حجت الاسلام علی کشوری: "با توجه به این اعتراف های تاریخی؛ حضرتعالی و دوستانتان مقصر اصلی ناکارآمدی های نظام برنامه ریزی از ابتدای انقلاب تا کنون هستید و عاقلانه این است که در ابتدا پاسخ دهید: چرا همه برنامه های نوشته شده توسط سازمان مدیریت ناکارآمد و غیر اجرائی بوده اند؟! بهتر است از تراژدی ناکارآمدی برنامه های توسعه غربی در ۷۰ سال گذشته عبرت بگیرید و دیگر از این روش های منسوخ در تدوین برنامه ششم استفاده نکنید.دیر نیست که کارشناسان در آینده بگویند برنامه ششم هم اجرائی نشده و به سرنوشت ۱۰ برنامه دیگر توسعه مبتلا شده است. لذا از شما تقاضا می کنم به اتلاف بیت المال و تضییع فرصت برنامه ریزی کشور پایان دهید و آغاز تحول در نظام برنامه ریزی کشور مبتنی بر تفکرات الگوی پیشرفت اسلامی را بپذیرید."

حجت الاسلام علی کشوری دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی در نامه ای به دکتر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه نسبت به اتلاف بیت المال تذکر داد. متن نامه حجت الاسلام کشوری به شرح ذیل می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر محمد باقر نوبخت

 ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه

سلام علیکم

مایلم سه نکته راهبردی درباره چگونگی ارتباط برنامه ششم کشور و الگوی پیشرفت اسلامی را به حضرتعالی یاد آوری کنم؛ امید است توجه عملیاتی به این نکات؛ نظام برنامه ریزی کشور را به تدریج از بیماری توسعه غربی خارج و به سمت الگوی پیشرفت اسلامی هدایت نماید.

 نکته اول اینکه حضرتعالی در طول سالهای گذشته در پاسخ به جایگاه الگوی پیشرفت اسلامی در برنامه ششم؛ پاسخ های متفاوت و بعضا منتاقضی را مطرح کرده اید:به عنوان مثال در نشست بررسی لایحه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت (مورخ۲۵/۱/۱۳۹۳) فرموده اید: لایحه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مبنای تدوین برنامه ششم است؛ همچنین در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو (مورخ۹/۱/۱۳۹۵) فرمودید: من عزیزانمان را به کتاب امنیت ملی و نظام اقتصادیِ جمهوری اسلامی -که آقای دکتر روحانی آن را در سال ۱۳۸۷ یا ۱۳۸۸ تقریر فرمودند و پس از آن نیز حدود ۸ بار تجدید چاپ شد- ارجاع می‌دهم؛ شما در این کتاب، تمام اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های آن و مدل الگوی اسلامی-ایرانی‌ای که مورد نظر ما بود را می‌یابید؛ یعنی اینها برای ما بحث جدیدی نبوده است. در گفتگوی امشب هم با بخش خبری ۲۱ سیما برخلاف سخنان قبلی اظهار فرمودید:اجازه بدهید من اولاً به این نکته تصریح کنم که ما فعلاً در کشور چنین الگویی تصویب نکرده‌ایم، البته مرکز تهیه و تنظیم الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت الآن فعال است، نهادهای مختلف در حال اقدام هستند منتهی اینکه الآن الگویی وجود داشته باشد که مصوب باشد و برنامه ششم با ابتنای به این الگو تهیه بشود همچنین چیزی وجود ندارد

از خودتان می پرسم آیا می توان در پاسخ به یک سؤال مشخص، سه جواب متناقض را مطرح کرد؟! البته به این جواب های متناقض پاسخ جالب تر جناب آقای دکتر امیر باقری معاونت محترم دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه در مناظره با اینجانب را اضافه کنید.(برنامه تیتر امشب شبکه خبر مورخ۲۰/۱۰/۱۳۹۴) ایشان در مورد جایگاه الگوی پیشرفت اسلامی در برنامه ششم فرمودند: اگر شما تم برنامه ششم را ملاحظه بفرمائید عبارت توجه به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در تم برنامه ششم هست؛ یعنی در واقع آن شعار اصلی برنامه ششم با اتکا به الگوی اسلامی ایرانی هست.

با توجه به تناقضات شما در پاسخ به این سؤال راهبردی؛ پیشنهاد می کنم با معاونان خود تشکیل جلسه دهید و یک جوابی فنی برای پاسخ به این سؤال بیابید. لازم می دانم به شما متذکر شوم که تا به نتیجه رسیدن موضوع مهم الگوی پیشرفت اسلامی؛ دائما این سؤال پرسیده خواهد شد و مردم خوب ایران از شما انتظار شنیدن سخنان فنی و غیر متناقضی در این موضوع را دارند.

نکته دوم اینکه تدوین برنامه ششم کشور بر مبنای الگوی پیشرفت اسلامی، تکلیف قانون (بند اول برنامه پنجم کشور )به دولت محترم است و اگر در موضوع الگوی پیشرفت اسلامی سندی به تصویب مجلس نرسیده است؛ این کوتاهی به عهده دولت پاسخگوی تدبیر و امید است. اگر در تدوین الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت ناتوان هستید-که ظاهرا این چنین است- پیشنهاد می کنم به جای دادن پاسخ های کلی و متناقض از ظرفیت جریانهای چهارده گانه فعال در زمینه الگوی پیشرفت اسلامی برای تدوین الگوی پیشرفت اسلامی و برنامه ششم استفاده کنید. بهتر است در مسئله حیاتی الگوی پیشرفت اسلامی شعار ندهید و به احترام قانون، اقدام و عمل را وجهه همت خود قرار دهید.

نکته سوم اینکه: امشب(۲۶/۵/۱۳۹۵) در گفتگوی اخبار شبانگاهی فرمودید:بنده حداقل در پنج برنامه‌ی بعد از پیروزی انقلاب [حضور داشته‌ام؛] در چهار برنامه که سخنگوی برنامه‌ها بوده‌ام و در برنامه پنجم نیز به صورت غیر مستقیم همکاری داشتم؛ همچنین در نشست خبری سخنگوی دولت مورخ(۲۸/۷/۱۳۹۴)فرموده بودید: ما همه آسیب های برنامه های پیش و پس از پیروزی انقلاب را مطالعه کردیم و گیر آنها را شناختیم که چرا ۱۰ برنامه اجرا کردیم ولی به مرز توسعه یافتگی نرسیدیم.

با توجه به این اعتراف های تاریخی؛ حضرتعالی و دوستانتان مقصر اصلی ناکارآمدی های نظام برنامه ریزی از ابتدای انقلاب تا کنون هستید و عاقلانه این است که در ابتدا پاسخ دهید: چرا همه برنامه های نوشته شده توسط سازمان مدیریت ناکارآمد و غیر اجرائی بوده اند؟! بهتر است از تراژدی ناکارآمدی برنامه های توسعه غربی در ۷۰ سال گذشته عبرت بگیرید و دیگر از این روش های منسوخ در تدوین برنامه ششم استفاده نکنید.
دیر نیست که کارشناسان در آینده بگویند برنامه ششم هم اجرائی نشده و به سرنوشت ۱۰ برنامه دیگر توسعه مبتلا شده است. لذا از شما تقاضا می کنم به اتلاف بیت المال و تضییع فرصت برنامه ریزی کشور پایان دهید و آغاز تحول در نظام برنامه ریزی کشور مبتنی بر تفکرات الگوی پیشرفت اسلامی را بپذیرید.
پیوست دو هزار صفحه ای الگوی پیشرفت اسلامی برای برنامه ششم می تواند نیازهای علمی اولین مرحله از تحول در نظام برنامه ریزی کشور را تأمین نماید. این پیوست کاربردی و راهبردی شامل پنج سرفصل ۱- آسیب شناسی بنیادین نظام برنامه ریزی کشور ۲- تبیین تفصیلی انتظار انقلاب اسلامی از نظام برنامه ریزی کشور ۳- تبیین تفصیلی نقطه آغاز دولت سازی اسلامی ۴- تبیین روش شناسائی و رفع عدم توازن های فرهنگی ( پایه های تصمیم الگوی پیشرفت اسلامی) و ۵- تبیین عدم توازن های اولویت دار کشور در طول سالهای اجرای برنامه ششم کشور(احکام برنامه پیشنهادی برای برنامه ششم بر اساس نگاه الگوی پیشرفت اسلامی) است.
جناب آقای نوبخت

با تدوین برنامه ششم به شکل غلط فعلی؛ مطمئن باشید این برنامه هم اجرا نخواهد شد و در نهایت به تجربه ما در حوزه برنامه ریزی خواهد افزود؛ با توجه به اینکه بزرگترین پروژه دولت یازدهم(برجام) هم بر تجربه ملت ایران افزود؛ گمان می برم آیندگان نام دولت یازدهم را دولت تجربه و عبرت بگذارند. از شما تشکر می کنم؛ با هزاران سخنرانی و نوشته نمی توانستیم به خوبی شما ناکارآمدی تفکرات توسعه غربی را اثبات کنیم.(+)

تهران- علی کشوری
دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی
۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۵ مصادف با ۱۳ ذی القعده ۱۴۳۷ 

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/6stq5