كامل شدن چرخه سوخت هسته اي، آغاز توليد صنعتي سوخت هسته اي و كشف منابع جديد اورانيوم در كشور از جمله دستاوردهاي هسته اي غرور آفريني است كه در طول سالهاي گذشته با حمايت ها و ايستادگي رهبر معظم انقلاب اسلامي و شخص رييس جمهوري و پايداري ملت بزرگ ايران به دست آمده است.

از سال ۱۳۸۴ صنعت هسته اي كشور با حمايت و پشتيباني دولت خدمتگزار نهم به ثمر نشست بطوريكه امروز پيشرفت كشور در اين علم نوين به اندازه اي است كه بسياري از قدرت هاي بزرگ در شوك باور اين پيشرفت ها بسر مي برند.
مردم ايران در طول دولت نهم بارها «خبرهاي خوش هسته اي» را از رييس جمهوري اسلامي ايران شنيده بودند و گويا هر روز توقع و انتظار آنها درباره اين خبرهاي خوش بيشتر مي شد كه البته با پايداري و استقامت دولت در برابر زياده خواهي هاي قدرت هاي زورگو، به اين توقع و مطالبه مردمي پاسخ داده شد.
رييس جمهوري در سال ۱۳۸۵ و در حالي كه كمتر از يك سال از آغاز فعاليت دولت نهم مي گذشت، روز بيستم فروردين را به عنوان «روز ملي فن آوري هسته اي» نامگذاري كرد.
از ابتداي دولت نهم، تعليق فعاليت هاي غني سازي و تمامي امور مربوط به فن آوري هسته اي كه در دولت هشتم بنا گذاشته شده بود، شكسته شد و از آن روز تاكنون دستاوردهاي بي نظيري مانند غني سازي ۲۰ درصدي و توليد صفحات سوخت مورد نياز رآكتور تحقيقاتي تهران حاصل شده كه به جرات مي توان گفت در طول تاريخ ايران بي نظير بوده است.
در طول دولت نهم و سپس دولت دهم، گام هاي موثر و بلندي براي تكميل و راه اندازي نيروگاه هزار مگاواتي آب سبك بوشهر برداشته شد.
طي چهار سال دولت نهم، دستاوردهاي بزرگ و مهمي در زمينه فعاليت هاي صلح آميز كشورمان حاصل شد كه در ذيل مروري بر دستاوردهاي هسته اي از سال ۸۵ خواهيم داشت:

*** سال ۱۳۸۵
رييس جمهوري روز سه شنبه ۲۲ فروردين ماه سال ۱۳۸۵ و در جوار بارگاه امام هشتم در نخستين مراسم روز ملي فن آوري هسته اي از « كامل شدن چرخه توليد سوخت هسته اي در مقياس آزمايشگاهي و توليد اورانيوم با غناي مورد نياز براي نيروگاه هاي هسته اي كشور » در روز ۲۰ فروردين همان سال به دست متخصصان جوان كشور خبر داد.
احمدي نژاد در اين مراسم تاكيد كرد: اين دستاورد بزرگ تاريخي حاصل رنج، مجاهدت، مقاومت و پايداري ملت بزرگ ايران است و اين شروعي بر پيشرفت ها و موفقيت هاي بزرگ تر و بزرگ تر است. ملت ما به ويژه جوانان در سايه اتكا به خدا، خودباوري و اراده خود توانستند به اين فناوري بسيار مهم و ارزشمند دسترسي پيدا كنند كه در اين لحظه تاريخي ياد و خاطره امام راحل (ره) و شهيدان را گرامي مي داريم و به ارواح همه آنان درود مي فرستيم.
رييس شوراي عالي امنيت ملي افزود: ما بارها اعلام كرده ايم و باز هم اعلام مي كنم كه مجموعه فعاليت هاي هسته اي ما در تمام مراحل تحت قوانين و نظارت كامل و كم سابقه آژانس انرژي اتمي بوده است و امروز هم علاقه منديم همچنان تحت نظر آژانس، فعاليت هاي خود را ادامه بدهيم.
رييس جمهوري تصريح كرد: آنچه به دست آمده است و در آينده به دست خواهد آمد، در چارچوب حقوق مسلم ملت ايران و منطبق با قوانين شناخته شده از جمله حقوق ملت ما در آژانس بين المللي انرژي اتمي و معاهده منع گسترش سلاح هاي اتمي (ان.پي.تي) است. ما بر اساس مقررات بين المللي و حقوق حقه خود، مسير خود را تا توليد صنعتي سوخت براي نيروگاههاي خودمان ادامه خواهيم داد.

*** سال ۱۳۸۶
رييس جمهوري روز ملي فن آوري هسته اي را در سال ۸۶ در سايت غني سازي نطنز به همراه رييس سازمان انرژي اتمي و كاركنان اين سازمان جشن گرفت.
احمدي نژاد در اين مراسم گفت: در سال گذشته در فروردين ماه و در جوار آستان قدس رضوي، دستاورد بزرگ اساتيد و دانشمندان جوان كشورمان را در دستيابي به فن آوري چرخه توليد سوخت هسته اي به استحضار ملت عزيز رساندم و اعلام كردم ايران در رديف كشورهاي صاحب اين فن آوري قرار گرفته است.
به گفته وي، اعلام اين خبر موجي از نشاط، خودباوري و خوداتكايي را در سراسر كشور ايجاد كرد و ملت هوشمند ايران آن را به عنوان دستآورد جوانان خود ارج نهاد و با قدر شناسي، مصمم تر از گذشته به پاسداري از آن به عنوان حق مسلم خويش همت گماشت و تقريبا در همه مجامع كوچك و بزرگ با شعار مقدس «انرژي هسته اي حق مسلم ماست» مسوولان، دانشمندان و جوانان دست اندركار را به استقامت و ادامه راه ترغيب كرد.
رييس جمهوري تاكيد كرد: دستيابي به اين فن آوري نماد توانمندي، استعداد و در واقع مقدمه اي بر گام هاي بلند تر و گسترده تر در علم و فن آوري است. در سال گذشته شاهد بوديم كه ملت عزيز ايران گامهاي بلندي در زمينه هاي گوناگون صنعتي، كشاورزي، فرهنگي و پزشكي برداشت و همچنان با توكل بر خداوند متعال و با تكيه بر استعداد ها و خلاقيتهاي خود رو به جلو حركت مي كند.

*** سال ۱۳۸۷
رييس شورايعالي امنيت ملي كشور بيستم فروردين ماه ۱۳۸۷ بار ديگر از تاسيسات غني سازي نطنز بازديد كرد و خبر از «آغاز به كار نصب ۶ هزار سانتريفيوژ جديد» در اين سايت داد؛ خبر خوشي كه شايد در سال هاي قبل از دولت نهم براي هيچ كس در ايران قابل باور نبود.
نصب اين ميزان از دستگاه هاي سانتريفيوژ براي اولين بار بود كه در كشور انجام مي شد و اعلام اين خبر بازتاب هاي وسيع و گسترده اي در رسانه هاي خبري جهان داشت.
احمدي نژاد در حاشيه بازديد از تاسيسات هسته اي نطنز در گفت و گو با خبرنگاران با بيان اينكه پيشرفت ها و دستاوردهاي فني و فناوري هسته اي ايران خيره كننده است، اظهار داشت: رمز پيروزي ملت ايران توكل به خدا، همدلي و پيروي از خط ولايت فقيه است.
رييس جمهوري با تاكيد بر اينكه روز ملي فناوري هسته اي، روز مردم و ثمره پيگيري آرمانهاي بزرگ انقلاب است، گفت: امروز ايران با دستاوردهاي صلح آميز هسته اي خود در جايگاه بسيار شايسته اي قرار دارد كه روز به روز در حال ارتقا است.

*** سال ۱۳۸۸
درحالي كه بيستم فروردين ماه ۱۳۸۸، دولت نهم در آخرين روزهاي خود به سر مي برد و تا زمان انتخابات رياست جمهوري فرصت زيادي باقي نمانده بود، رييس جمهوري در مركز «يو. سي .اف » اصفهان از نخستين سوخت هسته اي توليد شده توسط دانشمندان و متخصصان كشور رونمايي كرد.
اين دستاورد، برگ زرين ديگري از كارنامه درخشان فعاليت هاي دانشمندان هسته اي كشورمان بود كه در دولت نهم به ثبت رسيد.
رييس جمهوري در اين مراسم با بيان اينكه خودباوري و اعتماد به نفس حاصل شده در مراحل توليد سوخت هسته اي مهمترين و بزرگترين پيروزي براي ملت ايران است، تاكيد كرد: يكي از مراحل توليد انرژي هسته اي، شكل دهي و آماده كردن سوخت براي قرار گرفتن در رآكتورها است كه از بخش هاي متنوع و حساس برخوردار است.
وي مجموعه غلاف سوخت را داراي مشخصات فني بالا معرفي و خاطر نشان كرد: با تكميل اين حلقه، مجموعه توليد سوخت هسته اي در كشور كامل شده است.
رييس شورايعالي امنيت ملي افزود: امروز استخراج، فرآوري و غني سازي اورانيوم و توليد سوخت هسته اي و بسته بندي براي استفاده در رآكتورها به طور كامل با اتكا به توانمندي هاي دانشمندان ايران اسلامي توليد مي شود.