نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اصل 110 قانون اساسی صراحتا بیان می‌کند که تبیین سیاست‌های کلی نظام بر عهده رهبری است و ایشان باید مشخص کنند که سیاست خارجی بر چه مبنایی شکل گیرد.

روح الله حسینیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با انتقاد از طرح نظر سنجی پیرامون رابطه با آمریکا از سوی برخی از افراد گفت: قانون اساسی برای ایجاد ثبات و تعادل جامعه تدوین شده و تکلیف همه قوا را مشخص کرده است.

وی به اصل 110 قانون اساسی اشاره کرد و گفت: اصل 110 قانون اساسی صراحتا بیان می‌کند که تبیین سیاست‌های کلی نظام بر عهده رهبری است و ایشان باید مشخص کنند که سیاست خارجی بر چه مبنایی شکل گیرد.

وی با بیان اینکه اصل 59 قانون اساسی نیز با اعمال شروطی خاص و تنها در مسائل فرعی اجازه برگزاری همه پرسی را به قوه مقننه داده است، خاطرنشان کرد: طبق این اصل از قانون اساسی دولت هیچ اختیاری جهت برگزاری در رابطه با سیاست‌های کلی نظام را ندارد.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی خطاب به پیشنهاد دهندگان طرح نظرسنجی پیرامون رابطه با آمریکا گفت: این افراد با چه هدفی در جامعه‌ای که رهبر آن سیاست‌های عالی را مشخص می‌کند، این حرف‌ها را می‌زند در حالی که پیشنهاد چنین طرح‌هایی از حوزه قانونی اختیارات قوه مقننه خارج است.

حسینیان با بیان اینکه چنین طرحهایی مانند اظهارنظرهایی است که برخی افراد در دوم خرداد 76 هم برای منزوی کردن قانون اساسی و رهبری مطرح می کردند، اظهار داشت: نمی‌خواهم این افراد را به فریبکاری و خدعه متهم نمایم اما به نظر می‌رسد این اظهار نظرها تحت تاثیر دیگران بوده و به نوعی به سخنگوی افراد فریبکار و فرصت طلب اظهار تبدیل شده‌اند.

وی با اشاره به دخالت‌های آمریکا در طول تاریخ، قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران در امور کشورمان، خاطر نشان کرد: آنها اصرار دارند که ایران نباید در کشورش غنی سازی اورانیوم داشته باشد.

نماینده مردم تهران با طرح این سوال که در کجای دنیا فردی را متهم می‌کنند و سپس از متهم می‌خواهند برای تبرئه‌اش دلیل بیاورد، متذکر شد: غربی‌ها که ایران را به استفاده از بمب هسته‌ای متهم می‌کنند باید برای اثبات خود دلیل داشته باشند نه اینکه ایران برای تبرئه، به دنبال اثبات صداقت خود به غربی‌ها باشد.

حسینیان با بیان اینکه ما هیچ کمکی از آمریکایی‌ها نمی‌خواهیم اظهار داشت: همین که آنها در مسیر پیشرفت ایران سنگ اندازی نکنند و سنگ‌هایی که از قبل در این مسیر قرار داده‌اند را بردارند و به حقوق ملت ایران در استفاده از علوم و فناوری‌های علمی و هسته‌ای احترام بگذارند برای ما کافی است زیرا این حق طبیعی ملت ایران است و آنها نمی‌توانند برای ایران تعیین تکلیف کنند.

وی با انتقاد از طراحان حذف شعار «مرگ بر آمریکا» و با بیان اینکه عظمت انقلاب اسلامی ایران مرهون همین شعار است، متذکر شد: یک اشکال مبنایی بر این افراد وارد است که فکر می‌کنند با کوتاه آمدن در برابر خواسته‌های آمریکا و حذف این شعار، آنها در حق ملت ایران لطف خواهند کرد و به سرعت نسبت به رفع تحریم‌ها اقدام عملی انجام می‌دهند.

حسینیان در پایان خاطر نشان کرد: متاسفانه برخی افراد چون برنامه‌ای برای اصلاح امور اقتصادی ندارند همه امیدشان به آمریکا دوخته شده است که باید به آنها بگوییم این امید را بردارند و برای پیشرفت به خودشان متکی باشند.