مقام معظم رهبري با اشاره به توصيه قرآن به وحدت و اعتصام به حبل الله خاطرنشان كردند: دلهايي كه پيام مهم قرآن را درك كرده‌اند، بخاطر اغراض و مسائل شخصي وحدت عظيم ملي را برهم نمي‌زنند.

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، حسينيه امام خميني (ره) در نخستين روز از ماه مبارك رمضان، ماه رحمت و ضيافت الهي و بهار قرآن، عطرآگين از رايحه آيات نوراني قرآن شد و جمعي از قاريان ممتاز، استادان و حافظان كلام الله مجيد، با حضور حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي، آياتي از قرآن كريم را تلاوت كردند.

در اين محفل معنوي و انس با قرآن، كه بيش از سه ساعت و نيم به طول انجاميد، گروههاي جمع خواني نيز به تلاوت آياتي از قرآن، مدايح نبوي و ابتهال پرداختند.

بنابر اين گزارش، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در اين جلسه معنوي و پر فيض «با اشاره به ارتقاي كيفيت تلاوت قرآن در كشور»، توجه به لحن، تجويد، نحوه اداء و قرائت آيات متناسب با مفاهيم و مضامين را مقدمه ي امر مهم ديگري، يعني انس جامعه با قرآن دانستند و خاطرنشان كردند: هنگامي كه انسان با قرآن مأنوس مي شود، سخن قرآن را در زمينه مسائل گوناگون زندگي و جامعه مي خواهد و مي شنود.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: لحن و آهنگ خوب، قرآن را شيرين مي كند و بر نفوذ قرآن در دلها مؤثر است، اما قاريان به ويژه جوانان، قرآن را به نحوي تلاوت كنند كه دل را به ياد خدا بيندازد و خشوع ايجاد كند.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به اينكه خشوع در برابر آيات قرآن، زمينه ساز هدايت قرآني است، افزودند: وقتي آيات شريفه قرآن به عنوان الهام الهي بر دل نازل مي شود، جذب و هضم دل مي شود و قلب و دل متناسب با آيات الهي تحول پيدا مي كند.

ايشان با اشاره به توصيه قرآن به وحدت و اعتصام به حبل الله خاطرنشان كردند: دلهايي كه پيام مهم قرآن را درك كرده اند، به خاطر اغراض و مسائل شخصي وحدت عظيم ملي را برهم نمي زنند.

حضرت آيت الله خامنه اي به پيام مهم ديگر قرآن يعني تعيين الگوي رفتاري مومنين در مواجهه با دشمنان و دوستان اشاره و خاطر نشان كردند: بر اساس مفاهيم قرآني، بايد با دشمنان سرسخت و غير قابل نفوذ، و در نقطه مقابل، با دوستان، مهربان و نرم‌خو بود.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: اگر دلهايمان را ظرف پذيرنده باران رحمت الهي و هدايت قرآن قرار دهيم، پذيرش پيامهاي قرآن آسان مي شود و منافع و اغراض شخصي، قدرت طلبي و ثروت اندوزي مانع عمل به آيات الهي نمي شود.

رهبر انقلاب اسلامي آيات قرآني را مانند آب، حيات بخش دانستند و افزودند: قرآن هميشه مورد نياز و تأثير آن هم به تدريج و در طول زمان است ضمن آنكه مفاهيم قرآني بي انتهاست و با انس قرآن مي توان ابواب جديدي را گشود، و گره ها را باز كرد.

در پايان اين محفل نوراني قرآن، نماز جماعت مغرب و عشا به امامت حضرت آيت الله خامنه اي اقامه شد و حاضران روزه خود را همراه با رهبر انقلاب اسلامي افطار كردند.