«خبرهای رسیده حاکی از آن است که هاشمی قصد تحمیل گزینه مورد نظر خود یعنی روحانی را دارد و خاتمی هم از این تحمیل دلخور است.»

در روزهای اخیر، بحث های زیادی در مورد مقبولیت آقایان "حسن روحانی" و "محمدرضا عارف" در بین اصلاح طلبان جریان داشته و بسیاری معتقدند، این دو نفر توانایی جذب آراء هاشمی رفسنجانی و خاتمی را ندارند.

 

"رجبعلی مزروعی" نماینده اصلاح طلب مجلس ششم که اکنون مقیم اروپاست، طی یادداشتی در سایت جرس (rahesabz) به این مساله اشاره داشته که جام نیوز نیز در گزارشی با عنوان "چرا آرای هاشمی و خاتمی به روحانی و عارف نمی رسد؟" به آن پرداخت.

 

 

آخرین خبرها حاکی از آن هستند که با ادامه این ماجرا، اختلاف به میان آقایان هاشمی و خاتمی کشیده شده است.

 

 

وب سایت اپوزیسیون خودنویس (khodnevis) در گزارشی از اختلاف نظر آقایان هاشمی رفسنجانی و خاتمی خبر داده و نوشته، خاتمی از اینکه هاشمی قصد دارد گزینه خود _یعنی حسن روحانی_ را به او تحمیل کند، دلخور است:

 

 

 

««منابع می‌گویند که هاشمی‌رفسنجانی قصد حمایت از حسن روحانی را دارد و همین مساله موجب اختلاف نظر او و سید محمد خاتمی رییس دولت اصلاحات شده است.

 

بر اساس گزارش‌های رسیده به خودنویس، صبح روز گذشته جمعی از فعالان سیاسی به ملاقات سید محمد خاتمی رفتند. موضوع این جلسه اجماع اصلاح‌طلبان روی یکی از دو نامزد نزدیک به جریان اصلاح‌طلبان و معتدل یعنی محمدرضا عارف و حسن روحانی در انتخابات پیش‌روی ریاست‌جمهوری بود. خاتمی در این دیدار از میل قلبی خود به ادامه حضور عارف خبر داده. اما خبرهای رسیده حاکی از آن است که هاشمی قصد تحمیل گزینه مورد نظر خود یعنی روحانی را دارد و خاتمی هم از این تحمیل دلخور است.

 

تا کنون برخی نظرسنجی‌ها نشان از اختلاف ۱۵ درصدی عارف با روحانی دارد و تا اینجا عارف از روحانی رقیب اصلاح‌طلب خود پیش‌تر است. روزهای آخر اردیبهشت ماه بود که خاتمی تمام قد در حمایت از حضور هاشمی‌رفسنجانی ایستاد، درست در زمانی که صحبت این بود که عارف و روحانی هم ممکن است به نفع هاشمی‌رفسنجانی کنار بروند. اما با تایید نشدن هاشمی گمانه‌زنی‌ها و شایعات به سمت ادامه حضور یکی از دو نفر عارف و روحانی رفت. تا جایی که هر دو اعلام کردند حاضر نیستند به نفع دیگری کنار بروند. روز گذشته نیز شورای ۷ نفره مشاوران خاتمی بیانیه‌ای صادر کردند که حاکی از ائتلاف اصلاح‌طلبان بر حضور عارف در انتخابات بود.

 

محمدعلی نجفی هم در حاشیه انتشار این بیانیه تلویحا به اختلاف نظر مشاوران خاتمی و هاشمی‌ رفسنجانی اشاره کرد و به خبرگزاری ایسنا گفت: «جلسه‌ای را با مشاوران آقای خاتمی داشتیم که در این جلسه برخی از مشاوران آقای هاشمی نیز حضور داشتند و قرار شد که یک کارگروه هفت نفره تشکیل شود. تلاش‌های بسیاری انجام شد که ائتلاف و اجماع نظری بین عارف و روحانی دو کاندیدا‌ی نزدیک به دو جریان اصلاح‌طلب و معتدل ایجاد شود اما به نتیجه‌ای نرسید. درصورتی که به نتیجه‌ نهایی دست یابیم، تا شنبه آینده کاندیدا‌ی واحد خود را اعلام می‌کنیم.»

 

 

 

شنبه هفته جاری هم در ستاد روحانی وقتی صحبت از سران جنبش سبز شد عده‌ای در اعتراض شعار «سران در حصر ما آزاد باید گردند» سردادند. همچنین در بخشی از سالن تعدادی از عکس‌های میر حسین موسوی بالا برده شده بود. در بخش‌هایی از جمعیت نیز افراد دست نوشته‌هایی که محتوای آن شعار‌هایی از جمله «آزادی و برابری»، «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»، «یاردبستانی من در زندان است»، «سران در حصر ما آزاد باید گردند» و «مرگ بر استبداد» دیده می‌شد.

 

بعد از این اتفاق ستاد انتخاباتی روحانی در بیانیه‌ای تاکید کرد: «آنچه نهال امید و تدبیر را بیش از هر چیز دیگری تهدید می‌کند، افراط و تفریط و خودسری است. در چنین روز و روزگاری هیاهو و جنجال و رفتارهای خارج از قرار و قاعدۀ مرسوم می‌تواند آشوب‌طلبان و قبیلۀ افراط و تفریط را به وجد آورد و زمینۀ یأس و سرخوردگی امیدواران را فراهم آورد.»

 

با همه این ها حالا باید منتظر ماند و دید تا شنبه هفته آینده خاتمی و هاشمی‌ و مشاوران‌شان درباره حضور یک نامزد واحد به اجماع می‌رسند یا نه.»»