رهبرمعظم انقلاب‌اسلامی، در دیدار با رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز و مؤسسات آموزش‌عالی، پارک‌های علم و فناوری و مراکز پژوهشی کشور با اشاره به عقب‌ماندگی تاریخی علمی کشور، تاکید کردند: اگر سرعت پیشرفت علمی کشور کم شود، فاصله‌ ما با حرکت علمی دنیا بیشتر خواهد شد. آمار داده‌اند که سرعت پیشرفت علمی ما در دنیا دو رتبه کم شده؛ این بد است؛ با این سرعت پیشرفت خیلی عقبیم. آمریکا پیشرفت علمی را ۱۴۰ سال از ما زودتر شروع کرده است. 

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ امام خامنه ای در این دیدار-مورخ ۱۳۹۴/۸/۲۰-  فرمودند: "نیازسنجی علمی و سرمایه‌گذاری بر روی دانش مورد نیاز کشور بسیار مهم است و باید همواره مدنظر قرار گیرد.رهبرانقلاب‌اسلامی «سرعت‌پیشرفت‌علمی» را برای جبران عقب‌ماندگی‌ها و همچنین استمرار حرکت علمی بسیارضروری و اساسی خواندند و گفتند: متاسفانه برخی که خود دانشگاهی هستند، در دانشگاه‌ها به دانشجویان می‌گویند که این پیشرفت‌های علمی دروغ است! اگر نادرست است، پس چرا مرکزتحقیقات رژیم صهیونیستی از پیشرفت علمی ایران ابراز نگرانی می‌کند؟

ایشان با اشاره به عقب‌ماندگی تاریخی علمی کشور، تاکید کردند: اگر سرعت پیشرفت علمی کشور کم شود، فاصله‌ ما با حرکت علمی دنیا بیشتر خواهد شد. آمار داده‌اند که سرعت پیشرفت علمی ما در دنیا دو رتبه کم شده؛ این بد است؛ با این سرعت پیشرفت خیلی عقبیم. آمریکا پیشرفت علمی را ۱۴۰ سال از ما زودتر شروع کرده است.

امام خامنه ای افزودند: آن چیزی که چشم دنیا را خیره کرد، سرعت پیشرفت ما بود. گفتند سرعت رشد علمی جمهوری اسلامی ۱۳ برابر سرعت رشد دنیا است. مقام معظم رهبری پژوهش‌محور شدن دانشگاه‌ها، اجرای دقیق نقشه‌ جامع علمی کشور، توجه به کیفیت آموزش‌عالی و تعیین شاخص‌های دقیق و منطبق با واقعیات و ارتباط دانشگاه با صنعت را موردتاکید قرار دادند و گفتند: یکی از راه‌های ایجاد اشتغال برای دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها برقراری ارتباط میان صنعت و دانشگاه است که لازمه‌ این موضوع هم برنامه‌ریزی وزرای مربوط و ایجاد همکاری جامع میان دانشگاه‌ها و صنعت در بخش‌های دولتی و غیردولتی است.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به لزوم نقش‌آفرینی دانشگاه‌ها در اقتصاد مقاومتی از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان نیز اشاره و درخصوص اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، خاطرنشان کردند: درخصوص اجرای اقتصاد مقاومتی آن چیزی که باید اتفاق بیفتد هنوز اتفاق نیفتاده است و مسئولان دولتی تازه گزارشی درباره‌ی برنامه‌های درنظرگرفته‌شده برای اجرای اقتصاد مقاومتی به من داده‌اند. (+)(*)

اینفوگرافی ذیل، «۲۰ آسیب و تهدید در مسیر پیشرفت علمی ایران» را با استفاده از بیانات امام خامنه ای درباره آسیب‌ها در مسیر پیشرفت علمی به تصویر کشیده است.

براي مشاهده عکس فوق در سايز بزرگ، اينجا يا بر روي آن کليک نماييد

برای مشاهده متن بیانات امام خامنه ای پیرامون «۲۰ آسیب و تهدید در مسیر پیشرفت علمی ایران» اینجا کیک نمایید

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/AHXNG