آیت‌الله خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به اینکه فتنه ۸۸ زخمی کهنه در تاریخ انقلاب اسلامی است، گفت: برخی‌ به دنبال قبح‌زدایی از فتنه هستند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ آیت‌الله سیداحمد خاتمی خطیب دیروز نماز جمعه تهران در خطبه دوم نماز جمعه با اشاره به بحث فتنه ۸۸ گفت: این فتنه یک زخم کهنه در تاریخ انقلاب اسلامی بود، فتنه‌ای که در آن در یک سو منافقین، سلطنت‌طلبان و رقاصه‌ها بوده‌اند و در یک سوی دیگر مردم و ولایت بودند.

وی افزود: فتنه‌ای که در حقیقت مقابله با جمهوریت نظام بود، ناکامان در انتخابات می‌گفتند چون ما رأی نیاوردیم انتخابات باطل و این یعنی مقابله با جمهوریت و مقام معظم رهبری از جمهوریت نظام دفاع کردند، فتنه‌ای که تا ابد ننگ حمله به روز عاشورا را دارند. تهران را در روز عاشورا تبدیل به میدان جنگ کردند، اهانت به امام راحل کردند و به مسجد حمله کردند، تعدادی را به شهادت رساندند. فتنه‌ای که سرمایه‌سوزی برای این انقلاب بود. ۸۵ درصد پای صندوق رأی آمدند و آنها این سرمایه را سوزاندند.

خطیب امروز نماز جمعه تهران ادامه داد: احساس می‌کنم بعضی‌ها می‌خواهند بگویند فتنه چیزی نبوده است و از آن قبح‌زدایی کنند، در حالی که مقام معظم رهبری می‌گوید فتنه خط قرمز ماست و مجوز داده شود و در مجالس خود، خلاف امنیت ملی نظام عمل کنند. من به این جماعت قلیل می‌گویم حماسه‌سازان نهم دی زنده و در صحنه‌اند.

آیت‌الله خاتمی گفت: به آنها می‌گویم آن مردم عزیزی که حماسه باشکوه نهم دی را در تهران و در همین میدان انقلاب آفریدند و یکپارچه گفتند «این همه لشکر آمده، به عشق رهبر آمده»، این حماسه‌سازان نخواهند گذاشت قلیلی از فتنه‌گران میدان‌داری کنند و با تمام وجود در مقابل آنها خواهند ایستاد.

وی در بخش دیگری از خطبه امروز با اشاره به فرارسیدن عاشورای حسینی گفت: ما هر چه داریم از کربلاست و آفرین بر شما خوبان که قلبتان به عشق حسین(ع) می‌تپد.

خطیب امروز نماز جمعه تهران ادامه داد: این عزاداری‌ها سرمایه است و باید از این سرمایه درست استفاده شود، خطبای مجالس که رکن عزای امام حسین هستند، مبانی نهضت حسین(ع) اردوگاه سیدالشهداء ترسیم کنند.

آیت‌الله خاتمی گفت: ویژگی‌های این اردوگاه را بیان کنند و مداحان این مجالس که نمک این مجالس هستند هدفمند بخوانند. با اشعار خود بصیرت‌افزایی کنید. سبک خودی باشد و بانیان مجالس عزاداری باور داشته باشند که وقت جوان‌ها را دراختیار آنها قرار می‌دهند امانت است و بر عمق معرفتی و اخلاقی آنها بیفزایند.

وی همچنین با اشاره به فرارسیدن سالگرد تأسیس وزارت اطلاعات گفت: وزارت اطلاعات از روز تأسیس تاکنون خدمات ارزشمندی را به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران داشته است و تحرکات شیطنت‌آمیز دشمنان علیه انقلاب پیوسته مورد دید این عزیزان بوده است. بسیاری از توطئه‌ها را رصد کرده‌اند و در نطفه خفه کرده‌اند. منزوی کردن جریان نفاق در عرصه امنیتی حاصل کار این عزیزان است. دستگیری ریگی این سردسته آدمکش‌ جنوب شرق کشور کار بسیار بزرگ وزارت اطلاعات و برخورد با سایت‌های تفرقه‌افکن از حسنات این وزارت به حساب می‌آید.

آیت‌الله خاتمی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به صدور حکم اعدام شیخ نمر توسط عربستان، تصریح کرد: جُرم آیت‌الله شیخ نمر این است که چرا از انقلابیون حمایت می‌کند؟ چرا می‌گوید ولایت‌فقیه؟ چرا می‌گوید شیعه حق حیات در عربستان دارد؟ این از نظر دولت عربستان جُرم است.

وی ادامه داد: این حکم ظالمانه و جاهلانه صادر شده و مقامات حقوق بشری که از حکم اعدام آدم‌کُش‌ها در نظام جمهوری اسلامی ایران انتقاد می‌کنند و می‌گویند ضدحقوق‌بشر است در برابر حکم اعدام دولت عربستان برای شیخ نمر اعتراض نکردند، این هم حقوق‌بشر آمریکا پسند است.

امام جمعه موقت تهران در ادامه سخنانش تأکید کرد: من به دولت عربستان می‌گویم این لقمه به این راحتی نیست که از گلویتان پایین برود، اعدام این روحانی آزاده عواقب سختی دارد و هزینه سنگینی شما خواهید پرداخت.

وی همچنین از اظهارات اخیر سخیف وزیر خارجه عربستان انتقاد کرد و یادآور شد: وزیر خارجه عربستان گفته ایران بخشی از مشکل است نه راه‌حل؛ عجیب است، کیست که نداند گروهک داعش را دلارهای نفتی شما به وجود آورد؟ کیست که نداند هر تروری در جهان اسلام با دلارهای نفتی شماست؟ کیست که نداند از خزانه قارونی‌تان مسلمانان مظلوم هستند که به خاک و خون کشیده می‌شوند؟ واقعیت این است که شما نه تنها بخشی از مشکل بلکه تمام مشکل هستید.

آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: البته ما عصبانیت شما را هم کاملاً درک می‌کنیم، میلیارد‌ها دلار خرج کردید تا دولت سوریه را سرنگون کنید اما ناکام ماندید، میلیون‌ها دلار در عراق خرج کردید که به کامتان برسید اما نرسیدید.

وی در پایان مجدداً خطاب به دولت عربستان گفت: شما بیچاره‌اید و عقده‌ای هستید و عقده‌تان را با فحش دادن به ایران دنبال می‌کنید.