همزمان با انتشار اخباری مبنی بر دعوت به همکاری از فیلمسازان ایرانی خارج از کشور، مرور سوابق برخی از این فیلمسازان ضروری به نظر می رسد.

 

1) محسن مخملباف

2) حنا مخملباف

3) سمیرا مخملباف

4) مرضیه مشکینی

5) بهمن قبادی

گفتنی است سوابق مخملبافها برای همگان مشخص و نیازی به تشریح آنها نیست ضمن اینکه مرضیه مشکینی هم همسر مخملباف است و بهمن قبادی هم یک شب در میان در bbcو voaدر حال فحاشی به نظام است.

 

6)شیرین نشاط

نشاط امسال با فیلم "زنان بدون مردان" در جشنواره ونیز حضور داشته و بیشتر از اینکه در رسانه های غربی در مورد فیلمش توضیح دهد مواضع تند و بی ادبانه ای را نسبت به مسئولان نظام مطرح می کرد. وی در هنگام نمایش فیلمش در ونیز با گروهش به نشانه اعتراض به نظام جمهوری اسلامی با پوشش سبز حاضر شدند.

 

7)داریوش شکوف :

فیلمساز مقیم آلمان وسازنده دو فیلم در حمایت از اغتشاشگران می باشد وی در حمایت از اغتشاشگران آثار خود را در جشنواره کن هم نمایش نداد. وی در این فیلمها تصویر سیاه و زشتی را از ایران به نمایش گذاشته است .

 

 8)حسن صلح جو :

صلح جو بیشتر به عنوان تهیه کننده bbc فارسی شناخته می شود اما تولیدات کوتاهی را در زمینه سینما در جشنواره های جهانی به نمایش گذاشته است.

 

9)رضا علامه زاده:

علامه زاده اکنون برای خیلی از سینماگران شناخته شده است . البته این شناخت نه از توانایی های وی در فیلمسازی، بلکه بخاطر موضع گیری های وی نسبت به نظام !وی در آخرین مصاحبه اش با رادیو زمانه اکران فیلم به رنگ ارغوان را حقه نظام برای کشاندن مردم به سینماها دانسته است.

 

10)مرجان ساتراپی:

ساتراپی با ساختن انیمیشن ضد ایرانی پرسپولیس علاقه خود را نسبت به ایرانی بودنش ثابت کرد! او بعد از ساختن این فیلم مورد توجه بسیاری از دشمنان نظام قرار گرفت. تا به عنوان یک فیلمساز ضد ایرانی شناخته شود. این انیمیشن چیزی از انیمیشن 300کم نداشت !

 

11)سیروس نورسته

13و12)ناهید و ستاره پرسون (سوئد)

این 3 نفر بیشتر بیانیه سیاسی بر علیه ایران می دهند تا فیلم بسازند و حضور پر رنگی در شبکه های خارجی دارند. حضور آنها در زمان اغتشاشات بسیار پر رنگ تر از زمانهای دیگر است .

 

14)سپیده فارسی:

فارسی که پیشتر در ایران فیلم می ساخت در زمان اغتشاشات فیلمی را ساخت که خودش عنوان کرده این فیلم را با گوشی موبایل ساخته است .در این فیلم زوایایی از این اغتشاشات مورد توجه فارسی قرار گرفته بود که باعث دعوت فیلمش به نقاط مختلف دنیا و عرض اندام وی شد. فارسی چندی پیش در جشنواره ای که در دبی برگزار می شد حضور داشت.

 

البته دراین میان فیلمسازانی چون محمد حقیقت مقیم فرانسه،امیر نادری ،رضا بدیعی(آمریکا)، جمشید گلمکانی، بابک پیامی و رامین بحرانی حضور دارند که اطلاعات جامعی نسبت به مواضع اعتقادی و سیاسی آنها در دست نیست.

 

لازم به ذکر است، جواد شمقدری معاون امورسینمایی چندی پیش در گفت وگویی با با شبکه تلویزیونی جام جم از فیلمسازان ایرانی خارج از کشور برای ساخت فیلم درایران دعوت به عمل آورده است.