رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت:در حال حاضر تهدید ارزش‌ها، بزرگترین خطری است که جامعه ما را تهدید می‌کند و در طول تاریخ بشریت هیچ‌گاه مانند امروز دین مردم و ارزش‌ها در خطر نبوده است..

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ آیت الله محمدتقی مصباح یزدی عضو مجلس خبرگان رهبری، شب گذشته در همایش طرح ولایت بسیج دانشجویی در دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار داشت: در حال حاضر تهدید ارزش‌ها، بزرگترین خطری است که جامعه ما را تهدید می‌کند و در طول تاریخ بشریت هیچ‌گاه مانند امروز دین مردم و ارزش‌ها در خطر نبوده است.

وی با اعلام اینکه در هنگام حفاظت از دین، جامعه ارزشمند خواهد بود، افزود: امروز اگر دین گرفته شود سایر چیزها نیز از بین می‌رود اما اگر دین باشد سایر مسائل و موضوعات زندگی نیز فراهم می شود.

*** مشکلات فرهنگ شامل شبهات دینی هم می‌شود

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)گفت: ارزش‌های دینی به برکت صدها هزار شهید در کشور ایجاد شده اما در حال حاضر این ارزشها در معرض خطر است و از سویی دیگر مشکلات فرهنگی به دلیل گستردگی مفهوم فرهنگ شامل شبهات دینی هم می‌شود که توجه به وظایف در عرصه فرهنگ مقدم بر سایر مسائل است.

آیت الله مصباح یزدی تاکید کرد: گستردگی رسانه‌ها و رسالت گمراه کننده آن موجب شده تا جوانان ما با برخی از شبهات روبرو شوند و در چنین شرایطی وظیفه فرهیختگان و دانشجویان این است که جامعه اسلامی را عزیز کرده و کاری کنند که کشور ما دستش پیش دشمنان دراز نباشد و به عنوان نمونه در مبحث مسائل اقتصادی باید این امر را مورد توجه قرار داد و با عزتمندی در مسیر توسعه حرکت کرد.

وی ادامه داد: امروز فرهیختگان جامعه باید کاری کنند تا جوانان از وسوسه افکار انحرافی و فیلم‌های مبتذل در امان باشند، زیرا این خطرها، مسلمانان و حق‌جویان عالم را تهدید می‌کند و می‌توان به جرات اعلام کرد که هیچ خانه‌ای از این امواج تهدید‌آمیز در امان نیست و باید در نظر داشت که ما در تمامی عرصه‌ها از جمله عرصه‌‌های اقتصادی تا عرصه‌های فرهنگی، دشمن داریم.

*** برنامه‌ریزی برای ارتقای معلومات دینی مهمترین واجب شرعی و عقلی برای فرهیختگان است

آیت‌الله مصباح با اشاره به اینکه برنامه‌‌ریزی برای ارتقاء معلومات دینی مهمترین واجب شرعی و عقلی برای فرهیختگان است، گفت: بی‌تردید مطالعات دینی باید در رأس برنامه‌های جوانان قرار گیرد اما از حوزه فرهنگ نیز نباید غافل شد و ضرورت دارد تا کسانی که امکانات مطالعه و تحصیل برایشان فراهم است برای رفع نیازهای فرهنگی جامعه تلاش کنند.

به گفته وی فرهنگ برای من به معنای باورها و ارزش‌ها است و در جامعه 70 میلیونی ما دانشجویان و فرهیختگان متولی این مسئله هستند.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با بیان اینکه مفاهیم دینی و برنامه عملی برای خودسازی باید در رأس اهداف دانشجویان و فرهیختگان قرار گیرد، تصریح کرد: بسیاری از ما ارزش‌های دین را می‌دانیم اما در مقام عمل و پیاده‌سازی آن دچار مشکل هستیم و این در حالی است که باید در حوزه مطالعات دینی به صورت پویا عمل کرد تا بتوان خودسازی داشت.

*** برخی دشمنان به دنبال دزدیدن مال و ضربه اقتصادی هستند

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این مطلب که بشر از ابتدای عالم شاهد وجود انسان‌های بد نیز بوده است، افزود: امروز دشمنان در غزه دشمنی می‌کنند و ما باید در برابر دشمنان آماده مبارزه و جنگ باشیم البته در این مسیر دانستن اینکه چه دشمنی خطرناک‌تر است ضرورت دارد و باید اولویت مبارزه را مشخص سازیم چرا که برخی از دشمنان به دنبال دزدیدن مال و وارد کردن ضربه‌های اقتصادی و برخی در پی ضربه زدن اجتماعی هستند.
منبع: تسنیم