حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر فرزانه انقلاب اسلامي، در نخستين روز سال جديد در جمع زائران حرم مطهر رضوي در مشهد مقدس اظهار داشتند: نوروز ايراني يك فرصت مغتنمي است كه همه مردم ايران و نيز مسلمانان كشورهاي ديگر كه عيد نوروز را مي‌شناسند و گرامي مي‌دارند، از اين روز و مناسبت در سمت و سوي حركت اسلامي نهايت استفاده را بكنند.

 

ايشان افزودند: دأب و دِيدن اسلام اين است كه از همه فرصت‌ها و لحظه‌هاي زندگي در همه مقاطع حيات در اشكال گوناگون براي تكامل انسان و پيشرفت معنوي و مادي نوع بشر استفاده شود.

رهبر فرزانه انقلاب فرمودند: ما ايرانيان مي‌توانيم با استفاده از اين مناسبت به كارهايي كه اسلام ما را به آن دعوت كرده و براي حركت در جهت احكام و معارف اسلامي استفاده كنيم و خود را با اهداف عاليه اسلام آشنا كنيم.

حضرت‌ آيت‌الله خامنه‌اي تصريح كردند: مردم ايران همواره از فرصت‌ها براي كسب معرفت و نزديكي به خدا استفاده كرده و شاهد اين است كه ساعت تحويل، بيشتر مردم در مراكز ديني و بارگاه‌ها و زيارتگاه‌ها ‌و مشاهد مشرفه و مساجد مشغول دعا و ذكر بودند.

ايشان با تاكيد بر اينكه معناي اين حركت ملت بزرگ ايران اين است كه از اين آئين و سنت هم براي دين بهره‌برداري مي‌كند، خاطر نشان كردند: بايد از همه لحظات براي پيشرفت و براي معرفت و معنويت و دين خود و استقرار احكام دين و اخلاق اسلامي بهره‌برداري كنيم.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ادامه سخنانشان در جمع زائران حرم ملكوتي ثامن‌الحجج(ع)، با اشاره به عملكرد مسئولين و مردم در سال همت مضاعف و كار مضاعف، تصريح كردند: نتايج اين همت مضاعف در بلند مدت شناخته مي‌شود.

ايشان در عين‌حال تأكيد فرمودند كه آنچه مسئولان و مردم در همراهي با مسئولان و در همراهي با خود نشان داده و به عرصه آوردند، نشانگر همت و كار مضاعف بود كه در بسياري از عرصه‌ها اين معنا مشهود است.

رهبر معظم انقلاب به عنوان نمونه به بحث علم و فناوري اشاره كرده و خاطرنشان كردند: آنچه كه امروز در پيشرفت علمي وجود دارد بيش از آن چيزي است كه تاكنون اعلام شده است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: آنچه سال 89 براي ما مشخص كرده، اين است كه بحمدلله سال 89 به معناي واقعي كلمه سال همت مضاعف و كار مضاعف بود.

ايشان متذكر شدند كه سال 89 خصوصيتي ندارد و همه سال‌هاي بعد بايد سال همت مضاعف و كار مضاعف باشد تا با تداوم تلاش مضاعف به آنجا كه شايسته ملت ايران است برسيم.

رهبر معظم انقلاب اسلامي تأكيد كردند كه از جمله كارها در جهت همت مضاعف در زمينه اقتصاد، مواجهه هوشمندانه و مقتدرانه با تحريم‌هاي غرب عليه جمهوري اسلامي ايران بود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در اين زمينه به بحث تحريم بنزين اشاره و خاطرنشان كردند: خودكفايي بنزين يكي از نعمت‌هاي حاصل از اين تحريم‌ها بود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ادامه سخنانشان در جمع زائران حرم ملكوتي ثامن‌الحج(ع) كه در رواق امام خميني(ره) صورت گرفت، با اشاره به نامگذاري سال 1390 به عنوان سال "جهاد اقتصادي " تأكيد كردند كه در اين زمينه سرفصل‌هاي مهمي وجود دارد كه همه آنها داراي اولويت هستند.

ايشان از تحول نظام اداري، تحول آموزش و پرورش و ارتقاي جايگاه علوم انساني در دانشگاه‌ها و مراكز آموزشي و تحقيقاتي و همچنين مسائل مربوط به حوزه فرهنگ عمومي و اخلاق جامعه به عنوان كارهاي بنيادي و لازم براي پيشرفت و تعالي كشور ياد كردند.

رهبر معظم انقلاب تصريح كردند: به نظر صاحب‌نظران، آنچه نسبت به موارد فوق در اولويت قرار دارد مسئله اقتصادي است كه از همه موضوعات كشور داراي فوريت و اولويت بيشتري است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي متذكر شدند: اگر ايران بتواند در زمينه مسئله اقتصادي حركت جهادگونه انجام دهد و گام بلندي كه برداشته با گام‌هاي بلندتري همراه كند، بلاشك براي كشور، پيشرفت و عزت ملت تأثيرات بسيار زيادي خواهد داشت.

ايشان تأكيد كردند: بايد بتوانيم قدرت نظام اسلامي را در زمينه حل مشكلات اقتصادي به همه دنيا نشان دهيم و اين الگو را سر دست بگيريم تا ملت‌ها ببينند كه يك ملت در سايه اسلام و جامعه اسلامي چگونه مي‌تواند پيشرفت كند.

رهبر معظم انقلاب رشد پرشتاب كشور بر اساس برنامه پنجم توسعه را در اين زمينه شاخص قرار داده و متذكر شدند كه بايد براي تحقق پيشرفت به رشد 8 درصدي برسيم و سهم بهره‌وري را در اين زمينه بيش از موضوعات ديگر لحاظ كنيم تا بتوانيم از امكانات به شكل بهتري استفاده كنيم.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي 2 موضوع صرفه‌جويي و مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد كه البته مستلزم زمينه‌سازي توسط مسئولان است را در راستاي افزايش بهره‌وري و تحقق رشد تعيين شده در برنامه پنجم مهم دانستند و نقش رسانه‌ها را در اين زمينه تعيين‌كننده خواندند.

ايشان همچنين از روحيه جهادي، استحكام معنويت و روح ايمان و تدين در جامعه و همچنين انسجام و اتحاد ملي و تعامل سازنده و هماهنگي قوا به عنوان الزامات شكل‌گيري حركت عظيم اقتصادي در سال 90 يادكردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامي با اشاره به نامگذاري هر ساله به عناوين مختلف، نسبت به تبليغات درباره اين نامگذاري ها به مسئولان امر تذكر داده و تأكيد فرمودند: آنچه از مردم و مسئولان مي‌خواهم، شنيدن و دنبال كردن آن است و پر كردن در و ديوار شهرها از اين شعارها فايده ندارد.

ايشان خاطرنشان كردند كه اگر نصب تابلوهاي متعدد تبليغاتي درباره نامگذاري سال‌ها هزينه ندارد، كاري غيرضروري است و اگر هزينه بردار است، اين كار اشكال هم دارد.