معرفی حضرت آیت‌الله دستغیب گفت «صاحب گناهان کبیره» و ایشان در ابتدای منبر متواضعانه فرمودند «البته صاحب قلب سلیم هم هستم» و امروز این حکایت ما است با دولت.

وی با اشاره به مسائل حوزه‌های اقتصادی کشور از جمله قانون هدفمندی یارانه‌ها افزود: در لایحه بودجه ۹۳ دولت الحاقیه‌ای را برای یارانه‌ها فرستاد که بر اساس آن اجازه می‌خواست تا ۵۲ هزار میلیارد تومان از محل افزایش حامل‌‌های انرژی درآمد کسب کند و این به معنای افزایش متوسط ۸۵ درصدی قیمت حامل‌های انرژی بود و مجلس به حق به دلیل مبهم بودن اقدام دولت، آن را تصویب نکرد و از دولت خواست تا خرداد ماه پیشنهاد کامل خود را بیاورد.

عضو کمیسیون بودجه مجلس خاطرنشان کرد: شورای نگهبان نیز در مورد تکلیف دولت سؤال داشت و این بار در جلسه‌ای که در دفتر جناب ابوترابی تشکیل شد، نمایندگان کمیسیون، حداکثر درآمد قابل تحقق را ۴۲ هزار میلیارد تومان اعلام کردند ولی بنا بر اصرار نمایندگان دولت، جلسه با ۴۸ هزار میلیارد تومان موافقت کرد، امروز غیرمنصفانه است که به مردم گفته می‌شود، اگر دولت به مصوبه مجلس عمل می‌کرد، قیمت حامل‌‌های انرژی باید ۷۰ درصد افزایش پیدا می‌کرد.

نادران تصریح کرد: اولا اگر شما نمی‌خواستید، چرا اصرار داشتید، چرا نمی‌گویید که اگر ۵۲ هزار میلیارد تومان پیشنهادی شما در مجلس تصویب می‌شد، چه بلایی بر سر ملت می‌آمد، آقای روحانی گفتمان حقیقت و اظهار ناقص آن با راستگویی ناسازگار است.

وی ادامه داد: این خط نادرست در فرم‌های ‌ثبت‌نام تقاضای یارانه هم دیده می‌شود، در این فرم‌ها ملاحظه می‌شود که به موجب قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، صرفا افراد نیازمند می‌توانند نسبت به تکمیل فرم تقاضای یارانه اقدام کنند و به موجب قانون ارائه هرگونه اطلاعات نادرست، سبب استرداد و جریمه نقدی به میزان ۳ برابر یارانه دریافتی می‌شود.

نماینده تهران اضافه کرد: اولا مجلس ۱۰‌ها مصوبه و صدها حکم در بودجه داشته است، چرا شما در تمام موارد نمی‌گویید به موجب قانون مصوب مجلس، ما این امتیاز را می‌دهیم، مثلا چرا نمی‌گویید افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان، طرح تحول نظام سلامت و یا صدها طرح عمرانی، ملی و استانی بر اساس مصوبه مجلس انجام شده است، ثانیا سواره از پیاده چه خبر دارد.

وی بیان کرد: صاحبان ثروت‌های چند صد میلیاردی و میلیاردرهای دولتی و غیر دولتی به شکل مشمئز کننده‌ای با شیوه‌ ضد تبلیغ هر روز از مردم می‌خواهند از دریافت یارانه انصراف دهند، مردم هم پاسخ دادند.

عضو کمیسیون بودجه مجلس افزود: از یکی از مسئولان صدا و سیما نقل و گلایه شده که دولت اعلام کرده، شما تبلیغات کنید، درصدی از این انصراف‌ها را به شما می‌دهیم، اما امروز ما مستحق فحش و ناسزا شدیم، عرض کردم اتفاقا درست بوده چون آنچه که ملت داده، دولت با صدا و سیما نصف کرده است.

نادران خطاب به رئیس جمهور خاطرنشان کرد: آقای روحانی به جای متهم کردن این و آن و آدرس غلط کردن آسیب‌شناسی را از خود و دوستانشان آغاز کند و صادقانه و خاضعانه از اشتباهی که شده عذرخواهی کنند، تخریب مجلس در افکار عمومی چه سودی دارد.

نماینده تهران بیان داشت: آقای روحانی مشاوران تندرو و کج‌فهم را از خود دور کنید، از سرنوشت رؤسای جمهور گذشته عبرت بگیرید، چراکه وزیر شما اعلام می‌دارد که اسامی ۱۰ میلیون نفر از افراد ثروتمند را در اختیار دارد، پس چرا ماه‌ها همه را معطل کردید.

وی افزود: ما باید پشت هم باشیم تا بتوانیم بار سنگین تورم و رکود را از دوش مردم برداریم، اگر این بی‌مهری‌‌ها نبود، من از همین مختصر گفتار هم خودداری می‌کردم، کما اینکه در طول انجام طرح مربوط به یارانه‌ها سکوت کرده بودم.

نادران با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گفت: در این خصوص به عنوان نماینده مردم اعلام می‌کنم که اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان در جریان جزئیات مذاکرات نیستند، ما به حق دلواپسیم و اعلام می‌داریم هر توافقی که منجر به محدود کردن حق غنی‌سازی، سطح غنی‌سازی و یا فراتر از مقولات هسته‌ای برود، از نظر ما مردود است و مجلس در زمان خود، به وظیفه‌اش عمل خواهد کرد.

عضو کمیسیون بودجه مجلس در پایان اضافه کرد: در باب مذاکرات اقتصادی و مفاسد اقتصادی خون‌ دل بسیار زیاد است و فقط عرض می‌کنم که اگر دولت اراده دارد حقوق ملت را استیفا کند، کافی است به جای مطالبه ۴ میلیارد دلاری، ۸۰ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی را از گردن کلفت‌ها پس بگیرد، مگر نه این است که این اسامی نباید در جیب رئیس‌ جمهور باشد و باید بر مناره گفته شود و دولت لااقل اسامی بدهکاران بالای ۵۰ میلیارد تومان را به مردم بگوید.

زمان آن رسیده که دستگاه دیپلماسی شفاف با مردم سخن بگوید

همچنین در این باره، محمد دهقان عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با جهان نیوز اظهار کرد: زمان آن فرارسیده که دستگاه دیپلماسی کشور در خصوص اقدامات چند ماه گذشته خود و رفتار آمریکایی ها نسبت به ملت ایران و همچنین آثار توافق نامه ژنو با مردم به طور شفاف سخن بگوید.

وی با بیان اینکه مسؤولان وزارت خارجه و تیم مذاکره کننده باید نسبت به نگرانی های موجود در جامعه پیرامون عملکرد این وزارت خانه پاسخگو باشند گفت: توافق جامع باید با توجه به اتفاقات چند ماه گذشته و رفتار آمریکایی ها قبل و بعد از توافق موقت ژنو به نتیجه برسد.

دهقان این را هم گفت که مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از ملت پیگیر این موضوع است و در این میان سکوت دستگاه دیپلماسی کشورمان در برابر ابهامات به وجود آمده نگرانی مردم را بیشتر می کند.
منبع:جهان